EDİTÖRDEN
Anasayfa / 90 Derece / Hazine Bir Albüm: Deniz Türkali – Şehvet

Hazine Bir Albüm: Deniz Türkali – Şehvet

Dönemin önemli müzik programlarından biri olan “Yarım Elma”yı Kadir Aydemir’in hazırladığı, Yitik Ülke etiketi ile yayınlanan “90’lar Kitabı / Çocuk mu Genç mi?” uzun uzun anlatmıştım. Bölümlerinden birinin konuğu Deniz Türkali’ydi ve ben de şanslı dinleyicilerindendim. “Şehvet” ile tanışmam bu şekilde oldu. Her katılanın evine konuğun kaseti, imzalı posterleri geliyordu ve ben evet, gerçekten çok şanslıydım.

 

geri gel sık sık ve beni al / sevgili şehvet geri dön ve al beni

 

Deniz Türkali; sinemanın, tiyatronun önemli bir portresi ama bilenler için tek albümü ile bile olsa müziğin de özel bir rengi. 91 yılında ilk ve tek albümü olan ”Şehvet”i yayımladığında 16 yaşındaydım ve sağımda solumda bu şarkıları paylaşacağım hiç kimse yoktu, kendi başıma dinledim bu şarkıları. Pop müziğin yeni yeni patlamaya hazırlandığı o zamanlarda ne kadar kişi ulaştı bu çalışmaya bilmem ama bu albümün yeniden CD olarak basılması için en çok çaba gösterenlerden birinin başta sevgili Naim Dilmener olduğunu biliyorum.

Mete Özgencil tasarımında buluşmuştuk bu albümle. Albüm, Yıldırım Türker Türkçe sözleri Sally Oldfield bestesi ”Buzlu Sular” ile açılıyordu ve Kavafis şiiri – Barış Pirhasan türkçe sözleri – ”Şehvet” ile devam ediyordu. Şehvet’in müziğini Onur Toparlak yapmıştı.

 

 

Yıldırım Türker, albüme bir söz daha yazmıştı ki o da ”Binbir Aşktan”dı. Onur Toparlak albüme iki müzik daha yapmıştı: Biri Nazım Hikmet şiiri ”Güz” diğeri Barış Pirhasan şiiri ”İmzasız El Yazıları”. Yeni Türkü’den çok sevdiğimiz ”Yağmurun Elleri”ydi. Türkali’nin vokali ile yer alarak ayrıca çarpmıştı bizi.

 

 

yalnız karın acıkmaz, acıkır yüreklerde / bu kavga ekmek için, bu kavga güller için

 

B Yüzü ”Çağdaş Kaos” ile açılıyordu ki Atıf Yılmaz yazmıştı sözleri, Atilla Özdemiroğlu bestelemişti ve ”Safiye’dir Kızın Adı” dizisinden bir çalışmaydı.

 

 

Albümü Erhan Acar & Barış Pirhasan (Ekmek ve Güller), Ülkü Tamer (Kutucuklar), Onat Kutlar (Kırların Kötü Çocukları), Akif Kurtuluş (Fener) sözleri ile yazılan şarkılar tamamlıyordu. Geçen tüm isimlere baktığımızda öylesi mütevazı bir zenginlikteydi “Şehvet”.

 

 

Deniz Türkali yıllar sonra sahnede Hümeyra şarkıları konseptli dinletiler sundu bizlere. Murathan Mungan sözlerinden hazırlanan “Söz Vermiş Şarkılar” albümünde ”Bir Kadın Nasıl Döner Köşeyi” isimli şarkıyı seslendirdi daha sonra. “Müzikaldeki Hayalet” isimli oyunda da başarılı oyunculuğunu seslendirdiği şarkılarla tamamladı. Yeniden kendisi ile buluşabilmemiz için elimizde haklı sebeplerimiz var.

 

 

Bonus

 

 

Bu yazı Aksi dergisinin ilk sayısında, Eylül ayında yayınlanmıştır. Bu sayfaya videolarla ve bazı yeni küçük notlar ile eklenmiştir.

 

Dönemin önemli müzik programlarından biri olan "Yarım Elma"yı Kadir Aydemir'in hazırladığı, Yitik Ülke etiketi ile yayınlanan "90'lar Kitabı / Çocuk mu Genç mi?" uzun uzun anlatmıştım. Bölümlerinden birinin konuğu Deniz Türkali'ydi ve ben de şanslı dinleyicilerindendim. "Şehvet" ile tanışmam bu şekilde oldu. Her katılanın evine konuğun kaseti, imzalı posterleri geliyordu ve ben evet, gerçekten çok şanslıydım.   geri gel sık sık ve beni al / sevgili şehvet geri dön ve al beni   Deniz Türkali; sinemanın, tiyatronun önemli bir portresi ama bilenler için tek albümü ile bile olsa müziğin de özel bir rengi. 91 yılında ilk ve tek albümü olan ''Şehvet''i…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*