Efza

Efza 3 adet tekli den sonra diğer 3 adet parçasını içeren ​İki Kafa Bi’ Ruhdaş​ isimli EP yi yayımladı… İlk şarkı Gri’nin 10 Nisan da yayımlanmasından sonra, 1 Mayıs Gündüz Vakti Caz ve 22 Mayıs Ruh teklileri dinleyici ile buluşuyor…

Bağımsız müzisyen Efza, yeraltı edebiyatından ilham aldığı, hikayeleştirdiği derin şarkı sözleriyle ve sesiyle dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Downtempo ve elektronik tarzı başta olmak üzere farklı türlerden de ilham alıp bunları harmanladı, kendi tarzını yarattı!

 

Türk Ve Orta Doğu ezgileri, tango ve hip-hop ritmleri ve karanlık bir atmosfer tasvir ederek başlayan “Gri”, genç bir kadının hayata tekrar başlama heveslerini ve heyecanlarını yansıtıyor… Günlük yaşamın boşluklarına ve üzüntülerine Gündüz Vakti Caz adımlarıyla çare bulmaya çalışan, gündüz saatlerini ve ışığı çağıran bir kadın hikayesi olan “Gündüz Vakti Bir Caz” EP’ in ikinci parçası. Daha kolay olanın özlemi ile ilgili olan bir modern zamanlar güzellemesi olan “Ruh” ise 3. sırada yer almakta.

Konservatuar Opera Anasanat dalı mezunuyum, şu anda da müzik prodüksiyon alanında  eğitimime devam ediyorum. Aynı zaman da şan eğitmenliği ve kayıt koçluğu yapmaktayım. Bir kaç senedir müzik  teknolojilerine olan ilgim hayli arttı. Önce vokal kayıtlarıyla ve mix ile uğraşmaya başladım. Downtempo ve  elektronik müziklere çok fazla ilgim var, onun dışında makamlara, caz müziğe, etnik enstrümanlara, deneysel  işlere, romantik dönem bestecilerine, atonal müziklere çok yakınım.

 

 

“Kendi müziğimi de downtempo ama biraz da elektronik olarak tanımlıyorum fakat bir sürü janradan ufak tefek harmanlarım da var gibi…”

​ “Söz yazarken akılda kalıcılık önemsediğim bir unsur değil daha çok devrik cümlelerden yola çıkıyorum, sözleri  dertleşmek, anlatmak, paylaşmak olarak görüyorum. Sürekli şiir özellikle yeraltı edebiyatı, sözlük okuyorum.” 

“3. teklim (Düzen) ile kendi prodüksiyonumu yapmaya hazır hissettim. Düzen’i yaparken daha önceden  yazdığım, birbiriyle olan alakasını yakalayamadığım 3 parçam kafamda çalmaya başladı. Bir yandan Düzen’in  mix aşamasındayken bir yandan EP’nin (İki Kafa Bi’ Ruhdaş) alt yapılarını şekillendirirken buldum kendimi.  Önce İki Kafa Bi’ Ruhdaş için fikir geliştirmek ile başladım. Bunlar; samimiyet, iç dünya, bak benim bi’ hikayem var ben anlatacağım sen istersen dinle…” “Mix için de evde yuvarlak oluşturup bağdaş kuran insanlara söylediğimi hayal edip sahneleme yaptım ve  birbirlerine ulaşabildikleri ama başka yerlere de gidebildikleri bir ortam hayal etmeye çalıştım. Bununla ilgili  çok güzel geri dönüşler de geldi. Herkes bir yerlere gitmiş… EP tarz olarakta aslında downtempo ve elektronik  ama gene içinde janralardan rol çalımları var. Mesela yayınlanan ilk parçası Gri’de nakaratta hip-hop ritimleriyle perküsyonlu sesler kullandım, gitarlar, biraz tango… ​ Kısacası kurallar, kalıplar bana göre değil. İyi mi oldu kötü mü bilmiyorum ama arkama yaslanıp baktığımda Efza oldu diyebileceğim bir EP oldu…”

 

 

Efza 3 adet tekli den sonra diğer 3 adet parçasını içeren ​İki Kafa Bi’ Ruhdaş​ isimli EP yi yayımladı… İlk şarkı Gri’nin 10 Nisan da yayımlanmasından sonra, 1 Mayıs Gündüz Vakti Caz ve 22 Mayıs Ruh teklileri dinleyici ile buluşuyor… Bağımsız müzisyen Efza, yeraltı edebiyatından ilham aldığı, hikayeleştirdiği derin şarkı sözleriyle ve sesiyle dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Downtempo ve elektronik tarzı başta olmak üzere farklı türlerden de ilham alıp bunları harmanladı, kendi tarzını yarattı!   https://www.youtube.com/watch?v=s_t1cU0erTM Türk Ve Orta Doğu ezgileri, tango ve hip-hop ritmleri ve karanlık bir atmosfer tasvir ederek başlayan “Gri”, genç bir kadının hayata tekrar başlama heveslerini…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.75 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*