EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Ali Cihan

Ali Cihan

Multitap’in bizde bıraktığı izler ve o vesile ile tanıştığımız müzisyenler var. Siz de onlardan birisiniz. Şimdi ise solo çalışmalar zamanı… Ama öncelikle nasıl bir yolculuktu Multitap’le? Albüm, konserler ve her birinin ardından düşen içten ve samimi alkışlar…

Multitap yolculuğu hala devam ediyor. Benim solo çalışmalarım da bu yolculuğun bir parçası. Şarkıları birlikte yaptık, konserlerimde de aynı ekiple çıkıyoruz sahneye. Bugüne kadar Multitap ile yaptığımız işlerden bahsediyorsak da yaşadığım en enteresan ve en heyecan verici deneyimlerdi. Çocukluk ve gençlik hayallerimin büyük bir bölümünü gerçekleştirdiğimi söyleyebilirim. Sadece müziği değil, hayatı da paylaştığımız çok uzun ve sağlam bir birlikteliğimiz var.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi “Vurmalı Çalgılar” bölümünde eğitim aldınız. Sesinize ilk kez “Vay Arkadaş” filminin soundtrackinde rastladık. Peki şarkı söyleme ve daha sonra bunun solo projelere dökme fikri nasıl gelişti?

Uzun zamandır kendi aramızda konuşuyorduk zaten ve enteresan bir ses rengine sahip olduğumu düşünüyorduk. “Vay Arkadaş” filmine film müziği yapma projesi de tam o zamana denk düştü. Selim, “Full Depo” şarkısını yazdı ve vokali ben yaptım. Sonrasında şarkı çok sevildi. Konserlerde de söylemeye başlayınca çok tuttu. Davuldan kalkıp mikrofonun başına geçip “Full Depo”yu söylemek konserlere çok ayrı bir heyecan ve renk kattı. Bunun devamı olarak da ikinci albümde “Ci” ve “Masumiyet” adlı iki şarkı daha söyledim. Macera bu şekilde başladı.

 

 

Geçen yılın sonlarına doğru ilk single “Derman”ı çıkardınız. Multitap’tan Taçkın Bilal’e ait bir çalışmaydı dinlediğimiz ve Mehmet Erdem perdesiz gitarda eşlik etmişti. Siz bu şarkı ile yeni de bir yolculuğa davet etmiştiniz aslında bizi. Önceki Multitap şarkılarından farklı, yeni ufuklara merhaba. Nasıl yorumlar geldi şarkıya, bir sonraki şarkı için sizi nasıl hazırladı?

Aslında şarkılar hazırdı. Multitap şarkılarından ayrı olarak farklı bir dönemde, farklı bir ruh haliyle yazdığım şarkılardı. Gelen yorumlar yapıcıydı her zaman. Sanırım “Derman” da sevildi :)

“Dinle bu ses bizim sesimiz, ağlayan, haykıran biziz, kahkahayla gülen biziz, inadına seven biziz.”
 “Bizim Sesimiz” şarkısında da hepimizin içinden geçenleri sözlere ve notalara döktünüz. Kaygıdan uzak bir samimiyet… Bundan sonraki sizinle buluşmalarımız adına taşlar oturdu diyebilir miyiz artık?

Hepimizin içinden geçen sözlerse bu benim adıma çok sevindirici. Evet kaygıdan uzak olmak, samimiyet ve doğallık hayata bakış açım zaten. Dolayısıyla taşlar her zaman yerindeydi aslında..

Yeni şarkılarınızın da olduğunu ve bunları belli zaman dilimlerinde single olarak paylaşmayı tercih ettiğinizi bir söyleşinizde okumuştum. Son zamanlarda birçok müzisyenin de benimsediği bir durum bu. Peki siz nasıl bir rota çizdiniz? Neler planlıyorsunuz?

Evet, yeni şarkılar var. Daha da olacak. Sürekli üretmeye devam etmeye çalışıyorum. Şarkıları single olarak paylaşmak karşılıklı aldığımız ve bana da mantıklı gelen bir karar. Sektörle ilgili bazı dinamikler belirliyor aslında bu durumu. Şu an için belirli bir rota ya da plan yok. Şu an planladığım tek şey yeni şarkılar yazabilmek… Projeler konuşuluyor, oluyor olmuyor… Single ile mi devam edeceğimiz albüm mü yapacağımız henüz belli değil ama tabii ki sürprizler olabilir.

 

“Bizim Sesimiz”in klibi Kaş’ta çekildi ki orada yaşıyorsunuz. Bu sesin hepimizin içindeki ses olduğu altını çiziliyor şarkıda ve şiirsel de bir yolculuğa davet ediyor bizi klibi. Son yıllarda büyük şehirden bir uzaklaşma var, gidemeyenler bile bunun özleminde. Bir yerde sessizliğe de ihtiyacımız mı var? Siz öyle mi yaptınız?

Tam olarak öyle değil. Büyük şehirden kaçmak gibi bir fikrim yoktu. Doğma büyüme İstanbullu biri olarak İstanbul’u çok sevdiğimi söyleyebilirim. Kısa bir ayrılık daha çok sevmemi sağlayacak İstanbul’u. Sadece bir değişikliğe ihtiyacım vardı. İlk kez bu kadar ayrı kalıyorum İstanbul’dan. Ama buraya geldiğim zaman gördüm ki kaçma fikri herkeste var ve bunu yapmış olan da çok insan var. Ama ben öyle düşünmüyorum.  Ve evet, bütün bir toplum olarak fazlasıyla ve uzun süren bir sessizliğe ihtiyacımız var…

En son Bronx, BKM Mutfak gibi sahnelerde konserleriniz oldu ve artık yeni bir sezondayız ve yeni birliktelikler zamanı. Bu solo konserler nasıl geçti, yeni şarkılarınızın yanına nasıl bir repertuar eklediniz? Önümüzdeki günler adına yeni konserler planlanıyor mu?

