EDİTÖRDEN
Anasayfa / SINGLE / EP / Asena Akan – Parçalar

Asena Akan – Parçalar

Asena Akan, 2017 Kasım ayının son haftasında yayınladığı ‘Parçalar’ adlı çalışmasıyla yine pozitif ve umut dolu bir müzikle dinleyicinin kalbine ulaşmayı hedefliyor.

Söz ve müzikleri kendisine ait 4 eserden oluşan albümde müzikal birikimini şiirsel bir dil ile aktarmaya özen gösteren Akan, içinde bulunduğumuz ‘an’ ile bugüne taşıdığımız hikayelerimizi buluşturma noktasında kendinden bir parça sunuyor…

Bu albümde yine besteler arasında tematik ve melodik bağlar söz konusu. Şarkılar, bir araya gelip ‘bütün’ oluşturan bir hikayenin parçaları gibi… Akan, müziğinde ani ritmik değişimler, dur-kalklarla oluşan sessizlik, iç içe geçen zengin armonik yapıların sade melodilerle buluşması gibi zıtlıkların birlikteliğini kullanmayı seviyor ve bu eğilimini albümdeki şarkıların sözlerine de yansıtıyor.

‘Hikayeler’de; başlangıç ve bitişlerin iç içe olduğu yaşam döngüsüne;  ‘Ay ve Gölge’de  aydınlık ve karanlığın birliğine gönderme yapıyor. ‘Buluşma’ ile yaşamın kendine özgü ritmine teslimiyeti sorgularken; albüme adını veren “Parçalar”da vaz geçtiklerimiz ve kabul ettiklerimizle bir bütünün parçası olduğumuzu vurguluyor.

Beste düzenlemelerinde, eserin ruhuna uygun enstrüman kullanımına yönelinen albümde, müziğe sadece enstrüman ve teknik hakimiyetleri ile değil, kalpleri ile dahil olan değerli bir müzisyen kadrosu var. Müziği, yaşamın güçlüklerini hafifletmek ve iyileşmek için doğal bir araç olarak gören Akan, duyguyu ön plana çıkaran vokal ve geri vokalleriyle dinleyiciye huzur ve sükunet veren bir nefes alanı yaratmayı önemsiyor.

“Parçalar” Asena Akan çalışmalarını yakından takip edenlerin başka detaylar fark edebileceği ve dinleyicinin içinde ‘kendinden bir parça’ bulmasını umut ettiği bir albüm…

 

Asena Akan:

Müzisyen, Besteci, Söz Yazarı. İstanbul doğumlu Asena AKAN, müziğe 5 yaşında İstanbul Belediye Konservatuvarında klasik keman eğitimi ile başladı. İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans diplomalarına sahip olan Akan, İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Randy Esen, Donovan Mixon ve Aydın Esen ile caz vokal ve teori çalışmaları yaptı. 2000 yılından günümüze bir çok konser veren Akan rock, soul, flamenko, bossanova ve caz dahil birçok stilde deneyim kazandı. 2014 yılından itibaren müzikal çalışmalarına eklediği enstrümanı “bas gitarı”nı sahne performanslarında vokal ile birlikte kullanmaya başladı.

Söz ve müzikleri kendisine ait ‘İstanbul’un İzleri’(2013), ‘Golden Heart’(2016) ve ‘Parçalar’ (2017) adlı Z/Kalan etiketli albümleri bulunan Akan, beste ve sahne çalışmalarının yanı sıra vokal koçluğu yapmakta; İstanbul Modern, Bilgi Üniversitesi ve çeşitli kurumlarda yaratıcı müzik atölyeleri düzenlemektedir.

 

Müzisyenler

Çello: Damla Aydın

Gitar: Bahadır Bulut

Trombon: Bulut Gülen / Soprano Saksofon: Serhan Erkol

Akordeon: Ortaç Aydınoğlu / Vibrafon: Dirge Seçil Kuran

Piyano&Keyboard: Adem Gülşen, Burç Bora Uyan

Kontrbas: Volkan Hürsever

Davul: Cem Aksel, Riccardo Marenghi

 

Kayıt

Deneyevi Stüdyosu, Bilgi Üniversitesi Müzik Böl. Stüdyosu, Kare Müzikevi, A2

 

Mix&Mastering
Aras Tüysüz

 

Fotoğraf
Serdar Şamlı

 

Grafik Tasarım
Ayşegül Çakırusta

 

Plak Şirketi
Z / Kalan Müzik (2017)

 

Asena Akan, 2017 Kasım ayının son haftasında yayınladığı ‘Parçalar’ adlı çalışmasıyla yine pozitif ve umut dolu bir müzikle dinleyicinin kalbine ulaşmayı hedefliyor. Söz ve müzikleri kendisine ait 4 eserden oluşan albümde müzikal birikimini şiirsel bir dil ile aktarmaya özen gösteren Akan, içinde bulunduğumuz ‘an’ ile bugüne taşıdığımız hikayelerimizi buluşturma noktasında kendinden bir parça sunuyor... Bu albümde yine besteler arasında tematik ve melodik bağlar söz konusu. Şarkılar, bir araya gelip ‘bütün’ oluşturan bir hikayenin parçaları gibi... Akan, müziğinde ani ritmik değişimler, dur-kalklarla oluşan sessizlik, iç içe geçen zengin armonik yapıların sade melodilerle buluşması gibi zıtlıkların birlikteliğini kullanmayı seviyor ve bu eğilimini…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*