EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Eurovision Şarkı Yarışması 2021 / Birinci Yarı Final Notları

Eurovision Şarkı Yarışması 2021 / Birinci Yarı Final Notları

1956 yılından beri düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması pandemiden dolayı geçen sene gerçekleşememişti. Bu sene 18 Mayıs gecesi Hollanda’nın Rotterdam şehrinde kaldığı yerden devam edecek ve ilk yarı finalinde büyük çekişmelere tanık olacağız.

Bu seneki yarışmayı Müzik Ekspres adına dostumuz Ulvi Ozangüç değerlendirdi ve bu ilk yazısında salı geçesi gerçekleşecek şarkılara ve yarışmacılarına, ülkelere dair izlenimlerini bizimle paylaştı.

The Eurovision Song Contest, held since 1956, failed to take place last year due to the pandemic. On the night of May 18th this year, we will resume in Rotterdam, The Netherlands, and witness the great rivalry in its first semi-final.

Our friend Ulvi Ozangüç evaluated this year’s competition on behalf of Music Express and shared with us his impressions of the songs and contestants and countries that will take place on Tuesday night in this first article.

 

Litvanya

Geçtiğimiz sene yarışma iptal edilmeseydi 1.liğin en güçlü adaylarından biri Litvanyaydı. Bu sene The Roop grubu yeniden tüm enerjisiyle Litvanyayıı temsil ediyor. Discoteque, kesinlikle kötü bir şarkı değil. Ama, geçen seneki şarkıları The Fire çok daha iddialı bir şarkıydı. Büyük çoğunluğun da ortak fikri bu yönde. Kendilerine has danslarıyla bu sene yarı finali geçip büyük finalde ilk 10’un en güçlü adaylarından olurlar. Sahnedeki enerjileriyle kendilerinden bekleneni fazlasıyla vereceklerine eminim ama keşke video kliplerindeki kıyafetlerini ve koreografilerini biraz değiştirselerdi çünkü bir noktadan sonra izleyiciyi yorabiliyor. Litvanya’nın şu ana kadarki en iyi sıralaması 2006 yılındaki 6.lıktı. Bakalım The Roop bu sene ülkesinin rekorunu kırıp ilk 5’te yerini alabilecek mi?

If the contest hadn’t been cancelled last year, lithuania would have been one of the strongest candidates in the first place. This year, The Roop group is again representing Lithuania with all its energy. Discoteque is definitely not a bad song. But last year’s song The Fire was a much more ambitious one. That’s what the vast majority have in common. With their own dances, they will pass the semifinals this year and become one of the strongest candidates in the top 10 in the grand final. I’m sure they’ll give more than expected of them with their energy on stage, but I wish they’d changed their clothes and choreography a little bit in the video clips because at some point it can tire the audience. Lithuania’s best ranking was 6th in 2006. Let’s see if The Roop can break his country’s record this year and make the top five.

 

Slovenya

Slovenya bazı senelerde iyi şarkılarla katılsa da malesef Eurovision tarihinde en az başarı gösteren ülkelerden biri. 1993’ten beri katıldıkları Eurovision’da aldıkları en iyi derece 1995 ve 2001 yılındaki 7.lik.. 2004’ten beri yapılan yarı finallerin 10 tanesinde de finale çıkarmadılar. Finale çıktıklarında ise aldıkları en iyi derece ise 2011 yılındaki Maja Keuc’un No One şarkısı ile 13.lük…Gelelim bu seneki şarkılarına Ana Soklic geçen sene Voda şarkısı ile katılmış ve çok da beğenilmemişti. Bu sene, katıldığı Amen şarkısı geçen seneki Voda şarkısına göre çok daha iyi olsa da ilk yarı finalde olmanın azizliğine uğrayıp finale çıkma ihtimali olmayan ülkelerden biri. Ana Soklic’in sesi çok güçlü ve ilk yarı finalde slow şarkı eksikliği de dikkate alınınca jürilerden yüksek puan alabilir. Ama, jüri 1.si olmadığı takdirde ilk yarı finalde işi çok zor. Dolayısıyla; bu sene Slovenya yarı finalde çıkamadığı yıllara yenisini ekleyecek gibi.