İlk single yayınlandıktan sonra kış aylarında birkaç konser yaptım ve tek kelime ile hepsi harikaydı. En sevdiğim şey canlı performans. Konser repertuarım gerçekten çok kendine özgü ve birçoğumuzun geçmişinden ve bugünlerinden izler bulabileceği klasikleşmiş şarkılar var. Barış Manço, MFÖ, Erkin Koray gibi ustaların şarkılarını coverlıyoruz konserlerde. Takdir edersiniz ki benim gibi bir müzisyen sürekli konser ve turne yapmak ister fakat şuan henüz netleşmiş bir konserimiz yok.

Konserler demişken yaşanan birçok talihsizliğe rağmen bu yaz birçok festivale tanıklık ettik. Alternatif anlamda birçoğu iptal edilirken yenileri de eklendi yanına. Ve belki biraz fazla çaba ile o ruhtan kopmamaya çalıştık. Siz de Multitap ile birçok festivalde sahne aldınız, nasıl bir atmosferdi yaşadığınız bir müzisyen olarak, takip edebilme şansını bulabildiniz mi bu yaz olan biteni?

Bu yaz olup biteni uzaktan takip ettim aslında, çok hakim olduğumu söyleyemem. Ama Multitap ile neredeyse bütün festivallere katıldık. Alt grup olarak da çıktığımız pek çok konser oldu. Bunlar zaten yaşadığım en güzel anlardan bir kaçıydı. En sevdiğim şeydir bir festivale müzisyen ya da dinleyici olarak katılmak. İptal edilen her festivali duyduğumda moralim bozulur. Ancak festival düzenlemek ya da konser yapmak büyük cesaret isteyen bir iş bugünlerde. Buna rağmen iyi işler yapıldığını duyuyorum. Zaten müzik de özünde mevzudan kopmamayı gerektirir :)

 

 

Yine izlediklerinizden, dinlediklerinizden devam edelim istiyorum. Dünde kimleri dinlediğinizden bugünde kimleri dinlediğinize gelelim. Kimler sizin için bir izdi, kimler müziği ile size kendini özel hissettirdi? Birlikte çalışmayı istediğiniz, bir proje içinde yer almayı istediğiniz müzisyenler var mı mesela?

Aslında dün ve bugünde dinlediklerimin çok farkı yok. Sürekli yeni katılan isimler var ve eskiden beri dinlediklerim yerli yerinde duruyor. Çok karma bir müzik zevkim var. Karma bir yaşantı içinde olduğumuz için müzik zevkimiz de ona göre şekilleniyor. Tek bir tarza hiçbir zaman yönelmedim. Aslında bu soruya vereceğim cevap sayfalar dolusu olurdu. Dolayısıyla kısaca değinip geçmek istemiyorum. Bugüne kadar dinlemeyi tercih ettiğim her müzik bende bir iz bıraktı. Hepsi benim için bir iz ve ilham kaynağıydı. Ama spesifik bir isim soruyorsanız benim için her şey lise yıllarında The Doors dinledikten sonra başladı diyebilirim.

Dinleyicilerinizle aranız nasıl? Biliyoruz ki sosyal medya artık bizleri birbirine çok yakınlaştırdı. Siz nasıl kullanıyorsunuz? Sizin adınıza en çok neyi merak ediyorlar, nasıl bir dostluğunuz var? Buradan kendilerine neler söylemek istersiniz?

Sosyal medya konusunda çok zayıfım çok da tercih etmiyorum. Dinleyicilerimle de hayatın içinde, yolda ya da herhangi bir yerde bir şekilde karşılaşıyoruz. Onlarla konserlerimde kanlı canlı bir arada olmayı daha çok tercih ederim aslında :)

Ve son olarak her konuğuma sorduğumu sormak istiyorum müziğe bir minik ara vererek. Az önce de bahsetmiştik, Kaş’ta yaşıyorsunuz ve müziğin dışında hayatınıza başka neler eşlik ediyor, neler dünyanızın diğer renkleri, hisleri, izleri?

Büyük bir sinema tutkunuyum, futbola merakım var, takip de ederim. Evet, son altı aydır Kaş’ta yaşıyorum. Çok farklı bir deneyim benim için. Çok sevdiğim bir arkadaşım ile birlikte burada bir kahve dükkanı işletiyoruz. Son bir buçuk senedir baristalık yapıyorum bir taraftan. Şu an hayatım müzik dışında renkleri bunlar diyebilirim.

 

Ali Cihan
Bizim Sesimiz / Sony Müzik

 

Multitap’in bizde bıraktığı izler ve o vesile ile tanıştığımız müzisyenler var. Siz de onlardan birisiniz. Şimdi ise solo çalışmalar zamanı... Ama öncelikle nasıl bir yolculuktu Multitap’le? Albüm, konserler ve her birinin ardından düşen içten ve samimi alkışlar... Multitap yolculuğu hala devam ediyor. Benim solo çalışmalarım da bu yolculuğun bir parçası. Şarkıları birlikte yaptık, konserlerimde de aynı ekiple çıkıyoruz sahneye. Bugüne kadar Multitap ile yaptığımız işlerden bahsediyorsak da yaşadığım en enteresan ve en heyecan verici deneyimlerdi. Çocukluk ve gençlik hayallerimin büyük bir bölümünü gerçekleştirdiğimi söyleyebilirim. Sadece müziği değil, hayatı da paylaştığımız çok uzun ve sağlam bir birlikteliğimiz var. Yıldız Teknik Üniversitesi…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*