EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / “Burada Müzik Var” Notları – 02 / Bülent Ortaçgil, Bulutsuzluk Özlemi, Burcu Tatlıses

“Burada Müzik Var” Notları – 02 / Bülent Ortaçgil, Bulutsuzluk Özlemi, Burcu Tatlıses

Dünün heyecanı ve üzerimde bıraktığı yorgunluğu henüz geçmemişti ki kendimi yine dışarda buldum. Kadıköy’ün / Moda’nın zaten öyle keyifli bir yanı var ki hiçbir şey olmasa da aklına geldiğinde yolunu düşürmek istiyorsun. Burada Müzik Var” / Ada Müzik Günleri, Ada Müzik ve Must Entertainment işbirliği ile düzenlenen bu muhteşem ziyafetin bugünkü konukları ile buluşmanın notlarına geçmeden Ağustos ayının ilk günlerine dönelim istiyorum.

Ada Müzik / Bülent Forta ve Must Entertainment ekibi ile Kayıkhane’de bir basın toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda biz müzik yazarlarına bu projeden bahsedildi ve önerilerimiz, fikirlerimiz dinlendi. O zaman akış henüz belli olmasa da katılacak isimler hemen hemen kesinleşmişti. Proje ilk etapta kulağa çılgınca gelse de her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü ki adeta üstüne baş söz yoktu, sadece bekleyecektik. Uzun bir zaman diliminde, belki bütün bir yaz ya da öncesi, bu projeye emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür etmek gerek.

 

Gecenin ilk sahnesi Burcu Tatlıses’indi. Kendisi ile yolumuz yıllar önce bir söyleşi vesilesi ile kesişti. O zaman besteci ve yorumcu kimliği ile tanımıyorduk, yazdığı sözler dikkat çekiyordu ve biz de söz yazarları üzerine bir dosya hazırlıyorduk. Derken biraz bekletti ama yıllar sonra ilk albümü bir geldi pir geldi, bir kere daha söyleştik sonra. Ardından birçok konserine gider  ve her seferinde şiirlerce oradan ayrılır buldum kendimi. Burcu ve şarkıları duru bir şiir gibidir ki bilen bilir, bir de şiir kitabı var, kalbi de öyledir. Bu senenin ilk günlerinde Ada Müzik etiketi ile “Geyikli Masallar” isimli single şarkısını yayınladı. Sonra da stüdyoya kapandı ve adıma bu konsere kadar bir haber alınamadı.

“Gündelik” ile başladı konser, yine ilk albümünden Bir Tek Seni Sevdim, Bir Sana Bir de Bana, Ay, Beni Öldürür gibi ilk albümünde yer alan şarkıların yanında Ekim ayında yayınlayacağı yeni albümünden şarkıları da ilk kez seslendirdi sahnede. Konserinden sonra kısa bir kulis sohbeti yaptık kendisi ile ve uzun bir aradan sonra yeniden, yeni şarkılarla geleceğinin heyecanını, mutluluğunu okuyabildim gözlerinden. Yeni albümü “Uzaklar” ile birlikte uzun uzun şarkılarını, sürecini konuşacağız ve sizlerle buluşturacağız elbette, çok merak ediyorum.

 

Ada Müzik denince aklımıza gelen ilk isimlerden olan Bülent Ortaçgil ikinci sırada sahne aldı gecede Ortaçgil denince bütün suların durduğu, bütün seslerin sustuğu doğruydu hakikaten. Zaman zaman kulis aralarında kendisi ile küçük sohbetler edebilme şansını bulduğum için her zaman hayata minnettardım ki hala da öyleyim, keşke daha uzun konuşsak, anlatacak çok şeyi olsa gerek. O ve şarkıları hayatımıza iyi ki karışmış, iyi ki yol arkadaşımız olmuş, iyi ki de yıllara hala meydan okuyor her bir nota, hiç ama hiç eskimiyor.

Dış sahnede gerçekleşti konser. Denize karşı deniz şarkıları söyleyerek açtı sahnesini Ortaçgil. Ardı ardına o çok sevdiğimiz şarkıları gelmeye devam etti üstüne. “Yağmur” şarkısını söylerken hafiften yağmurun çiselemesi de ayrı bir büyü kattı geceye. Dinleyici kendisini, kendisi de dinleyicilerini bırakmak istemese de elbette bir sonu olacaktı konserin. Bir sessizlik çöktü tam da o anda, herkes bir süre sonra orada öyle dalıp gitti belki de bir yerlere, bir boşluk, bir hüzün. Öylesi işledi içimize.

 

Gecenin son sahnesi Bulutsuzluk Özlemi’nindi. Tekrar iç mekana koştuk ki kıyıda köşede ancak kendimize bir yer bulabildik. Küçük bir anıyı anlatmadan geçemeyeceğim. Müzik Ekspres ödül töreni için sevgili Nejat Yavaşoğulları’nı aramış ve en iyi çıkış yapan grup ödülünü kendisinin vermesini dilemiştik. Kaçta ve nerede demişti o kadar ve katılarak bizi çok mutlu etmişti. Kendisi ile birebir tanışmam o gece olmuştu, sanki çok eski bir dost sıcaklığı, samimiyeti.

Güneşimden Kaç, Bağdat Cafe, Tepedeki Çimenlik, Sözlerimi Geri Alamam, Acil Demokrasi, Zamska ve diğerleri. Her biri ayrı efsane şarkıları ile bir Cumartesi gecesi ancak böylesi güzel noktalanabilirdi ve eve keyifle öyle dönülebilirdi. Eve döndüm, kendime bir kahve yaptım. Yarın için kasırga uyarısı yapılıyor ama pencerem açık uyuyabilirim, öylesi mis bir tat süzülüyor içeriye ya da bana öyle geliyor olabilir, geceden ve bu ziyafetten sarhoşumdur.

 

Fotoğraflar & Video: Kadri Karahan

29 Eylül 2018
Dünün heyecanı ve üzerimde bıraktığı yorgunluğu henüz geçmemişti ki kendimi yine dışarda buldum. Kadıköy’ün / Moda’nın zaten öyle keyifli bir yanı var ki hiçbir şey olmasa da aklına geldiğinde yolunu düşürmek istiyorsun. Burada Müzik Var” / Ada Müzik Günleri, Ada Müzik ve Must Entertainment işbirliği ile düzenlenen bu muhteşem ziyafetin bugünkü konukları ile buluşmanın notlarına geçmeden Ağustos ayının ilk günlerine dönelim istiyorum. Ada Müzik / Bülent Forta ve Must Entertainment ekibi ile Kayıkhane’de bir basın toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda biz müzik yazarlarına bu projeden bahsedildi ve önerilerimiz, fikirlerimiz dinlendi. O zaman akış henüz belli olmasa da katılacak isimler hemen hemen kesinleşmişti. Proje ilk etapta…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*