EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Kosova’da Türk Caz Haftası (23-25 Mayıs)

Kosova’da Türk Caz Haftası (23-25 Mayıs)

Tüm Kosovalı Caz severler tarafından sabırsızlıkla beklenen altıncı Türk Caz Haftası bu yıl 23-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçiliği himayesi ve Yunus Emre Enstitüsü organizasyonuyla düzenlenecek olan Türk Caz Haftası kapsamında Priştine ve Prizren’de konserler düzenlenecek.

Türkiye’nin ad yapmış sanatçılarının ağırlanacağı Türk Caz Haftası’nın açılışı,  Şenay Lambaoğlu Quintet ile başkent Priştine’de Swiss Diamond Oteli’nde yapılacak. Kendisine Can Çankaya, Volkan Polat, Eser Yıldız ve Berke Özgümüş eşlik edecek.

Bu yıl ki Türk Caz Haftası’yla ilgili Kosovapor’ta bilgi veren Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, “yine Caz müziğiyle dolu güzel bir üç akşamı paylaşacağız” diyerek, Türkiye’de Caz müziğinin önde gelen seslerinin Kosova’da ağırlanacağını ifade etti.

Büyükelçi Kılıç, Şenay Lambaoğlu ile Priştine’de yapılacak olan açılışın ardından, 24 Mayıs’ta düzenlecek ikinci konserin Prizren’de yapılacağını söyledi. Prizren Kültür Evi’nde düzenlenecek konserde, Eylem Pelit, Brenda Berin, Ercüment Orkut, Çağdaş Oruç ve  Volkan Öktem gibi sanatçılardan oluşan Authentic Anatolian Project ekibi sahne alacak.

 

 

Kapanışın tekrar Priştine’de yapılacağın ifade eden Büyükelçi Kılıç, Ulusal Kütüphane’nin amfi salonununda düzenlenecek kapanış konserinde, Merih Aşkın ve ekibi sahne alacağını belirtti.

“Türk Caz Haftası, Anadolu ezgilerinin caz ile harmanlanarak, adeta doğu ve batıyı sentezliyor” diyen Büyükelçi Kılıç, Caz Haftası kapsamında her üç akşamda da sahne alacak olan sanatçıların Anadolu’ya ait ezgileri caz müziği eşliğinde yorumlayacaklarını kaydetti.

Büyükelçi Kılıç ayrıca, “Türk Caz Haftası’na olan ilgi her geçen yıl daha da artıyor. Bu festivalin başarısını da gösteriyor. Türk Caz Haftası, Kosova’daki tüm toplumlara erişim açısından çok önemli bir sanatsal etkinlik. Müziğin birleştirici gücüyle ortak bir dil oluşturulması açısından da önemli bir etkinlik” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker ise, çok büyük bir ilgiyle karşılanan Türk Caz Haftası’nı gelenekselleştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Türk Caz Haftası’nın Genel Koordinatörlüğünü yürüten Ertan İliyaz da, Türk Caz Haftası’nın artık bir marka halini aldığını ve ününün Kosova dışına yayıldığını ifade etti.

Konserler her yıl olduğu gibi bu yıl da halka açık olacak.

 

Tüm Kosovalı Caz severler tarafından sabırsızlıkla beklenen altıncı Türk Caz Haftası bu yıl 23-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçiliği himayesi ve Yunus Emre Enstitüsü organizasyonuyla düzenlenecek olan Türk Caz Haftası kapsamında Priştine ve Prizren’de konserler düzenlenecek. Türkiye’nin ad yapmış sanatçılarının ağırlanacağı Türk Caz Haftası’nın açılışı,  Şenay Lambaoğlu Quintet ile başkent Priştine’de Swiss Diamond Oteli’nde yapılacak. Kendisine Can Çankaya, Volkan Polat, Eser Yıldız ve Berke Özgümüş eşlik edecek. Bu yıl ki Türk Caz Haftası’yla ilgili Kosovapor’ta bilgi veren Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, “yine Caz müziğiyle dolu güzel bir üç akşamı paylaşacağız” diyerek, Türkiye’de Caz müziğinin önde gelen…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.94 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*