EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Begüm Tarako

Begüm Tarako

Sahnede olmak benim için kendimi en salt, en içsel, en iletken halimle hem kendime hem de dinleyenlere sunmaktır. Bu öyledir ki başka hiçbir platformda ya da yaşam işerisindeki herhangi bir anda benzeri dahi yaşanamaz. Başka bir paylaşım, başka bir birleşimdir…

Türkiye’nin ilk müzik gruplarından Beyaz Kelebekler’in bateristi Gürhan Nafiz Tarako’nun kızısın ve dolayısı ile notalarla dolu bir evde büyüdün; peki bir gün müzik adına yol alma gibi bir hayali var mıydı o küçük kızın yoksa her şeye zaman mı karar verdi?

Her ikisi de diyebiliriz. Müzikle çocukluktan itibaren hem içimden geldiği için hem de yolun getirdiklerinden sebep, bir şekilde bütünleştik, birleştik. Babam müziği meslek edinmemiz konusunda çok destekçi değildi aslına bakarsanız. Fakat onun idealistliği, mesleğine olan aşkı, çalarken hazzı, içinde biraz istek duyan herkesi bu yola çekmeye yeterdi bence. Bende de bu istek ve eğilim yadsınamaz derecede mevcuttu. Yol devamında da hep müzik temelli çalışmalarla buluşturup daha da içine aldıkça beni artık babamın kızı oluvermiştim.

İlk albümün “Aklımın Oyunları” öncelikle sevgili babanın anısına bir ithaf, aynı zamanda klibini de çektiğin “Beyaz Kelebek” isimli bir şarkın var. Sözleri de bir hayli duygusal. Neler hissettin bu şarkıyı yazarken, bestelerken, söylerken?

Müziği albüm çalışmalarına başlamış olduğum döneme tekabül etmesinden dolayı sanki bu sözleri beklermiş gibi önceden hazırdı. Böyle ani bir ayrılık yaşayınca bu uğurlama bana birçok şey yazdırdı. Şarkısını yazarken de ağırlıkla bir uğurlama hissiyatı içindeydim. Beyaz Kelebekler grubunda çaldığı dönem bana göre babamın en verimli ve en mutlu dönemi olduğundan bu isimden hareket edip, beyaz bir kelebeğin kısa yaşamıyla hikayemi birleştirdim. Başlarda söylerken zorlanıyordum ama şimdi daha çok bu albümle de birlikte teşekkür ettiğimi ve teşekkür ettiğini hissediyorum.

Begüm Tarako
Liseden sonra sahne almaya, beste yapmaya başlıyorsun ve derken Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesini kazanıyor, klasik gitar eğitimi alıyorsun ve bu süreç halen devam ediyor öyle değil mi?

Evet ediyor. Aslında Yıldız ikinci üniversitem, ilkini devam ettirme şansım olmamıştı. Tabi aynı  süreçte albüm çalışmaları ve artı çalışma hayatım olunca biraz da uzadı ama planladığım gibi giderse bu yıl bitirmemi çalmak niyetindeyim.

Albüm ADA Müzik etiketi ile çıktı ama şarkılar çok önce hazırdı aslında ve yanılmıyorsam bizlere doğru bir şekilde ulaşması için bekliyordu. Ama bu durum seni yormadı, enerjini eksiltmedi öyle değil mi, o doğru zamanla, doğru adresle buluşması nasıl oldu peki?

“Hile”, “Doğum Günü” ilk şarkılarımdan, sonra albüm hazırlığındayken yazılan “Beyaz Kelebek” var, çıkmadan önce apar topar eklenen “Koza”, “Sözsüz” de yine son dönemlerden, yani karışık.
Ama bekleme nedenim kesinlikle belirttiğin gibi doğru ulaştırabilmekti. Sürecin belki benim yanlış tercihler yapmam belki bu tecrübeleri yaşamak zorunda bırakılmam ile uzaması ve oldukça hassas bünyeme yaşattıkları enerjimi eksiltti elbette, eksilttikçe de çoğalttı bir yandan. Ada Müzik ile bir arkadaşım vasıtasıyla bir araya gelmem tam bir pes etme noktası evresiydi ki onlar müziğimi ve beni düşmeden biraz önce tutmuş oldular bir nevi. Bu yüzden Ada Müzik bünyesindeki tüm değerli insanlar benim için her zaman özel ve önemli olacaklardır.

