EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Eurovision 2018 – 2. Yarı Final

Eurovision 2018 – 2. Yarı Final

Salvador Sobral’ın seslendirdiği ”Amar Pelos Dois” şarkısı ile geçen sene birinciliği kazanan Portekiz bu sene Eurovision’a ev sahipliği yapıyor.

63.sü düzenlenecek olan yarışma 08 – 10 – 12 Mayıs tarihleri arasında MEO Arena’da gerçekleşecek. Bu sene 43 ülke yarışacak ve yine kuşkusuz hayat Eurovision sevenlerce üç gün duracak.

İlk gün tamamlandı. Notlarımı ayrıca paylaşacağım.

Birinci olmasını kim adına dilediğimde ise İsrail, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesim ve Fransa’ya göz kırpıyorum.

Bu yazıda ikinci yarı finalistleri ve yarışmaya doğrudan katılan şarkıları kritik edeceğim. Final gecesi sonrasında ise genel bir yorum için yeniden burada olacağım. Yarışma sürecinde yorumlarımı @KadriKarahan isimli Twitter hesabımdan takip edebilirsiniz, birlikte paylaşabiliriz bu heyecanı. İyi seyirler hepimize.

 

Norveç / Alexander Rybak – That’s How You Write A Song

2009 yılında yarıştı Rybak ve birinci oldu, herkesin gönlünde yer etti. Haklı bir birincilikti ve kendisine de haklı bir hayran kitlesi edindi. Yıllar içinde ne yaptı bilinmez ama Eurovision heyecanını yeniden yaşamak istemiş olacak ki bu yıl soluğu yine yarışmada aldı. Kuşkusuz dinleyici onu tanıyor ve bu onun avantajı oluyor ama bir birinciliği var ve bu yarışta kötü bir derece alması durumunda bu karizmasına zarar verebilir. Birkaç sene önce Dana İnternational katıldı mesela ve birinci finali geçemedi, gerekli miydi? Rybak güzel bir şarkı ile gelmiş özetinde, sempatikliği ve sahne şovu öne çıkacak ve bu bence kendisini direk finale çıkartacak ama sonrası neler olur beraber göreceğiz.

 

Romanya / The Humans – Goodbye

Uzun yıllar sahnelerde olmalarına rağmen geçtiğimiz sene bu birliktelik içine giren grup sıcağı sıcağına yarışmaya dahil oluyor. Solistleri Cristina’nın güçlü vokaline rağmen şarkı heyecan vermiyor.

 

Sırbistan / Sanja Ilić & Balkanika – Nova Deca

Sanja Ilić ülkenin önemli bir müzisyeni ve daha önceki yıllarda Eurovision deneyimi yaşamış bir isim. Balkanika grubunu da 1998 yılında kurmuş. Kendi dillerinde ve renklerinde yarışıyorlar. Genellikle Sırbistan’ın etnik ve modern harmanı şarkılarla katılması dikkatimi çekiyor ama bu şarkı nedense bana istediğimi vermiyor. Çok mu fazla yerel, çok mu fazla klasik bilemiyorum.

 

San Marino / Jessika (feat. Jenifer Brening) – Who We Are

Hiçbir heyecan duyamadım öyle ki Jessika kimmiş, Jenifer kimmiş, şarkının süreci neymiş hiç ilgilenmek bile istemedim.

 

Danimarka / Rasmussen – Higher Ground

Bir kere daha Viking konsepti sahnede. Güzel bir şarkı ama fazlası değil yani bir an önce bitsin de diğer şarkıya geçelim sendromu yaşatacak gibi duruyor.

 

Rusya / Julia Samoylova – I Won’t Break

Julia Samoylova, 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Rusya’yı “Flame is Burning” adlı şarkıyla temsil etmesi üzere görevlendirilmişti anımsarsınız. Ukrayna, Rusya’nın Ukrayna’dan ele geçirdiği Kırım’a gittiği gerekçesiyle Julia Samoilova’ya vize vermeyi reddetmişti ve bu sebeple geçen sene gerilim bir hayli yükselmişti. Oysa ki şarkısı “Flame Is Burning’” bir o kadar da güzeldi ve sahnede dinleme şansını bulamadık. Bu sene Rusya adeta geçen seneye meydan okur gibi yeniden Julia’yı görevlendirdi. Güçlü bir vokal Julia ve bu seneki şarkısı da bence finale çıkmayı hak ediyor.

