EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Burada Müzik Var Notları – 07 / Hüsnü Arkan, Kalben, Nekropsi, Emre Tankal Quartet

Burada Müzik Var Notları – 07 / Hüsnü Arkan, Kalben, Nekropsi, Emre Tankal Quartet

Belki de hiç bu kadar üst üste konser dinlemedim. Hani üst üste en fazla iki kere, iki gece; üçüncü bile olmamıştır. “Burada Müzik Var” programı ile ilk başta karşılaştığımda çok ciddi bir endişeye kapıldım, her konseri izlemek isteyecektim ama bu benim enerjimi aşabilirdi ama belki de yoldan çıkmaya hazırdım. Dünkü programı küçük bir sağlık problemi sebebi ile kaçırdım. Mozaik kaçar mıydı dersiniz, yıllar yıllar sonra yan yana geldiler ki ilk kez dinleyecektim, ama maalesef kaçtı. Kaçırmayanlardan bugün ne kadar muhteşem, ne kadar şahane geçtiğini öğrendim, onlar adına sevindim.

Bugün kaldığım yerden devam etmek üzere sevgili Behlül Üçışık ile yeniden bir araya geldim. Bu hafta bir rutin tutturduk gidiyoruz, öncesi yemek, sonrası bir kahve, sonrası konser ve Ada Müzik’in, Must Entertainment’in, Moda Kayıkhane’nin bizi buluşturduğu bu güzellik.

 

Bugünün açılışını Emre Tankal Quartet gerçekleştiridi. Yine kendisi ile ve ekipte yer alan Derin Bayhan ile uzun süredir tanışıyoruz. Birsen Tezer’in ekibinde uzun süredir birlikteler, yol arkadaşları. Bu projenin diğer iki müzisyeni ise Tamer Temel ve Volkan Topakoğlu. Ekip, Emre Tankal ve Tamer Temel’in bestelerinin yanı sıra yeni dönem caz müzisyenlerinin bestelerini yorumladı sahnede ve dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

 

Biraz serin ama güzel bir cuma gecesi ve dış sahnede kendimize en önden bir yer kapıyoruz ve Hüsnü Arkan’ı beklemeye başlıyoruz. Daha önce defalarca izlememe rağmen konserlerini yine de heyecanım büyük, şarkılarına bayılıyorum, enerjisine bayılıyorum Arkan’ın, elbette Efe Demiryoğuran, Saygın Akbudak, Gökhan Varol, Cihangir Aslan ve Gökhan Tümkaya’dan oluşan muhteşem ekibine de. “Gönül Yarası” ile başlayan konser “Öyle Bir Rüya” ile devam ediyor. “Ebruli”, “1980”, “Zerdaliler”, “Kırık Hava”, “Hoşgeldin”, Arkan’ın solo olarak seslendirdiği şarkılar arasında. Bugüne kadar Arkan’ı gerek albümlerde gerekse konserlerinde başta Birsen Tezer olmak üzere birçok değerli müzisyenle dinledik. Ama Kalben’le hiç dinlemedik. Ve Kalben sahnede yerini alıyor.

Arkan ve Kalben sahnede üç şarkı seslendirdiler birlikte. Öncesi bazı tahminlerde bulunmuştum düet şarkılar ama onlar olmadı, “Senin Gibi”, “Yağmurlar” ve “Düşler Sokağı” düet olarak seçtikleri şarkılardı. Kalben, yıllar önce edebiyat öğretmenden Arkan’ın kitabını hediye aldığını söyleyerek başladı söze ve yıllar sonra sahnede kendisi ile yan yana olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kalben, son yılların en başarılı isimlerinden kuşkusuz Arkan’da bunun altını çizdi. Özetle sahnedeki bu içten, bu samimi ikili bizi aldı kısa da olsa bambaşka bir enerjiye sürükledi. Konser de bitsin kimse istemedi zaten, Arkan kendisini dinleyenleri kırmadı ve indikten sonra yeniden sahneye gelip iki şarkı daha seslendirdi.

 

Kısa bir aradan sonra dinleyici gecenin son konseri için artık hazırdı, sahne Nekropsi’nindi. 90’lı yıllardan bugüne deneysel, progresif rock yapan grubu dinleyicisi belli ki çok özlemişti, iç mekanda kendimize yer bulmakta zorlandık. Konser için daha karanlık bir atmosfer yaratılmıştı, ayrıca konser alanının çeşitli bölümlerine grubun önceki yıllardaki afişleri, posterleri asılmıştı. Bu ambians eşliğinde, beş yıl aradan sonra yeniden dinleyicisi ile buluştu ekip. Umarım sevenleri kendilerini yeniden dinlemek için bir daha bu kadar beklemez.

 

“Burada Müzik Var”, bugün (06 Ekim) Mehmet Güreli’nin sahnesi ile başlayacak, Yeni Türkü ile devam edecek ve finalde Mor ve Ötesi olacak. Bugün ve yarının da biletlerinin tükendiğini duydum ama yine de şansınızı denemek isteyebilirsiniz.

 

Fotoğraflar: Kadri Karahan & Ada Müzik

 

Belki de hiç bu kadar üst üste konser dinlemedim. Hani üst üste en fazla iki kere, iki gece; üçüncü bile olmamıştır. “Burada Müzik Var” programı ile ilk başta karşılaştığımda çok ciddi bir endişeye kapıldım, her konseri izlemek isteyecektim ama bu benim enerjimi aşabilirdi ama belki de yoldan çıkmaya hazırdım. Dünkü programı küçük bir sağlık problemi sebebi ile kaçırdım. Mozaik kaçar mıydı dersiniz, yıllar yıllar sonra yan yana geldiler ki ilk kez dinleyecektim, ama maalesef kaçtı. Kaçırmayanlardan bugün ne kadar muhteşem, ne kadar şahane geçtiğini öğrendim, onlar adına sevindim. Bugün kaldığım yerden devam etmek üzere sevgili Behlül Üçışık ile yeniden bir…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*