Begüm Tarako
Bir de seni bu yolculukta yalnız bırakmayan ekibi ve onlarla ilişkinizi konuşalım mı? Nasıl bir birliktelik, nasıl bir yol alış, nasıl bir inanış oldu aranızda, o kayıt sürecinde neler yaşadın, en çok kim vardı yanında?

Benim zannediyorum en şanslı olduğum nokta çevremde müzisyen ve en önemlisi beni anlayan arkadaşlarım olmasıydı. Uzun bir zamana yayılmasından mütevellit çalışmalarıma değişen süreçlerde değişik kişilerin katılımları oldu. Dolayısıyla stabil bir yol alış değildi pek. Hepsiyle ayrı ayrı çok keyifli anlar paylaştık. Ben o kadar çok inanıyordum ki beni seven ya da anlayan hiç kimse buna kayıtsız kalamazdı zannediyorum. Dolayısıyla dostlarım da bir bir el attılar hiç eksik olmasınlar. Problemler de oldu kırdığımız kırıldığımız anlaşamadığımız da oldu fakat samimiyetle zorlukları aştık beraberce. Artık kemik ekip de oluştu bir sıkıntı olmadıkça o ekiple devam edeceğiz. Yanlış hatırlamıyorsam dört ayrı albüm kaydı sığdı bu sürece çünkü zaman geçtikçe fikirler ve kişiler değişiyor, paralelinde yeni kayıtlar alıyorduk, ızdıraplıydı diyebilirim. Albüme giren kayıtları baz alacak olursak en çok yanımda olan ve destek olan Mert Aksuna ve Tolga Özoğlu’dur. Fakat bu kimseye haksızlık olmasın gerçekten herkes ayrı ayrı çok şey kattı ve yanımdalardı.

Albüm yayınlandı ve o günden bugüne güzel tepkiler aldı; nasıl hazlar biriktirdin peki; en çok hangisini özel sakladın?

Öncelikle albümün yayınlanması ile yıllarca üzerlerine birçok düğüm atılmış uçan balonlarımın düğümünü kesip, onları gökyüzüne salmış olmanın, uçuşlarını izleyip birer birer uzaklaştıkça benden mekanca uzaktakilerin de artık onları gördüğünü bilmenin hazzı, daha önce yaşamadığım güzelliklerdi. Ardından lansman konserimiz beklemediğim kadar harikaydı, rüya gibiydi. İçlerinden en özel sakladıklarım, ilk tanıtımların olduğu dönem ve o dönemde gelen tepkilerin heyecanıyla, Radyo Boğaziçi’nin değerli takdirini aldığım günde hissettiklerimdir.

Begüm Tarako
Evet, ben de oradaydım, o heyecanına tanık oldum, nicesini diledim. Nasıl tarif edilir o haz peki?

Aday olmak benim ve henüz çıkalı bir kaç ay olmuş albümüm için zaten bir ödüldü. Adaylığı gördüğüm andan bugüne kadar hala aynı heyecanı ve mutluluğu hissediyorum bu konudan bahsedince.  Adaylığın ardından beni Boğaziçi Radyo’dan arayıp kategori dışında bir ödülleri daha olduğunu, bu yüzden törene davet ettiklerini söylediler. Dizlerim, ellerim, çenem, kalbim, hislerim, fikirlerim, her şey titremeye başladı ve bir süre öyle kaldı. Sanırım heyecanımı ve hazzımı ancak böyle ifade edebilirim. Sonra seni orada görmek ve tebriğini almak daha da daha da mutlu etti beni, samimiyetine gerçekten çok teşekkür ederim, o anda daha içten bir karşılaşma olamazdı sanırım.

