EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Gülşah Erol & Birds Ensemble – Ouroboros

Gülşah Erol & Birds Ensemble – Ouroboros

Gülşah Erol ödün vermediği sıra dışı müzikal yaklaşımıyla ve dünyadaki çello virtüözlerinden onu farklı kılan, Scar “Yara İzi” adlı ilk solo albümünden sonra prodüktörlüğünü de üstlendiği ‘Birds Ensemble’ projesiyle, ikinci albümü “Ouroboros” ile tekrar karşımızda. Müzikal geçmişi klasik müzik ile başlayan  sanatçı, günümüze kadar elektronik, deneysel, rock, film müziği, özgür doğaçlama ve free jazz gibi müziklere odaklanarak, müzisyenliği ve besteciyle, bu sefer çelloya eşlik eden tenor saksofon, piyano, bas ve davul için yazdığı besteleriyle Modern Caz’a yeni bir soluk getirdi

Yarattığı özgün sekiz parçayla , ‘Ouroboros’a da bir gönderme yaptığı albümü, sıklıkla öz düşünümlüğü ya da döngüselliği, özellikle de kendini sürekli yeniden yaratan, biter bitmez yeniden başlayan döngüler olarak algılanan ve yeniden kendini var eden Ouroboros’u simgeler. Hatta albüm içerisinde yer alan ‘Ouroboros’ adlı parça bu nedenle albümün en yoğun ve farklı eseridir. Albüm içerisinde yer alan müzikal temaların tekrarlanışı “doğanın ebedi döngüsü” nü ifade etmektedir. Yazılmış besteler içerisinde doğaçlamaya da yer vererek kaydedilen albüme bakıldığında, bestecinin yaşadığı yıllar içerisinde önemli bir yol kat ettiğinin ve bu yolda ön benliğin “uyanma” durumunun, fikirsel olarak aklında olanın simgelenmesidir. Saykodelik, ambient, rock, elektronik ve klasik bestelerini caza dönük bir komposizyon anlayışıyla tekrar bestelemiş olduğu da gözlemlenmektedir.

Birds Ensemble – Ouroboros albümü, klasik müzikle büyümüş, caz’a ilk adımını atan bir bestecinin ve caz müzisyenlerinin müzikal bakışından beslenmiş, ‘Nordik Caz ve Modern Caz’ kalıpları içerisinde  değerlendirilebilecek bir albümdür. Besteler bazen salıncaklı yoğun bir duygu verir, bazen de çok renkli bir dalgalanmayla gerginlikler getirir. Duyduğumuz melodiler, soyut doğaçlamalarla dolu aydınlık, duygusal, hareketli ve heyecanlı etkilerle doludur.

Besteci/ Müzisyen Gülşah Erol, albümde yer alan 4 müzisyenin her birinin kaliteli sololarından faydalanmıştı.. Canlı olarak yapılan kayıtta klasik tınlayan melodiler, cüretkar ve modern caz tonlarla örülmüştür.

 

PRODÜKTÖR : GÜLŞAH EROL
KAYIT : SİNAN SAKIZLI, CAN AYKAL, HAYYAM STÜDYOLARI
MIX & MASTERING : SİNAN SAKIZLI, GÜLŞAH EROL
KAPAK TASARIM : ALP TUĞAN
TÜM BESTELER : GÜLŞAH EROL
*SELF-PORTRAIT BESTESİ : ODDARANG
BIRDS ENSEMBLE
GÜLŞAH EROL – ÇELLO
BARIŞ ERTÜRK – SAKSAFON
BARIŞ BÜYÜKYILDIRIM – PİYANO
FERYİN KAYA – BAS
ERALP GÜVEN – DAVULLAR

 

Gülşah Erol ödün vermediği sıra dışı müzikal yaklaşımıyla ve dünyadaki çello virtüözlerinden onu farklı kılan, Scar “Yara İzi” adlı ilk solo albümünden sonra prodüktörlüğünü de üstlendiği ‘Birds Ensemble’ projesiyle, ikinci albümü “Ouroboros” ile tekrar karşımızda. Müzikal geçmişi klasik müzik ile başlayan  sanatçı, günümüze kadar elektronik, deneysel, rock, film müziği, özgür doğaçlama ve free jazz gibi müziklere odaklanarak, müzisyenliği ve besteciyle, bu sefer çelloya eşlik eden tenor saksofon, piyano, bas ve davul için yazdığı besteleriyle Modern Caz’a yeni bir soluk getirdi Yarattığı özgün sekiz parçayla , ‘Ouroboros’a da bir gönderme yaptığı albümü, sıklıkla öz düşünümlüğü ya da döngüselliği, özellikle de kendini sürekli yeniden…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*