EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Heavy Sky

Heavy Sky

“Dreamer” üzerinde üç yıldır çalıştığınız bir albüm ve artık bizimle. Bu üç yılın daha da öncesine gitmemiz gerekirse hemen öncesi Ankara’da kuruldu grup ve ilk konserlerini vermeye başladı. Nasıl bir araya geldiniz, ilk adımları neler oldu Heavy Sky’ın?

Batu: 2011’den beri tanışıyorduk, albümü kaydettiğimiz sonra da evimiz haline gelen Ankara’daki Mirage Stüdyoları’nda tanıştık. Bir cover grubumuz vardı ama bizi mutlu etmedi cover çalmak, biz de beste yapalım dedik. İlk yazdığım şarkı ‘’ Unbreakable ‘’ oldu. Sonra grupla birlikte düzenledik ve güzel oldu. Bir yıllık süreçten sonra aramıza Mehmet katıldı ve bir anda 10 – 12 parçamız oluverdi!

Hakan: Heavy Sky öncesi cover çaldığımız, beste taslaklarımızın olduğu bir grubumuz vardı. bir süre bas gitarist yokluğu sebebiyle bestelerin yapımına ve düzenlenmesine ağırlık verdik daha sonradan Mehmet’in gruba dahil olmasıyla bu halini aldı grup.

Heavy Sky
Bir başka ilk heyecanın adresi de ilk single şarkınız oldu. “Unbreakable”ı 2014 yılında yayınladınız ki şarkının masterını da çok ünlü bir isim gerçekleştirdi: Ryan Smith. Gelen ilk tepkiler nasıldı, gruba nasıl bir artı kattı şarkı, nerelere ulaştı?

Batu: İlk göz ağrımız. Hala konserlerde en çok tepki alan parçalarımızdan biri, genelde ilk yazdığınız parçaları daha sonra kullanmazsınız ama bu sefer geçerli olmadı. Patlayıcı bir madde gibi oluyor bizim için de, seyirci için de çalarken :) Bizim beklediğimizden çok daha yüksek bir yere ulaştı parça, bugünlerde ikinci yılı olacak.. Bunu albümden sonra daha da iyi görebiliyoruz, unutulmadı ya da eskimedi :) Hala müziğimizi yeni dinleyen bir insanın en favori şarkısı olabiliyor..

Çağlar:  Gelen tepkilerin tamamına yakını çok olumlu ve motive ediciydi, günümüzüm küçülen ve bilginin saniyeler içerisinde yayıldığı dünyamızda bizim şarkımız da dünyada pek çok dinleyiciye ulaştı.

Hakan: İlk olması sebebiyle bizim için çok özel olan “Unbreakable”a gelen tepkiler olumlu ve daha iyilerini üretmeye bizi motive eden türdendi.

Artık albüm yavaş yavaş şekillenmeye başlıyordu ki geçtiğimiz sene de iki single ulaştırdınız öncesi. Bir şarkı ayrıca anlamlıydı, ayrıca özeldi, 2013 yılında donarak ölen Ayaz Bebek’e adanmıştı. Her iki şarkıda da bu kez başka bir usta isim master koltuğundaydı.

Batu: Doğru! “Broken”ı Ayaz bebeğin haberinin çıktığı dönemde yazdım. Bana kalırsa hüzünlü bir parça ama yüksek bir temposu var.

Çağlar: Mastering’ci seçimlerinde zaman ve nakit eğrisi ve istediklerinizi anlatabilme ve isteneni alabilme parametreleri çok etkili oluyor. Biz de bundan hareketle albümün mastering’inde Scott Hull’la çalıştık.

Grubun solisti sevgili Batu YouTube üzerinden Fransa, Amerika, İngiltere gibi ülkelerden yabancı müzisyenlerle  çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi ve sosyal medya üzerinde bir hayli de dinleyici kitlesi kazandı, bu başarı gruba da yansıdı. Peki oradaki dinleyicilerden nasıl dönüşler geldi, nasıl karşılandınız?

