EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / Lelo Nika

Lelo Nika

İsveç’te gerçekleşen Folk & Världsmusikgalan 2016’ya damgasını vuran isimlerden biri de Lelo Nika’ydı. Dünyaca ünlü akordeon sanatçısı bu gecede uzun zamandır birlikte çalıştığı müzisyenler George Mihalache ve Thommy Andersson ile birlikte Lelo Nika Trio adı altında sahnedeydi.
Sırbistan ve Romanya kanını taşıyan Lelo Niko doğduğu topraklardan Danimarka’ya göç edince orada Sırp akordeoncu Branimir Cokiç’ten akordeon dersleri almaya başlamış. Dünyaca ünlü müzik eleştirmenlerinden tam not alan müzisyenle bir Pazar sabahı keyifli bir kahvaltı sonrası bir mini söyleşi gerçekleştirdik.

World-famous accordion artist Lelo Nika was one of the names who left her mark on Folk & Världsmusikgalan 2016 in Sweden. She was on the stage as Lelo Nika Trio with George Mihalache and Thommy Andersson with whom she worked for many years.

Lelo Niko has Serbia and Rumania blood. She immigrated from her native town to Denmark and started to take accordion lessons from the Serbian accodion artist Branimir Cokic. We made an interview with her after an enjoyable Sunday breakfast.

 

Lelo Nika

 

Akordion ile küçük yaşlarda tanışıyorsunuz, nasıl bir buluşma oluyor bu, ilk neler dökülüyor notalardan?
You met accordion on early age, how was this meeting and what were the first things poured out from the notes?

Tanışmama babam vesile oldu, dört yaşında çalmaya başladım. Evimizde çalan şarkılardı, duyduklarım, bizim toprakların şarkıları.

Thans to my father, I started to play at the age of 4. I listened to the songs that play at our house, the songs of my land.

 

O zaman peki müzikten bir daha kopamayacağınızı anlamış mıydınız?
And at that time, you realized that you can not draw apart from music?

Kesinlikle

Absolutely!

 

Lelo Nika
Sahnede George Mihalache ve Thommy Andersson ile birlikte mükemmel bir ekipsiniz. Bu birliktelik ne kadar bir süredir devam ediyor.
You are a great team on the stage with George Mihalache and Thommy Andersson. How many years you have been together?

Thommy ekibin basçısı ve 16 yıldır kadar birlikteyiz. Tambal sanatçısı George ile çok daha eskiye dayanıyor. Sanırım her şeyi sevgi ile aşıyoruz, müziğe sevgi ile yaklaşıyoruz bu da bizi heyecanla ayakta tutuyor.

Thommy is the bass guitarist of the group and we have been together for 16 years. It has been much longer with the tambal artist George. We are getting through everything with love. We are approaching music with love. And this makes us alive.

 

Lelo Nika
Müziği sadece bir sınırın içinde tutmadınız ve dünyanın birçok ülkesinde sahneler gerçekleştirdiniz, dinleyicileriniz oldu, bu nasıl bir duygu sizin için?
You took your music to many countries in the world, you had many listeners… How is this feeling?

Geleneksellikten asla kopmadık, bu sanırım samimi bir şekilde geçti dinleyiciye. Bizim müziğimizde hayatın iki rengi var: Sevinç ve hüzün. Bunların yan yana gelmesi ile ortaya çıkan renk sanırım birçok kişinin tam da duymak istediği, dinlemek istediği.

We never left traditionality. I think the listener found this sincere. We have two colors of life in our music: Joy and Sadness. I think the color that arises from the combination of them is the thing that many people want to hear and listen.

 

Lelo Nika
Bizim ülkemizden, müziğimizden hiç uzak değil renginiz.
Your color is not far away from our country, our music.

Evet biliyorum. Türkiye kültürel anlamda çok zengin ve ben de takip etmeye çalışıyorum. Umarım bir gün orada bulunurum ve insanları ile tanışırım.

Yes I know. Turkey is very rich in culture and I also try to follow it. I hope I will be there some day and meet Turkish people.

 

Özellikle bir gün çalışmayı istediğiniz bir müzisyen var mı?
Is there any speacial musician you want to work with?

Yann Tiersen ismini verebilirim. O çok farklı ve güçlü bir müzisyen, kendisine eşlik etmek isterim.

I can give the name Yann Tiersen. He is very different and powerful musician. I want to accompany him.

 

Lelo Nika
Folk & Världsmusikgalan bizi burada buluşturdu, siz de bu senenin sahne alan isimlerindendiniz.
Thans to Folk & Världsmusikgalan so that we meet here. You are among the musicians who take place on stage.

Burada harika bir fikir, güzel bir enerji var. Yeni müzisyenler tanıyoruz, yeni müzikler keşfediyoruz ve en önemlisi güzel bir paylaşım, alışveriş içindeyiz ki bu da beni çok mutlu ediyor.

Here we have a great sentiment and beautiful energy. We meet new musicians, we discover new musics and most importantly we share many things and this makes me very happy.

Çeviriye katkılarından dolayı Aida Nadeem’e ve F.Gül Yanık’a teşekkür ederiz.

We thank Aida Nadeem and F.Gül Yanık for their translations.

 

iTunes Web Facebook

 

İsveç’te gerçekleşen Folk & Världsmusikgalan 2016’ya damgasını vuran isimlerden biri de Lelo Nika’ydı. Dünyaca ünlü akordeon sanatçısı bu gecede uzun zamandır birlikte çalıştığı müzisyenler George Mihalache ve Thommy Andersson ile birlikte Lelo Nika Trio adı altında sahnedeydi. Sırbistan ve Romanya kanını taşıyan Lelo Niko doğduğu topraklardan Danimarka’ya göç edince orada Sırp akordeoncu Branimir Cokiç’ten akordeon dersleri almaya başlamış. Dünyaca ünlü müzik eleştirmenlerinden tam not alan müzisyenle bir Pazar sabahı keyifli bir kahvaltı sonrası bir mini söyleşi gerçekleştirdik. World-famous accordion artist Lelo Nika was one of the names who left her mark on Folk & Världsmusikgalan 2016 in Sweden. She was…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.95 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*