Slovenia has sent a good song in some years, but unfortunately it is one of the least successful countries in Eurovision history. Their best eurovision ranking since 1993 was 7th place in 1995 and 2001. They have not reached the final in 10 of the semi-finals since 2004. When they reached the final, their best score was 13th with Maja Keuc’s No One in 2011. However, ana Soklic participated in this year’s songs with the song Voda last year and was not very popular. This year, the song Amen is much better than last year’s Voda song, but it’s one of those countries that is unlikely to make the finals. Ana Soklic’s voice is very strong and there is a lack of slow songs in the first semi-final. Maybe that’s why she gets a high score from the judges. But, unless the judges place them in the first place, it’s going to be very difficult in the first semifinal. Therefore, it looks like Slovenia will add to the years when they did not reach the semifinals this year

Rusya

Rusya,1994’ten beri katıldığı Eurovision macerasındaki tek birinciliğini 2008 yılında Dima Bilan ile alsa da, dörder kez 2. ve 3. olduğu dikkate alınınca yarışma genelindeki en iddialı ülkelerden. Şu ana kadar yarı finalden finale sadece 2018 yılında çıkamadı. Geçen sene Little Big Uno şarkısı ile Youtube’da izlenme rekoru kırmıştı. Öncelikle; bu seneki şarkının geçen seneki kadar catchy olmadığı çok açık. Şarkının özellikle Rusça vokal kısımları ve sahne şovundaki görseller etkileyici. Canlı versiyonu stüdyo versiyonundan çok daha etkileyici. Ama,ilk yarı finalde o kadar iyi şarkılar var ki Rusya finale çıksa da çıkmasa şaşırmam veya üzülmem.

Russia made its debut ın the Eurovision ın 1994. Russia didnt win until Dımas vıctory with the song Believe ın 2008. Considering that it is 2nd and 3rd four times, it is one of the most ambitious countries in the competition. So far, Russia didnt reached the final in 2018 alone. Last year, he set a Record for views on YouTube with the song Little Big Uno. First of all, I don’t think that this year’s song isn’t as catchy as it was last year.The song’s russian vocals and visuals on the stage show are particularly impressive. The live version is much more impressive than the studio version. But there are so many good songs in the first semi-final that I wouldn’t be surprised or sad if Russia made it to the final or not

İsveç

İsveç, Eurovision tarihinde özellikle son yıllarda en başarılı ülkelerden biri. 2010 yılı haricinde her yıl finalde yer aldı. Bu sene de geçen sene olduğu gibi İsveç’i Dotter’ ın temsil etmesini isterdim. Tusse’nin şovunu Melodiefestivalen’deki hali ile kıyaslayınca Melodiefestivalen’deki ışıkların çok daha iyi olduğu bariz belli oluyor. Jüriler her sene İsveç’i koruyor. Bu seneki şarkıları benim ilk 10’umda yer alan şarkılardan arasında.

Sweden is one of the most successful countries in Eurovision history, especially in recent years. Apart from 2010, Swedenwas in the final every year. I’d like Dotter to represent Sweden this year, as he did last year. When you compare Tusse’s show to the way it was in Melodiefestivalen, it’s obvious that the lights in Melodiefestivalen are much better. The judges protect Sweden every year. Sweden’s entry is among my top 10.

Avustralya

Avustralya, yarışmaya ilk kez katıldığı 2015 yılından bu yana her sene final biletini kaptı. Montaigne geçen sene olduğu gibi bu yıl da Eurovisionda ülkesini temsil edecek. Geçen sene, yarışma yapılsa büyük ihtimalle çıkabilecek potansiyelde bir şarkıları olmasına rağmen bu sene finale çıkma şansları çok zor.2. Yarı finalde olsalar çok rahat finale çıkabilirlerdi diye düşünüyorum. Covid 19 tedbirleri kapsamında Avustralya bu sene Rotterdam’a gelemeyecek ve önceden kaydedilmiş canlı performansla yarışmaya katılacaklar. Bu da onlar için olumsuz bir etki olacaktır. Avustralya’yı her sene jüri çok fazla destekliyor. 2017’deki korkunç şarkıları ile bile jüri desteği ile finale çıkmışlardı. Bu sene jüri desteği yine çok olur. Ama, umarım ilk kez finale çıkamayacakları sene daha iyi şarkıların finale çıkabilmesi için bu sene olur.

