EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / İdil Acim – Ezop

İdil Acim – Ezop

Zamanın izafi, hayatın hikaye, her şeyin uçucu olduğu ve hüküm sürmekte olan kültürün mantık dışı ilerlediği dönemde İdil Acim’in ilk albümü “Ezop” dinleyicisi ile buluştu.

İdil, çıktığı bu yolculuğu şu sözlerle tanımlıyor; “Zaman kavramının içini doldurmakta zorluk çektiğimiz şu dönemde, düşünmeyi biraz durdurup gökyüzünde bütün sakinlikleriyle, özgürce uçan kuşları izledim ve onlardan ilham aldım. Kendilerini akışa bırakıp, kanatlarını telaşsızca çırparak havada öylece süzülmeleri; bana, kendimizi hayat akışının kollarına korkusuzca bırakarak boşlukta süzülmenin, insan zihnini biraz olsun dinlendirebileceğini hatırlattı”

Pandemi döneminde eve kapanan her müzisyen gibi, üretmeye devam ederek hayatla bağını sürdürmeye çalışan İdil, kulağa hoş gelme riski altında iyi müzik yapmaya odaklanan çok yönlü deneysel çalışmaları olan ve küratörlük iç güdüsüyle ruh dünyanızı sanatsal bir platforma dönüştüren bir sanatçıdır.

Kış aylarında Ediz Hafızoğlu’nun desteğiyle bu projeyi hayata geçirmek için adım atmış, albümdeki her bir şarkının sanatçı için özel bir hikayesi vardır ve bu hikayeleri kendi müzik dilinde anlatmaya çalışmıştır.

Albüm 6 orijinal besteden oluşuyor. İki parçada akustik davulu ile yer alan Ediz Hafızoğlu ve albümün son parçasına saksafonuyla eşlik eden Toprak Barut hariç; tüm enstrümanlar ve ses tasarımları İdil Acim’e aittir. Kapak tasarımını ise Sercan Melik Aslan yapmıştır.

Mastering: Ender Balcı (Ankara, Domino), Mustafa Sarıoğlu (Layer, Null), Hüseyin ‘’Buergermaister’’ Köroğlu / Orange Box Studios (Mist, İDA)

Toprak Barut: Saksafon (İDA)

Ediz Hafızoğlu: Davul (Mist, İDA)

Sercan Melik Aslan: Kapak Tasarımı

 

İdil Acim Hakkında

İstanbul doğumlu ve müzisyen bir aile kökenli İdil Acim, çocukluğundan itibaren babası Server Acim’in yönlendirmesiyle müzik yaşantısına başlamıştır. Synthesizerlarla erken yaşta tanışarak ses ve müzik teknolojilerine olan ilgisini keşfettikten sonra, müzik kariyerini o yönde ilerletmeyi amaçlayarak bu alanda kendini hala geliştirmeye çalışmaktadır. 2013 yılında İnönü Üniversitesi Müzik Eğitimi Programı’nda akademik kariyerini tamamlayan Acim, profesyonel olarak 2011 yılından beri çeşitli ses tasarımları yapmakta, analog cihazlarla müzik üretmekte, Elektronik Müzik Tarihi seminerleri vermekte ve görüntüye müzik yazma üzerine çalışmaktadır. 2014 yılından itibaren elektronik türdeki şarkılarını çeşitli dijital platformlarda bağımsız olarak yayınlamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin, 2015 ve 2017 yıllarında düzenlediği ‘’Elektronik Müzik Festivali’’ kapsamında ‘’I Have A Dream’’ ve ‘’PoeTRY’’ isimli eserleri seslendirilmiştir. 2020 yılının sonbaharında ‘’DalgaNo.1’’ isimli, görsel ve işitsel enstalasyon kurgulamış fakat pandemi koşulları sebebiyle sergisi ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

 

 

 

Zamanın izafi, hayatın hikaye, her şeyin uçucu olduğu ve hüküm sürmekte olan kültürün mantık dışı ilerlediği dönemde İdil Acim'in ilk albümü "Ezop" dinleyicisi ile buluştu. İdil, çıktığı bu yolculuğu şu sözlerle tanımlıyor; "Zaman kavramının içini doldurmakta zorluk çektiğimiz şu dönemde, düşünmeyi biraz durdurup gökyüzünde bütün sakinlikleriyle, özgürce uçan kuşları izledim ve onlardan ilham aldım. Kendilerini akışa bırakıp, kanatlarını telaşsızca çırparak havada öylece süzülmeleri; bana, kendimizi hayat akışının kollarına korkusuzca bırakarak boşlukta süzülmenin, insan zihnini biraz olsun dinlendirebileceğini hatırlattı" Pandemi döneminde eve kapanan her müzisyen gibi, üretmeye devam ederek hayatla bağını sürdürmeye çalışan İdil, kulağa hoş gelme riski altında iyi müzik…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*