EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Deniz Seki ile Bir Konser ve Bir “Uzun Hikaye”

Deniz Seki ile Bir Konser ve Bir “Uzun Hikaye”

Dünden Bugüne Deniz Seki Şarkı Geçiti

 

Geçtiğimiz yaz iki yeni şarkısı ile kapımızı çalmıştı Deniz Seki, uzun bir aradan sonraydı ve çok özlemiştik. “Büyümüşsündür” ve “Bal Saklıyor”. Sadece bu iki şarkı bile bir sene boyunca beni öylesine bırakmadı ki gittiğim her yere götürdüm, gittiğim her yerde uzun uzun sardım onları.

Bir süredir yeni albümü hazırlığı içinde olduğunu elbette bilenlerdendim. Zaman zaman düşen küçük haberlerle de heyecan artıyordu. Nihayet “Uzun Hikaye” geçtiğimiz günlerde Seyhan Müzik etiketi ile raflarda yerini aldı ve 12 şarkılık yolculuğumuz başladı. Hem de nasıl başladı. Seki albümü için “bugüne kadar yaşadıklarımın özeti, bugüne kadar söyleyemediğim her şeyi bu albümde söyledim” dese de ki doğrudur o bize hep en güzelini sundu, hep en güzeli içinde bizi aldı ve bir yerlere savurdu. Kısaca anımsayalım.

İlk albümünü 97 yılında yayınladı: Hiç Kimse Değilim. Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, Bülent Özdemir, Murat Yeter, Altan Çetin şarkıları ile karşıladı bizi. 90’lı yıllardı, herkes ilk buluşmasının en iyisi olmasına daha bir çaba ile sarılıyordu ve Seki bu sınavı kuşkusuz hiç zorlanmadan geçiyordu.

İkinci albüm “Anlattım” iki yıl aradan sonra geldi. Bu albüm daha kendini bulan ve artık sözlerini, müziklerini ortaya çıkartmaya daha hazır olan bir sesin anlatacaklarıydı ve biz de kuşkusuz daha bir aşkla dinleyecektik. “Zor mu”, “Sana Sığınıyorum”, “Değerini Bilemedin”, “Eğer İstersen”, “Aşk” başta tüm bu albüm benim de bir uzun yolculuğuma denk gelmişti, başucumda durdu hep, o anlattı ben anlattım, o ağladı ben ağladım.

2000’lere geldiğimizde önce “Şeffaf” albümünü yayınladı. Murat Yeter ve Ozan Çolakoğlu düzenlemeleri bizlere “Nasihat (Unutursun)”, “Yakamoz”, “Gidenler Ağlatırlar”, “Acele” gibi hit şarkılar sunacaktı. Şarkılar yan yana gelmeye başlayınca gerçekten en iyi Deniz Seki şarkısı ya da albümü hangisi gibi bir soru sorulacak olsa yanıtını vermekte kesinlikle zorlanacağımı düşünmeye başladım şu an.

Bir albüm sonra “Aşkların En Güzeli”ni dinledik ki neden kendi şarkılarını üretebilirken bir cover albüm yapma ihtiyacı hisseder diye sorduğumuz çok oldu ya kendi kendimize ya da birilerine. Onu bu albümde yapmadık ve neden yaptı diye de sorgulamadık. Türk popunun sevilen hatta bazıları maalesef hak ettiği değeri bulamayan birçok şarkı ile Deniz Seki sesinde buluşmak bizleri gayet de keyiflendirdi.

“Aşk Denizi” geldi daha sonra. Birçok arkadaşıma sorduğumda bu albümünün kendilerinde ayrı durduğunu biliyorum. “Masal”, “Doyamadım”, “Üzgünüm Aşkım”, “Bu Şehre Sonbahar Geldi” gibi klasik olacak şarkılarının yanında ilk kez de bir türkü yorumlamıştı bu albümünde: Zülüf.

Sıradaki albüm adı gibi “Sahici” bir albümdü. “Pişman Olmadım”, “Zirve”, “Aptal”, “Sahici” derken sıra ile tüm şarkıları buraya yazmak yerine açık söylüyorum, baştan sona çok özeldi, çok güzeldi “Sahici”. Deniz Seki’ye her albüm daha da bağlanıyorduk artık ve kesinlikle şuna emin oluyorduk. Evet çıta yükseliyordu, beklentiler artıyordu ama o hiç ama hiç bizi hayal kırıklığına uğratmıyordu.