Batu: Çok güzel tepkiler alıyoruz! Çok sayıda takipçimiz ve arkadaşımız oldu yurtdışından. Yaptığımız müzik onlar için yeni bir şey elbette değil, ama Türkiye’den çıkınca şaşırıyorlar.  Genelde daha önce Türkiye’den hiçbir rock grubu duymamış oluyorlar. İlginç geliyor onlara da doğal olarak.

Hakan: Batu’nun uluslararası çalışmaları grubun yurt dışında da belli bir kitleye ulaşmasına vesile oldu. icra etrtiğimiz müziği yurt dışında sergileme gibi bir isteğimiz var hali hazırda. bu kollektif çalışmalar da ona ön ayak oluşturuyor.

Heavy Sky
Ve albüme gelelim istiyorum ki bir hayalin gerçekleşme yolculuğu var burada adından da anlaşılacağı gibi. Şarkıların sözlerine baktığımızda ve bunun müzikle tamamlandığını düşündüğümüzde ortaya en çok nasıl bir ruh hali çıkacak? Siz nasıl bir iz bıraktınız bu şarkılarda?

Batu: Benim buna cevabım ‘’ Umut ‘’ olabilir. Grubumuzun ismi, yaptığımız müzik, içinde yaşadığımız şehir ve bürokrasi havası.Hepsinde bir güneşten önceki en bulutlu, gri hal izlenimi var. Zaten kapanış parçamızın nakaratlarında da bunu ifade ediyoruz. ‘’ I promise you that I will find the sun, in the heavy sky…‘’

Çağlar: Albümün büyük çoğunluğu yaşamı sorgulayan, gündelik kaygıların yanısıra içsel çatışmaları ve dünyanın genel kaygılarını kurcalayan anlatımlar ve buna uydurmaya çalıştığımız müzikal düzenlemelerden oluşuyor. Zaten kişisel olarak da fikrim bir rock grubunun yaşadığı dünyaya, olaylara ve duygulara kayıtsız kalmaması gerektiği yönünde…

Hakan: Albüm müzikal ve sözel olarak grup bugünkü halini almadan olmasını istediğimiz gibi. objektif, sorgular ve eleştirel.

Öğrendiğimde heyecan duyduğum bir şey daha var ki bu albüm 180 gr plak olarak sadece 999 tane basılacak ve her plağın üzerinde bir de numara olacak. Adıma bu şanslı insanlardan biri olacağımı düşünmek bir yana ayrıca kaç düşecek ayrıca merak içinde beklerken, bu fikir nasıl doğdu peki, tam olarak ne zaman hayata geçecek?

Batu: Bize bu albümün çıkışı ve o dönem sonrasında çok destek olan çok sevdiğimiz bir isim var, müzik piyasasının içinde olan çok iyi bir dinleyici. Fikri ilk o sundu, sonra bizim de kafamıza yattı. Doğrusu biz de çok heyecanlıyız, son dönemde yeniden yükselen bir trend, ayrıca müziği dinlemek için belki de en doğru ortam! Şarkılarımızı pikaptan dinlemek için sabırsızız, şu an net bir tarih veremiyorum ama yaz ayları içerisinde olacağının garantisini verebilirim..

Çağlar: Grup olarak başından beri bir mottomuz var; geçmişteki kökenlerinden beslenen, yüzü geleceğe ve dünyaya dönük bir tavır koymak. Plak konusunu irdelediğimizde ise bir kere herşeyden önce analog ses dinlemenin keyfi bir yana, müzik dinlemek plak ve pikapla bir eylem ve dolayısıyla ayrı bir değer haline geliyor. Bir plağı kabından çıkartmak, silmek, pikaba koyup özenle iğnesini yerleştirip A ve B yüzlerini çevirmek mp3’le müzik tüketmekten daha keyifli değil mi :)

Hakan: Plak grup elemanlarının hepsi için çok özel bir anlam ifade ediyor ve hepimizin arzuladığı bir olay. Batu’nun fikriyle ortaya çıktı ve gelişti. bizim yarattığımız bir albümü de bu formatta dinleyecek izleyecek olmaz çok heyecan verici.

