EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Eurovision 2017’nin Ardından

Eurovision 2017’nin Ardından

Bir Eurovision’un daha sonuna geldik.

Öncelikle başına dönecek olursak bu senenin adıma heyecanım sönüktü. Birkaç ülke şarkısı dışındakileri baştan sona dinlemedim ve o gece ekrandan takip etmeyi diledim.

 

Birinci Yarı Final

ile başlayalım ki izledikten sonra ilk on tahminim şu şekilde oldu. İsveç, Gürcistan, Avustralya, Belçika, Azerbaycan, Portekiz, Yunanistan, Moldova, Ermenistan, Letonya.

Bu ülkelerden Gürcistan ve Letonya çıkamadı, yerine Polonya ve Kıbrıs Rum Kesimi’ni listede gördük. Elbette listeyi yaparken sadece şarkıların üzerimde bıraktığım etkisinden bahsetmiyorum. Yarışmayı yakından takip edenler bilirler ki bazı ülkelerin kredileri yüksektir şarkıları çok kötü olsa bile.

Öncelikle benim en çok etkilendiğim şarkı Belçika’nındı. Blanche’nin yorumladığı “City Lights”a kimsenin lafı yoktu ama sahne performansı kuşkusuz beklenileni vermedi. Peki kim verdi mesela? Moldova verdi. Sunstroke Project’in “Hey Mamma” şarkısı belki de şov güçlü olmasa üzerimizde bir etki bırakmayacaktı. Velhasıl bu iki ülkenin finalde yeri kesindi. Bu iki ülkeye İsveç’i de ekleyebilirim ve ilk üçümü oluşturabilirim. İsveç her zaman kaliteli, leziz.

Azerbaycan’ın, Yunanistan’ın ve Ermenistan’ın şarkıları, solistleri, sahne performansları da ayrıca kayda değerdi. Bu üç ülke bir şekilde yarışma üzerinde çok heyecanlı, azimli. Ermenistan özellikle şu ana kadar hiç birincilik almadı ve bence bunun eksikliğini fazlası ile duyuyor, herkesten çok çabalıyor. Keşke kardeş ülke Azerbaycan ya da komşu ülke Yunanistan kazansa o ayrı, deli gibi sevinebilirim.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin finalde yer bulması bana göre şaşırtıcı ki Polonya’nın da öyle. Polonya’yı beğenmedim değil aksine çok beğendim. Kasia Mos muhteşem bir vokal ki sahnede göz doldurdu, belki de yarışmadaki en iyi vokallerden biriydi. Az önce de bahsettiğim gibi tamamen oylamada takılır kalır diye düşünmüştüm, sevindim bir daha finalde izleyeceğimize. Letonya’ya neden şans verdim bilmiyorum tam olarak. Belki de biraz renkliliğinden belki de sahnede dinleyenlerin aldığı enerjiden.

Finlandiya ilk onda yer alamayan ülkelerdendi ki ben de şans vermedim ama sanırım biraz haksızlık edildi. Tertemiz şarkıydı, su gibi aktı. Gürcistan şarkısı için de aynısını söyleyebilirim. Her iki şarkıda özetle Eurovision için fazlaydı, dolaylı olarak bizim için de, başka bir renkti aradığımız.

Başka bir renk derken Portekiz’i de es geçmeyelim. Yarışmanın favorilerindendi ki seyircilerin arasında bir platformda onlarla iç içe seslendirdi solist Salvador Sobral.

Elenen diğer ülkelere baktığımızda Karadağ için gecenin en kötü şarkısı ve sahnesi diyebilirim. Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, İzlanda ve Slovenya için de zaten herkes hemen hemen hemfikirdi, elenmeleri kimseyi şaşırtmadı.

Gecenin diğer notlarından da kısaca bahsedelim.

Açılışı Ukraynalı şarkıcı Monatik yaptı. Jamala ile başlaması daha hoş olabilirdi zira kendisi yarışma şarkıları tamamlandıktan sonra sahnedeydi. “1944”ü senfonik bir düzenleme ile yorumlamayı tercih etti ki neden bilmem ben de büyük bir etki yaratmadı bu hali. Daha sonra ise “Zamanyly” isimli şarkısı ile bir kere daha sahnedeydi.

