Anasayfa / WORLD / Jamala

Jamala

2016 Eurovision Şarkı Yarışması’nı bu sene Ukrayna adına yarışan Jamala kazandı.

Kırım tatarlarının sürgününü anlattığı şarkısı “1944” ilk günden beri birçok Eurovision fanının (ki ben de dahil) favorisiydi. Özellikle şarkının nakaratında geçen Türkçe sözleri ve yine şarkının finaline doğru gösterdiği vokal performansını çok ayrı tuttuk, çok ayrı alkışladık. Yarışmanın ikinci gününde ilk yarı finalden ikincilik ile ayrılmıştı şarkı ve final gecesi yeni oylama sistemi ile son dakikaya kadar da büyük bir heyecanın içine dahil etmişti bizi. Rusya ya da Ukrayna’yı gördük o son karede, birisi birinci olacaktı ve Jamala kazanandı.

Jamala artık tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük hayranlar kazanacaktı. Öyle ki o bunu çok fazla önemseyecekti, çünkü Türk halkına karşı en baştan beri sıcak, samimi paylaşımlar içindeydi. Ve ülkemize de bir konser için gelmesi kaçınılmaz olacaktı. Geldi de …

 

17 Ağustos akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde ilk İstanbul konserini gerçekleştirdi.

Konserden bir gün önce basın ile buluştu Jamala ve bizler de birçok basın mensubu ile beraber yerimizi aldık orada. Sıcağa ve sanki biraz yorgunluğuna / hatta sonradan yaptığı açıklamada hasta hallerde olmasına rağmen 45 dakika kadar boyunca basının sorduğu soruları tek tek yanıtladı kendisi. Türkiye’yi ne kadar sevdiğinden tutun da yaşanan darbe olayına duyduğu üzüntüye, Türkiye’de gerçekleştirmeyi istediği projelerden takibinde olduğu Türk müzisyenlerine hatta sevdiği yemeklere kadar. Aynı akşam Sertab Erener’in konserine de konuk sanatçı olarak katılacaktı ki onu da eklemeyi ihmal etmedi.

Aslında kendisi en başından beri birçok yerde birçok kere benzer açıklamalar yapmıştı, kişisel olarak adına daha fazla neyi merak edebilirim diye düşünmedim bile, bir kaç hatıra kare aldım ve ertesi gününü daha bir iple çekmeye başladım, canlı canlı dinlemek için bu güzel sesi ve en başta “1944”ü.

 

 

Konserine belirtilen süreden yarım saat sonra başladı Jamala ama elbette bunun kendisi ile bir ilgisi yoktu. Baştan söyleyeyim tek bölüm ve çok fazla uzamayan, tadında bir konserdi. Birçok kişinin açılış için beklediği şarkı “1944” olmadı, konsere “You’re Made Of Love” isimli şarkısı ile hızlı bir giriş yaptı Jamala. Dinleyicilerini selamladıktan sonra tek tek seçtiği şarkıları olağanüstü bir performansla da yorumladı sonrası. Mesela hayatta aklımıza gelmez Mahsun Kırmızıgül’ün “Sevdalıyım”ı seslendirdi ilk Türkçe şarkı olarak. Bana göre daha da sürprizi İzel şarkısı “Ah Yandım”dı ki bu şarkı Türkiye’de olsun olmasın gittiği her yerde repertuarında olmalı. Bu üç şarkıyı sizler için kayıt altına aldım, çok temiz kayıtlar olmasa da keyifle dinleyeceğinize eminim. Jamala “Yakma Beni”, “Penceresi Yeşil Boya”, her fırsatta kendisine duyduğu sevgiyi dile getirdiği Volkan Konak’tan da dinlediğimiz “Yarim Yarim” ve “Dertliyim Kederliyim” isimli türkülere de gecenin ilerleyen saatlerinde ayrıca yer verdi.

 

 

Sahnede yedi müzisyenin eşlik ettiği Jamala konserin yarısında “bana müziği ve vatan sevgisini öğreten babamı (Alim Jamaladinov) sahneye davet etmek istiyorum” dedi ve kendisi ile de bir düet (Meni Gamdan Azat Et) gerçekleştirdi. Ayrıca “Anavatan” şarkısını da  vatanı için ölen tüm şehitlere adadı ve büyük alkış aldı.

 

 

Bir gece önce sahnesine konuk olduğu Sertab Erener bir gün sonra Jamala’nın sahnesine de gelebilirdi, gelmedi; belki de çok yoruldu. OGAE Türkiye ve 12Puan ekibi hayli kalabalık olarak Jamala’yı yalnız bırakmazken konseri benimle birlikte izleyen müzisyen dostum Aida Nadeem’den de konserin sonunda güzel yorumlar aldım performansı adına. Bir ara kameraların odaklandığı ismi maalesef tanıyamadım ama sonrası pop şarkıcısı Emre Kaya olduğunu öğrendim. Başka da tanıdık bir yüz gözüme çarpmadı, aynı isimlerin sıkıcı konserlerine gidip boy göstermeye devam edebilir elbette isteyenler. Bu yaz Açıkhava’nın izlemedim ama eminim Buika’dan sonra ikinci starıydı kendisiydi bana göre, her iki konserde de Pasion Turca’nın imzası var, keşke daha çok uzasa listeleri, bu vesile ile kendilerine de teşekkür etmeden geçmemeli.

Tekrar düne dönelim ve Jamala’nın 12Puan’a özel yaptığı açıklamayı bir kere de buradan paylaşalım: Türkiye’yi Eurovision’a tekrar davet etmek istiyorum. Ülkenizde düzinelerce güzel sesler var ve tam da bu yüzden Eurovision’a katılmalısınız. Gerçekten kazanacak kadar güçlüsünüz. Umarız Jamala.

 

 

2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nı bu sene Ukrayna adına yarışan Jamala kazandı. Kırım tatarlarının sürgününü anlattığı şarkısı "1944" ilk günden beri birçok Eurovision fanının (ki ben de dahil) favorisiydi. Özellikle şarkının nakaratında geçen Türkçe sözleri ve yine şarkının finaline doğru gösterdiği vokal performansını çok ayrı tuttuk, çok ayrı alkışladık. Yarışmanın ikinci gününde ilk yarı finalden ikincilik ile ayrılmıştı şarkı ve final gecesi yeni oylama sistemi ile son dakikaya kadar da büyük bir heyecanın içine dahil etmişti bizi. Rusya ya da Ukrayna'yı gördük o son karede, birisi birinci olacaktı ve Jamala kazanandı. Jamala artık tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük hayranlar…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.85 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*