EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / “Burada Müzik Var” Notları – 01 / Birsen Tezer, Aylin Aslım, Grup Gündoğarken, Vasiliki Papageorgiou, Ezgi Aktan, Kolektif İstanbul

“Burada Müzik Var” Notları – 01 / Birsen Tezer, Aylin Aslım, Grup Gündoğarken, Vasiliki Papageorgiou, Ezgi Aktan, Kolektif İstanbul

Uzun bir süredir bekliyorduk. “Burada Müzik Var” / Ada Müzik Günleri, Ada Müzik ve Must Entertainment işbirliği ile startını verdi. Yolları Ada Müzik ile kesişen otuzun üzerinde sanatçı ve grup, sürpriz konuk ve sahne içerikleriyle birlikte Moda Kayıkhane sahnesinde bir bir yerini almaya başladı. İlk günün konukları sahne sırası ile Ezgi Aktan, Grup Gündoğarken, Vasiliki Papageorgiou, Birsen Tezer, Aylin Aslım ve Kolektif İstanbul oldu.

 

Ezgi Aktan, Ada Müzik’ten birer yıl ara ile iki albüm yayınlayan ailenin genç ve yeni seslerinden. İlk albümünü Jehan Barbur’un prodüktörlüğünde yayınlayan Aktan, ilk günden beri kendisine eşlik eden müzisyenlerle sahnede yerini aldı. Kendi şarkılarının yanında Nazan Öncel’den “Bu Havada Gidilmez” ve Tarkan’dan “Şeytan Azapta” isimli şarkılara da cover yapan Aktan, bu sene içinde Burhan Şeşen ile bir de “Olur mu?” isimli bir single yayınlamıştı ve şarkıyı dinleyici ilk kez burada canlı canlı dinleme şansını buldu. Şarkı ile ilgili bir de not düşelim; 30 yıl önce stüdyo kayıtları biten Gündoğarken albümüne yetişemiyor şarkı ve daha sonra da unutuluyor, ta ki bu seneye kadar, şarkı ayrıca Şeşen’in müzik kariyerindeki ilk kayıtlı düeti oluyor.

İlk albümü sonrası bir söyleşi de gerçekleştirdiğimiz Aktan’ı ben de sahnede ilk kez dinliyorum ve enerjisine bayılıyorum, kendisi ile kısa bir sohbetten sonra da Gündoğarken’i dinlemek üzere yerimi alıyorum. Kendilerini canlı olarak birkaç sene önce dinlemiştim, ne kadar özlediğimi ayrıca anlıyor ve hızla arayı kapatmayı diliyorum.

 

Kasetlerden bugüne, solo albümlerine kısacası onlara dair tüm diskografiye sahibim. Gündoğarken’e dair çok şarkım, çok alıp başımı gitmelerim var. En özel şarkılarından biri de benim için “Bir Yaz Daha Bitiyor”dur ki bu şarkı ile açılıyor konserleri. Sonrası o güzel şarkılarına dinleyici ile keyifli de bir sohbet ekleniyor. Amca İlhan Şeşen’e, söyledikleri “Olacak O Kadar” şarkısı ile Levent Kırca’ya alkışlar gidiyor uzun uzun. Sarmaş Dolaş, Dert Olur, Sen Benim Şarkılarımsın, Ankara’dan Abim Geldi, Düş Gibi Bir Şey gecenin diğer şarkılarından bazıları olurken sahnenin bir de konuğu var: Vasiliki Papageorgiou. “Rüzgar” şarkısını Leman Sam’dan da keyifle dinlemiştik ama Gündoğarken 1999 yılında yayınladığı “Mest Of Gündoğarken” albümünde bu şarkıyı Papageorgiou eşliğinde yorumlamıştı ki – bir de çok güzel klibi vardı-, daha çok hafızamızda kaldı. 20 yıl sonra yeniden sahnede kendilerini dinlemek elbette ki ayrı bir lezzetti.

Konseri birlikte izlediğim sevgili Zeki Çelik ile birlikte (ki bu geceyi Müzik Ekspres adına fotoğrafladı) konser sonrası kulislerini ziyaret ettik. Kendileri ile ilk tanışmam ya da buluşmam değil ama gerçekten çok sevdiğim, çok özel hayranı olduğum müzisyenlerle karşılaştığımda heyecanım hep ilk günkü gibi oluyor, öylece de susmuş olabilirim orada. Başımızdan hiç eksilmesinler.

