EDİTÖRDEN
Anasayfa / 90 Derece / 90’lardan Bugüne Bir Gül Erda Yolculuğu

90’lardan Bugüne Bir Gül Erda Yolculuğu

Sunuculuk ve dizi – sinema oyunculuğunu çok fazla anımsamıyorum ama ilk albümünden son albümüne tüm arşivine sahip olduğumu ve sonrası yapmış olduğu diğer çalışmalarını yakından takip ettiğimi biliyorum.

O yüzden yıllar sonra sosyal medya üzerinde karşılaşınca heyecanla kendisine yazdım, sormak istediklerimi sordum ve üstüne bir kere daha kendisi ile 90’lı yıllardan bugüne yol alalım istedim.

Gül Erda; yıllar önce bir konser verdiğinde kendisine kasetini büyük bir heyecanla imzalattığımı ve küçücük boyumla fotoğraflarını çektiğimi biliyorum. İşte o fotoğraflardan bir tanesi, yıl 1992 / Pendik …

 

89 yılında ilk albümü “Anlatamam”ki Yankı Müzik etiketi ile yayınlanmıştı. Albano, Parios gibi dönemin önemli yabancı şarkılarına yazılan Türkçe sözlerin yanında Kandemir Konduk sözleri, bir Selmi Andak bestesi ve bir de Raffaella Carrá  şarkısı “Io Non Vivo Senza Te” şarkısı ile sesini duyurmaya çalışmıştı Erda. Albümün aranjörü Buğra Uğur’du ve dönemin önemli müzisyenleri Adnan Ergil, İsmail Soyberk, Edward Aris gibi isimlerle çalışmıştı. Elbette fırtınalar koparmadı ama sessiz sedasız çok güzel bir ilk albüm olarak durdu hafızalarda.

 

Müziğe yeterince ısınmış olacaktı ki bir sene sonra ikinci albümü “Bir Sevda Yeli” ile buluşacaktık. Düzenlemeler yine Buğra Uğur imzası taşırken albümde kendi şarkılarının yanı sıra Dario Moreno, Zeki Müren, Timur Selçuk şarkılarına da yer verecekti bu kez. İlk albümde bir şarkı sözü ile yer alan Aysel Gürel ve Kandemir Konduk bu albümde de yine söz yazarı olarak yerini alacaktı. Albümde ve sonrasında en öne çıkacak olan şarkı “Kar Tanesi / Dön Gel Artık” olacaktı ki Zerrin Özer’den birçok stara şarkıyı okumayan kalmayacaktı.

 

Henüz Türk popu beklenen patlamayı yapmamıştı ama kasetler, konserler yavaş yavaş daha fazla insana ulaşmaya  92 yılında  “Suçluyum” isimki üçüncü albümü ile buluştuk. Artık kendisi dönemin önemli müzik firmalarından olan Raks Müzik’in bir sanatçısıydı. Hatta şirketin bir projesi olan “Sev Dünyayı” isimki çalışmada da önemli isimlerle yan yana olmayı başarmıştı. Aranjelerde Buğra Uğur’dan vazgeçemeyen Erda bu albümde bu ismin yanına Esin Engin, Garo Mafyan, Yusuf Bütünley düzenlemeleri de eklemişti. Albümdeki tüm şarkılar bugün bile ezberimde ise demek ki çok sevmiştim bu albümü.

 

Raks Müzik ile yolu tek albümle kalan Erda bir sonraki albümünü bir sene sonra Türker Production etiketi ile yayınlayacaktı, bu albümde ekip daha da büyüyecekti ve Nazan Öncel, Ozan Doğulu, Erdal Kızılçay, Ümit Kuzer, Fatih Erkoç gibi isimlerin de desteğini alacaktı. Özel radyo ve TV’ler ile birlikte klipler de gelecekti peşinden. Albümün açılış şarkısı “Heyya” özellikle Kuzer’in düzenlemesi ile Türk popunun o dönemki şarkıları ile yarışabilecek bir noktadaydı ki öne çıkmakta da gecikmedi.

 

Yavaş yavaş kasetler yerini CD’lere bırakmaya doğru gidiyordu ki 96 yılında “Mor Hicranlar”a da yetişebildik böyle. Bugün EP dedikleri mini albüm konseptine uymuştu bu kez ve dört şarkılık bir çalışma yayınlamıştı. Bir Raks Müzik firması olan PM etiketi ile de yayınlanan bu çalışmadan sonra uzun zaman kendisinden haber alamadık.

