EDİTÖRDEN
Anasayfa / DOSYALAR / İsmail Karayün / Diskografi

İsmail Karayün / Diskografi

1986 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarından itibaren müzikle ilgilendi ve müziğe gitar çalarak başladı. Okul ve belediyelerin çeşitli korolarında yer alan şarkıcı, 2017 yılında iki şarkıdan oluşan çalışması “Gece Şarkıları” ile müzik dünyasındaki ilk profesyonel adımını attı.

2019 yılında ilk uzun albümü için stüdyo çalışmalarına başlayan müzisyen, “İnsan İnsanın Kılıcı” isimli on şarkılık albümünü tamamladı. 2020 yılı Mayıs ayında önce Ahenk Müzik etiketiyle hem dijital müzik platformlarında hem de kartonet olarak basılıp yayınlanan albüm, bir yıl sonra 2021 yılı Mayıs ayında müzisyenin kendi etiketiyle bağımsız olarak yayınlanmıştır.

Bu albüme ilk övgü Hollanda’dan, HeavenMagazine’den Eric Van Domburg Scipio’dandı. Scipio albümü şu cümlelerle özetledi: İnsan İnsanın Kılıcı, Türk şarkıcı-söz yazarı İsmail Karayün’ün ilk albümüdür. Albümdeki şarkıların ne hakkında olduğuna dair hiçbir fikriniz olmasa bile, sadece yetenekli şekilde yazılmış şarkılara değil; aynı zamanda dinleyiciyi boğazından yakalayan melankolik sese odaklanan güzel bir albüm.

Ayrıca yine Hollanda merkezli Concertzender Radio’dan Benno Wormgoor, albüme yayın programlarında yer vereceğini açıkladı.

Albüm yayınlandığı sene içinde Müzik Ekspres sayfalarında  yılın albümü seçilirken yılın en iyi çıkış yapan erkek sanatçı da yine kendisi oldu.

Bu süre içerisinde Antalya ve İstanbul’da konserler vermeye de başlayan müzisyen pandemi döneminde tüm geliri süreç içinde işsiz kalan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine dağıtılmak üzere oluşturulan Olta Dayanışma’nın 8. albümü ‘Beliz’de bir anonim türkü ile yer aldı.

2022 yılında bir Soner Arıca şarkısı olan “Sen Türküler Söyle”yi cover olarak yayınlayan Karayün aynı yıl Müzik Ekspres yılın şarkıları listesinde ilk üçe girmeyi başardı.

Karayün, devam eden müzik çalışmalarının yanı sıra, halen Akdeniz Üniversitesi’nde müzikten farklı bir alanda öğretim görevlisi olarak görev yapmakta ve Antalya’da yaşamaktadır.

 

2017 / Single
Gece Şarkıları

İsmail Karayün’ün ilk single çalışması “Gece Şarkıları” dijital platformlarda yerini aldı. Gece Şarkıları’nın içerisinde iki şarkı yer alıyor. İlk şarkı “Gece Alevlenir Sevdalar” ve ikinci şarkı olan “Bir Sen”in sözleri ve müzikleri İsmail Karayün’ün kendisine ait. Albümün aranjesinde ise Gürkan Çakıcı’nın imzası var. Antalya’da Studio Black’te kaydedilen tekli, uzun soluklu bir çalışmanın ardından dinleyenlerle buluştu. Şarkıcının yazıp bestelediği hali hazırda bir çok şarkı var. Ancak ilk etapta bu şekilde iki şarkılık bir albüm ile müzik piyasasında yer aldı. Albüm kapağındaki fotoğraf şarkıcının kendisi tarafından çekilmiş olup gece şarkılarına uygun olduğu düşünülerek kullanıldı.