2007 Ukrayna temsilcisi Verka Serduchka’da gecede ve iyi ki unutulmadı. Hazırladığı mini parodi gerçekten eğlenceliydi.

Bu notları yarışmanın bir gün ertesi tuttum ki ikinci yarı finali ve finali de yazacak ve hepsini birlikte paylaşacağım.

 

İkinci Yarı Final

gecesi sonrası yeniden buradayım. Bu kez şaşırtıcı bir sonuçla karşı karşıyayız.

Kimlere ilk on şansı vermişim bakalım. Avusturya, Makedonya, Hollanda, Macaristan, Danimarka, İrlanda, İsviçre, Bulgaristan, Estonya ve İsrail. Buradan bir ilk üç yapacak olursam tercihim Macaristan, Makedonya ve İsrail olurdu kesin.

Macaristan bence en güzel şarkılardan birini sundu yarışmaya ama bir şey eksik, bir birincilik şarkısı değil bu, güzel bir sonuçla ayrılması gereken şarkı. İsrail şarkısı da öyle mesela. Belki de birçok sıkıcı şarkı arasında nefes aldırıyor ama maalesef son iki yıl katıldığı şarkılar bana göre daha lezzetliydi.

Gelelim Makedonya’ya. Bebek bekleyen bir solisti var ve yarışma arası mini sohbet esnasında uzatılan bir mikrofondan evlenme teklifi de alıyor. Evet beklenenden düşük bir performans sunuyor solist  Jana Burceska, ama sonucu etkilemez gözü ile bakıyoruz ama yanılıyoruz. Belki de bu yılın en güzel şarkılarından biri göz göre göre eleniyor. Takip edebildiğim kadarı ile yarışma fanları da bundan memnun değil, sosyal medyaya tepkilerini sunuyorlar. Örneğin Hırvatistan o şarkısı ile birinci mi olacak hayır ya da Belarus, kim bilir ama bu şarkının oylamada ilk onda olabilecek bir gücü vardı kesin.

Hırvatistan ve Belarus’a şarkılarını sevmediğim, dinlerken yorulduğum için şans vermemiştim. Ama Romanya ve Norveç şarkılarının ilk on içinde yer alabileceğini düşünmüştüm. Sadece gönlüm onlar yerine İsviçre’ye ve Estonya’ya gitti. Özellikle Estonya’ya karşı da sosyal medyada büyük bir ilgi oluşmuştu gece. İsviçre’de aynı şekilde. Bir tılsım eksikti şarkıda ama kötü değildi kesinlikle.

Peki kimler dikkat çekti başka. Hollandalı kardeşler çekti. Finalde iyi bir sonuçla ayrılabilirler. Danimarka ve Avusturya çok fazla ilgimi çekmese de şarkıları ile sahnede kendini dinletmeyi başardılar, sıkılmadık. Bulgaristan’a gelince iyi şeyler hissettiğimi biliyorum. Geçen sene yarışmada gösterdikleri performans dikkatlerini çekmiş olmalı ki bu sene iddialı ve bir o kadar da genç bir yorumcu ile katıldılar yarışmaya. Bir birincilik alırlar mı bilinmez ama ilk beşte olacaklarına ihtimal veriyorum.

Sırbistan’a şans verildi ki ben vermedim, oysa ki her sene yarışmada ilgimi çekmeyi başarırdı şarkıları. Malta, San Marino, Litvanya şarkıları konusunda da şans zaten çok azdı.

Özetle bu iki günde finalde keyifle dinleyeceğim ve hatta destekleyeceğim ülkeler şunlar oldu:

Azerbaycan, Bulgaristan, Hollanda, İsrail, İsveç, Macaristan, Portekiz. Ermenistan ve Yunanistan için de ilk on şansı veriyorum.