Heavy Sky
Heavy Sky bu albüme çok sıkı hazırlanmış, son yıllarda gördüğüm en iyi basın bültenlerinden biri var elimde ki oradan öğreniyorum ve Temmuz’da sizi bir başka heyecanın beklediğini de ekleyelim istiyorum bu söyleşiye. Lucy Piller ile bir görüşme olacak, kimdir kendisi ve neler bekleyecek sizi, sizden dinleyelim mi?

Batu: Lucy bizi Amerika’dan çok sıkı bir biçimde takip eden çok sevdiğimiz bir insan. Bunu bir görüşme olarak adlandırmayalım, o çok iyi bir dost ve ben onun yanına gidip biraz albümle ilgili konuşmak ayrıca yeni dostlar elde etmek istiyorum :) Kendisi orada bazı gruplar için menajerlikler yapıyor, ama ben buna biraz daha tatil gözüyle bakmak isterim :)

“Üretmezsek ve yeni şeyler denemezsek tembelleşiriz” demişsiniz geçtiğimiz günlerde bir söyleşide ve eklemişsiniz: Yeni bir albüm için arayı açmayacağız. Haziran ayında bir İstanbul lansmanı sonrası da Eylül’de bir Türkiye konseri görünen takvim arasında. Neler / nasıl planlanıyor, nasıl bir akış gelecek önümüzdeki günlerde?

Hakan: Haziran’da albüm lansmanımızın istanbul ayağı olacak. İstanbul’da bir kaç defa çaldık öncesinde, hepsi çok güzel ve heyecanlıydı. Temennimiz olabildiğince farklı yerlerde çalabilmek, müziğimizi ulaştırabilmek ve bunun bizden genç nesili müzikle buluşturmasına vesile olması. Sonrası tarihler de netleştikçe duyuracağız

Batu: Elimizde beni çok heyecanlandıran altı hazır parça var. Özellikle sözleri itibariyle çok daha olgun oldu diyebilirim. Yaklaşık bir senedir biriktirdiğim materyalleri 1-2 hafta içerisinde toparladım ve şarkıları taslak olarak bitirdim. Henüz grupla paylaşmadım, ama eminim yine güzel birşeyler çıkar. Bu kez daha olgun bir çalım ve daha modern bir sound için uğraşacağız. Kendimizi sürekli yenilemeliyiz yoksa tekrara düşeriz. Daha fazla Türk motifi kullanmak istiyorum bu albümde ve kafamda birkaç çılgın proje var.. Detaylar netleştikçe mutlaka haberiniz olur!

Haziran ayında İstanbul’da, Dorock XL’da bir albüm lansman konseri düzenleyeceğiz. Orada da müziğimizi seven insanlara ulaşmak harika olacaktır. Turnenin detayları bu yaz belli olur, şu an onun için net hiçbir şey söyleyemiyorum maalesef..

Çağlar: Kendi adıma cevaplayacak olursam benim en büyük beklentim bu grupla “olmaz” denilen şeyleri oldurtup, bir kitle edinip yutiçi ve yurtdışında mümkün mertebe seyirciyle buluşmak…

Heavy Sky
Yine ilgimi çeken bir başka şey de 14 Mayıs konseriniz ki albümün lansman partisi. Duyduğumuza göre bir hayli coşku içinde, sürpriz şarkılarla ve muhteşem bir katılımla gerçekleşmiş, bir de konser kaydedilmiş ve DVD olarak da yayınlanabilme durumu olacakmış. O geceye gelemeyenler olarak bir daha sizinle gidelim mi?

Batu: Doğru, açıkcası birkaç canlı performansımızı bir kolaj yapıp DVD yapmak daha cazip hale geldi şu sıralar. Sanırım önümüzdeki kış bir live DVD hazır olmuş olur.

Ankara bugüne kadar müzik dünyasına birçok önemli isimler kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor ki biz de Müzik Ekspres sayfalarında son yıllarda çok fazla karşılaşıyoruz. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz, nasıl bir dostluk içindesiniz şehirle ve oradaki dinleyici ile?

