EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / “Legendary Jazz Festival” Başladı / İsmail Karayün’den Konser Notları

“Legendary Jazz Festival” Başladı / İsmail Karayün’den Konser Notları

Yaz aylarına tamamen elveda dediğimiz bu güzel sonbahar ayında, Antalya’nın en güzel aylarından biri olan Ekim’de caz rüzgarı ortalığı kasıp kavuruyor. Antalya Belek’te bulunan Rixos Premium The Land of Legends Theme Park tarafından Karma Event organizasyonuyla düzenlenen Legendary Jazz Festival kapılarını 5 Ekim Cuma günü caz severlere açtı. Etkinlik dolu dolu programıyla 14 Ekim tarihine kadar devam edecek olup dünyaca ünlü caz sanatçılarına ev sahipliği yapacak.

Festivalin ilk gün notları ise şöyle:

İnanılmaz bir misafirperverlik, çok güzel ve modern bir sahne, renk renk ışıklar ve çıt çıkmadan tüm performanslarını büyük bir merakla izleyen dinleyiciler… Bir sanatçı bundan daha güzel ne isteyebilir ki? Sahneye çıkan her sanatçının gözlerindeki ışık ve “bizi ne güzel karşıladınız” cümleleriyle başlayan festival, son derece samimi bir ortamda başlangıç yaptı. Seyircilerin festival alanını doldurduğu 5 Ekim Cuma günü 19:00’da başlayan program, sırasıyla İbis Maria Arce Cuban Jazz, Şenay Lambaoğlu ve Mercan Dede Secret Tribe & Serkan Çağrı’nın nefis müzik ziyafetiyle müzikseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

 

İBİS MARİA ARCE CUBAN JAZZ

Festivalin ilk gününün ilk konuğu Kübalı müzisyenlerdi. İlginç bir şekilde Ankara’da 2012 yılında kurulan grubun solistliğini yapan İbis Maria Guarnaluse Arce caz severlere harika bir gece yaşattı. Sahnede çok sıcak ve samimi tavırlarıyla dikkat çeken İbis Maria, konser sırasında şarkı aralarında yaptığı esprilerle ve kullandığı Türkçe kelimelerle herkesi kendisine hayran bıraktı. Bir ara seyircilere dönüp “Türkçe şarkılar caz olur mu sizce?” diye sorduktan sonra çok farklı bir formda “Ankara’nın Bağları”nı duyan seyirciler ardından gelen Levent Yüksel’in ilk albümü “Medcezir”de yer alan “Bu Gece Son” şarkısı ile sanatçının performansı karşısında büyülendiler. Sahnede çok kısa bir süre trompet virtüözü Tolga Bilgin’in de eşlik ettiği grup, Salsa, Cha Cha, Bachata ve daha bir çok latin tarzda eserler seslendirdi. Gecenin en duygusal anı ise grubun Küba’nın unutulmaz lideri Ernesto Che Guevara için yazılmış olan Hasta Siempre Comandante eserini seslendirdikten sonra “Atatürk’e de çok büyük minnet borçluyuz” diyerek büyük alkış almasıydı.

 

ŞENAY LAMBAOĞLU

2014 yılında müzikseverlerle buluşturduğu ilk stüdyo albümü “İçimde Aşk Var”ın ardından “Zarf Tümleci” ve “Başka Türlü Bir Şey” albümleri sonrasında 2018 yılında yayınladığı “Rüyalarıma Gir” ile büyük beğeni toplayan Lambaoğlu, festivalin ilk gününde seyircilere muhteşem dakikalar yaşattı. Kırmızı elbisesiyle Antalya rüzgarında adeta bir peri gibi görünen sanatçı, eski ve yeni albümlerinden en sevilen şarkılarını seslendirirken; Fikret Kızılok, Aşık Veysel, İlhan Şeşen ve Mehmet Güreli gibi sanatçıların eserlerini de kendi tarzında seslendirmeyi ihmal etmedi. Özellikle Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” eserini seslendirirken seyirciler arasında bulunan bir dans sanatçısının sahne önünde sergilediği doğaçlama performans hem sanatçıyı hem de dinleyicileri çok etkiledi. Belki de ilk kez bu kadar farklı bir tarzda yorumlanışına şahit olduğumuz sözleri Ömer Hayyam ve bestesi Mehmet Güreli’ye ait olan “Kimse Bilmez” şarkısının performansı görülmeye değerdi. Performansı ve samimiyeti ile büyük beğeni toplayan Şenay Lambaoğlu’na sahnede piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, bas gitarda Caner Üstündağ, davulda Ekin Cengizkan ve saksafonda Serhan Erkol eşlik etti.