Albümün adının “Gece Şarkıları” olmasının nedeni, her iki şarkıda da gece kelimesinin geçmesi ve şarkıların ritmlerinden dolayı. “Bir Sen”, şarkıcı için özel bir yere sahip. Kendisi bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“… müziğin içinde hepiniz ruhumuzu bularak ayakta kalıyoruz. Bir şeyleri üretebilmek, söyleyebilmek ve ortaya çıkarabilmek için çeşitli değerlerden ilham almaya çalışıyoruz. Salon masamın üzerinde doğumgünümde hediye edilen bir albüm ile alevlendi içimdeki müzik. O zamana kadar küçük müzik topluluklarında yer aldım, ancak o günden sonra içimde müziğe bakış bir anda değişti. Değerli sanatçı Birsen Tezer’in “Cihan” albümünü dinledikten sonra aradığım mutluluğu, içimdeki müziği ve ışığı bulmuş gibi hissettim. O derin ses, o şarkılar, o kanun ve naiflik… Başka bir dünya varmış da bizim olmadığımız bir yerlerden geliyor gibiydi “Cihan” albümü… “Bir Sen” şarkısı, değerli sanatçı Birsen Tezer’in anısına, ona bizlere ilham kaynağı olduğu ve müzik konusunda yüreklendirdiği için tamamen içten gelen bir sevgiyle ve dostlukla yapılmış ve hediye edilmiştir. Şarkının adı “Bir Sen” de oradan gelmektedir. Şarkının sözlerini yazarken “Birsen Tezer deyince aklına ne geliyor?” sorusunu düşündüm hep. Şarkının son kısımlarındaki “İstanbul”, “Seher Vakti”, “Nefes” ve “Boşver” kelimeleri ise sanatçının en sevdiğim eserlerinin isimleri. Şanslıyım ki, bu şarkıyı sevgili Birsen Tezer’e iletebildim. Birbirimize kocaman sarıldık ve bu hayatımın en özel anlarından birisiydi. İyiki Birsen Tezer var. İyiki tüm şarkılar Birsen Tezer…”

 

2020 / Albüm
İnsan İnsanın Kılıcı

İsmail Karayün’ün ilk albümü “İnsan İnsanın Kılıcı”, Ahenk Müzik etiketi ile tüm dijital platformlarda yerini aldı ve çok yakın zamanda CD olarak da müzik marketlerde yerini almaya hazırlanıyor.

Bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve on şarkının yer aldığı albümün düzenlemelerini Ege Miraç Yavuz, Gürkan Çakıcı ve Pinhani grubundan tanıdığımız Selim Aydın gerçekleştirdi. İstanbul Nordic Prodüksiyon ve Antalya Black Studio’da kayıtların tamamlandığı albümde yer alan bir eser hariç, tüm şarkıların sözleri ve müzikleri İsmail Karayün’e ait.

Tam 23 müzisyenin eşlik ettiği, Mustafa Güzel’in ud taksimi ile açılan albümde kendisinin yorumlamayı çok sevdiği “Yeni Cami Avlusunda Ezan Sesi Var” isimli geleneksel türkü, Merih Aşkın ve Ali Saran’ın eşliğinde akustik bir şekilde kaydedildi. Albümün ilk şarkısı olan “Canımın Yangını” isimli şarkının akustik hali de yine bu albüme dahil edildi.

Karayün albümde yer alan “Hesap” isimli şarkısı için sesini ilk kez bir albüm üzerinde duyacağımız başarılı vokallerden Ece Şeşen ile mikrofon başına geçti. “İnsan İnsanın Kılıcı” isimli şarkısında da başka değerli müzisyen Burcu Tatlıses konuk vokal olarak yer aldı.

2017 yılında dijital olarak yayınladığı “Gece Alevlenir Sevdalar” ve Birsen Tezer’e ithafen yazdığı ve bestelediği “Bir Sen” isimli şarkıların da dahil edildiği albümün prodüktörlüğünü sanatçının kendisi üstlenirken; müzik yönetmenliğini Selim Aydın, tüm şarkılarının miks ve mastering işlemleri ise Gürkan Çakıcı ve yine Pinhani grubundan tanıdığımız Eray Polat, sanat yönetmenliğini ve fotoğraf çekimlerini Kadri Karahan gerçekleştirdi.

 

 

2021 / Karma Albüm
Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok

 

2021 / Single
Olduğun Yerler Uzak mı?

İsmail Karayün’ün yeni single çalışması “Olduğun Yerler Uzak Mı?” tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı. Temmuz ayında babasını kaybeden Karayün, o’na sesini duyurabilmek ve duyduğu yokluk acısını haykırmak üzere “Olduğun Yerler Uzak Mı?” yı sevenleriyle buluşturdu.

“Olduğun Yerler Uzak Mı?”nın söz ve müziği İsmail Karayün’ün kendisine, düzenlemesi ise Mehmet Zeki Çetin ve Seçkin İldem’e ait. Şarkının vokal kayıtları, miks ve mastering işlemleri Loop Records stüdyosunda yapılmış olup, şarkının klibi çok yakında bizlerle olacak.