Australia has picked up the final ticket every year since it first entered the competition in 2015. Montaigne will represent his country at Eurovision this year, as she did last year. Last year, they had a potential song that would have been possible if the competition had been held, but their chances of making the final this year are very difficult.I think if they were in the second semifinal, they could have made it to the final very easily. As part of the Covid 19 measures, Australia will not be able tocome to Rotterdam this year and will participate in the competition with a pre-recorded live performance. This will have a negative effect on them. Every year the jury supports Australia a lot. Even with their terrible songs in 2017, they reached the final with jury support. There’s a lot of jury support again this year. But hopefully the year they don’t make the final for the first time will be this year so that better songs can make the finals.

 

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya, Makedonya Eski Yugoslavya Cumhuriyeti olarak katıldığı 1998 yılından beri en iyi derecesini 2006 yılında aldığı 12.lik ile almıştı. 2004’ten beri de toplamda 10 kez yarı finalden finale çıkamayıp çok da başarılı olmayan bir başarı grafiği çizmişti. Ta ki 2019’da Kuzey Makedonya adı ie katılmaları ile şansları değişti ve 7.lik ile yarışmayı tamamladılar. Kuzey Makedonya, aslında çok da kötü olmayan şarkılara çok kötü sahne şovları ile izleyici karşısına çıkıp final şansını yok eden bir ülke. Bu sene ülkeyi geçen sene olduğu gibi Vasil temsil edecek. Geçen seneye göre daha iyi bir şarkıyla katılmalarına rağmen bu sene finale çıkma şansları yok. Kötü bir şarkıyı güçlendirebilecek bir sahne şovları da yok (Dotter’ın Bulletproof performansındaki ışık oyunlarının çakması haricinde:)) Bu şarkının finale çıkması 1.yarı finalden çıkamayan bütün şarkılara haksızlık olur. Vasil’in sesi güzel olsa da ülkesini finale taşımaya yeteceğini sanmıyorum.

North Macedonia received its best ranking since Macedonia joined the Ra, it has failed to reach the semifinals 10 times in total, charting a not-so-successful success. Until, in 2019, their chances changed when they joined North Macedonia and finished with 7th place North Macedonia is a country that destroys the chance of a final by showing very bad stage shows to songs that are not so bad. Vasil will represent the country this year, as he did last year. They’re participating with a better song than last year, but they don’t have a chance of making the finals this year. There are no stage shows that can reinforce a bad song(except for the flash of light games in Dotter’s Bulletproof performance:p)North Macedonia making to the final would be unfair to all the songs that didn’t make it to the semifinals. Vasil has a nice voice, but I don’t think it’s going to be enough to get his country to the final

 

İrlanda

İrlanda, her ne kadar Eurovision tarihinde aldığı 7 birincilikle rekoru elinde bulundursa da son birinciliği aldığı 1996’dan beri yarışmada çok da başarılı bir grafik çizdiği söylenemez. 2004’ten beri toplamda 8 kez final biletini alamadı. Son yıllarda en büyük başarısı 2011 yılında Jedward grubu ile aldıkları 8.lik. Lesley Roy’un geçen seneki Story Of My Life şarkısı benim için son sıralarda yer almayı hak eden bir şarkıydı. Ama, bu sene Maps favorilerimden birisi. Bahislerde final şansı verilmese de bence finali en çok hak eden ülkelerden biri. Çok zor bir yarı finalde yarışmanın dezavantajını sonuna kadar yaşayacak olsa da, Lesley Roy ile vokallerinin enerjik vokalleri ve 2015 yılında İsveç’e Herkes şarkısı ile 1.liği getiren ekibin hazırladığı sahne şovu bir araya gelince gecenin en iyi şovlarından biri olacağına eminim. Umarım, şans 18 Mayısta İrlanda’ dan yana olur.

