EDİTÖRDEN
Anasayfa / SINGLE / EP / Kafaya Islak Çifte – Bahar

Kafaya Islak Çifte – Bahar

Emre Umurbilir’in tek kişilik müzik projesi Kafaya Islak Çifte, evveliyatı 12 yıl öncesine dayanan şarkısı Bahar’ı, Salyangoz Records altında yayımladı.

Şarkı, bahar aylarında duyabileceğiniz seslerden esinle oluşturuldu; kuş, çekirge, yıldırım, rüzgar ve artık yüzmeye çağırdığını fısıldayan dalga sesleri gibi. Ayrıca kent içindeki bir parkta oturup baharı duyumsamaya çalışırken bazı sesler de araya karışır; araba kapısı, testere ve hatta masa tenisi topu gibi.

Sarp Keskiner (İstanbul Blues Kumpanyası, The Great Republic of South, The Old Ramblers), tüm bu sesleri Bruegel tablolarından sızan ses paleti seçimiyle genişletip, Bahar’ı remiksledi.

11 Haziran’da yayınlanan bu remiksin ardından Özgür Yılmaz’ın (Ayyuka, Kırıka, Zatozi) kendine has stille çaldığı gitarıyla disko havası üflediği versiyon, 18 Haziran’da gün yüzü görecek. Şarkının gelmesi beklenen diğer remiksleri de peyderpey yayımlanacak.

 

Hakkında:

Kafaya Islak Çifte, yaklaşık 20 yıldır müzik yapan, bugüne kadar değişik isimler altında CD formatında ve SoundCloud platformunda işlerini yayımlayan Emre Umurbilir’in ses örneklerini yoğun kullandığı tek kişilik projesi.

Ses örneklerine eşlik eden müzik ise synthesizer tabanlı, post-punk etkili minimal, elektronik seslerden oluşuyor. Şarkılarda bazen “Alternative Nation” tarzında gitarlar beliriyor.

Hayvanat şarkısı, Tolga Havran’ın Vaykorus Tapes adı altında yayımladığı albümlerin ilki olan 2000’lerde Bağımsız Müzik toplamasında yer aldı.

Emre Umurbilir’in hazırladığı, internet radyosu Radyo Karavan’da yayınlanan Uykudan Sonra programına konuk olan Kim Ki O elemanlarının ses örneklerini kullandığı Neden Rock? şarkısı, 2019 yılında Bandcamp üzerinden yayınlandı. Bu şarkı da, Özgür Yılmaz, Bewitched As Dark, Sarp Keskiner ve Münir Tireli’nin remiksleriyle dijital stream platformlarında yerini aldı.

Çok geçmeden, Kafaya Islak Çifte’nin diğer şarkılarının da gün yüzü görmesi planlanıyor.

Umurbilir, Radyo Karavan’da üç arkadaşıyla birlikte Karavan Kuartet programını hazırlamaya devam ediyor.

 

Emre Umurbilir'in tek kişilik müzik projesi Kafaya Islak Çifte, evveliyatı 12 yıl öncesine dayanan şarkısı Bahar'ı, Salyangoz Records altında yayımladı. Şarkı, bahar aylarında duyabileceğiniz seslerden esinle oluşturuldu; kuş, çekirge, yıldırım, rüzgar ve artık yüzmeye çağırdığını fısıldayan dalga sesleri gibi. Ayrıca kent içindeki bir parkta oturup baharı duyumsamaya çalışırken bazı sesler de araya karışır; araba kapısı, testere ve hatta masa tenisi topu gibi. Sarp Keskiner (İstanbul Blues Kumpanyası, The Great Republic of South, The Old Ramblers), tüm bu sesleri Bruegel tablolarından sızan ses paleti seçimiyle genişletip, Bahar'ı remiksledi. 11 Haziran'da yayınlanan bu remiksin ardından Özgür Yılmaz'ın (Ayyuka, Kırıka, Zatozi) kendine has…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*