EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Dinar Bandosu – Dinar Bandosu / Sony Müzik

Dinar Bandosu – Dinar Bandosu / Sony Müzik

Adını Ece Ayhan’ın “Dinar Bandosu” hayalinden alan grup, dört yıllık aranın ardından yayınladıkları ve kendileriyle aynı adı taşıyan yeni albümlerini bilenler ve bilmeyenlerle buluşturuyor!

Sony Music Türkiye etiketiyle piyasaya sürülen Dinar Bandosu albümü Eylül – Aralık 2013 tarihleri arasında Serhat Ersöz prodüktörlüğünde Cihangir Müzik Evi’nde kaydedildi. İlk iki albümde Murat Ertel ve Gogol Bordello’yu konuk eden gruba, bu albümde Serhat Ersöz klavyesiyle eşlik etti.

Bir İstanbul psychedelic (saykodelik) rock grubu olan Dinar Bandosu, Türk yeraltı karşı-kültür müziğinin 70’li yıllarda belirginleşen ve 90’lı yıllarda ikinci dalga olarak karşımıza çıkan geleneğini miras almış ve evrensel boyutta geleceğe taşımayı hedeflemiştir. 2003 yılında kurulan Dinar Bandosu’nun aynı yıl Pink Floyd eski üyesi Syd Barrett için hayran kitlesinin hazırladığı “Have You Got It Yet?” isimli toplama albümde “Interstellar Vegetable Man” isimli şarkısı yer almıştır. Grubun diskografisinde 2007 çıkışlı “Saykodelikdeşik”, 2010 çıkışlı “Aya da Gidelim Osman” ve 2014 çıkışlı “Dinar Bandosu” adlı üç stüdyo albümü bulunmaktadır.

Saykodelikdeşik sonrasında yurt içinde çeşitli önemli müzik festivalleri ve diğer kültür-sanat festivalleri ile televizyon, gazete ve dergilerde boy gösteren grup; Aya da Gidelim Osman albümü ile birlikte İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri ve Lyon’da gerçekleşen Türk-Fransız dostluk yılı etkinlikleri kapsamında yurtdışına açılmıştır.

Asaf Zeki YÜKSEL, Yılma KARATUNA, Ali Asaf SARICA, Erdem AYDAŞ ve Douglas VEGAS’dan oluşan Dinar Bandosu’nun bu albümü grubun dinleyenlerinden uzak kaldığı dört yıl içinde dünyada ve Türkiye’de gelişen olaylar ve kavramlar karşısındaki çıkarımlarını diğer albümlerine göre daha oturaklı edebî bir dil ve müzikal derinlikle ele alıyor.

01 – Tanrı Parçacığı / God’s Particle
02 – Batman
03 – Ejderha
04 – Uçurum Sörfü / Dark Surf
05 – Vampirin Dansı / Trance-Sylvannia
06 – Zati Sungur / Stomp
07 – Ege Türküsü
08 – Ormansız Köprüsü / 3rd Bridge
09 – Kaptan Barbaros / Captain Barbarossa
10 – Fil Adam / Dan Dan
11 – Kara Bayram
12 – Ahir Zaman Oratoryosu / C Song
13 – Zor Günler / Hard Days

(Basın Bülteni)

Adını Ece Ayhan’ın “Dinar Bandosu” hayalinden alan grup, dört yıllık aranın ardından yayınladıkları ve kendileriyle aynı adı taşıyan yeni albümlerini bilenler ve bilmeyenlerle buluşturuyor! Sony Music Türkiye etiketiyle piyasaya sürülen Dinar Bandosu albümü Eylül - Aralık 2013 tarihleri arasında Serhat Ersöz prodüktörlüğünde Cihangir Müzik Evi’nde kaydedildi. İlk iki albümde Murat Ertel ve Gogol Bordello’yu konuk eden gruba, bu albümde Serhat Ersöz klavyesiyle eşlik etti. Bir İstanbul psychedelic (saykodelik) rock grubu olan Dinar Bandosu, Türk yeraltı karşı-kültür müziğinin 70'li yıllarda belirginleşen ve 90'lı yıllarda ikinci dalga olarak karşımıza çıkan geleneğini miras almış ve evrensel boyutta geleceğe taşımayı hedeflemiştir. 2003 yılında kurulan…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.98 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*