Although Ireland holds the record with seven titles in Eurovision history, it has not charted very well in the competition since its last title in 1996. Since 2004, İreland has not received a final ticket eight times. His biggest success in recent years was his 8th with the Jedward group in 2011. Lesley Roy’s Story Of My Life last year was a song that deserved to be in the last place for me. But, this year Maps is one of my favoritesEven though the stakes don’t give them a chance of a final, I think it’s one of the countries that deserves the final the most. While she will experience the downside of competing in a very difficult semi-final, I’m sure it will be one of the best shows of the night when lesley roy andher vocals combine energetic vocals and the stage show created by the team that brought Sweden 1st place in 2015 with the song Everyone. Hopefully, luck will be on Ireland’s side on 18 May.

 

Kıbrıs Rum Kesimi

Kıbrıs Rum Kesimi, 2015’ten beri aralıksız her sene yarı finali geçen ülkelerden biri. En iyi derecesini ise 2018 yılında yarışma tarihine damga vuran performansları Fuego ile almışlardı. Elena, bu senenin en iyi şarkılarından birine sahip. Benim de ilk 3’ümde yer alıyor. Elena’nın vokal performansı asla stüdyo versiyonunu aratmıyor. Şarkının alt yapısı ile Elena’nın vokal performansı yarı finali geçmesini garantilerken bu senenin kazanan ismi olmaya en büyük aday Elena’dır. Gümüş elbisesi, kırmızı beyaz sahne ışıkları, dansçıların kıyafet seçimi ile bence bu sene en iyi olan ülke. 2005’te Elena(Helena), Yunanistan’a ilk ve tek birinciliğini getirmişti. Bu sene bir başka Elena neden Kıbrıs Rum Kesimi’ne ilk birinciliğini getirmesin? (Şarkının tek ciddi dezavantajı Lady Gaga’nın Bad Romance ile olan aşırı benzerliği)

Cyprus is one of the countries that has passed the semifinals every year since 2015. In 2018, fuego received the best performances that marked the history of the competition. Elena has one of the best songs of the year. She’s in my top three. Elena’s vocal performance never makes her search for a studio version.Elena’s vocal performance ensures that the song’s backing tracks and elena’s vocal performance make it past the semifinals, while elena is the biggest contender to be this year’s winnerWith her silver dress, red and white stage lights, dancers’ choice of outfits, I think this year is the best country. In 2005, Elena (Helena) brought her first and only title to Greece. Why wouldn’t another Elena bring her first title to Cyprus this year? (The only serious drawback of the song is Lady Gaga’s extreme resemblance to Bad Romance)

 

Norveç

Melodi Grand Prix’te bu sene favorim olan Keiino yarışmaya katılsaydı ülkeler için bu uzun açıklamaların hiçbirisine gerek kalmazdı ve Norveç açık ara farkla favorim olurdu.Tix’in şarkısına Keiino’dan dolayı çok önyargılı yaklaştım. Ama, sonra her geçen gün daha çok sevdiğim ve dileğim bir şarkı oldu.Şarkının hikayesinin anlatıldığı klip de açık ara farkla bu senenin en iyi Eurovision klibi bence. Tix çok yetenekli başta Ava Max’e verdiği Sweet but pshyco şarkısı olmak üzere birçok hit şarkısı var. Fallen Angel bu seneki favorilerimden ancak sahne bazen bana bile itici gelebiliyor malesef.

If Keiino, my favourite at the Melodi Grand Prix this year, had entered the competition, none of these long statements would have been required for the countries, and Norway would be my favourite by far. I was very biased towards Tix’s song because of Keiino. But then it became a song that I loved and listened to more and more.And the music video that told the story of the song is by far the best Eurovision video of the year. Tix is very talented, he has many hits, especially the song Sweet but pshyco he gave ava max. Fallen Angel is one of my favourites this year, but sometimes the scene can be repulsive even to me.

