EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Apolas Lermi – Momoyer / Cinan Müzik

Apolas Lermi – Momoyer / Cinan Müzik

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Apolas Lermi’nin 4. solo albüm çalışması Momoyer; Cinan Müzik etiketiyle yayınlandı.

Lermi bir sürpriz yaparak albümde yer alan ‘Bir Baktım’ isimli eseri önceden yayınlandı. Daha önce birçok klip çalışması yapan Lermi, ilk defa bir horon klibi çekti. Klip Lermi’nin memleketi olan ve son zamanlarda mor çiçekleriyle gündeme gelen Trabzon’un Tonya ilçesinde çekildi.

Albümün adı Momoyer, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin Trabzon’daki adıdır. Kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosudur. 2016’dan beri bu oyunlar, UNESCO’nun manevi kültürel miraslar listesinde yer almaktadır.

Apolas Lermi’nin bu albümü öncekilerin devamı niteliğindedir.

Albümün kayıtları İstanbul ve Ankara’da tamamlandı. 13 eserlik besteler ve türkülerden oluşan repertuarın 2 tanesi Karadeniz Rumcasıyla kaydedildi.

Farklı enstrümanların tınılarıyla Karadeniz’in tarihsel ve duygusal geçmişine gizemli bir müzikal yolculuk için, arşiv değeri taşıyan özel bir albüm niteliğinde.

 

Apolas Lermi Hakkında

Apolas Lermi, Türkiye’de Karadeniz kültürüyle tanınan bir müzisyendir. 2001 yılından itibaren müziğin içinde yer alan Lermi ve çeşitli projelerde çalıştı. Türkiye, Avrupa ve Amerika’da birçok organizasyonda sahne aldı.

Kalandar 2011, Santa 2014, Romeika 2016 ve Momoyer 2018 isimli 4 albüm çalışması vardır. Bu albümlerle güzel bir başarı yakalayan Lermi ve çeşitli müzik ödülleri aldı. Şarkıları birçok sinema filminde, belgeselde ve televizyon dizisinde kullanıldı. Karadeniz Rumcası’nın Türkiye’de tanınmasında ciddi katkıları oldu. “Kalandar” isimli bir TV programı hazırladı ve Geleneksel Karadeniz Müziği’ne dikkat çekti. Çalışmaları bu açıdan önemlidir.

Karadeniz Müziğinde kendine özgü bir çizgisi olan Apolas Lermi; çeşitli organizasyonlarda yer alarak sahne hayatına devam etmektedir.

 

01 – Kanlı Hemşin
02 – Kara Yemiş Ağacı
03 – Yar Beni Görsün Diye
04 – Bir Baktım
05 – Dünya
06 – Uzungöl Şerah
07 – Siste Fener
08 – Ay More
09 – Aşk Denizi
10 – Ah Almanya
11 – Memleket
12 – Bir Yüreğin İçinde
13 – Momoyer

 

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Apolas Lermi’nin 4. solo albüm çalışması Momoyer; Cinan Müzik etiketiyle yayınlandı. Lermi bir sürpriz yaparak albümde yer alan ‘Bir Baktım’ isimli eseri önceden yayınlandı. Daha önce birçok klip çalışması yapan Lermi, ilk defa bir horon klibi çekti. Klip Lermi’nin memleketi olan ve son zamanlarda mor çiçekleriyle gündeme gelen Trabzon’un Tonya ilçesinde çekildi. Albümün adı Momoyer, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin Trabzon’daki adıdır. Kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosudur. 2016’dan beri bu oyunlar, UNESCO’nun manevi kültürel miraslar listesinde yer almaktadır. Apolas Lermi’nin bu albümü öncekilerin devamı…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*