“Sahici”yi “Sözyaşlarım” izledi önce, daha sonra da “İz”. Çok fazla albüm yayınlanmaya başlamıştı. Alternatif müzik birçok yeni ismi müzik dünyasına kazandırırken ve bir çıkış gösterirken maalesef birçok pop starımız yayınladıkları albümlerinde eski heyecanı yakalatamıyordu bizlere. Seki’de öyle olmadı, o enerjisini hiç eksiltmedi, yine en bildiğimiz şekilde sarıldı albümlerine ama bazı tatsız durumlar yaşandı ve bu iki albümü onun üzüntüsüne ortak olarak çok fazla birlikte yaşayamadık işte. Ama bundan sonrası adına artık öyle bir kaygımız yok, yeniden şarkılarını mutlulukla söylemeye devam edeceğiz birlikte.

Sonrası yazının başına dönmemiz gerekirse evet, o iki şahane şarkı ve şimdi yepyeni şahane bir hikaye, “Uzun Hikaye” dediği gibi tüm bu yolculuğun özeti. Gelelim yeni albüme o halde.

 

 

Tam da Duymak İstediğimiz O “Uzun Hikaye”

Her şarkının uzun bir hikayesi yok mudur, ben kendi adıma sevdiğim şarkıların yolculuğunu hep merak ederim. Kime yazılmıştır, nerede, nasıl ruh haliyle, sonra nasıl notalara dökülmüştür, ilk ne zaman karşına o bitmiş hali ile çıkar, o an nasıl bir heyecandır, sonra şarkı nasıl okunur, ne zaman son nokta konur. Birçok dinleyicinin böyle bir kaygısı yok, onlar için ya güzel şarkıdır ya da değildir belki de, benim için böyle bir şey olamaz elbette.

Albümün yayınlandığı gün maalesef şehir dışındaydım ve bu uzun zamandır beklediğim albümü herkesle aynı anda dinleyemedim, eve dönecektim ve hemen albümü alacaktım, sonra kendimle kalacaktım, öyle de yaptım. Üzerimdeki yükü atar atmaz da bol kahve eşliğinde şarkıları yudumlamaya başladım.

“İnsan en zor anında sıcacık bir eli tutmak için ne dualar ediyor” diyor ilk şarkısında Deniz Seki ve ekliyor “İyi ki Varsın Aşkım”. Aşka ne kadar inanırsam inanayım hatta taparsam tapayım “aşkım” hitabı bana her zaman uzak gelmiştir nedense. Ama bu şarkıda bana öyle güzel geldi ki, hiç rahatsız etmedi. O kadar içten duygularla sunulan bir teşekkür ki bu albümün açılışında daha içinizi bir sıcak duygu kaplıyor, ötesini düşünemiyorsunuz.

“Bir muma köle oldum, yanmayı da öğrendim, ateş oldum, köz oldum, sönmeyi de öğrendim” dediği ikinci şarkı yani ismi ile “Öğrendim” aynı zamanda albümün ilk klibi de olacak. Bildiğimiz Seki şarkılarından farklı bir formda, düzenlemede ama ayrı bir lezzette. Özellikle birkaç dinleme sonrasında sözündeki, müzikteki ve vokaldeki büyüyü görebiliyorsunuz.

Söz – Müzik Deniz Seki, düzenleme İskender Paydaş devam ediyor ve üçüncü şarkı olarak “Bir Zamanlar” karşımıza çıkıyor. Kıpır kıpır bir şarkı, özellikle konserlerinde canlı canlı dinlediğimizde yerimizde duramayacağımız şarkılarından biri olacağı kesin.

Ve “Nereden Bileceksiniz”. Ahmet Kaya’nın o çok sevdiğimiz şarkısını kısa bir süre önce Kral Müzik için seslendirmişti ve dinlediğimizde tüylerimizi diken diken etmeyi başarmıştı yayınlanan videosu. Ahmet Kaya şarkılarını bugüne kadar çok kişi seslendirdi, içlerinde unutamadığımız yorumlar kuşkusuz var ki ben bu kayıtı daha o performansta dinlediğimde albümde yer alsın almasın onların yanına eklemiştim. Albüme almasını gerçekten de dilemiştim ki çok sevindim. Seki bu şarkıyı okumamış yaşamış, son günlerde dinlediğim en gerçek coverlardan, en gerçek yorumlardan.