Hırvatistan

Hırvatistan, Eurovision’a katıldığı 1990’lı yıllarda iki kez 4.lük elde etmiş olsa da,s on yıllarda çok da başarılı grafik çizmeyen ülkelerden biri. 2005’te aldığı 11.lik dışında ilk 10’a çok da yaklaşamayan bir ülke. Albina, 2020 senesinde katıldığı O Ses Türkiye’nin Hırvatistan versiyonu Voice ile takip etmeye başladığım sesi ve sahne enerjisi ile bu senenin en iyi isimlerinden biri. Hala dinlemeyen varsa Albina’nın The Voice yarışmasındaki Lovely cover performansında Albina’nın sesinin gücünü görebilir. Şarkı oldukça akılda kalıcı, özellikle de Hırvatça bölümü şarkıdaki favori kısmım. Keşke tamamı Hırvatça olsaydı diye düşünmedim değil :p Hırvatistan’ın 2018 ve 2019’da finale çıkamadığı ve bu sene ilk yarı finalin oldukça çekişmeli olacağı dikkate alındığında bahisçiler Hırvatistan’a pek şans vermiyor. Ama, ben Albina’nın sesine ve dans performansına çok güveniyorum. Albina’nın sesi stüdyo kaydından çok daha iyi. Yarı finali geçip iyi bir derece ile finalde yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Ama, şunu da söylemeden geçemeyeceğim… Albina’nın sesi ne kadar iyiyse kendi ve dansçılarının kıyafet seçimi o kadar kötü… Hele arkadaki ekranda çıkan OH Nooo yazıları… Yorumsuz.

Croatia came in fourth place twice in the 1990s when it entered Eurovision, but has not charted very well in recent years. It’s a country that didn’t come very close to the top 10 except for the 11th in 2005. Albina is one of the best names of this year with her voice and stage energy, which I started to follow with Voice, the Croatian version of O Ses Türkiye, which she joined in 2020If anyone still isn’t listening, they can see the power of Albina’s voice in Albina’s Lovely cover performance on The Voice. The song is quite catchy, especially the Croatian part is my favorite part of the song. I wish it was all Croatian, :p given that Croatia did not reach the final in 2018 and 2019, and the first semi-final this year will be highly competitive, the bookies do not give Croatia much of a chance. But I have a lot of faith in Albina’s voice and her dance performance Albina’s voice is so much better than the studio recording. He deserves to get past the semifinals and be in the final with a good rating. But, I have to say, I can’t go without saying… The better Albina’s voice, the worse her and her dancers’ choice of clothes… Especially the OH Nooo inscriptions on the back screen… No comments

 

Belçika

Belçika, 2015 ve 2017’de aldığı 4.lük olmasına rağmen toplamda 10 kez yarı finalden çıkmayı başaramadı. Hoovdrphonic grubu geçen sene olduğu gibi bu sene de Belçika’yı temsil ediyor. Ama vokal değişikliğiyle… Belçika bu sene ya kıl payı final biletini alacak ya da kaçıracak. Jüriden fazlasıyla destek alacakları kesin. Sahneleri benim için eski filmleri hatırlatıyor. Şarkının havasını da oldukça iyi yansıtıyor. Görünüşte her şey olması gerektiği gibi olsa ve şarkı da kötü olmasa da umarım elenen şarkılar arasında yer alır. (Daha çok hak ettiğini düşündüğüm şarkılar olduğu için)

Belgium has failed to reach the finals 10 times in total. They were in the fourth-place in 2015 and 2017. The Hoovdrphonic group represents Belgium this year, as it did last year but with the vocal change… It seems it will be a very close and though race for Belgium to reach the fınal. They’re definitely going to get a lot of support from the jury. The scenes remind me of old movies. It also reflects the mood of the song quite well. I hope it’s among the songs that eliminated, even if everything is as it should be in appearance and the song is not bad. (Because there are songs I think deserve more.)

 

İsrail

İsrail, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Eden Alene ile ve oldukça enerjik bir şarkıyla katılıyor. Eden sesini o kadar iyi kullanıyor ki en zor tınıların bile altından çok rahat kalkıyor. Güçlü sesi, saçları ve kıyafet seçimi ile rakipleri arasında sıyrılıyor.Ama, son günlerde İsrail’de yaşanan olaylar İsrail için tepkiye yol açarsa 2015’den beri çok rahat çıktıkları finalden bu sene uzak kalabilirler.

