EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Bir Hadise Var ve Mabel Matiz Bu Hadiseyi İyi Biliyor

Bir Hadise Var ve Mabel Matiz Bu Hadiseyi İyi Biliyor

Ben Myspace çağına yetiştim ve orada aklımda kalan profillerden birisi de Mabel’in profili… İtiraf etmek gerekirse Mabel’in profili ile karşılaşınca ve şarkılarını dinleyince biraz itici bulmuştum. ‘’Ne acayip bir ses ya’’ dediğimi çok net hatırlıyorum. O zaman bulduğum ‘’acayip’’ ses, zaman içerisinde ‘’acayip gür, acayip cesur’’ bir ses haline geldi ve hala ne zaman Mabel Matiz’i bir yerde dinlesem o zamanki çok genç/çocuk benim bu önyargılı düşüncesinden utanırım.

Ardı ardına şahane albümler yapan ama en önemlisi kendi ‘’ötekileştirilmeye’’ çalışılan sesini her defasında daha çok açan; sözünü sakınmadan bildiğini okuyan Mabel Matiz benim için çoktan ‘’sanatçı’’ payesini aldı. Sanat nedir? Sanatçı nedir? sıkıcı tartışmasına girmeyeceğim ki zaten burada daha çok güllüm yapıyorum ama Sezar’ın hakkını da Sezar’a verelim yani…

Özellikle geçtiğimiz haftalarda üniversite sınavında –ki ne tesadüf, bu sınav Onur Haftası’na denk geldi- Mabel Matiz sorusunun çıkmış olmasını soruyu hazırlayan kişinin muhteşem madiliği olarak okudum ve evde kahkahalar attım. Sonrasında ne oldu ne bitti hiçbir önemi yok… Bu, çatlasanız da patlasanız da ‘’her yerdeyiz’’ demekti. Mabel Matiz’i hedef gösterenler de oldu, ona direkt nişan alanlar da oldu… Tüm bunları okurken ‘’siz kimle dans ediyorsunuz kuzum filan’’ dedim içimden. Allah hater’ın da zekisini versin gerçekten… :)

Anladığınız üzere, bu liste bir Mabel Matiz listesi… Onun herkes tarafından çok sevilen şarkıları listesi de değil üstelik; kim neyi çok seviyor umurumda da değil zaten. Bu liste ben onu neden/hangi şarkılarıyla seviyorum listesi… Ortada bir hadise var ve Mabel Matiz bu hadiseyi biliyor. Bir bildiği olan ve bu bildiği için sadece üreten, sessizliği ile karşısında olanları kudurtanlara ne mutlu yaa…

 

10-) ZOR DEĞİL

Bu şarkı aslında bende 10. sıradan daha iyi yerleri hak ediyor ancak Mabel Matiz’in benim radarıma girmesi açıkçası bu şarkı ile oldu. İlk albümünü uzaktan uzağa dinlesem de bu şarkı ile ‘’Tamam ben Mabel Matiz dinliyorum, ne olacaksa olsun artık :)’’ dedim. Elbette Mete Özgencil gibi bir dehanın ona inanmış olmasının ve şarkı vermiş olmasının rolü büyüktür.

 

9-) AŞK YOK OLMAKTIR

Albümde bu şarkı ile karşılaşınca yine bir ‘’Iyy niye yaa’’ filan dedim ama şarkının Mabel’e yaradığını gördükçe de ‘’Amaaan yürü yaa’’ filana döndü bu iç sesim. Bir ara hepimiz Yıldız Tilbe şarkısı söylemek istedik sanırım… O bir furyaydı geçti mi ne oldu. Müzik tarihi çok şey görmüştür ama birinin şarkısını cover yapma furyası ilk defa olmuştur sanırım :) Şarkının klibinde oynayan ve dostlukları yüzlerinden okunan tüm müzisyenlere de öpücük…

 

8-) BİR HADİSE VAR

Bu da bir cover ama biliyorsunuz ben bir Nazan Öncel delisiyim ve onun kadar Nazan Öncel şarkısını hissederek okuyan birini görmedim. Ay hele bir ara Manuş Baba ve Nazan Öncel coverları rüzgarı vardı, onla karşılaştırırsanız aradaki farkı ve ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kıps!

 

7-) SULTAN SÜLEYMAN

Aha bir cover daha… Mabel Matiz bu şarkıda nasıl herkese ‘’cover öyle yapılmaz, böyle yapılır’’ diye öğretti ama… Herkes şok :) Asıl çoğu kişinin bilmediği ve benim ilk dinlediğimde evde kafayı yediğim bir cover var ki o elbette listenin ileri sıralarında…

 

6-)MAVİ (FT AH! KOSMOS)

İşte benim için Mabel Matiz’in kırılma noktasıdır… O zamana kadar da bazı şeylerin altını çizse de, bu şarkıyı direkt Zeliş’e ve Boysan’a ithaf etmesi… Bunu popülerliğinin zirvesindeyken yapması az şey değil. Bu kardeşliğe sahip çıkmak demektir, bu kardeşliğin ne olduğunu yazının sonunda açıklayacağım…

 

5-)YILDIZLARIN PEŞİNDE

Bir gün sahnede bu şarkıda dans etmesi için Madır Öktiş’i çıkartınca çıldırdığımı hatırlıyorum. Madır Öktiş’i aşırı sevdiğim için değil, Mabel’in gücünü ve varlığını, imkanlarını farkındanlık için kullandığını görünce umut dolma çıldırmasıydı. Lubuncayı da layıkıyla bilen Mabel’in arada sırada Madır’ın postlarının altına ‘’Aniiiiiiiğğğğ’’ diye yazmasını gördükçe sevgi ile gülerim.