Karayün şarkıyı şu sözlerle anlattı:

Kalbimin ortasında duran yokluk bıçağını döndüre döndüre kanatıyor bu şarkı. Bir insan en çok başka birini kaybettiğinde içinde bulunduğu tüm ruh hallerinden, hırslarından, yargılarından ve diğer birçok şeyden sıyrılıp kabuk değiştiriyor. Doğum gibi ölüm de doğal bir şey olsa da, sanki hiç ölmeyecekmiş gibi inandığınız birini kaybettiğinizde imkansızlığın değersizliğiyle yüzleşiyorsunuz. Dilerim ki, tüm bulutlarda, yağmur damlalarında, mis kokularında, toprak altında ve gökteki güzel ruhlar ülkesinde bu şarkım yankılansın ve tüm kayıplara armağan
olsun. Çokça dinlenmesi ve paylaşılması dileğimle. Her zaman sevgiyle ve müzikle.

Şarkı, Spotify ve iTunes başta olmak üzere tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı.

 

2022/ Single
Sen Türküler Söyle

Sözü ve müziği Soner Arıca’ya ait olan ve Arıca’nın 1992 yılında yayınlamış olduğu “Bir Umut” isimli ilk albümünde yer alan “Sen Türküler Söyle”, İsmail Karayün tarafından yeniden yorumlanarak sanatçının kendi etiketiyle tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı.

Bu özel şarkının düzenlemesi Gürkan Çakıcı imzası taşırken, düzenleme aşamasında özellikle balaban/duduk ve yaylı tambur gibi kendine has tınılara sahip enstrümanlara yer verildi.

Karayün şarkıyı şu sözlerle anlattı: 90’lı yıllarda üretilen Türkçe pop müzik şarkıları, bulunduğu döneme damga vururken, bizim evde de hemen hemen her albüme ait kasetler alınır, dinlenir ve uzun yolculuklar yapılırdı. “Sen Türküler Söyle” benim bu döneme ait hatırladığım, hissettiğim, çocukluğuma gittiğim ve Soner Arıca’yı tanıdığım en özel şarkılardan birisi. Bir gün vokal ve gitar olarak şarkıyı kaydedip Soner Arıca’ya gönderdim ve eğer izni olursa şarkıyı okuyup yayınlamak istediğimi belirttim. Kendisi de kaydın duygusundan çok etkilendiğini söyleyerek bana bu izni verdi ki, geçmişten uzanan bir elin bir anda tüm kollarınızı sarması kadar sıcak bir andı bu. Sevgili Gürkan Çakıcı ile hemen şarkıyı düzenlemeye başladık. Enstrümanları ve bunları icra edecek kişileri birlikte seçtik. Kayıtların bir kısmı bulunduğum şehir Antalya’da, diğer bir kısmı ise İstanbul’da yapıldı. Kapak fotoğrafı ise Kadri Karahan imzası taşımaktadır. Onun gözü, yüreği ve müzik yolculuğumdaki yeri hep çok başka. Bu şarkı tüm dostlukların kavşak noktası benim için. “Sen Türküler Söyle”, benim 90’lar Türkçe pop müziğine olan sevgime olan bir armağanım, çocukluğumu yeniden hatırlayışım ve müziğin o güzel, nitelikli zamanlarına bir dokunuşum olsun. Bolca dinlensin, paylaşılsın ve sevilsin. Sevgimle ve hep müzikle.

 

 

2023 / Single
Kurşun

Dünya “Kurşun” Ağır, Bak Yine Gün Doğuyor…

İsmail Karayün’ün yeni single çalışması “Kurşun” tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı. 2022 yılı Mayıs ayında sözü ve bestesi sevgili Soner Arıca’ya ait olan “Sen Türküler Söyle”nin yayınlanmasından sonra bir senelik aranın ardından yepyeni şarkılarını yeniden yayınlamaya başlayan Karayün, sözü ve müziği kendisine ait olan şarkıları sık aralıklarla dinleyicileriyle paylaşmaya başlıyor.

İçimde Kuşlar Var Kanatları Toy…

“Kurşun”un sözü ve bestesi İsmail Karayün’ün kendisine, düzenlemesi ise Ege Miraç Yavuz’a ait. Sevgili Miraç Yavuz ile ilk stüdyo albümü olan “İnsan İnsanın Kılıcı”nda da “Hesap” isimli şarkıda çalışan sanatçı, yeni şarkılarının düzenlemesini de yine sevgili Yavuz’a emanet etti. Şarkının enstrüman ve altyapı kayıtları ile miks ve mastering işlemleri Kadıköy Nordic Stüdyo’da yapılmış olup, vokal kayıtları Antalya’da bulunan Art’n Craft Müzik Stüdyosu’nda yapılmıştır.

Şarkının lirik klibi İsmail Karayün’ün Youtube kanalında yayınlanmıştır. Şarkının kapak fotoğrafı ise müzik yazarı, şair ve fotoğrafçı sevgili Kadri Karahan imzası taşıyor.

