Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Gökhan Sayhan

Gökhan Sayhan

Geçtiğimiz günlerde yeni şarkın “Rengin Mevsimin Adı” dinleyicin ile buluştu ki önceki şarkılarından aldığım tüm lezzeti bir yana bıraktım ve bu şarkın bir başka olmuş dedim, öncelikle tebrik ederim.
Baktığım zaman ilk single şarkının çıkışını 2014 görüyorum ve sonrası her yıla neredeyse bir şarkı armağan etmişsin. Bu şarkının o çıkış şarkından ve sonrakilerden başka bir yanı var bunu sen de hissettin mi? O süreçten bu sürece neler oldu, nasıl bir yolculuk bekledi seni?

“Rengin Mevsimin Adı” çok beğenildi, çok güzel ve yapıcı yorumlar aldım buradan sizin aracılığınızla herkese çok teşekkür ederim. 2014 senesinde “Giderim Dönmem” şarkısıyla yola çıktım, evet her seneye dediğiniz gibi yeni bir şarkı kısmet oldu. “Rengin Mevsimin Adı” benim içinde diğer şarkılarımdan farklı bir hissiyatta oldu, daha dingin, daha çok duygusu insana geçen bir şarkı oldu ki bunu herhangi bir sebebe bağlamak benim için çok zor çünkü bana ait bir duygu, olgunlaşmak dersem de olmaz çünkü bu şarkıyı seneler öncesinde yapmıştım ortaya çıkması bu seneye denk geldi.

Yolculuğun en başına dönmemiz gerekirse 9 Eylül Üniversitesi Konservatuar bölümünde şan eğitimi aldığını öğreniyoruz. Müzik hayatına nasıl dahil oluyor, bu eğitim sürecini neler takip ediyor, tam olarak kendini ne zaman hazır hissediyorsun; o az önce bahsettiğimi ilk şarkına nasıl yol alınıyor?

Müzik hep vardı hayatımda, Ege bölgesi genelinde bir ses yarışması düzenlenmişti lise sona gidiyordum sanırım, çok yüksek bir katılım vardı yarışmaya orada birinci oldum, sonrasında Batı müziği üzerine şan eğitimine başladım 9 Eylül Üniversitesi’nde onrasında Rahmetli Müfit Bayraşa’yla tanıştım pop müzik üzerine şan eğitimine başladık kendisiyle. Bir gün oğlum artık yapacak bir şey kalmadı şimdi başka şeyleri öğrenme zamanın geldi dedi ve ben İstanbul’a doğru yavaş yavaş yerleşmeye başladım, Bir yandan İstanbul’da Gül Sabar’la Şan derslerine devam ettim. Tamamen plansız, olması gerektiği noktada kendiliğinden gerçekleşti aslında her şey.. Tabi anlatmaya kalksam serüven çok fazla satırlara sığmaz :) Hayat gösterip öğretiyor ve sonrası tamamen sen de.

Tüm şarkılarının sözü ve müziği sana ait. Bugüne kadar neler besledi seni yazmanda, bestelemende hatta söylemende? En büyük ilhamı nereden aldın? Sırasını bekleyen şarkılar var mı? Kendi şarkılarını okumak daha mı özel oldu senin için?

Müzisyenler bilir oturup bir şarkı yapayım diyerek olmuyor bu iş maalesef, o an ne oluyorsa, nasıl bir duygu birikimi taşmak istiyorsa, ortaya böyle şeyler çıkıyor, iyi bir gözlemciyim insanların hassas noktalarını görebiliyorum, bazen çevremden bazense kendi duygumdan oluşan bir duygu birikimi bir şarkıya dönüşüyor bu bende varsa bunu kullanmalıyım ve yapabilen herkes kendi şarkısını söylemeli, sırasını bekleyen onlarca şarkı var, yakında bir sürpriz geliyor.

 

Bir dönem kendi kanalın için cover şarkılar da hazırlamaya başladın ki “Muhbir” isimli Sıla şarkısına yorum getirdin ama daha sonra devamı gelmedi, bu vb. çalışmalar devam edecek mi?