Eden Alene represents for Israel this year, as she did last year with a very energetic song. Eden uses her voice so well that she’s comfortable even with the hardest tones. With her strong voice, hair and choice of clothes, she stands out among other competitors. However, if recent events in Israel provoke a backlash for Israel, they could be out of the final this year. Israel has been comfortably in the finals since 2015.

 

Romanya

Romanya, 1994 yılından beri katıldığı Eurovision’da 1.lik ile ayrılamasa da 2018 ve 2019’da üst üste 2 kez finale çıkamaması dışında finale çıkma konusunda başarılı bir ülke. Roxen, geçen sene de bu sene olduğu gibi favorilerim arasındaydı. Bahisçiler, yari finale hazırlık sürecinde Roxen’in çok iyi olmadığı ve finale çıkma şansının zorlaştığını söylese de 1.yarı finalde çok fazla yüksek tempolu şarkı var. Belki, ses olarak Roxen 1.yarı finalin en iyisi değil ya da sahne şovu olarak diğerlerinin gerisinde kalacak. Ama, Eurovision sahnesi çok güçlü seslerin yarı finalde kalmasına çok şahit oldu. Umarım, Roxen gecenin sonunda yüzü gülen isimlerden biri olur.

Romania has not won Eurovision since 1994. They did not fail to reach the final twice in a row in 2018 and 2019 except these results Romania is a very succesful in reaching to the finals. Roxen was one of my favorites last year, as she is this year. Although the bookies say that Roxen is not very good in preparation for the semi-final and that her chances of reaching the final have become difficult, there are too many high-tempo songs in the first semi-final. Maybe, as a voice, Roxen isn’t the best in the 1st semifinal, or she’ll be behind the others as a stage show. However, the Eurovision stage has seen some very powerful voices have failed to make it to the finals. I hope Roxen gets one of those smiling names at the end of the night.

 

Azerbaycan

Azerbaycan; yarışmaya ilk kez katıldığı 2008 senesinden beri sadece 2018 yılında finale kalamadı. Katılım sayısı diğer ülkelere göre çok daha az olmasına rağmen ilk 5’te çok fazla derece elde ederek en başarılı ülkelerden biri oldu. Katıldığı her sene en iyi şarkılara sahip olmasa da, en dikkat çekici sahne şovlarına sahip ülkelerden biri oldu. Efendi, geçen sene Cleopatra ile büyük çoğunluğun ilk 10’unda yer alıyordu. Bence Mata Hari, Cleopatra’ya göre çok daha iyi bir şarkı. Ama, birçok noktada Cleopatra’ya aşırı benzerliği dikkatlerden kaçmıyor. Efendi sahne şovu ile kendisinden bekleneni fazlasıyla veriyor. Vokali çok iyi ve çok da zor olmayan dans koreografileri ile hem dans edip, hem de şarkı söyleyebiliyor düşüncesini veriyor. Ama, Efendi’nin dans etme kabiliyeti rakiplerine göre zayıf bu da bir gerçek. Şarkının etnik kısımları rakiplerinin arasından sıyrılmasına neden oluyor. Şu anda bahislerde genel sıralamada ilk 20’den, yarı finalde de ilk 10’dan düşmüş gibi gözükse de Efendi gecenin sonunda kazananlar arasına adını yazdıracaktır.

Azerbaijan has not reached the final in 2018 since they first entered the competition in 2008. Although they have participated less than in other countries, they have been in the top 5 many times, making it one of the most successful countries. Although Azerbaijan has not have the best songs every year they participated, Azerbaijan became one of the countries with the most remarkable stage shows. They were in the top 10 of the vast majority with Cleopatra last year. I think Mata Hari is a much better song than Cleopatra. However, at many points its extreme resemblance to Cleopatra does not go unnoticed. Efend is more than expected of her with her stage show. Her vocals are very good and she can dance and sing with her dance choreography, which is not so difficult. But Efendi’s ability to dance is weaker than her opponents, which is a fact. The ethnic parts of the song cause her to stand out from her rivals. Although it currently looks like she has fallen out of the top 20 overall and the top 10 in the semi-finals; Efendi will be among the winners at the end of the night.