Gece ilk geceye göre daha keyifliydi. Birinci olan şarkılara getirilen etnik performans ve finaldeki dans şov ilgi çekiciydi. Sunucular daha rahattı ve ilk günkü gerginliği bırakmışlardı. İlkinden edindiğimiz deneyimle ikinci gecenin akışına daha hazırdık. Şimdi gelsin final.

 

Büyük Final

gecesi ekranlarda ve sosyal medya sayfalarımızda yerimi aldık. Bildiğiniz üzere yarışmayı Portekiz ve solisti Salvador Sobral kazandı.

Portekiz’in ilk beşte olacağı kuşkusuz gerçekti ama birinci olacağına ihtimal var mıydı bilinmez, şahsım adına yoktu. Öncelikle Portekiz’in ve solistin belki de böylesi bir iddiası yoktu, şarkıdan ve solistin her tavrından bu belliydi. Güzel bir şarkı mıydı evet, bu yarışmanın birincisi olmayı hak etti mi bana göre hayır. Başka platformlarda ne bileyim örneğin bir filmin soundtrackinde hayli havalı durabilirdi ya da bir albümde, bir konserde kendisini dinlemekten çok mutlu olabilirdim.

Bulgaristan’ın kendi içinde bir iddiası vardı, genç ve başarılı bir vokali, bizi heyecanlandıran şarkısı, ikinci oldu. Moldova’yı yarışmada çok sevdik üçüncülüğü aldılar. Dördüncü Belçika’nın şarkısı enfesti, beşinci İsveç’in de öyle, hemen ardından gelen İtalya’nın da. Benim bu sene özellikle birinci olmasını dilediğim biri yoktu ama hepsi olabilirdi, ama Portekiz olamazdı.

Türkiye’deki dinleyicilere gelince, işin mutfak kısmında olanlar şarkıyı çok başarılı buldu. Bu anlamda hakkı yenmiyor zaten. Ama fan kısmında ise çok olumlu yorumlarla karşılaşmadım. Ama elbette herkesin mutlu ayrılacak diye bir durumu yok sonuçtan, adıma da mutsuz ayrılmadım sadece şaşkın ayrıldım. Bu anlamda özellikle OGAE Türkiye, 12 Puan gibi Eurovision platfomundaki ve en çok işin takibindeki arkadaşların fikirlerini de okumayı ya da dinlemeyi çok istiyorum mesela.

Tarihindeki ilk birinciliği Portekiz’in eminim heyecanları yüksektir. İlk on içinde olan Bulgaristan’ın, Moldova’nın, Romanya’nın, Macaristan’ın başarıları çok önemliydi. Özetle belki birçok ülke sonuçtan memnundu.

Gece ötesinde de çok heyecanlı geçmedi. Ruslana’yı uzun zaman sonra görmek bir parça bizi heyecanlandırırken Jamala sahnedeyken bir fanın anlamsız sahne çıkışı ve ekranlarda malum bir saçmalığa imza atması gecenin en tuhaf olayıydı. Başka da aman aman bir not düşemiyoruz işte, hepsi bu kadardı.

 

Bir Eurovision'un daha sonuna geldik. Öncelikle başına dönecek olursak bu senenin adıma heyecanım sönüktü. Birkaç ülke şarkısı dışındakileri baştan sona dinlemedim ve o gece ekrandan takip etmeyi diledim.   Birinci Yarı Final ile başlayalım ki izledikten sonra ilk on tahminim şu şekilde oldu. İsveç, Gürcistan, Avustralya, Belçika, Azerbaycan, Portekiz, Yunanistan, Moldova, Ermenistan, Letonya. Bu ülkelerden Gürcistan ve Letonya çıkamadı, yerine Polonya ve Kıbrıs Rum Kesimi'ni listede gördük. Elbette listeyi yaparken sadece şarkıların üzerimde bıraktığım etkisinden bahsetmiyorum. Yarışmayı yakından takip edenler bilirler ki bazı ülkelerin kredileri yüksektir şarkıları çok kötü olsa bile. Öncelikle benim en çok etkilendiğim şarkı Belçika'nındı. Blanche'nin yorumladığı…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.98 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*