EDİTÖRDEN
Anasayfa / Genel / 5 Quartet – 2 de 1 / Tını Sanat Müzik

5 Quartet – 2 de 1 / Tını Sanat Müzik

Zaman zaman yayınladıkları canlı performans videoları ile tanıdık 5 Quartet’i. O videolardaki,  sadelikleri,  alçak gönüllü ve kendi içlerine dönük halleri ile tüm  dikkatleri üzerine  çeken grup, geçtiğimiz günlerde “2 de 1” adını verdikleri ilk albümlerini yayınladılar.

 

Nedir Bu “2 de 1”?

Albümün adı da grubun adı gibi şaşırtıcı. Quartet dört kişilik müzik topluluklarına verilen ad. Ama grubun  adı “5 Quartet”. Albümlerinin adı da “2 de 1”. Bu isimler, ilk aklımıza gelen anlamı dışında başka şeyler de anlatıyor olmalı. İsimler grubun müziği gibi sade. Ama yine müzikleri gibi düşündürücü. İsimlerdeki bu gizem, albüm kitapçığındaki anlatılanlarla aydınlanıyor. 5 Quartet, kentlerini ve albümlerini şu şekilde betimlemişler:

Anı birlikte yaşamaktan keyif alan beş yakın arkadaşın, muhabbetin tadını aldıkça 2 de 1 bir araya gelmesiyle oluşan bir müzik grubudur 5 Quartet.
Meşk halinde çalıp söyledikleri türküleri stüdyo ortamında canlı kayıt eden ve o anı görüntüleyerek dinleyicilerin de aynı müzikal duygulara ortak olmasını isteyen bu 5 yakın arkadaş kendilerini

“Biz zaten hep 1 baktık 2 demedik.
2 dinleyip 1 çaldık.
2 düşünüp 1 söyledik.
Kimseye 2 demedik, herkes 1 bizim için.
Dinledikleriniz, kendine 5 Quartet,
2 ye 1
ve
2 de 1
diyenlerin sesleri… “
diye tanımlıyor ve bu muhabbetlerine, 2 de 1 albümü ile sizi ortak etmek istiyorlar.

Uzun yıllardır birçok farklı müzik projesiyle kendini kanıtlamış olan 5 Quartet, dört müzisyen ve süpervizör – video kayıt operatörü olmak üzere beş kişiden oluşan bir gruptur. Bu kişiler:

Vokal: Emre Oral Burç
Akustik Bas: Abdurrahman Tarikci
Gitar: Şeyhmus Fidan
Kopuz: Emre Ay
Süpervizör – Video Kayıt: Aycan Yaman

 

Hüzün, Mutluluk Virtüözler 2 de 1’de…

Seçilen eserler ve konuk virtüöz sanatçıları ile müzik adına aradığımız birçok özelliği barındıran 5 Quartet – 2 de 1 albümü grup üyelerinden Abdurrahman Tarikci’nin sahibi olduğu Stüdyo TINI’da kaydedildi ve Tını Sanat etiketiyle de yayınlandı. 12 eserden oluşan albüm popüler müziğimizin klasik eserlerinden Unutama Beni ile başlıyor. Bu eser ile derin bir üzüntüye boğulmuşken Yağsın Yağmurlar ile üzüntümüz katmerleniyor.

Albümin adı gibi 2 buruk eserin ardından Bombilibom ile yüzümüz gülüyor. Ardından Hüsnü Şenlendirici’nin nefesi bizi tekrar kederlendiriyor. Peşi sıra gelen İlkbahar Geldi ve Kar Etmez Ahım ile komşu kültürlere misafir oluyoruz. Bu kadar mutluluk size yeter dercesine İpek Mendil türküsü ile Erdal Erzincan’ın mızrap darbeleri, gözlerdeki nemin yüzümüze doğru inmesine sebep oluyor.

İreyhan Eker misin en şaşırtıcı olanlardan. Yüz güldüren bu eserin arasında Hasan Gözetlik trombonu ile girince gözlerimizdeki şaşkınlık, yüzümüzdeki tebessüm ve içimizdeki kıpırtıya ket vuramaz oluyoruz. Peşinden 5 Quartet’ten bekleneceği üzere yine kedere dönüyoruz. Murat Süngü’nün yürek dağlayan çello solosu ile Germir Bağları’nı, Erdal Erzincan’ın konuk olduğu Seher Oldu takip ediyor. Son eser ise pek bir şenlikli. Bir Su İçtim Testiden ile kederimizi silip süpürüp perdeyi kapatıyor üstadlar. Son eser en kalabalık olanı. Murat Söğüt, Göksun Çavdar, Hasan Gözetlik ve  Anıl Şallıel bu eserde 5 Quartet ile beraberler.

 

01 – Unutama Beni
02 – Yağsın Yağmurlar
03 – Bombilibom
04 – A İstanbul
05 – İlkbahar Geldi
06 – Kar Etmez Ahım
07 – İpek Mendil
08 – İreyhan Eker misin
09 – Germir Bağları
10 – Pınar Başı Ben Olayım
11 – Seher Oldu
12 – Bir Su İçtim

 

 

Zaman zaman yayınladıkları canlı performans videoları ile tanıdık 5 Quartet’i. O videolardaki,  sadelikleri,  alçak gönüllü ve kendi içlerine dönük halleri ile tüm  dikkatleri üzerine  çeken grup, geçtiğimiz günlerde “2 de 1” adını verdikleri ilk albümlerini yayınladılar.   Nedir Bu “2 de 1”? Albümün adı da grubun adı gibi şaşırtıcı. Quartet dört kişilik müzik topluluklarına verilen ad. Ama grubun  adı “5 Quartet”. Albümlerinin adı da “2 de 1”. Bu isimler, ilk aklımıza gelen anlamı dışında başka şeyler de anlatıyor olmalı. İsimler grubun müziği gibi sade. Ama yine müzikleri gibi düşündürücü. İsimlerdeki bu gizem, albüm kitapçığındaki anlatılanlarla aydınlanıyor. 5 Quartet, kentlerini ve…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*