 

Ukrayna

Ukrayna, Eurovision’a katıldığı 2003 yılından beri toplamda 2. Kez 1.lik,2 kez 2.lik ve 1 kez de 3.lük alarak başarısını ispatlamış ve şu ana kadar her yarı finali geçmeyi başarmış tek ülke (Avustralya’nın daha az katıldığını dikkate alırsak). Ukrayna geçen sene olduğu gibi bu yılda Go_A grubuyla katılıyor. Eurovision tarihinde ilk kez kendi dilleriyle yarışmaya katılıyorlar. Aynı zamanda bu seneki tek folk-Rock şarkı, favorilerim arasında. Çok akılda kalıcı bir melodiyle sahip, bence bu senenin en iyi grupları. Sahnedeki enerjileriyle final biletini alacakları kesin gözüküyor.

Ukraine has been in the 2nd overall since making its Eurovision debut in 2003. It is the only country (considering Australia is less participated) that has achieved success by winning the contest two times, finished second place on two occasions and third placed once. Ukraine has also managed to reach every final so far. Ukraine is participating with Go_A group this year, as they did last year. For the first time in Eurovision’s history, they are competing in their own language. It’s also the only folk-rock song this year, and it’s one of my favorites.

 

Malta

1971’den beri Eurovision’a katılan Malta en iyi derecesini 2002 ve 2005’te aldığı 2.lik ile aldı. Şu ana kadar yarışmadan 1.lik ile ayrılmayan ülkeler arasında. Malta’yı geçen sene olduğu gibi bu yıl da Destiny temsil edecek. Bu sene şarkıların açıklanmasından beri en büyük favoriler arasında gösteriliyor. Destiny, 2015 yılında katıldığı Junior Eurovision’u kazanmıştı. Junior Eurovision’u kazanıp Eurovision’a katılan çok fazla kişi oldu.Ama, hiçbiri Eurovision’da 1. olamadı. Destiny’nin birinci olması ülkesine ilk zaferi getirecek olmasının yanı sıra, hem Junior Eurovision’u hem de Eurovision’u kazanan ilk kişi olma unvanını verecek. Destiny şu anda 2018 birincisi Netta’nın olduğu gibi kadınların gücü temasıyla en ön plandaki isimlerden biri. Destiny henüz 18 yaşında. Sesi çok güçlü, şarkısı da çok iyi birincilik iddiası da çok fazla. Malta her sene jüriden çok iyi destek alıp, televoting oylamasında adeta çuvallayan bir ülke bu sene oylama desteği de fazla olacak gibi. Ama, benim gönlümün birincisi değil.

Malta, which has been participating in Eurovision since 1971, received its best place in 2002 and 2005 with second place. Malta is among the countries that haven’t left the competition with first place so far. Destiny will represent Malta this year, as she did last year. It has been one of the biggest favorites since the songs were announced this year. Destiny won Junior Eurovision Song Contest in 2015. There were a lot of people who won Junior Eurovision and entered Eurovision. But none of them won Eurovision. Destiny’s first title will bring her country’s first ever victory, as well as the title of being the first person to win both Junior Eurovision and Eurovision. Destiny is currently one of the foreground names with the theme of women’s power, as was the case with 2018 winner Netta. Destiny is only 18. Her voice is too strong, her song is too good, and her claim first place is too much.Malta is a country that gets very good support from the jury every year and almost fails in televoting voting, and this year there seems to be a lot of voting support. But it’s not my top 3.

 

 

1956 yılından beri düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması pandemiden dolayı geçen sene gerçekleşememişti. Bu sene 18 Mayıs gecesi Hollanda'nın Rotterdam şehrinde kaldığı yerden devam edecek ve ilk yarı finalinde büyük çekişmelere tanık olacağız. Bu seneki yarışmayı Müzik Ekspres adına dostumuz Ulvi Ozangüç değerlendirdi ve bu ilk yazısında salı geçesi gerçekleşecek şarkılara ve yarışmacılarına, ülkelere dair izlenimlerini bizimle paylaştı. The Eurovision Song Contest, held since 1956, failed to take place last year due to the pandemic. On the night of May 18th this year, we will resume in Rotterdam, The Netherlands, and witness the great rivalry in its first semi-final. Our friend Ulvi…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.83 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*