Karayün şarkıyı şu sözlerle anlatıyor: Hangi tür müzik dinlersem dinleyeyim, içimdeki Türk Sanat Müziği sevgisi çok başka bir yerde. Şarkılarımı tam olarak bu minvalde yazmasam da; bir yerden sonra sesimin rengi, okuma tarzım ve tavrım beni beslendiğim o derya deniz Türk müziğine itiyor. Sonuç olarak da Kurşun gibi bir şarkı çıkıyor ortaya işte. Ben ekip işine çok önem veriyorum. İyi anlaşabildiğim, beni ve şarkılarımı anlayabilen kişilerle çalışmak ister müzisyen isterse de farklı bir alanda olsun benim için çok değerli. İlk albümüm “İnsan İnsanın Kılıcı” sonra “Sen Türküler Söyle” ve şimdi “Kurşun”. Hepsinin kapakf otoğraflarında sevgili Kadri Karahan’ın imzası var. Şarkılarımı yazıp besteledikten sonra müzikal yaşamımın en başından beri hep yanımda olan sevgili Kadri’nin gözü yine şarkılarımın üzerinde olsun istediğim için, o’nun fotoğraflarıyla şarkılarımı taçlandırmak beni çok mutlu ediyor. Yaşadığımız tüm zor zamanlar dolayısıyla “kurşun” gibi ağır günlere uyansak bile yine de güneşin doğuşuna eşlik etmenin verdiği coşkuyla ve umutla. Çokça dinlenmesi ve paylaşılması dileğimle. Her zaman sevgiyle ve müzikle. Şarkı, Spotify ve iTunes başta olmak üzere tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı.

 

2023 / Single
Oysa Ne Güzeldik

Bende Senden Kalan Bir Özlem Var… Oysa Ne Güzeldik Bir Zamanlar…

İsmail Karayün’ün yeni single çalışması “Oysa Ne Güzeldik” tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı. Temmuz ayında sözü ve bestesi yine Karayün’ün kendisine ait olan “Kurşun”un yayınlanmasından sonra sanatçı bu kez karşımıza “benden senden kalan bir özlem var, oysa ne güzeldik bir zamanlar” diyerek sonbaharın başladığı bu günlere bir hediye sunarak çıkıyor…

Ödedim Borcumu Hep Kalbimin Cebinden…

“Oysa Ne Güzeldik”in sözü ve bestesi İsmail Karayün’ün kendisine, düzenlemesi ise Ege Miraç Yavuz’a ait. Sevgili Miraç Yavuz ile ilk stüdyo albümü olan “İnsan İnsanın Kılıcı”nda da “Hesap” ve sonrasında “Kurşun” isimli şarkılarda birlikte çalışan sanatçı, yeni şarkılarının düzenlemesini de yine sevgili Yavuz’a emanet etti. Şarkının enstrüman ve altyapı kayıtları ile miks ve mastering işlemleri Kadıköy Nordic Stüdyo’da yapılmış olup, vokal kayıtları Antalya’da bulunan Art’n Craft Müzik Stüdyosu’nda yapıldı. Şarkının lirik klibi İsmail Karayün’ün Youtube kanalında yayınlandı. Şarkının kapak fotoğrafı ise müzik yazarı, şair ve fotoğrafçı sevgili Kadri Karahan imzası taşıyor.

Karayün şarkıyı şu sözlerle anlattı: “İnsan bazen kaybolan bir parçasını, ruhunun yarım kısmını bir başkasında arar. Çoğunlukla birini sevmeye iten motivasyon da budur esasen. Boşlukların dolması, tamamlanma isteği ve bir olma arzusu. Ama her zaman tercihlerin pusulası doğruyu göstermez, tamamlanmaya çalışan insan daha da çok eksilir böyle seçimlerde. Yaşanan her güzel şey hatırlandığında kişi sadece kendinden verdiğini anlar ve borcun faturası en vefalı olanın kalbine kesilir. Geriye kalan belki de gerçekten iki taraflı yaşanmamış olan eskinin daha güzel olduğu inancı ve kocaman bir
özlemdir. Oysa ne güzeldik bir zamanlar… Gerçek sevgi insanın kendisinde olmasına rağmen; bu sevgiyi ve kendisini başkasında arayanları anlattığım bu hazin öykünün çokça dinlenmesi ve paylaşılması dileğimle. Sonbaharınıza güzel bir hediye olsun. Her zaman sevgiyle ve müzikle. Şarkı, Spotify ve iTunes başta olmak üzere tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı.

