EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Eurovision Song Contest 2022 / Kadri Karahan’ın Kaleminden

Eurovision Song Contest 2022 / Kadri Karahan’ın Kaleminden

2022 Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl 66. Kere düzenlendi. Yarışma 2021 yarışması’nı “Zitti e buoni” adlı şarkısıyla Måneskin müzik grubunun kazanmasından dolayı İtalya’nın kenti Torino’da bulunan Pala Alpitour’da gerçekleşti.  Yarışmanın sunuculuğunu İtalyan televizyon sunucusu Alessandro Cattelan, şarkıcı Laura Pausini ve Lübnanlı-İngiliz şarkıcı Mika üstlendi.

İtalya’nın üçüncü kere ev sahipliğini gerçekleştirdiği yarışmaya yarışmaya 40 ülke katıldı. Ermenistan ve Karadağ en son katıldıkları 2019 yılından sonra geri dönme karar aldı. Rusya’nın yarışmaya katılması planlanmıştı fakat Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle yarışmadan diskalifiye edildi.

İtalya devlet kanalı RAI’de Eurovision’un birinci yarı finalini 5 milyon kişi izledi. Bu sayı 1991 yılından sonra en çok izlenen yarı final özelliğini getirdi. 

Birinci ve  ikinci yarı finali, ve ana finali sizler için izledim ve değerlendirdim.

 

Birinci Yarı Final

Öncelikle yarışmayı dinledikten sonra ilk on ülke olarak Litvanya, İsviçre, Ukrayna, Hollanda, Moldova, Danimarka, Avusturya, Yunanistan, Norveç ve  Ermenistan adına ilk on hakkımı kullandım. Danimarka ve Avusturya adına yanıldım ki özellikle Danimarka finali geçmeyi kesinlikle hak ediyordu. Listemdeki bu iki ülke yerine Portekiz ve İzlanda barajı geçti ama asla onayladığım bir çıkış değildi bu.

Birinci yarı finalde altı ülke kendi dilinde söylemeyi seçerken iki ülke de kendi dili – İngilizce bir şarkı seçiminde bulundular. 

Yarışma öncesi Arnavutluk’da favorilerim arasındaydı ama sahne performansı çok içime sinmedi ve liste dışı tuttum. Yine de Ronela Hajati’nin “Sekret” performansı Türk izleyicileri taradından sevildi ve  yarışma sonrası Youtube Türkiye trendlerinde 41.sırada yer aldı. Hajati yarışma sonrası yaptığı açıklamada “Finalde olsaydım bile sonuncu olurdum! biliyorum! Ama kazandığım sonsuz bir sevgi var! Eurovision’u kazandım çünkü kalabalığı kazandım ve kalabalık her zaman haklıdır! sizi seviyorum.” cümlelerini kullandı.

Yarışmanın sonrasında en çok izlenen performanslar ki bu da bir tür kritik kabul edilebilir, Ukrayna, Arnavutluk (elenmesi bu durumda bir kere daha garip), Yunanistan, Moldova, Hollanda ve Portekiz şeklindeydi. 

Sosyal medya da her sene olduğu gibi herkes yine yorum yapma hakkını kullandı ki birçoğu şarkılardan ya da yarışma sürecinden bihaber boş dinleyicilerdi. Hala “Türkiye neden “katılmıyor vs.” geyikleri döndü ve Ukrayna’ya herkes şimdiden birinciliği garantiledi gözü ile baktı yani şarkının kalitesini kimse konuşmadı, ülke savaş yaşamasaydı ve bu şarkıyla katılsaydı bile zaten çok iyilerdi, favorilerde adları geçecekti. 

Eurovision 2020 yılında tarihinde bildiğimiz pandemi sebebi ile ilk kez gerçekleşmedi,  O yıl ülkeyi Diatato’nun “Fai Rumore” isimli şarkısı temsil edecekti ki her şekil ülkeye birincilik getirebilirdi. Sonraki sene Maneskin’i gönderen ülke bu sene kendisini unutmadı ve ilk yarı gecesinde şahane bir performansa imza atıldı böylece. Gözlerim dolu dolu izledim. 