 

İç mekandan dış mekana geçiyoruz ve Birsen Tezer konserini heyecanla dinlemeye koyuluyoruz. Hava muhteşem, dinleyici muhteşem, bu arada Ada Müzik’in yapımcısı ve bu projenin mimarı sevgili Bülent Forta ve BirGün’den gazeteci arkadaşım Burak Abatay ile de karşılaşıyoruz ve kendileri ile de kısa bir sohbet gerçekleştiriyoruz. Konseri izlemeye gelenler arasında da Şebnem Bozoklu, gazeteci Kanat Atkaya, Özge Fışkın, müzik yazarı Tolga Akyıldız, Dilhan Şeşen’in de olduğu gözüme çarpıyor.

Konser öncesi Birsen Tezer’in de kulisine uğruyorum ve bir minik sohbet gerçekleştiriyoruz. Son günlerde sohbetlerimiz şartlar / mesafeler vs. sebeplerden hep minik ama o kadar kıymetli ki onla geçen her zaman uzun uzun yazarsam yarınki konsere yetişemem ama şu detayı da vermeden geçemem. Yıllar önce Aylin Aslım’ın TV programına konuk olmuştu kendisi fakat ilk kez yan yana geleceklerdi, beraber şarkı söyleyeceklerdi. Aylin’i çok sevdiğini ve şarkısı “Senin Gibi”yi sahnede okuyacaklarını öğrendiğimde tahminimde yanılmadığımı anladım. “Senin Gibi” bir şarkıya kim aşık olmayabilirdi?

Geceye; Çal Kapımı, Balıkesir, Aşk Bu Değil, Bilsen, Boşver gibi sevilen şarkılarını bıraktı Tezer. Aslım ile “Senin Gibi”yi konserin ortasında bir de finalinde olmak üzere iki kere yorumladı. Aylin Aslım gecede ayrıca çok sevdiğimiz “Geri Gelir” isimli şarkısını solo olarak seslendirdikten sonra final “Çığlık Çığlığa” ile oldu. Bu şarkıyı birçok ama birçok kere dinledim, her seferinde çığlıklar attım, onlara bir yenisini, bir özelini daha kattım. Özetle bu iki şahane müzisyenin çığlığını tüm Kadıköy duymuş olabilir. Konserin sonunda Birsen Tezer’in genç ve çok değerli sadık dinleyicileri ile de karşılaştım. Mardin’den, Aydın’dan sadece bu konser için gelenler vardı, ne kadar güzel öyle değil mi, aşk belki de buydu işte. Bir gün lütfen, yeniden yan yana gelsinler.

 

Belimdeki ağrı ayağıma vuruyordu ama yine de Kolektif İstanbul’u da kısa da olsa dinlemek istedim, iyi de yapmışım enerjileri ile gecemi tamamladım. Eve nasıl dönsem diye düşünürken karşıma tam da evimin önünden geçen bir belediye otobüsü çıktı. Aman dedim mis, başka zaman olsa hayatta çekemem hem de bu yorgunluk, artık nasıl mutlu ayrıldım geceden düşünün ya da düşünmeyin başka işiniz gücünüz mü yok. Bir sonraki konserleri kaçırmamayı düşünün yeter.

 

 

Fotoğraflar: Zeki Çelik & Kadri Karahan & Ada Müzik

Video: Kadri Karahan

28 Ekim 2018
Uzun bir süredir bekliyorduk. “Burada Müzik Var” / Ada Müzik Günleri, Ada Müzik ve Must Entertainment işbirliği ile startını verdi. Yolları Ada Müzik ile kesişen otuzun üzerinde sanatçı ve grup, sürpriz konuk ve sahne içerikleriyle birlikte Moda Kayıkhane sahnesinde bir bir yerini almaya başladı. İlk günün konukları sahne sırası ile Ezgi Aktan, Grup Gündoğarken, Vasiliki Papageorgiou, Birsen Tezer, Aylin Aslım ve Kolektif İstanbul oldu.   Ezgi Aktan, Ada Müzik’ten birer yıl ara ile iki albüm yayınlayan ailenin genç ve yeni seslerinden. İlk albümünü Jehan Barbur’un prodüktörlüğünde yayınlayan Aktan, ilk günden beri kendisine eşlik eden müzisyenlerle sahnede yerini aldı. Kendi şarkılarının…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*