EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / İstanbul’da Ukrayna Rüzgarı: GO_A

İstanbul’da Ukrayna Rüzgarı: GO_A

Go_A, Ukrayna’nın son yıllardaki en başarılı müzik gruplarından biri. 2020 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna’yı “Solovey” adlı şarkıyla temsil edeceklerdi ama pandemi sebebi ile yarışma ertelendi ve  bir sene sonra yarışmada yerlerini aldılar. Ama şarkı her şeye rağmen dikkatlerden kaçmadı ve Eurovision takipçileri tarafından bağrına basıldı.

 

 

Bir sonraki yıl yarışma Hollanda’nın Rotterdam şehrinde gerçekleşti ve kendileri yeniden bu kez “Şhum” adlı şarkıları ile yarışmada yerlerini aldılar ve beşincilik kazandılar.

“Shum” gürültü anlamını taşıyordu ama Ukraynalılar ormandan gelen baharın şarkısı olarak tanımlıyordu bu ismi ve kışın ardından baharı uyandırmaya davet ediyordu dinleyicisini.

Ekip ESCTurkey sayfasında verdiği bir söyleşide “Her şeyden önce, Ukrayna kültür mirasını geniş bir kitleye yeniden aktardığımızdan, kültürümüzü uluslararası düzeyde temsil etmek için bir şans. Bu bizim için bir onur ve büyük bir sorumluluktur.” açıklamasını yapmıştı.

 

 

Grup bir süredir “Ukrainian Magic Tour” adını verdikleri bir konser turnesindeydi ve önceki akşam ülkemize de uğradı ve buradaki ilk konserini Dorock XL Venue Fitaş sahnesinde gerçekleştirdi.

Mekanın müthiş atmosferinde ve katılan güzel bir dinleyici eşliğinde bir saatten fazla sahnede kalan grup enerjisi, samimiyeti ile büyük alkış aldı. Bu süre içerisinde ülkesindeki savaşı da unutmayarak halkı için destek istemeyi de ihmal etmedi.

 

 

Ertesi sene ülkede Rusya – Ukrayna savaşı patlak vermesine rağmen yeniden yarışmaya katılan ülke bu kez Kalush ekibi ile birincilik kazanmıştı. Yarışmanın Ukrayna başarılarını seviyorum. Ruslana, Jamala, Verka Serduçka, Ani Lorak gibi isimleri tanıma şansını bulmuştuk bu vesile. GO_A grubu da bu isimlerin arasına eklendi ve bu gelişlerini kaçırmamış oldum böylece, muhteşem bir performans izledim.

Grup bir süredir turnede ve bugüne kadar gittiği birçok yerde büyük bir ilgi ile karşılaşmış, Türkiye’deki sevenleri de kayıtsız kalmadı ve ekibin enerjisi ile sıradışı bir konser izledik. Bizden sonra Avrupa’da birçok şehirde konserleri devam edecek ki bazıları şimdiden sold out olmuş durumda.

 

 

Bu arada konserin hemen birkaç saat ardından grubun yeni çalışması “Dumala” yayınlandı ve bu süreci ülkemizde karşıladı ekip. Dileriz şarkılarına uğurlu geliriz ve daha nice konserde bir araya gelme şansını bulabiliriz. Slave Ukraine.

Дякую Go_A. Дякую Pink Hearts. 

Kadri Karahan

 

 

Go_A, Ukrayna’nın son yıllardaki en başarılı müzik gruplarından biri. 2020 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna'yı "Solovey" adlı şarkıyla temsil edeceklerdi ama pandemi sebebi ile yarışma ertelendi ve  bir sene sonra yarışmada yerlerini aldılar. Ama şarkı her şeye rağmen dikkatlerden kaçmadı ve Eurovision takipçileri tarafından bağrına basıldı.   https://www.youtube.com/watch?v=zNetXPSld50&ab_channel=EurovisionSongContest   Bir sonraki yıl yarışma Hollanda'nın Rotterdam şehrinde gerçekleşti ve kendileri yeniden bu kez "Şhum" adlı şarkıları ile yarışmada yerlerini aldılar ve beşincilik kazandılar. "Shum” gürültü anlamını taşıyordu ama Ukraynalılar ormandan gelen baharın şarkısı olarak tanımlıyordu bu ismi ve kışın ardından baharı uyandırmaya davet ediyordu dinleyicisini. Ekip ESCTurkey sayfasında verdiği bir söyleşide “Her şeyden…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*