Geçen sene hayata gözlerini yuman Rafaella Cara, Eurovision’a yeniden İtalya’nın katılması için en büyük destekçilerendi ki son yıllarda oylama esnasında da puanları kendisinin okuduğuna tanık olmuştuk. Cara’da ilk gecede unutulmadı ve “Fiesta” isimli şarkısı kısa da olsa sahnede kendine yer buldu. 

Birinci yarı finalin birincisi Ukrayna olurken sonuncu sırada Slovenya yer aldı.

 

İkinci Yarı Final

İlk finale göre daha iddialı şarkıların / ülkelerin olduğu bir yarışma izledik ki finale kalacak ilk on şarkıyı seçmekte zorlandım diyebilirim. Yine hem favorilerim hem de olmasına yarışma konsepti banko dediğim bir liste sunuverdim. Finlandiya, Azerbaycan, İsrail, San Marino, Avustralya, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Polonya, İsveç, Çek Cumhuriyeti adaylarımdı keza üç ülkede yanıldım.

Belçika (ki jürinin etkisi olduğuna inanıyorum, Romanya ve Sırbistan (ki şarkılarını sevdim) listemde yer almayan ülkelerdi.

İkinci yarı finalde üç ülke (Romanya, Sırbistan, Kıbrıs Rum Kesimi) kendi dilleri ile birlikte İngilizce ortak dilde şarkı sunarken kalan diğerleri tamamen seçimini İngilizce olarak yapmıştı.

İlk gece yarışmada doğrudan yarışacak olan İtalya ve Fransa şarkılarına, yorumcularına da kısa bir tanıtım ayıran yarışma bu gece de İspanya, Birleşik Krallık ve Almanya yarışmacılarına aynı imkanı sağladı. Özellikle İspanya’ya gösterilen ilgi gözlerden kaçmadı.

Gecenin performanslarına gelince yarışmanın da sunucularından Laura Pausini & Mika’dan “Fragile / People Have The Power” düeti geldi önce daha sonra da İtalya’yı 2015 yılında temsil eden İl Volo sahne aldı ve yarışmada seslendirdikleri “Grande Amore” ile büyük alkış aldı seyircilerden.

Finlandiya ve San Marino Türkiye gündeminin “Popüler gündem” kategorisinde trend topic olurken Eurovision’un ikinci yarı finali Youtube Türkiye trendlerinde yine üst sıralarda yer aldı.

Enteresan bir tesadüf yarışmada son şarkı olarak dinlediğimiz Çek Cumhuriyeti ana finalde dinleyeceğimiz ilk şarkı olacak. Son şarkı olarak da Estonya’yı dinleyeceğiz.

İkinci yarı finalin birincisi İsveç olurken sonunculuk Gürcistan’ındı.

 

  Final Gecesi

ve Eurovision şarkı yarışmasının birincisi Ukrayna oldu. Ülke ilk birinciliğini 2004, ikinci birinciliğini 2016 yılında kazandı.

Jüri oylarına göre birinci Birleşik Krallık olurken ülke halk oylamasında ikincilik ile yetinmek zorunda kaldı. Bu birincilik birçok kesim tarafından beklenirken birçok kısım tarafından da eleştirildi. Kişisel görüşlerimi paylaşacağım.

Ukrayna yarışmada zaten kredisi yüksek ülkelerden ki son on yılda 3’ncülük, 4,lük, 5,lik, 6,lık gibi dereceleri var yani sadece savaş mağduru bir ülke olarak puan aldığını söyleyenlere öncelikle bunu hatırlatmamız lazım. Kaldı ki Kaluş Orchestra kötü de bir ekip değildi, yerel müziğini dünya müziği ile sentezlediği “Stefania” yarışma standartlarından uzak bir yerde durmuyordu. Yani benim çok rahat dinlemekten keyif alacağım şarkılardan biriydi ki doğal olarak da birinciliğine sevinecektim.

