EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / Haris Alexiou

Haris Alexiou

Şubat ayının ortalarına doğru ülkemizde konser vereceği haberini aldığımda elim ayağım titremeye başlamıştı daha ve o gün bugündür bu konser için resmen gün saymaktaydım. Bu denli hayranı olup, bu denli onu bugüne kadar canlı dinleyememişimi sormayın çünkü ben kendimi çok ama çok cezalandırdım ayrı bunun için.

Ben iki kıyının da kanını taşıyorum ve bundan mutluluk duyuyorum. Bir bir azalıyoruz ama biliyorum ki biriktirdiklerimizle hep çok duruyoruz, çok oluyoruz anılar kadar anlarda da. Çocukluğumdan beri evimizde var olan Yunan müzikleri içinde ilk keşfettiğim isim olmuştu Haris Alexiou. Thedorakis, Mouskouri, Parios gibi önemli müzisyenlerde hanemizdeydi hep ama Alexiou en kraliçeydi benim için. Hani bunda elbette şarkılarının bize de uyarlanmasının, Türkçe sözler ile çok önemli sanatçılar tarafından seslendirilmesinin de katkısı oldu elbette. Zira Sezen Aksu’nun, Yeni Türkü’nün ve en çok Murathan Mungan’ın hakkını ayrı vermeliyiz, onlara ayrı teşekkür etmeliyiz.

Haris Alexiou

Alexiou’nun bu kez ülkemizdeki durağı Zorlu Center PSM oldu. İncesaz grubu ile birlikte gerçekleştirecekti konserini ve nasıl bir atmosferde ve repertuarda geçeceği hakkında öncesi hiçbir bilgi yoktu. Zorlu Center PSM açıldığı günden beri yerli – yabancı çok önemli konserlere ev sahipliği yapmayı ve ses getirmeyi başardı. Hakkını kesinlikle verelim, muazzam bir salon, muhteşem bir sahne, benim de ilk ziyaretim oldu kendilerine. Biraz konser fiyatları yüksek ki burada seçici olmak gerek yani her konserine gitmemiz bu durumda imkansız. Özetle ben balkonda locada izliyorum konseri; Alexiou dinleyeceğim, yerin önemimi var ki? Atlamadan geçmek istemediğim bir şey daha var o da mekanın personeli; ayrıca dikkatimi çekti; her biri gelenlerle çok yakın ilgiliydi, çok naziklerdi. Yine mekanın anonsuna uyduğum için konser sürecinde fotoğraf ya da video çekimi yapmadım ama başaran olmuştur umarım, bu da tek eksikliğimdi.

Haris Alexiou

Konserin açılışını İncesaz ekibi yaptı ve ilk şarkının hemen ardından Alexiou sahneye davet edildi. Cevriye Hanım olarak bildiğimiz Aman Katerina Mou ile sahneye geldi kendisi ve söylediği bir diğer şarkıdan sonra İncesaz ekibinden Ezgi Köker ve Bora Ebeoğlu da yanında yerlerini aldı, birlikte Maskeli Balo’yu (Pes Mou Pos Ginete) seslendirdiler. Daha sonra Alexiou ikinci yarıya, kendi sahnesine kadar ayrıldı ve İncesaz’dan şarkılar dinledik. Yeni albümlerine adını veren Eski Günler, Bahriyeli, Sevdayla Hesaplaşılmaz, Üsküdar’a Gider İken, Sarhoş gibi şarkılar peş peşe geldi. Bu arada Ezgi Köker ismine dikkat, bir de solo albümü olan genç kuşağın çok başarılı sanat müziği yorumcularından olan Köker doğrusu İncesaz ekibine çok yakışmış. Bora Ebeoğlu’nu Oya & Bora ikilisi ile tanıdık, sevdik, duyduğuma göre önümüzdeki günlerde uzun zaman sonra yayınlayacakları yeni albümleri ile de bizlerle birlikte olacaklar. Alexiou ile sahne almış olmanın heyecanından, mutluluğundan bahsetti sürekli İncesaz ekibi, kim olmayı istemez onların yerinde hani. Cengiz Onural’ın da bu konser için ne kadar bir zaman harcadığı ortada ve bu anlamda kendisini başta tüm ekibi ayrı alkışlamamız lazım.