“Bu dünyada aşk olmadan yaşamak neye yarar söyle” dediği “Vefalı Sarmaşık” isimli şarkısı da albümün en dinler dinlemez seveceğimiz şarkılarından hatta öyle ki ikinci nakaratta eşlik etmeye bile başlayabilecek kadar sizi hemen etkisi altına kalıyor.

Albümün en sürpriz şarkılarından biri de “Helal Ettim Hakkımı”. Sözü ve müziği kardeşi Serkan Seki’ye ait bir şarkı bu, aynı zamanda ilk kez seslerini de buluşturdukları ve duygusal yoğunluğu çok ama çok yüksek bir şarkı. Serkan Seki’nin sesi ve şarkıları ile ilk buluşmamız değil ama kuşkusuz ki bundan sonrasında daha çok karşılaşmamız gerekebilir kendisi ile, bu şarkı en çok buna vesile olmalı bence.

Şebnem Sungur sözleri, Ayla Çelik bestesi “Çok Sevmiştik” albümün duygu yüklü şarkılarından bir diğeri ve kuşkusuz en önde gidecek şarkılarından da biri olacak. Ama ben diyorum ya bir kere daha, Seki’yi sadece yorumcu olarak sevmiyorum, bir söz yazarı ve besteci olarak da çok seviyorum ve onun kendi şarkılarını yorumlamasını bir tık daha çok seviyorum. Sıradaki şarkı mesela “Su Akar”, su gibi akıp gidiyor işte, fazla söze gerek bile olmuyor. Sonrasında olmasa o kelime dediği “Keşke”de de durum aynı mesela. Bir yanımız kış ama bazı şarkıları ile baharı, yazı getiriyor hayatımıza kendisi.

Yine sözleri ile besteleri ile birçok şarkıda bizi heyecanlandıran bir isimle karşılaşıyoruz albümde, Şehrazat ile. Şehrazat’ın imzası “Hüzün Nerde Biz Orada” albümün finaline doğru karşımıza çıkan şarkılardan. İddialı olabilir kuracağım cümle ama son yılların en güzel şarkılarından biri diyeceğim ve susacağım. Biliyorum ki bu şarkı kolay kolay yakamı bırakmayacak, şarkı nerde ben orada olmaya devam edeceğim.

“Toprak Ana” yine Deniz Seki sözü müziği. “Anam beni ne olur beni göğsüne al, ben sana hasret büyüdüm eller utansın” sözü ile başlı başına bir iç çekiş, bir özleyiş, bir dileyiş. Sanırım biraz da acıklı ve zor zamanların bir türküsü, bir feryadı.

Sezen Aksu’nun gelmiş geçmiş en güzel şarkılarından biri “Gidemem” albümün final şarkısı. Herkesi o kadar etkiledi ki birçok isim albümünde ya da konserlerinde yer verdi bu şarkıya, öyle bir şarkı işte; gidemediğimiz. Seki için de çok özel bir yerde durduğu belli ve okumak istedi bu albüme. Ne kadar da güzel bir seçim sonrasında da ne kadar da içten bir yorum olmuş, kalakaldığımız.

 

 

Deniz Seki Konseri’nden Notlar

 

Albüm yayınlandıktan tam bir hafta sonra Moda Kayıkhane’de gerçekleştirdiği konseri izlemek için adeta gün saymıştım. Sevgili müzisyen dostum (aynı zamanda müzikle ilgili sürekli konuştuğum, paylaşımlar yaptığım) İsmail Karayün gün saymakla kalmadı üstüne Antalya’dan kalkıp geldi ve kendisiyle beraber izledik konserini.

Moda Kayıkhane öncelikle çok sevdiğim bir mekan, bugüne kadar birçok değerli müzisyeni bizlerle buluşturdu ve buluşturmaya da devam ediyor. Deniz Seki ilk kez bu mekanda sahne alacaktı ve çok fazla bekletmedi zira herkes heyecanlıydı ve bir an önce şarkılarla buluşmak istiyordu.

