EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Ali Bayar & Dostali Yaşar & Hasan Sedat Gün – Kadim / Mistika Müzik

Ali Bayar & Dostali Yaşar & Hasan Sedat Gün – Kadim / Mistika Müzik

Üç arkadaşın bir araya gelip ustalarının izinden giderek kendi bestelerini meşk etme geleneğinden yola çıkıp canlı olarak kayda aldıkları ”Kadim” albümünü Mistika Music Production etiketiyle yayınladılar. T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın gençleri üretime sevk etmek için desteklediği bu proje kendi çalışmalarını ortaya çıkarmak için büyük bir fırsat oldu.

Peki kim bu 3 arkadaş ?

Ali Bayar

1992 Ankara doğumlu müzisyen, aslen Sivas-Divriği’li. Yedi yaşında tanıştığı bağlama sayesinde halk müziği ile ilgilenmeye başladı. Yöresinin türküleriyle büyüdü. Bağlama, cura, kopuz gibi sazlara hakim olan müzisyen, klasik gitar ve perdesiz gitara da yöneldi. Üniversite yıllarından tanıdığı Kent Şarkıları grubunun bir üyesi oldu ve böylelikle halk müziğinin dışında da müzik çalışmalarına devam etti. 2016 yılında Fono Müzik etiketiyle yayınlanan “Daim Kış Olmaz” teklisi ile Aşık Ruhsati’ye ait şiiri besteleyerek geleneksel müziğimize eser anlamında da katkıda bulunmak için adım attı.

 

DostAli Yaşar

1990 Kahramanmaraş-Afşin doğumludur. Yöresine münhasır Aşıklık (çalıp-söyleme) geleneğinin, usta-çırak ilişkisiyle yetişen en genç temsilcilerindendir. Küçük yaşlardan beri cemlerde, muhabbetlerde ve kültürel toplantılarda yöresine ait bir çok Aşıktan, özellikle ustaları; Aşık Aliyar ve Aşık Maksudi’den feyzlenmiştir. Elbistan-Afşin havzasına ait icra ve tavırları bizzati ustalarından meşk etmiştir. Bunların yanı sıra; 12 yaşında bağlama çalmaya, 13 yaşında ise şiir yazmaya ve usta malı eserlerin yanında kendi eserlerini de icra etmeye başlamıştır. Yöresinde yaşayan birçok etnik kökenle akrabalık ilişkileri olduğundan hepsinin müzikleriyle büyümüştür. Alan çalışmaları halen devam etmektedir.

 

Hasan Sedat Gün

1998 Mardin-Kızıltepe doğumludur. Mistika Music Production’da Tonmaister ve stüdyo danışmanı olarak çalışmaktadır. Ankara Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümüne devam etmektedir. Ortaokul sonlarında Erkan Oğur, Sinan Cem Eroğlu, Guthrie Govan, Cenk Erdoğan, Hasan Cihat Örter ve Merih Aşkın gibi isimlerden etkilenerek 2010 yılında perdesiz gitarla tanışmıştır. Yaklaşık 7 yaşından beri hakim olduğu gitar ailesine böylelikle perdesiz gitarı da eklemiştir. Perdesiz gitarla dünya müziklerini yeniden düzenleyerek ortaya yeni şeyler çıkarmakta ve bu çalışmalarına halen devam etmektedir. Ayrıca ses mühendisliği alanındaki çalışmalarını Ahmet Gökhan Coşkun ile birlikte yapmaktadır.

 

 

Anadolu’nun kadim geleneğini nesiller arası büyük bir özveriyle aktaran ozanlarımızın bizlere de örnek olduğu şiirlerini, bize ve bizden sonraki nesillere emanet etmek için bir araya geldik. Zamanın ve mekanın beraberinde getirdiği duygusal yoğunluktan yola çıkarak eserlerimizi canlı kayıt olarak icra ettik. İçerisinde farklı damarlardan ozanlarımızın sözlerine yer verdiğimiz albümümüzü siz değerli dostlara takdim etmekten kıvanç duyarız. Sevgi ve muhabbetle…

 

Yapım: Mistika Music

Proje Koordinatörü: Ali BAYAR

Kayıt: Volkan YIRTICI – Hasan Sedat GÜN

Cura: Ali BAYAR

Dede Sazı: DostAli YAŞAR

Klasik Gitar & Perdesiz Gitar & Bas Gitar & Oğur Sazı: Hasan Sedat GÜN

Mix & Mastering: Ahmet Gökhan Coşkun

Kapak Fotoğrafı: Gamze GENÇAY

Fotoğraflar: Erkan GÜNEŞ

Grafik Tasarım: Sinan KIZILKAYA

 

01 – Gökte Yıldız Yerde İnsan Karınca

02 – Havanda Su Dövme Gönül

03 – Dü Cihan

04 – Gönül Bahçesi

05 – Düşman Değilim

06 – Allah Allah De

07 – Kimdir O

08 – Kimin Aklında

09 – Manayı Yitirdi Alem Gözümde

10 – Sakın Boş Belleme Kürre-i Arz-ı

 

Üç arkadaşın bir araya gelip ustalarının izinden giderek kendi bestelerini meşk etme geleneğinden yola çıkıp canlı olarak kayda aldıkları ''Kadim'' albümünü Mistika Music Production etiketiyle yayınladılar. T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı'nın gençleri üretime sevk etmek için desteklediği bu proje kendi çalışmalarını ortaya çıkarmak için büyük bir fırsat oldu. Peki kim bu 3 arkadaş ? Ali Bayar 1992 Ankara doğumlu müzisyen, aslen Sivas-Divriği'li. Yedi yaşında tanıştığı bağlama sayesinde halk müziği ile ilgilenmeye başladı. Yöresinin türküleriyle büyüdü. Bağlama, cura, kopuz gibi sazlara hakim olan müzisyen, klasik gitar ve perdesiz gitara da yöneldi. Üniversite yıllarından tanıdığı Kent Şarkıları grubunun bir üyesi oldu ve böylelikle…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.78 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*