Özelikle yaptığım ya da giriştiğim bir işin başlangıcı değildi aslında, öylesine bir kayıt alıp ,beğenip o şekilde kullandığım bir renkti, çok beğenildi… ilerleyen zamanlarda yapabilirim böyle şeyler.

Yine bu soruya paralal devam edecek olursak dünden bugüne kimler seni çok etkiledi, besledi yaptıkları işlerle. Yine bugüne baktığımızda kimleri başarılı buluyorsun, dinlemekten keyif alıyorsun? Bir gün çalışmayı çok istediğin birileri var mı müzik piyasasında?

Özelikle bir isim vererek bir diğerini gölgelemek istemem, çok sevdiğim arkadaşlarım,yerini belli etmiş çok başarılı isimler var zaten, hiç kimse tek yetenek olmadığı gibi bilinmeyen ve duyulmayan inanılmaz yetenekli müzisyenler var, fakat çok uzun zamandır sadece yabancı müzik dinliyorum.

Bir dönem çeşitli mekanlarda da konserlerin oldu ve önümüzdeki günlerde yeniden sahnelerde seni görmeye hazırlanıyoruz, diliyoruz. Genel olarak nasıl bir sahne hayal ediyorsun dinleyicin için, onlar senden nasıl bir konseptte konsere hazır olsunlar? Ve elbette şarkı söylemek özellikle sahnede, canlı canlı bu duyguyu insanlarla paylaşmak nasıl bir duygu, heyecan senin için?

Çok heyecanlı! Her seferinde kalbim duracak gibi oluyor aslında heyecana alışkınım ama bir türlü törpüleyemedim bu tarafımı, milli yüzücüyüm ben, çok küçük yaşta yüzmeye başladım ve günden güne ilerleyerek milli yüzücülüğe kadar devam etti. Her yarışta heyecanlandım o günlerden alışkın olmam gerekiyor ama heyecansız olmaz bu işler o zaman keyfi ve samimiyeti de olmuyor. Sahne acayip bir şey tabi kendinizi beğendirmek zorundasınız, izleyiciye hissettirmek zorundasınız tamamen kendiniz olup kendinizi serbest bırakınca durum çözülüyor kendiliğinden. Öncelikle kendi şarkılarımdan oluşan bir repertuvar var bilinenler ve bilinmeyenlerden oluşan, bazı şarkıların hikayeleri, ortaya çıkmasına sebep olan duygular, onun dışında çok sevecekleri bir repertuvar var hüzün, neşe her şey dahil. Saz, caz, alaturka sürprizler :)

 

Biz de seninle sosyal medya üzerinde tanıştık ve yaptığımız işlerden haberdar olduk öncesi. Kuşkusuz ki orada da birçok dinleyicinle her gün çeşitli paylaşımlar içinde oluyorsun? Nasıl bir dinleyici takip ediyor seni, kendileri ile nasıl bir dostluğunuz var ve tüm bunlar neler katıyor sana?

Devir değişti işimiz sosyal medya, bu oluşumun gücü yadsınamaz. Zaman zaman mesajlara cevap verip konuşup sohbet ediyorum ve çok severek yapıyorum, herkesle birebir tanışmak mümkün değil dolayısiyle sosyal medya sayesinde bu durumu değiştirdik, kendinizi ve yaptığınız işi en doğru şekilde gösterip, duyurabiliyorsunuz ve bunu yaparken gelen tepkilerden kendi yolunuzun eğrisini de doğrusunuda bizzat görüyorsunuz. Benim şarkılarım çok fast food şarkılar değil öyle şarkılar yapamıyorum benden çıkanlar bunlar o yüzden alıcısı da bu şekilde oluştu, her yaştan dinleyici var diyebilirim.

 

Söyleşimizin sonunda böyle kısa kısa sorular sorup hızlı yanıtlar beklediğim sorular soruyorum ve finali öyle yapıyoruz,
Öncelikle ne burcusun. Burçları takip ediyor musun, özelliklerini taşıyor musun?

Balık burcuyum, yükselen kova, ay burcum yengeç…

Bir yandan da sporcu kimliğin var ve milli yüzücülüğe kadar da uzanan bir sürecin var öyle değil mi? Hala yüzmek bir yanında öyle bir aşk mı?