Konserin arasında ve sonrasında sevgili Naim Dilmener ve sevgili eşi Belinda ile keyifli bir ayaküstü sohbeti gerçekleştirdik. Dilmener ile ortak çok hayranımız var ki Alexiou onlardan sadece biri ama belki en özeli. Hatta bir gün bana Almanya basımı çok özel bir Alexiou single’ı hediye etmişti ki hazinelerimin içinde çok ayrı bir yerdedir. Yine kendisinin Alexiou ile ilgili şahane bir yazı bu ayki OT dergisinde ayrıca okumanızı tavsiye ederim. Bu arada geceyi izlemeye gelen isimler arasında Hakan Eren (Birlikte fotoğrafımı sevgili Hakan Eren çekti ki ayrı bir mutluluk duydum), Muammer Ketencoğlu, Kıraç, Serap Aksoy gibi isimlerde gözüme takıldı.

Haris Alexiou

İki Yunan müzisyen dahil oldu ve İncesaz eşliğinde Alexiou büyük alkışlarla sahneye tekrar geldi ve peş peşe şarkılarını söylemeye başladı konserin ikinci bölümünde. En çok alkışı elbette Olmasa Mektubun (Ola Se Thimizoun) aldı. Yine bu bölümde Telli Telli (Teli Teli Teli), Zilia Mou, Aman Doktor söylediği şarkılar arasındaydı. Gecenin sürprizlerinden biri ise ki bu çok önemli, Alexiou “Çok Aşığın Var” isimli şarkıyı (Onural bestesi, İncesaz klasiği) yazdığı Yunanca sözlerle okudu. Hemen ardından da onun bir şarkısı olan Proseyxi’yi Onural’ın sözleri ile Türkçe seslendirildi. Onural’ın şarkıya yazdığı sözler (Allahım bana barış ve huzur ver / Ne para, ne pul, ne iktidar / Sağlıklı bir nefes yeter) salonda bir hayli alkış aldı.

Ve konserin sonunda kendisini kulisinde ziyaret etme şansını bulabildim. Gönlüm uzun bir söyleşi yapmak isterdi ama bu tanışma, sarılma bile bana biliyorum yıllarca yetecekti. Bir gün yeniden kendisini dinlemek istiyorum. Belki o konserinde Mia Pista Apo Fosforo (Sezen Aksu – Her Şeyi Yak), Eleni (Nükhet Duru – Sevgili), Fevgo (Gripin – Durma Yağmur Durma), O Tilefonitis (Emel – Yok Olamaz), I Garsona (Leman Sam – Eski Fotoğraflar), Di’ Eyxon (Asya – Neyleyim), An Pethani Mia Agapi gibi ölüp bittiğim diğer şarkıları da olur umuyorum. Çok şey istemiyorum.

Haris Alexiou
Şubat ayının ortalarına doğru ülkemizde konser vereceği haberini aldığımda elim ayağım titremeye başlamıştı daha ve o gün bugündür bu konser için resmen gün saymaktaydım. Bu denli hayranı olup, bu denli onu bugüne kadar canlı dinleyememişimi sormayın çünkü ben kendimi çok ama çok cezalandırdım ayrı bunun için. Ben iki kıyının da kanını taşıyorum ve bundan mutluluk duyuyorum. Bir bir azalıyoruz ama biliyorum ki biriktirdiklerimizle hep çok duruyoruz, çok oluyoruz anılar kadar anlarda da. Çocukluğumdan beri evimizde var olan Yunan müzikleri içinde ilk keşfettiğim isim olmuştu Haris Alexiou. Thedorakis, Mouskouri, Parios gibi önemli müzisyenlerde hanemizdeydi hep ama Alexiou en kraliçeydi benim için.…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.74 ( 9 oy)

4 yorum

 1. Merhaba!

  Harika konser yazısı için çok teşekkürler! Ve sonunda mutlu sonla biten foto da ayrı bir harika!

  Bursa’da yaşamam ve iş günü olması sebebiyle bu konsere katılamadım ama daha önce harika bir Haris konserinde bulunmuştum. Sayenizde yaşamış gibi olduk, merakımızı giderdik; çok teşekkürler!

  • Teşekkür ederim Fatih Bey;

   Umarım daha nice Alexiou konseri ile karşılaşırız ve şarkılarını paylaşırız … Görüşmek üzere …

 2. İnanılmaz çekim gücü var Haris Alexiou’sun çok az insandan etkilenmişimdir bu kadar idolüm tüm şarkılarını ezbere bilirim ama konseri kaçırdım….ben de müzisyenim Haris sayesinde buzukiye başladım çok yakında nşallah Onunla ben sahne alıcam siz de yaıyı çok güzel yazmışsınız sevgiler başarılar takip ediyoruz.

  • Çok teşekkürler;

   Umarız o gün gelir ve haberini yapmaktan mutlu oluruz, görüşmek üzere, çok sevgiler, güzellikler …

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*