2008 yılında yeniden müzik dünyasındaydı ve “İsmini Bavula Tıktım” isimli sekiz şarkılık bir yolculuk ile dönüşünü müjdelemişti. Yıllar önce yorumladığı “Dön Gel Artık”ı günümüz soundları ile yeni bir düzenleme ile sunduğu albüm evet yeniden buluşmak adına kendisi ile çok güzel bir yerde durdu ama birçok şey değişmişti, ara çok açılmıştı ve şarkılar çok fazla insana ulaşamamıştı. Ama pes etmek yoktu elbette.

 

2013 yılında Fatih Erkoç düeti ile yeniden müzik dünyasına döndü. O yılların iki sevilen sesi ile buluşmak yıllar sonra çok keyifliydi. Üç yıl aradan sonra bir başka düet ile kapımızı çaldı ki Ali Murat Erengül’dü bu kez sesini buluşturduğu isimdi. Aynı yıl “Hayat” isimli bir şarkısını daha buluşturdu bizimle.

 

Ve artık 2020’deyiz. Yeni videolara bakarken ismi ile karşılaştığımda yayınladığı yeni şarkısının hikayesini elbette bilmiyordum. Yazının sonlarına doğru kendi yorumları ile siz de öğreneceksiniz ama önce “Kara Bahtım”ı gelin dinleyelim birlikte …

 

Ben duygularımı özetlemeye çalıştım ve sırayı şimdi kendisine bırakıyorum; kendisi ile olan yazışmalarımızı sizler için derledim.

 

90’lar şu anda çok seviliyor çünkü  Türk pop müziğinin en verimli yıllarıydı. Çok güzel şarkılar ve kendine özel yorumlar çıktı.

“Mor Hicranlar “albümümden sonra mecburi ara verdim. Hatalı bir ses teli ameliyatından sonra 10 sene de zorla çalışarak sesimi tekrar kazandım. Kaybetmiştim.

“İsmini Bavula Tıktım”” albümüyle döndüğümde biraz yabancılık çektim. Her şey değişmişti 11 senede, beğeniler de öyle ve bunlar benim müzik anlayışımla pek uyuşmuyordu.

Bir şarkı sizin ruhunuzu seyahat ettiremiyorsa etkisizdir.

Ben hep A takımıyla çalıştım, seçiciyimdir. Paranın uşağı olmadığınız zaman kaliteli eserler bırakırsınız. En Son 2014 yılından beri 4 single çıkardım. Hepsi farklı şarkılardı ve birbirine benzemiyordu.

Son şarkım “” Kara Bahtım””  90’larda sandığımda kalan bir besteydi. Rahmetli Ahmet Kaya okuyacaktı ama kısmet olmadı. 7 – 8 star daha beğendi niyetlendi ama olmadı. En son Muazzez Abacı çok beğenmişti ve onunla beraber bir başka şarkımı daha “kimselere verme dedi. Şarkım  şimdi bana kısmet oldu, o diğer şarkı hala sandıkta.

Bu şarkının kitlesinin daha geniş olacağını düşünüyorum ama her şey biraz da duyurmakla alakalı. O da kolay değil. Radyolar yavaş yavaş çalmaya başladı; bir iki programa da katılmayı düşünüyorum. Geride hep güzel izler bırakmak istiyorum. Sevgiler …

 

Sunuculuk ve dizi - sinema oyunculuğunu çok fazla anımsamıyorum ama ilk albümünden son albümüne tüm arşivine sahip olduğumu ve sonrası yapmış olduğu diğer çalışmalarını yakından takip ettiğimi biliyorum. O yüzden yıllar sonra sosyal medya üzerinde karşılaşınca heyecanla kendisine yazdım, sormak istediklerimi sordum ve üstüne bir kere daha kendisi ile 90'lı yıllardan bugüne yol alalım istedim. Gül Erda; yıllar önce bir konser verdiğinde kendisine kasetini büyük bir heyecanla imzalattığımı ve küçücük boyumla fotoğraflarını çektiğimi biliyorum. İşte o fotoğraflardan bir tanesi, yıl 1992 / Pendik ...   89 yılında ilk albümü "Anlatamam"ki Yankı Müzik etiketi ile yayınlanmıştı. Albano, Parios gibi dönemin önemli…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*