 

 

2023 / Single
Varsa Birisi

İsmail Karayün’ün yeni single çalışması “Varsa Birisi” tüm dijital müzik platformlarında yerini aldı. Eylül ayında sözü ve bestesi yine Karayün’ün kendisine ait olan “Oysa Ne Güzeldik”in yayınlanmasından sonra sanatçı bu kez karşımıza “varsa içinde birisi, açma bana yolları” diyerek kış mevsiminin başladığı bu günlere bir hediye sunarak çıkıyor…

Kilitler Altında Bir Sürü Sır, Açtıkça Kopuyor Tufan…

“Varsa Birisi”nin sözü ve bestesi İsmail Karayün’ün kendisine, düzenlemesi ise Ege Miraç Yavuz’a ait. Sevgili Miraç Yavuz ile ilk stüdyo albümü olan “İnsan İnsanın Kılıcı”nda “Hesap” ve sonrasında “Kurşun” ve “Oysa Ne Güzeldik” isimli şarkılarda birlikte çalışan sanatçı, yeni şarkılarının düzenlemesini de yine sevgili Yavuz’a emanet etti. Şarkının enstrüman ve altyapı kayıtları ile miks ve mastering işlemleri Kadıköy Nordic Stüdyo’da yapılmış olup, vokal kayıtları
Antalya’da bulunan Art’n Craft Müzik Stüdyosu’nda yapıldı. Şarkının lirik klibi İsmail Karayün’ün Youtube kanalında yayınlandı. Şarkının kapak fotoğrafı ise müzik yazarı, şair ve fotoğrafçı sevgili Kadri Karahan imzası taşıyor.

Karayün şarkıyı şu sözlerle anlattı: “Birini severken ya da sevmeye karar verirken kalbinizi gerçekten emanet edeceğiniz kişiyi seçmek, denizin dibine bir nefeste dalıp sonra sağ salim çıkmayı hesap etmek kadar kıymetli. Kalbin içinde odalardan ibarettir. Hiç kimse hiçbir yaşadığı sevgiyi, bağlılığı, aşkı unutmak
zorunda değil. O odalara hepsi ayrı ayrı hapsedilir ve bazen akıllara geldikçe mutlu bir tebessümle uğurlanır. Odaların kapısını tam kapatmamış olanlara emanet edilen kalpler ise kendi çaresizliğinde bir gün sevilmeyi ve sarmalanmayı bekler. Geçen zaman, kalan hüzün ve acıyan bir ruh bu denksizliğin kabahati olarak hayatımızda yer bulur. Kalbinizi, en değerli varlığınız olan zamanınızı ve sevginizi gerçekten anlayabildiğiniz ve inanabildiğiniz birilerine emanet edebilmeniz ve bu duyguları anlatan şarkımın da çokça dinlenmesi ve paylaşılması dileğimle. Her zaman sevgiyle ve müzikle.”

 

 

2023/ YouTube
Canlı Performans

 

 

 

Söyleşiler / Yazılar
Kadri Karahan / www.muzikekspres.com

http://www.muzikekspres.com/ismail-karayun

Emre Siyahoğlu / Bikuble

https://www.bikuble.com/ilk-albumu-insan-insanin-kilicini-dinleyicilerle-bulusturan-ismail-karayun-ile-bir-roportaj

Uğur Hakan Hacıoğlu / CNNTürk

https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/ugur-hakan-hacioglu/bir-yeniden-yorum-hikayesi-ismail-karayunden-sen-turkuler-soyle

 

İletişim

İnstagram

Twitter

Youtube

 

Basın / PR

kadrikarahan@gmail.com / Müzik Ekspres – Kadri Karahan

 

1986 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarından itibaren müzikle ilgilendi ve müziğe gitar çalarak başladı. Okul ve belediyelerin çeşitli korolarında yer alan şarkıcı, 2017 yılında iki şarkıdan oluşan çalışması “Gece Şarkıları” ile müzik dünyasındaki ilk profesyonel adımını attı. 2019 yılında ilk uzun albümü için stüdyo çalışmalarına başlayan müzisyen, “İnsan İnsanın Kılıcı” isimli on şarkılık albümünü tamamladı. 2020 yılı Mayıs ayında önce Ahenk Müzik etiketiyle hem dijital müzik platformlarında hem de kartonet olarak basılıp yayınlanan albüm, bir yıl sonra 2021 yılı Mayıs ayında müzisyenin kendi etiketiyle bağımsız olarak yayınlanmıştır. Bu albüme ilk övgü Hollanda’dan, HeavenMagazine’den Eric Van Domburg Scipio’dandı. Scipio albümü şu…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*