Ama herkes o kadar her şeyde söz sahibiydi ki yani sadece o gece yarışmayı dinleyenler, uzun zamandır yarışmayı izlemeyenler, bir yanda Eurovision ile yatıp kalkanlar özetle gerekli gereksiz herkes fikirlerini buluşturdu gecede. Mesela bir türkücümüz sosyal medya sayfasında “iğrenç” diyecek kadar da öteye götürdü hatta durumu. Neden iğrenç, yanıtı yok. Ötesinde benim de müzik zevklerine çok güvendiğim birçok kişide de aynı durum vardı ki onlar da durumun politik olmasından yakınıyordu, politik de olsa uzun bir zamandır savaşın gölgesinde yaşayan bu insanlara bu küçücük zafer çoktu onlar için. Yok TRT haklıymış, katılmamak için bu örnek yetermiş, yarışma gerçek müziği seçmemiş. Yahu başka bir ülke de kazansa bunu diyecektiniz ki yani size kimi beğendireceğiz. Netta kazandı tavuk kazandı dediniz, Maneskin kazandı bağımlılar kazandı dediniz, şimdi de bahaneniz bu oldu öyle mi? Aslında hepiniz prim yapmak istediniz kabul edelim. Öyle ki bir radyo yapımcısının yorumlarını da okudum mesela ki önüne en iyi şarkıyı koyun çalmaz, parayı bastıranlarla programını döndürür o bile tartışmanın içinde yer aldı. İsim vererek tartışmanın içinde onlara prim vermeyeceğim ama çok yazık gerçekten.

Azıcık şu karanlık havadan sıyrılıp yarışmanın performanslarına gelelim. Çok başarılı şarkılar izledim öyle ki beni son yıllarda hiç bu kadar içine çekmemişti yarışma, hiç bu kadar iyi şarkı ve performans bir arada olmamıştı. Yarışma gecesi ilk on içinde kim yer alacak tahminim şu şekildeydi. Ukrayna, Finlandiya, İspanya, İtalya, Yunanistan, Norveç, İsveç, Sırbistan, Birleşik Krallık, Polonya. Evet 8 tahminde bulundum ki bunu başarı saymıyorum zira yarışmayı takip edenler hem iyi şarkıyı hem de yarışmanın stratejisi gereği bu tahmini gerçekleştirebilir. Ben şu on şarkı içinde herhangi birinin birinciliğine kabuldüm mesela. Peki hangi ülkede yanıldım. Polonya’ya banko gözü ile bakıyordum ki çok sevdim şarkılarını yine Finlandiya içinde aynısını söyleyebilirim, onlar yerine ilk on listemde Moldova ve Portekiz yer aldı. Moldova adına sevindiğimi söylemeden geçemem ama Portekiz bana kalsa yarı finalde bile elenebilirdi, benim için kayıp değildi.

Almanya’nın sonuncu olması şaşırtıcı değildi, Azerbaycan ve Estonya’nın performansı çok iyiydi ki kalplere kazındı, Ermenistan ve Çek Cumhuriyeti keza çoğu dinleyici tarafından belki favori değildi ama beğenilendi, alkışlanandı. Peki kime neden yazık oldu ya da oldu mu gerçekten? Peki kim gerçekten ve ne kazandı bu yarışmada?

İspanya adına yarışan Chanel ülkeye 1995 yılından bu yana en iyi başarıyı getirdi. “Bu bir rüyaydı ve şu anda bunu gerçekleştiriyoruz” dedi ve  ekledi:  “Ukrayna’nın kazanmasını değerli buluyorum. Onları ilk dakikadan itibaren destekledik ve inanılmaz sanatçılar olduklarını düşünüyoruz.”.  Evet Chanel’in kaderi de biraz Eleni Foureria’ya benzedi belki ki “Fuego” içinde ne kadar çok üzülmüştük ama başarısı devam etti ve Eurovision onu da bağrına basmakta gecikmedi. Aynısı kendisi için de olacak ve hatta belki de daha da öteye gidecek.

Sam Ryder yani Birleşik Krallık temsilcisi zaten tanınan bir isimdi yani yarışma sonrası kaderi değişecek bir noktada değildi,  sempatikliği ve performansı yarışma tarihinde hep ayrı kalacak.