 

4-) SARMAŞIK

Maya albümü çıktığında en çok dikkatimi çeken şarkılardan biriydi bu; ki ben itiraf edeyim Sıla’ya da şarkılarına da tahammül edemem. Sorry. Sonra klibi çıktığında ise nasıl dumur olduğumu ve şarkının gücünü 5’e katladığını hepimiz gördük.

Elinde kilimiyle kendine bir yer bulmaya çalışan Mabel’in toplumda kendine bir yer bulmaya çalışması olarak okuduğum klibinde tam kendine bir yer bulmuşken herkesin halılarını toplayıp onu yeniden yalnız bırakma iki yüzlülüğünü yapmasını ve tek başınayken üstüne annesinin adının gelmesiyle, yine annesinin yanında olmasını düşündükçe hala gözlerim doluyor. Yönetmen ne düşündü bilmiyorum ama benim okumam bu ve sanat da öznel olmasıyla güzel değil mi zaten?

 

3-) A CANIM

Bu şarkıyı ve klibi Sarmaşık’ın devamı ve bir tabiri caizse ‘’kapak’’ olarak nitelendiriyorum. Sanki Mabel, Sarmaşık’ta onu yalnız bırakan teyzelere kendisini isteterek ‘’kabul edeceksiniz ve alışacaksınız’’ demek istedi gibi hissediyorum. Bu yüzden bu iki klip ard arda benim için bir hikaye ve kesinlikle bir zafer hikayesi… Ohh canına değsin!

 

2-) KARA SEVDA

Bence Mabel Matiz’in en iyi cover’ı… Hatta bu topraklarda yapılmış en iyi coverlarda hiç zorlanmadan ilk 3’e girer… Bu nasıl bir yeniden yorumlama, bu şarkının sözlerini nasıl bir hissetmek… Cover’ı yaptığı videoda kendisine gitarlarda Cihan Mürtezaoğlu ve Can Güngör eşlik ediyor… Adeta Depresyon All Stars.

 

1-)FIRTINADAYIM

Ve o meşhur şarkı…

Maya albümü çıktığında dinlediğim ilk şarkı olan Fırtınadayım’da ne kadar ağladığımı hatırlamak bile istemiyorum. Ard arda dinlediğim, ‘’Gözümün gördüğü, gönlümün bildiğiyle bir değil’’ dizelerinin kalın kalemlerle altını çizdiğim bu şarkı bence bir manifesto! Bu yüzden bu şarkının sınavda çıkması beni ayrıca mutlu etti ve gururlandırdı.

Evet bu bir manifesto ve bu bir kardeşlik ve başkaldırı manifestosu… Aynı acıları çeken, aynı şeylerden korkan, aynı sebeplerden geceleri ağlayan insanlar kardeştir ve bu kardeşliği bozmaya kimsenin gücü yetmez.

 

Hedef gösterilmeye çalışılsa da ve hatta bazen neredeyse nişan alınsa da Mabel’in sesini kısabileceklerini ve üzeceklerini sanmıyorum. Hayatta en önemli mesele var oluş problemiyken ve bunun için canını karşısına alıp, tüm korkularla bir karar verip bununla barışan birini neyle korkutacağını zannediyorsunuz ki?

Yalnız olmadığını biliyorsun Mabel, sen bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeylerden birisin ve tüm kardeşlerin olarak, herkese yetecek orantısız zekamızla yanındayız… Yürü be!

 

Minas Ceylin Sosyal Medya

 

Facebook Twitter İnstagram

 

Ben Myspace çağına yetiştim ve orada aklımda kalan profillerden birisi de Mabel’in profili… İtiraf etmek gerekirse Mabel’in profili ile karşılaşınca ve şarkılarını dinleyince biraz itici bulmuştum. ‘’Ne acayip bir ses ya’’ dediğimi çok net hatırlıyorum. O zaman bulduğum ‘’acayip’’ ses, zaman içerisinde ‘’acayip gür, acayip cesur’’ bir ses haline geldi ve hala ne zaman Mabel Matiz’i bir yerde dinlesem o zamanki çok genç/çocuk benim bu önyargılı düşüncesinden utanırım. Ardı ardına şahane albümler yapan ama en önemlisi kendi ‘’ötekileştirilmeye’’ çalışılan sesini her defasında daha çok açan; sözünü sakınmadan bildiğini okuyan Mabel Matiz benim için çoktan ‘’sanatçı’’ payesini aldı. Sanat nedir? Sanatçı…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.6 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*