Ya sahne, sahneler? Senin için tam olarak neleri ifade ediyor, orada olmak nasıl bir duygu, nasıl bir mutluluk; önümüzdeki günlerde yeniden karşılaşacak mı dinleyiciniz seninle konserlerde?

Aslında albümü yeterince çalamadık, hatta lansman dışında çalamadık ki zaten! Klip sürecimiz uzamıştı, o dönem yaptığımız plana göre de klipten sonra konserlere başlayacaktık. Ancak klibin yayınlanma tarihi 30 Mayıs olunca, henüz bir kez, o da gece yarısı paylaşabilmiştik ki ardından kendimi Gezi Parkı için Sıraselviler’den bir yukarı bir aşağı direnirken buluverdim. Süreci anlatmak gereksiz hep beraber yaşadık, yaşıyoruz. Böylelikle o programlar da iptal oldu.

Sahnede olmak benim için kendimi en salt, en içsel, en iletken halimle hem kendime hem de dinleyenlere sunmaktır. Bu öyledir ki başka hiçbir platformda ya da yaşam içerisindeki herhangi bir anda benzeri dahi yaşanamaz. Başka bir paylaşım, başka bir birleşimdir. Kaldı ki ben albümden beş yıl kadar önce kendi şarkılarımı söylemeden tekrar sahne almayacağım demiştim. Lansman o nedenle heyecanını anlatması zor bir deneyimdi benim için. Bahsettiğim nedenlerden devamını getirememek beni bu dönemde biraz üzse de peşinden gittiğimiz düşünceler için değer. Artık konserlerin devam edeceğini umuyorum, sosyal medyadan duyuruyoruz mutlaka haberleri olacaktır arkadaşlarımın, ayrıca takip eden herkese, izninizle siteniz vasıtanızla da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Begüm Tarako
Her anında, her köşende müzik var biliyorum ama ötesindeki renklerin neler, onları öğrenmek istiyorum. Hayatındaki diğer güzellikler neler, nasıl mutlusun, neler için heyecanlısın, nerelerden keyifle ayrılmaktasın mesela?

Hayatımdaki diğer güzel doğa. ‘O’na, içindeki sessiz sesliliğine, denizin temiz nefesine, yağmura, yaprağa, kısacası böyle hallere yakın olduğumda çok mutluyum. Heyecanlarım yeni şeyler ürettiğim dönemde yoğun oluyor. Bu arada elbette sosyal paylaşımlar, dostlar onlar da mutluluk ve keyif getiriyor ama daha çok sakinliği seviyorum yine de. Eğer doğayla kavuşabileceğim bir yere gidiyorsam evden keyifle ayrılırım mesela.

Hayatının en özel şarkısı hangisi peki? Buradan yola çıkarak dinlemekten en çok keyif aldığın müzisyenleri de öğrenmek isteyebiliriz belki?

Böyle sorulara tek bir yanıt vermek zor, yine de Alanis Morisette ” That I Would Be Good” benim için özel bir şarkıdır. Dinlediklerim hayli karmaşık fakat müzisyen dediğiniz için Tori Amos, Alanis Morısette, Jewel, son dönem Yoann Lemoine gibi müzisyen solistler daha çok ilgimi çekiyor. Ne dinlerim dersek, klasik müzik çok dinlerim, rock, post rock, alternatif rock severim, sevdiğim her şeyi türüne bakmadan dinlerim. Gruplar var; A Perfect Circle, Blonde Redhead, Blueneck, Mogwai, Muse, Cure, Lamb; kült olanlar var: Pink Floyd, Depeche Mode…

Son yıllarda alternatif müzik ve özellikle kadın vokaller bir hayli öne çıktı. Artık daha fazla konserler oluyor, daha fazla albümler yapılabiliyor ve satıyor, ilişkiler daha doğru yaşanıyor gibi, sen bu durumu nasıl değerlendiriyorsun?

