EDİTÖRDEN
Anasayfa / 90 Derece / Filmlerdeki Şarkılar, Şarkılardaki Filmler

Filmlerdeki Şarkılar, Şarkılardaki Filmler

Müzik her filmin olmazsa olmazı, dünde de durum böyleydi bugünde de böyle. 90’lı yıllara baktığımızda, özellikle ikinci yarısında kalbimizi titreten çok önemli filmler ve onları tamamlayan soundtrack albümler ile karşılaştık. Hani sadece izlemekle kalmayıp her dinlediğimizde bir kere daha kendimizi içinde buluverdik bir öykünün, bir kahramanı oluverdik.  

 

Eşkıya

Yavuz Turgul’un yönettiği, Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrolleri paylaştığı 96 yılı yapımı film, Türk sinema tarihinin en iyi filmleri arasında yerini almıştı. Baran’ın Keje’ye olan aşkına ya da Cumali ile olan dostluğuna Erkan Oğur’un müzikleri eşlik etmişti. “Fırat Ağıtı” ve Kazancı Bedih’in gazeli ile başlayan “Urfa Türküsü” salonda herkesi o kadar etkilemişti ki çıkar çıkmaz daha fazla o kareleri yaşamak, dinlemek adına kasetini almaya koşmuştu herkes.

 

İstanbul Kanatlarımın Altında / Hamam

Aynı yıl yayınlanan Mustafa Altıoklar imzalı “İstanbul Kanatlarımın Altında” ve bir sonraki yıl yayınlanacak olan Ferzan Özpetek imzalı “Hamam” filminin ortak özelliği ikisinin de soundtrack albümünde Gülay’ın sesi ile buluşmamızdı. Yakın bir zaman önce ilk albümü “Cesaretin Var mı”yı yayınlayan şarkıcı için çok önemli bir şanstı bu ve doğru değerlendirecekti. Özellikle “Önce kuş olduk uçtuk semaya, sonra vurulduk düştük sevdaya” dediği “Aşk” şarkısı ile o dönem kalbimize ateş düşürecekti.

 

Ağır Roman

Altıoklar’ın bir sonraki filmi ise “Ağır Roman”dı. Filmin müzikleri bu kez Attila Özdemiroğlu’na, sözleri Aysel Gürel’e aitti. Demet Sağıroğlu’nun seslendirdiği “Bir Vurgun Bu Sevda”, Yusuf Taşkın’ın seslendirdiği “Ağla Sevdam” ve “Masum Günahlar” bizi aldı tam da Kolera sokağının renklerine buladı. Filmde yer alan şarkılardan biri de Cem Karaca’nın yorumladığı “Resimdeki Gözyaşları”ydı. Şarkı, Karaca’nın 88 yılında yayınlanan “Töre” albümünden buraya taşınmıştı, şarkının ilk haline lafımız asla yoktu ama yepyeni bir düzenleme ile de adeta yeniden doğmuştu.

 

Her Şey Çok Güzel Olacak

Ömer Vargın’ın ilk kez yönetmen koltuğuna oturacağı 98 yapımı film, Cem Yılmaz’ı ilk kez bir sinema filminde karşımıza çıkaracaktı ve kendisine filmin müziklerini de hazırlayan Mazhar Alanson eşlik edecekti. “Benim Hala Umudum Var”, ‘Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdik”, “Bu Ne Biçim Hikaye Böyle” isimli üç sözlü şarkıda vokallerde Sami Özer ve yine Cem Yılmaz eşlik edecekti kendisine. Umudumuzu ne zaman kaybetsek belki de bu filme, bu hikayeye, bu şarkılara sarılmalıyız yeniden, yeniden esebilmek adına.

 

Avcı / Karışık Pizza

Erden Kıral’ın yönettiği “Avcı”nın müziklerini ise bir başka önemli müzisyen Arto Tunç hazırlamıştı. O güne kadar gelen tüm film müziği tekliflerini geri çeviren Tunç, yönetmenden oyuncularına, filmin felsefesindeki saflıktan derinliğe çok etkilenmişti ve ortaya nefis müzikler bırakmıştı. Aynı yılın çok tartışılan filmlerinden biri de “Karışık Pizza”ydı. Umur Turagay’ın ilk yönetmenlik deneyiminde müzikler Ömer Ahunbay ve Hakan Özer’e aitti. Filmin en güzel şarkılarından biri olan ve Hümeyra’nın seslendirdiği “Aşık Olmak” belki de gelmiş geçmiş en güzel aşk şarkılarından biriydi.

 

 

Tabutta Rövaşata, Asansör, Hoşçakal Yarın, Işıklar Sönmesin, Salkım Hanımın Taneleri, Mektup ve daha nice film ve hatta efsane dizi “Süper Baba”nın soundtrackleri de aynı lezzetteydi. İsimleri ile de olsa anmadan geçmeyelim ve filmler, şarkılar hayatımızdan eksik olmasın dileyelim.

 

 

Müzik her filmin olmazsa olmazı, dünde de durum böyleydi bugünde de böyle. 90’lı yıllara baktığımızda, özellikle ikinci yarısında kalbimizi titreten çok önemli filmler ve onları tamamlayan soundtrack albümler ile karşılaştık. Hani sadece izlemekle kalmayıp her dinlediğimizde bir kere daha kendimizi içinde buluverdik bir öykünün, bir kahramanı oluverdik.     Eşkıya Yavuz Turgul’un yönettiği, Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrolleri paylaştığı 96 yılı yapımı film, Türk sinema tarihinin en iyi filmleri arasında yerini almıştı. Baran’ın Keje’ye olan aşkına ya da Cumali ile olan dostluğuna Erkan Oğur’un müzikleri eşlik etmişti. “Fırat Ağıtı” ve Kazancı Bedih’in gazeli ile başlayan “Urfa Türküsü” salonda herkesi…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*