Hiç birzaman aşk’la yüzmedim, başarılıydım sevdim ama bayılmadım diyebilirim. Dönem dönem yüzmeye devam ediyorum.

Bizim ortak bir dostumuz var ki ona da buradan bir selam yollayalım istiyorum; Sevtap Ünal’ımız ki sen de kendisini çok seviyorsun. Şu an bu söyleşimizi de okuyacaktır, neler söylemek istersin ona?

Sevtap’la seneler önce ikimizinde müzisyen kimliğinin olduğu bir ortamda tanıştık, o kadar tedirgindik ki o yaşlarda sanırım sadece bakışarak birbirimizi anlamıştık, birgün aynı taksiye bindik ve o araçtan hiç inmedik… Koşulsuz sevginin ve güvenin var olduğunu hissettiren özel insanlardandır Sevtap Ünal. Şahane şarkıları var bayılıyorum, kendisinin bilgisi yok ama bir şarkısını seslendirmek istediğimi buradan duyurmuş olayım.

Müziğin dışında hayatında başka neler baş rolde; sanatın diğer dalları ile aran nasıl, ne kadar vakit ayırabiliyorsun kendine?

Bu aralar karakalem çizimler deniyorum, okuduğum kitaplarım var ve tabi ben de netflix’ciyim.

Aşk şarkılarının prensi / kralı” diyorlar senin için. Evet aşktan konuşalım biraz. Aşkla aran nasıl? Nasıl bir aşıksın ya da prensin / kralsın?

Hahahaa öyle yakıştırıp başlık atmışlar çok teşekkür ederim. Aşk olmalı tabi aşık olunmalı çok şahane güzel yaşayabilirsen, bir çok şeyi kaybettiğini sanırken acımasızca çok şey öğreten ve kazandıran bir duygu aşk.. Herkese nasip olmuyor dilerim herkes yaşasın. Bana da denk gelirse yaşarım.

Bir dönem plaklar sonra kasetler, CD’ler derken şimdi digital? Hangisine aitsin, hangisi senin için daha özeldi. Mesela ilk aldığın kaseti / CD’yi hatırlıyor musun?

İlk aldığım kaseti hatırlamıyorum evde ne varsa dinliyordum :) ama kaset zamanları benim zamanım, çok heyecanlı, çok başkaydı.. Geçmişte kalan her şey bir başka olur zaten, o zamanlar her şey daha azınlıktı kıymeti vardı, günümüz çok başka, ama tabi ki çağa uygun, geleneklere de uygun olmalıyız.. Digital platformlar da günümüz için müthiş kolaylık ve yenilik.

Bir yılın son söyleşisini seninle yapıyorum. Senin için nasıl bir yıldı? Yeni bir yıl nasıl olsun? 2020 adına hem kendine hem de dinleyicilerine bir mesaj alalım senden ve yeniden görüşmeyi dileyelim. Her şey çok güzel olsun sevgili Gökhan.

Umutlu olsunlar, yenilensinler.. Her ne olduysa oldu geride kaldı, yeni olan her şey güzelikler getirsin herkesin hayatına.. dilerim herkes mutlu olsun, mutlu yıllar dilerim.

 

 

Geçtiğimiz günlerde yeni şarkın “Rengin Mevsimin Adı” dinleyicin ile buluştu ki önceki şarkılarından aldığım tüm lezzeti bir yana bıraktım ve bu şarkın bir başka olmuş dedim, öncelikle tebrik ederim. Baktığım zaman ilk single şarkının çıkışını 2014 görüyorum ve sonrası her yıla neredeyse bir şarkı armağan etmişsin. Bu şarkının o çıkış şarkından ve sonrakilerden başka bir yanı var bunu sen de hissettin mi? O süreçten bu sürece neler oldu, nasıl bir yolculuk bekledi seni? "Rengin Mevsimin Adı" çok beğenildi, çok güzel ve yapıcı yorumlar aldım buradan sizin aracılığınızla herkese çok teşekkür ederim. 2014 senesinde "Giderim Dönmem" şarkısıyla yola çıktım, evet her…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 3.77 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*