Yunanistan adına yarışan Amanda Tenfjord sonuçtan memnun ayrılan bir başka isimdi ki “Güzeldi. endişeli değildim.  Tamam, tadını çıkaracağım diye düşündüm. Ve evet keyif aldım. Bu yıl birçok iyi ülke vardı. Bir sürü iyi şarkı vardı. Mutluyum. Herkes burada, ailem, arkadaşım. Her şey için teşekkürler.” cümlelerini kullandı.

Sırp sanatçı Konstrakta enteresan şarkısı ve performansı ile yarışmanın kuşkusuz en dikkat çeken isimlerinden biriydi ki kimdi, diğer performansları nasıldı hepimiz çok merak ettik. “Eurovision’un ne olduğunu çeşitli şekillerde hissetmek ve o sahneyi her şey hakkında her şeyi bilen hayranlarla deneyimlemek benim için güzeldi” açıklamasını yaptı müzisyen. Aynısını Litvanya temsilcisi Monika Liu için de söyleyebilirim ki her ikisini de tanımaktan mutlu oldum, popülerlik vs. dertleri yoktu belli, sanatlarını gayet istedikleri gibi sunma imkanı buldular sahnede. Özellikle Liu’nun Ukrayna sahnesi finale hazırlanırken ülke bayrağını öpmesi dokunaklı ve kardeş anlardan biriydi.

Gecenin şov kısmında sunucular Laura Pausini, Mika,  Gigliola Cinquetti  ve Maneskin sahne alırken yaşanan teknik problemler gözlerden kaçmadı ve gecenin konuşulan konuları arasında yer aldı. İtalya bu anlamda kabul edilemez bir başarısızlık örneği gösterdi maalesef.

Yarışma sonrası bir başka dillendirilen konu da  ikinci yarı da San Marino, Karadağ, Gürcistan, Polonya, Romanya ve Azerbaycan oylamasında usulsüzlük tespit edilmesiydi ki yazıyı yazdığım bu süreç içinde konu ile ilgili nasıl bir karara varılacak henüz bir bilgi yoktu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Kalush Orchestra’yı tebrik etti ve “Cesaretimiz dünyayı etkiliyor, müziğimiz Avrupa’yı fethediyor! Önümüzdeki yıl Ukrayna Eurovision’a ev sahipliği yapacak. Mariupol kentinde Eurovision temsilcilerini ağırlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” açıklamasında bulunurken Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko ise Eurovision 2023’u nerede düzenleneceğine düşünmeye başladıklarını açıkladı. Bakana göre Ukrayna, ev sahipliği konusunda oldukça tecrübeli ve organizasyonu en üst düzeyde yapabilecek durumda. Bu açıklamalar da seneye yarışma acaba başka ülkede mi yapılacak gündemini şu an için ertelemiş oldu en azından.

Özetle çok tartışacağız, çok konuşacağız bu seneyi ama her şeye rağmen katılalım katılmayalım Eurovision hepimizin iyi ki ve hala göz bebeği.

Yazıyı hazırlarken escturkey.com sayfasından da bilgiler aldım, teşekkür ederim emekleri için.

Kadri Karahan

 

2022 Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl 66. Kere düzenlendi. Yarışma 2021 yarışması'nı "Zitti e buoni" adlı şarkısıyla Måneskin müzik grubunun kazanmasından dolayı İtalya'nın kenti Torino'da bulunan Pala Alpitour'da gerçekleşti.  Yarışmanın sunuculuğunu İtalyan televizyon sunucusu Alessandro Cattelan, şarkıcı Laura Pausini ve Lübnanlı-İngiliz şarkıcı Mika üstlendi. İtalya’nın üçüncü kere ev sahipliğini gerçekleştirdiği yarışmaya yarışmaya 40 ülke katıldı. Ermenistan ve Karadağ en son katıldıkları 2019 yılından sonra geri dönme karar aldı. Rusya'nın yarışmaya katılması planlanmıştı fakat Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle yarışmadan diskalifiye edildi. İtalya devlet kanalı RAI'de Eurovision'un birinci yarı finalini 5 milyon kişi izledi. Bu sayı 1991 yılından sonra en çok izlenen…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.88 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*