Dünya müziği ile beraber ülkemizde de bu gelişmeler sevindirici. Ben burada sadece müzik sektörünün değil sanata yansıyan daha doğrusu sanatın yansıtmakla mükellef olduğu kültürel değişimlerin ve gelişimlerin de bir yansıması olduğunu düşünüyorum. Yani kadın yok değildi ama ön planda değildi, nadirdi. Şimdi daha bir sesi çıkıyor, şans buluyor, yer buluyor. Aslında insanlarda genel bir “kadınsan, bu işi yapman daha kolay algısı” vardır. Ancak bilmezler ki bu haliyle daha zordur tutunması. Çünkü yapısı gereği popüler algıya hitap etmez alternatif tür ve kadın sahnede genellikle çok oturmuş popüler bir algıyla izlenmek istenir. Neyse ki yeni yaklaşımlar dediğim gibi dünyada ve ülkemizde bu genel geçer kalıplaşmış ve yapışmış algıları gün geçtikçe daha da kıracak yenilerini oturtacaktır. Ve senin de çizdiğin bu güzel portre daha da zenginleşecektir.

Bir sonraki albüm için konuşalım mı biraz da? Az çok bir şeylerin şekillendiğini umarak ikinci albümde bizi neler bekleyecek, öğrenmemiz mümkün mü acaba?

Tabi ki. İkinci albüm den önce ‘EP’ olarak isimlendirebileceğimiz bir çalışmam olacak yakında. Asıl İkinci albümün çalışmaları da yarılandı ancak zaman vermekten korkar oldum; inşallah yakın olur diyeyim. Yeni albüm bu albümden farklı olacak ki bu albüm süreci ve taşıdıkları nedeniyle tam bir yansıma olamadı. Dolayısıyla ikincisinde bunu daha çok sağlamayı hedefliyorum.

Yeni albümde şarkıların sadece nakaratlardan ibaret birer temsil olmadıkları, hayali ya da somut hikayeleri oldukları ve bu nedenle biraz daha derinine inilmesi gerektiğini bir de oradan bakılıp anlamlandırılması gerektiğini elimden geldiğince vurgulayacak, dinleyiciyi daha içerilere çekmeye çalışacağım. Müzikal yapılar da biraz değişecek fikren ve proje olarak yarıladık diyebilirim heyecanlıyım ve heyecanlıyız.

Begüm Tarako
Ve biz yepyeni bir siteyiz. İlk ayımızda / yayınımızda seni de aramızda görmekten dolayı çok mutluyuz. Buradan okurlarımıza neler söylemek istersin son olarak?

İlkinizin bu özelliği ve güzelliğine beni de katma lütfunda bulunduğunuz için ben teşekkür ederim. Okurlarınızdan biri olarak Müzik Ekspres’in içeriği ve tecrübeli ekibiyle hepimiz için heyecanlı ve güzel bir başlangıç olacağından emin olduğumu söylemek istiyorum. Dinleyen, okuyan ve destek olan tüm dostlarımıza da selamlar yolluyorum ve bizleri daha iyi anlayacakları böyle çalışmalara hep destek olmalarını rica ediyorum naçizane…

http://www.youtube.com/watch?v=ZBEjlyhqW68

 

Söyleşi: Kadri Karahan
Fotoğraflar: Kadri Karahan

Sahnede olmak benim için kendimi en salt, en içsel, en iletken halimle hem kendime hem de dinleyenlere sunmaktır. Bu öyledir ki başka hiçbir platformda ya da yaşam işerisindeki herhangi bir anda benzeri dahi yaşanamaz. Başka bir paylaşım, başka bir birleşimdir... Türkiye'nin ilk müzik gruplarından Beyaz Kelebekler'in bateristi Gürhan Nafiz Tarako'nun kızısın ve dolayısı ile notalarla dolu bir evde büyüdün; peki bir gün müzik adına yol alma gibi bir hayali var mıydı o küçük kızın yoksa her şeye zaman mı karar verdi? Her ikisi de diyebiliriz. Müzikle çocukluktan itibaren hem içimden geldiği için hem de yolun getirdiklerinden sebep, bir şekilde bütünleştik,…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.83 ( 4 oy)

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*