 

Moldova / DoReDos – My Lucky Day

Yarışmanın en hareketli, en renkli şarkılarından biri, kıpır kıpır bir akışı var. Moldova, Eurovision’da arada sürpriz çıkışlar yapmıştı. Geçen sene ülkeyi temsil eden Sunstroke Project şarkıları “Hey Mamma” ile üçüncü olmuştu. Ben bu seneki şarkılarının aynı başarıyı göstermeyeceğini düşünsem de yarışmada ilgi çekeceklerine eminim yine.

 

Hollanda / Waylon – Outlaw In ‘Em

Bir country şarkı ile katlıyor Hollanda yarışmaya. Dinlemekten keyif aldığım bir müzik tarzı değil. Waylon ismini dünyaca ünlü Amerikalı country sanatçısı Waylon Jennings’ten esinlenerek seçmiş ki kendisinin de idolüymüş. Hollanda genellikle eş – dost – komşu desteği ile yarı finali aşıyor ama görebildiğim kadarı ile şarkıyı da sevmiş bir kitle de var.

 

Avustralya / Jessica Mauboy – We Got Love

Yarışmaya dördüncü kere katılıyor ülke. Özellikle 2016 yılında Dami IM’in seslendirdiği şarkı “Sound of Silence” ile de bir hayli ilgi çekmişlerdi. Bu sene ülkeyi Jessica Mauboy temsil edecek. 2006 yılında bir müzik yarışmasında ikinci gelerek tanınmaya başlayan şarkıcı ülkesinde bayağı da bir dinleyici kitlesine sahip. Bana göre şarkısı çok farklı değil, finale doğru biraz tansiyon artıyor o kadar.

 

Gürcistan / Ethno-Jazz Band Iriao – For You

Kendi dillerinde polifonik ve cazın bileşimi bir tarzda katılan ekip kuşkusuz ki çoğu kişiye hitap etmeyecek. Belki canlı performansta dinlenmeleri çekici olabilir ama yeri bu yarışma değil.

 

Polonya / Gromee feat. Lukas Meijer – Light Me Up

Geçen sene Moldova’da yaşanan olay olabilir ve bir anda Polonya kendini üst sıralarda bulabilir. Bunun için canlı performansları çok önemli bence ama başaracaklarından eminim. Bence bu senenin gizli ve güçlü şarkılarından.

 

Malta / Christabelle – Taboo

Şansı bu yarışmada çok fazla gülmeyen ülkelerden Malta ama ısrarla istikrarını, azmini koruyor. Bu sene bir sürpriz yapabilir diye de düşünmüyor değilim nedense, şarkının klibini çok sevdim mesela, sahne şovunun da fantastik olacağını düşünmüyorum. Malta değil de başka bir ülkede yarışsaydı mesela çok daha farklı olabilirdi durum.

 

Macaristan / AWS – Viszlát Nyár

Kendi dillerinde rock bir şarkı ile yarışıyor Macaristan. Başından sonuna kadar dinleyemediğimi itiraf edebilirim. Büyük ihtimal onlar sahnedeyken çayımı tazeleyebilirim.

 

Letonya / Laura Rizzotto – Funny Girl

Değişik bir havası var şarkının ki ben özellikle bir cool yan sezdim ve sevdim. Şansı elbette ki çok düşük. Her yarışmada böyle birçok kişiye göre renksiz birkaç şarkı nedense benim sempatimi kazanmıştır. O şekilde denk gelirse dinlerim.

 

İsveç / Benjamin Ingrosso – Dance You Off

Eurovision denince akla gelen ilk ülkelerden olan İsveç yine yapmış yapacağını. Şarkının ilk on içinde yer alacağını düşünüyorum. Benjamin, henüz 20 yaşında genç bir müzisyen ama çocuk yaşlarından itibaren başta müzikallerin ve müzik yarışmalarının içinde ve bu anlamda bir deneyimde. Sahne şovunu da ayrıca merak ettiğim şarkılardan biri.

 

Karadağ / Vanja Radovanovic – Inje

2008 yılından beri ilk defa ulusal final düzenleyen Karadağ temsilcisini Montevizija adlı ulusal final ile belirledi. Kendi dillerinde seslendirilen şarkı maalesef heyecan vermiyor. İkinci final gerçekten heyecanlı değil sanki.

 

Slovenya / Lea Sirk – Hvala, ne

Bir boş şarkı daha, tamamen kuru gürültü.