 

MERCAN DEDE SECRET TRIBE & SERKAN ÇAĞRI

Festivalinin ilk gününün son konuğu Mercan Dede Secret Tribe ve klarnet virtüözü Serkan Çağrı oldu. Konser salonunun tıka basa dolduğu o anlarda yaşanan duygu seli görülmeye değerdi. Sahne arkasındaki görseller, seslendirilen parçalar, modern ve tasavvuf müziğinin duygu dolu sentezi ile büyülenen seyirciler programın yarısında ekibe dahil olan Serkan Çağrı’nın dünya standartlarındaki klarnet icrası ile müziğe doydular. Serkan Çağrı hem geleneksel hale gelmiş hem de kendi albümlerinde yer alan eserlerle Mercan Dede Secret Tribe ile muhteşem bir uyum içerisinde gece boyunca herkesin nefesini tuttuğu performanslar sergiledi. Aralıklarla sema gösterisinin de Mercan Dede’ye eşlik ettiği anlarda özellikle yabancı misafirlerin ilgisi ve alakası dikkat çekti. Mercan Dede Secret Tribe ekibi olarak klarnette Ergün Şenlendirici, trompette Hasan Gözetlik, neyde Burak Malçok, elektro bağlamada Tanju Yıldız ve perküsyonda Mert Elmas muhteşem performanslar sergilediler. Gecenin sonunda “bizde adettir, grubun en küçüğüne solo performans verilir” dendiğinde 16 yıldır Mercan Dede ekibi içinde bulunan Mert Elmas, solo perküsyon gösterisiyle herkesi kendisine hayran bıraktı. Gecenin sonunda Serkan Çağrı ve Mercan Dede Secret Tribe performansı ayakta alkışlandı.

 

 

Festivalin ilk gün notları böyle. Açılışın bu kadar görkemli olması ve daha ilk gün bile çıtayı bu kadar yükseğe taşıyan performansların yer aldığı Legendary Jazz Festival, herkesin ayakta alkışlaması gereken bir iş olmuş. Festivalin diğer günlerinde kimler yok ki? Jülide Özçelik, Fatih Erkoç Jazz Project, Tolga Bilgin Quintet, Ferit Odman Quartet, Defne Samyeli, Flapper Swing, Karsu, Sibel Köse Quintet, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Burhan Öçal’s Jazz World, Della Miles ve Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars caz severlerle bu görkemli organizasyonda buluşacak.

http://thelandoflegendsthemepark.com

İsmail Karayün

 

Yaz aylarına tamamen elveda dediğimiz bu güzel sonbahar ayında, Antalya’nın en güzel aylarından biri olan Ekim’de caz rüzgarı ortalığı kasıp kavuruyor. Antalya Belek’te bulunan Rixos Premium The Land of Legends Theme Park tarafından Karma Event organizasyonuyla düzenlenen Legendary Jazz Festival kapılarını 5 Ekim Cuma günü caz severlere açtı. Etkinlik dolu dolu programıyla 14 Ekim tarihine kadar devam edecek olup dünyaca ünlü caz sanatçılarına ev sahipliği yapacak. Festivalin ilk gün notları ise şöyle: İnanılmaz bir misafirperverlik, çok güzel ve modern bir sahne, renk renk ışıklar ve çıt çıkmadan tüm performanslarını büyük bir merakla izleyen dinleyiciler... Bir sanatçı bundan daha güzel ne…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.65 ( 5 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*