Açılış konusunda tahminim “Büyümüşsündür” diyordum ama kazanan İsmail oldu ve “Bal Saklıyor” ile başladı konser. Daha ilk şarkısında konserin akışı belli oldu, bitmesini istemeyecektik. Ben zaten ilk kez izliyordum konserini ve bu şarkıları canlı canlı ilk kez dinliyordum, kan ter içinde kalıyordum mekanda ve şarkılarda ama şikayet etmiyordum.

Hemen hemen her şarkısında seyirciye de uzattı mikrofonu, onlar da ezberlerini bir bir döktü ortaya ki bu hal kendisini çok mutlu etti, zaman zaman cümle kuramadı bu duygu yoğunluğundan, öylesi sessizlik selamladı oradaki herkesi. Konserin sonunda da “bu benim en güzel konserimdi, sizi her konserimde görmek istiyorum” diye de ekledi.

Gecenin sürpriz şarkıları da vardı. Mesela “Nereden Bileceksiniz”in ardından “Kum Gibi” geldi yine Ahmet Kaya’dan. Rengin’den “Aldatıldık”, Kayahan’dan “Hep Karanlık”, Yıldız Tilbe’den “Dayan Yüreğim” gibi. Albümde yeni şarkılardan iki tanesine yer verdi Seki, “Öğrendim” iki istek aldı onu da iki kere seslendirdi. Bir diğeri de Serkan Seki ile olan düeti “Helal Ettim Hakkımı”ydı. Vokalde kendisine eşlik eden Serkan Seki ve Pınar’a da sahneyi bıraktı ve birer şarkı da onları dinledik. Finali ise bir başka unutamadığımız coverı “Yeter”le yaptı ama yetti mi hayır elbette, ama ötesini istemek de haksızlık olurdu bir yerde. Zaten uzun bir liste vardı önünde ve sonradan öğrendik ki iki gün önce klip çekimi, bir gün öncede bir başka konseri olmuştu.

Konserin sonunda kuliste de kabul etti bizi ki çok şey söylemek istemene rağmen bir şey söyleyemezsin ya heyecanlanıp aynen öyle oldu kaldım, kaldık başta. Öncelikle klasik olarak tebrik ettik albümünü, şahane konseri için teşekkür ettik, sonra bir ara bir şeylere güldük bir delilik, sarıldık ve fotoğraf çektirdik. Sonrası gerçekten ne oldu bilmiyorum. Oradan nasıl çıktım, eve nasıl geldim, neden uyumadım, sonra ertesi gün oldu, kendimi saatlerce dışarılara sürükledim, akşam oldu, eve geldim, hala uyumadım. Ben samimi duygularımı gizleyemiyorum, cool duruşlar sergileyemiyorum diğerleri gibi, sevdim mi bunu göstermek, altını çizmek ve herkesle heyecanla paylaşmak istiyorum. Benim için öyle bir duygu yoğunluğu bu. Herkese hissetmediğim ama hissettiğimde de bir süre kendime gelemediğim. Öyle güzel bir Deniz bu.

 

 

 

Dünden Bugüne Deniz Seki Şarkı Geçiti   Geçtiğimiz yaz iki yeni şarkısı ile kapımızı çalmıştı Deniz Seki, uzun bir aradan sonraydı ve çok özlemiştik. “Büyümüşsündür” ve “Bal Saklıyor”. Sadece bu iki şarkı bile bir sene boyunca beni öylesine bırakmadı ki gittiğim her yere götürdüm, gittiğim her yerde uzun uzun sardım onları. Bir süredir yeni albümü hazırlığı içinde olduğunu elbette bilenlerdendim. Zaman zaman düşen küçük haberlerle de heyecan artıyordu. Nihayet “Uzun Hikaye” geçtiğimiz günlerde Seyhan Müzik etiketi ile raflarda yerini aldı ve 12 şarkılık yolculuğumuz başladı. Hem de nasıl başladı. Seki albümü için "bugüne kadar yaşadıklarımın özeti, bugüne kadar söyleyemediğim her…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.45 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*