Batu: Burada insanlar birbirini tutuyor, destekliyor. Çok sıkı müzisyenler çıkar hep Ankara’dan. Ben 18 olduğumdan beri, yani beş senedir buradaki müzik piyasasının içindeyim, üzüldüğüm tek şey çok yetenekli müzisyenlerin cover çalmakla yetinmesiydi. Ama sanki bu da son 1-2 yılda kırılmaya başladı, taş gibi beste grupları var, kendi bestelerini çalan, albüm yapan, uğraşan, sanırım bu konuda artık akıllanıyoruz ve bu beni çok mutlu ediyor. Bazen liseli kardeşlerim gelip benimle tanışıyor, muhabbet ediyoruz ve öğreniyorum ki kendi bestelerini çaldıkları grupları var. Bu o kadar güzel bir şey ki, çok mutlu ediyor beni.

Ben ilk bestemi 20 yaşında yaptım, oldukça geç kaldığımı söyleyebilirim.. Artık 15 – 16 yaşındaki çocuk kendi bestesini yapma cesaretini bulup bunu insanlarla paylaşabiliyorsa bir şeyler iyi gitmeye başlamıştır diye düşünüyorum ve hepsiyle gurur duyuyorum. Beni bir diğer mutlu eden nokta – ki bu işe başlarken ki en büyük hayallerimizden biriydi – bizden yaşça ufak dostlarımızın yanında müzisyen arkadaşlarımızın da gelip ‘’ Bize cesaret verdiniz, artık biz de bestelerimizi çalıyoruz ‘’ demesi. Özetle, Ankara rocks!

Çağlar: Ankara dokusu gereği hep düşünen, yazan, çizen, sorgulayan insanlar yetiştirmiş bir kent. Dünyada da buna benzer kentler var… Belki de o “grilik”, her ne kadar son 25 yılda erozyona uğrasa da kentin içine işlemiş cumhuriyet asaleti ve mütevazılığı, üniversite-memur kenti olması ne derseniz diyin Ankara’yı bu anlamda hep farklı bir yerde tutuyor.

Hakan: Ankara bizim evimiz. hepimizin müziğe başladığı yer bu albümün çıktığı yer. bu nedenle elbette duygusal bir bağ var. ama ben yaptığımız müzik türünün her yerde insanları birleştirici bir etkisi olduğuna inanıyorum.

Heavy Sky
Heavy Sky yani Batu, Çağlar, Hakan ve Mehmet. Bir biyografi şeklinde de tanımak isteyebiliriz belki kendilerini ya da birkaç satırda da özetleyebilirler, biz zaten önümüzdeki günlerde çok sık karşılaşacağız, uzun uzun konuşabiliriz de yine :)

Batu: 23, Bir hayalperest olarak doğdu, öyle ölecek :)

Hakan: uzun zamandır yaşamım albüm cevresinde şekilleniyor yön buluyor. öncesinde de müzikle ilgilenen, dinleyen biriydim. sonrasında da diğer albümler için bu cevapları vermek dileğiyle. ROCK!!

Çağlar: Yaşamım evim, işim ve diğer bir tutkum olan grafik tasarım ve elbette müzik arasında geçer. Yemek yapmayı, hayvanları, gitarları ve gitarlarla ilgili ıvır zıvırları ve farklı yerleri gezmeyi seven, kendi halinde bir insanım.

 

Heavy Sky

Heavy Sky
Dreamer / OnAir Müzik

 

 

 

 

 

"Dreamer” üzerinde üç yıldır çalıştığınız bir albüm ve artık bizimle. Bu üç yılın daha da öncesine gitmemiz gerekirse hemen öncesi Ankara’da kuruldu grup ve ilk konserlerini vermeye başladı. Nasıl bir araya geldiniz, ilk adımları neler oldu Heavy Sky’ın? Batu: 2011’den beri tanışıyorduk, albümü kaydettiğimiz sonra da evimiz haline gelen Ankara’daki Mirage Stüdyoları’nda tanıştık. Bir cover grubumuz vardı ama bizi mutlu etmedi cover çalmak, biz de beste yapalım dedik. İlk yazdığım şarkı ‘’ Unbreakable ‘’ oldu. Sonra grupla birlikte düzenledik ve güzel oldu. Bir yıllık süreçten sonra aramıza Mehmet katıldı ve bir anda 10 – 12 parçamız oluverdi! Hakan: Heavy Sky öncesi…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.77 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*