 

Ukrayna / Melovin – Under The Ladder

Geçen sene ulusal finalde yarışan, halk oylamasında birinci olmasına rağmen jüriden umduğu desteği alamayan Melovin bu sene şansını yeniden denedi ve ülkesini temsil etmeye hak kazandı. Benim sevdiğim şarkılardan biri kesinlikle olmadı ama yarışı iyi bir derece ile de tamamlarsa şaşırmayacağım.

 

Kim Finale Çıkar Tahmini:

Norveç

Sırbistan

Danimarka

Rusya

Moldova

Hollanda

Avusturalya

Polonya

İsveç

Ukrayna

 

 

Ve gelelim yarışmaya doğrudan katılan ülkere;

 

Fransa / Madame Monsieur – Mercy

Yarışmanın Fransa ile arası hiç barışmadı oysa ki gayet güzel şarkılarla karşılaştığımız da oldu. Bu sene ülkeyi geleneksel pop müziğini ve kentsel etkilerini elektro pop ile birleştiren Fransız Pop ikilisi Madame Monsieur temsil edecek. Geçen sene bir SOS Akdeniz kurtarma gemisinde denizin ortasında doğan bir bebeğin, Mercy’nin doğumundan esinlenerek hayata geçirdikleri şarkılarında göçmen hayatlar üzerine bir seslenişte bulunuyorlar. Tertemiz bir düzenleme, tertemiz bir yorum, umarım harcanmaz.

 

Almanya / Michael Schulte – You Let Me Walk Alone

Sakin bir şarkı ile karşı karşıyayız. Geçen seneki yarıştan sonra bu sene böyle bir şarkının birinciliğini ya da üst sıralarda yer almasını beklemiyorum. Solisti Michael, Almanya’da düzenlenen “The Voice” şarkı yarışmasının ilkinde üçüncü olmuş. 2012 yılında da ilk albümünü yayınlamış. Yarışmanın ortalarında bir yerde kendine yer bulacaktır diye düşünüyorum.

 

İtalya / Ermal Meta e Fabrizio Moro – Non Mi Avete Fatto Niente

İtalya da yarışa güzel şarkılarla katılan ülkelerden. Kaldığı yerden yarışmaya yıllardır güzel şarkılar yolluyor ki dikkatleri çekmeyi başarıyor. Ülkede düzenlenen Sanremo Müzik Festivali’nde kazandıkları birincilik ile yarışmada şansını deneyecek olan ekip bir hayli de iddialı bir klip çekti. Bahislerde adı geçse de ben yine de çok fazla şans vermiyorum ve belli de olmaz diyerek açık kapı bırakıyorum.

 

Portekiz / Cláudia Pascoal – O Jardim

Geçen senenin birincisi Portekiz bu sene de yarışmaya sade, sakin bir şarkı göndermeyi seçen ülkelerden. Açıkçası şarkıdan hiç elektrik alamadım. Ev sahibi olması hatırına da alacağı puanlarla yine de üst sıralarda görürsek şaşırmamız lazım.

 

İspanya / Amaia y Alfred – Tu Canción

İki genç sesten bir romantik düet. Gelen yorumlara bakılırsa şarkı sevilmiş ama ben bir şarkıya daha ısınamadım ve bu aşk fazla bana dedim.

 

Birleşik Krallık / SuRie – Storm

Tipik bir Eurovision şarkısı. Müzik dünyasına bir sürü önemli isimler kazandıran bir ülkeyi böyle vasat şarkılarım temsil etmesi gerçekten ilginç. Ayrıca yineliyorum, sırf kurucular diye neden finalde yer alıyor bu ülkeler,  üç üç paylaşılsın mesela yarı finallerde işte, ne ayrıcalıkları var.

Salvador Sobral’ın seslendirdiği ”Amar Pelos Dois” şarkısı ile geçen sene birinciliği kazanan Portekiz bu sene Eurovision’a ev sahipliği yapıyor. 63.sü düzenlenecek olan yarışma 08 - 10 - 12 Mayıs tarihleri arasında MEO Arena’da gerçekleşecek. Bu sene 43 ülke yarışacak ve yine kuşkusuz hayat Eurovision sevenlerce üç gün duracak. İlk gün tamamlandı. Notlarımı ayrıca paylaşacağım. Birinci olmasını kim adına dilediğimde ise İsrail, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesim ve Fransa'ya göz kırpıyorum. Bu yazıda ikinci yarı finalistleri ve yarışmaya doğrudan katılan şarkıları kritik edeceğim. Final gecesi sonrasında ise genel bir yorum için yeniden burada olacağım. Yarışma sürecinde yorumlarımı @KadriKarahan isimli Twitter hesabımdan takip…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*