EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Güle Güle İsmail Soyberk

Güle Güle İsmail Soyberk

Müzik dünyasının en iyi bas gitaristlerinden biri olan İsmail Soyberk yaşamını yitirdi. Sanatçının kalp krizi sonucunda hayatını kaybettiği belirtildi. 80’li ve 90’lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapmış olan İsmail Soyberk, 2000’li yıllarda önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaşmıştı.

 

İsmail Soyberk Kimdir

1954 yılında İstanbul’da doğdu. 1977 yılında müzik çalışmalarına başladı. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1982 yılından itibaren stüdyo müzisyenliği yapmaya başladı. Sezen Aksu, Joan Baez, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Hasan Cihat Örter, Eşref Ziya ve daha birçok sanatçıyla Türkiye ve dünya turneleri yaptı. 1978 yılında Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası’nın kurucuları arasında yer aldı. 2006 yılında, gitarda Barış Bölükbaşı, syntesizerda Mert Topel ve davulda Bülent Ay’dan oluşan kendi müzik grubu Fenomen ile aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkarttı.1973-1974 yıllarında İhsan Seyfi Özulu (Keman-Gitar), İlhan Sami Özulu (Viola-Gitar), Rahmi Akgün (Davul) ve Hüseyin Haklı (Akustik Gitar-Flüt) yer aldığı EVRİM 5 grubunda Bass Gitarist olarak yer aldı. Ortaokul ve liseden sınıf arkadaşı olan İlhan Sami Özulu ile birlikte kurdugu Grup Evrim’de 1978-1990 yılları arasında bas gitar çaldı ve şarkı söyledi.

80’li ve 90’lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapmış olan Soyberk, 2000’li yıllarda müzik camiasının krize girmesi ile önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaşmıştır.

 

Müzik dünyasından birçok isim de Soyberk’in yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu:

“İsmail abi gerçek bir beyefendi ve yeri dolmayacak bir müzisyendi Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. #ismailsoyberk
Fettah Can

Türk pop müzik tarihinin dünya çapında müzisyenlerinden birini #ismailsoyberk ‘i kaybetmişiz. 10 lu yaşlarımda Edip Akbayram ile tanıyıp hayran olduğum, sonrasında uzun yıllar birlikte çalışma fırsatı bulduğum gerçek müzisyen ve harika insan. Mekanın Cennet olsun.
İskender Paydaş

Çok kıymetli müzisyen ağabeyimiz İsmail Soyberk’i kaybettiğimizi öğrendim. Çok üzüldüm. Başımız sağolsun. Ailesine sabır diliyorum.
Sıla

Bir efsane, İsmail Soyberk ayrıldı aramızdan. Çok üzgünüm. Tüm müzik camiasının başı sağolsun.
Yaşar

Nasıl bir değeri kaybettiğimizi tarif için; İnancım odur ki, İsmail Soyberk bütün dünya üzerinde en çok albümde, şarkıda yer almış, kaydedilmiş bas gitarist rekorunun sahibi olabilir. Bence çok önemli, eşsiz bir durum.
Demirhan Baylan

Türkiye’de son 50 yılın ses/müzik kayıt dünyasının emek tarihi yazılacaksa, hangi tür, tarz ve kültürden müzikle ilgili olursa olsun #ismailsoyberk adı en başta gelir. Herkeste emeği vardır. Çok iyi bir müzisyen olmanın ötesinde çok da iyi bir insandı. Ruhu şad olsun.
Ulaş Özdemir

Birçok albümümde eşliğinden onur duyduğum çok değerli müzik adamı İsmail Soyberk’i kaybettik.Devri daim olsun…
Hüseyin Turan

#ismailsoyberk Ne denir ki ardından? Ülkemiz müziğine en değerli katkıyı yapan müzik insanlarından biriydi ve müziği dünyalıydı. Bir değerimizi daha kaybettik. Kayıtlardaki muzip neşesiyle hatırlayacağım hep. Çok özleyeceğiz,çok arayacağız hep seveceğiz İsmail Abi.
İlkay Akkaya

Kültür Bakanlığı bayrakları yarıya indir, ülke en iyi müzisyenlerinden #ismailsoyberk ‘i kaybettiKavuşturulmuş eller Birçok şarkı kaydımda eşlik etti, onurlandırdı, saygı ve sevgi ile İsmail abi…,
Erdal Güney

Türkiye bir değerini daha kaybetti .son albüm çalışmamızda da birlikte çalıştığımız Usta Müzisyen İsmail Soyberk ‘de bu dünyadan göçtü. 1994 Yılından bu yana Albüm kayıtlarında çalıştığım İsmail Abi ‘y güzel anılarla hatırlayacağım.. Devri daim olsun . Kavuşturulmuş eller#ismailsoyberk
Erdal Akkaya

Çok zamansız ve büyük bir kayıp, ruhun şad olsun İsmail Ağabey… Kavuşturulmuş eller
İsmail Altunsaray

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*