EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Mart 2020 – Müzik Notları

Mart 2020 – Müzik Notları

2020 hiç iyi başlamadığı gibi hiç de iyi gitmedi, malum bu kez ülkemiz değil tüm dünya sarsıldı. Corona virüsü hepimizin hayatını mahvetti, evlere kapandık, hiçbir şeyden keyif alamaz hale geldik. Bu süre içinde müzik piyasası da durumdan nasibini aldı, konserler iptal edildi, albümler ertelendi. Yine de elbette tamamen sessiz kalmadık ve karşılaştığımız her heyecanı bağrımıza bastık. Sizler için derlemeye çalıştım.

 

Alternatif Müziğin Kadın Adımları

Kalben “Kalp Hanım” isimli 11 şarkılık çalışmasını yayınladı.  Albümde yer alan tüm şarkılar yine kendisinin imzasını taşırken düzenlemeleri bu kez Genco Arı gerçekleştirdi. “Birbirimizi doğduğumuz toprakla, köklerimizle, dillerimizle, renklerimizle, inançlarımızla, cinsiyetlerimizle ve kimliklerimizle değil; kalplerimizle kabul ettiğimiz günlerin ümidine!” dediği bu albümünde içinden geldiği şarkıları söyleyen müzisyen şarkıları için kırılan, dökülen, kaybolan ve çürüyen eşyalara değil; insan kalbine, yaşayan her şeye yazıldığını söyledi.

Ekin Beril’den de “Dualite” ile buluştuk bu ay. Popüler şarkıları yeniden yorumladığı videolarla dikkatleri üzerine çeken Beril bu albümü ile sadece o şarkılara sığınmadığını ve kendi sözlerinin, bestelerinin de olduğunu gösterdi dinleyicilerine. Ekin Beril albümün hikâyesini “Bu albüm ‘dualite’ evrenindeki gerçekliği sorgulamak için çıkılan zihinsel bir yolculuğu anlatıyor. Bundan 6 milyon yıl önce, çok uzak bir galakside, uzayın en dibinde yaşayan kahramanımız, kendine gerçeklik hakkında birtakım sorular soruyor ve her soru onu ve bilincini değiştirmeye başlıyor” diyerek anlatıyor ve albüm boyunca “İyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış, var-yok…Tüm bu kavramlar göreceliyken, tek bir gerçeklikten söz edilebilir mi?” sorusunun derinliklerine iniyor.

Arkeolog ve müzisyen Esra Kayıkçı, yeni single çalışması “Kelebek Orkide” ile içindeki odaları keşfediyor. Single, bir arayış şarkısı olan ‘Kelebek Orkide’ ve yalnızlığı anlatan ‘Sağım Solum Yokluğun’ isimli iki şarkının düzenlemeleri Hakan Kamalı’ya ait. ‘Bozgun Hatıra’ isimli ilk albümünde yalnızca vokalist kimliğiyle öne çıkan Kayıkçı, bu kez aynı zamanda kontrbas’a da hakim ve kulak vermeye değer. Geçtiğimiz sene “İnsta Aşk” ve “Kalp” isimli iki single şarkısının yayınlayan Lila’dan gelen EP “Renklerin İçinden” üç şarkı içerirken dünya kadınlar günü olan 08 Mart’ta da kayıtsız kalmıyor birçok müzisyen.

Çalışmalarını keyifle takip ettiğim Burcu Tatlıses yanına yeni dönem yol arkadaşları Ceren Gündoğdu, Ece Şeşen, Ezgi Aktan, Merve Çalkan ve Simge Pınar’ı alıyor ve “Olmazların Kızları” isimli şarkısını Ada Müzik etiketi ile yayınlıyor. İlk albümünde de düzenlemeleri gerçekleştiren Cihan Mürtezaoğlu ile bu şarkıda da karşılaşırken “tüm evreni kanatlarında taşıyan yerdeki ve gökteki yıldızlara özrüm, ağıtım ve selamım olsun” diyor Tatlıses. Geçtiğimiz aylarda yeni albümünü yayınlayan ve son söyleşi konuğumuz olan Tinay’dan da bu güne özel bir şarkı geliyor ki sözü müziği kendisine ait “Yazılmadı Sonu Hikayemin” diyor bu kez de. Bir Sezen Aksu klasiği “Adem Olan Anlar”ı daha albümü tazeyken ayrıca paylaşan ve yeniden yorumlayan Ceylan Ertem ve “Bırak Kırılsanlar” isimli kendi şarkısına akustik bir yorum getiren Kutsal da yine bu günü seçenlerden. Yaşasın tüm kadınlar.

Ve son olarak bu tarzın bir başka ismi ki sayfalarımıza da konuk oldu ve uzun uzun konuştuk. Sevgili Ceren Gündoğdu ile bugüne kadar ara ara sadece single ya da akustik çalışmaları ile buluşuyorduk ama artık bir albümü de var ki “Kapalı Gözlerle” belki yine bir zamanlama hatasına denk geldi ama kimse bilemezdi, belki de oturup baştan sona dinlemek için doğru da bir zaman. Ben kendisini dinlemekten hem de albümle ilgili uzun uzun sohbet etmekten çok keyif aldım, şimdi heyecanım şu süreç sonrası konserini beklemek ve bu şarkıları canlı canlı dinlemek.

 

Dodan “Zaman”ı

O Ses yarışması ile uzun zaman sonra beklediği ve hak ettiği tanınırlığa kavuşan Dodan yine uzun bir süredir dinleyecileri tarafından beklenen albümü “Zaman”ı Kalan Müzik etiketi ile yayınladı. Haydar Haydar, Ötme Bülbül, Kalktı Göç Eyledi, Ay Gız, Bir Mendil Aldım Dereden ve Mevlam Birçok Dert Vermiş gibi klasiklerin yanında bağ kuramadığımız bir şekilde İbrahim Tatlıses’in bin kere coverlanan “Yalnızım Dostlarım”ı da bu albüme dahil eden Dodan albümünü ve müzik yolculuğunu şöyle özetliyor.

“İçsel evrelerden geçen müzikal yolculuğa evrilen bir doğacın tanımı benim için zor ve şu tarz ya da şu müzikal değerlerin var olduğunu kestirmek de zira öyle. Geleneksel bir kültürün içinde yaşayan ve onun folklorik tınılarını yaşayarak var olagelen bir zaman diliminde sadece denemekten öte bir şey kalmıyor. Her hikayenin başka bir iklimi olunca bize sadece ona yakışan melodiyi bulmak kalıyordu. Rüzgar bir ağacın dallarında aynı esmiyor buna jazz, blues, new age ya da adını koyduğumuz diğer müzikal soundlar dahil yaptığımız şey; içinde bulunduğumuz yaşamın, iddialı olma gibi bir kaygı olmadan bizi yürüten ve var eden çığlıklar ki keza biz de o çığlıklar içinde var olanlarız. Hayatın bana kattıklarının dışında algılarımın açılmasına sebep olan evrendeki var olan her şeye ortak olabilmek sancısı, yüreklerimize sığmayan bir enerji hüzmesi kulaklarımıza girerken bana sadece bağırmak kalıyordu. Kısaca her yerden bir şey bulabilmek mümkün ve biz bunu yapıyoruz belki de.”

 

Tuna Kiremitçi ile Hız Kesmeden “İz Kalmadan”

Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” adını verdiği seri albümleriyle büyük beğeni toplayan, ‘Affet’, ‘Birden Geldin Aklıma’, ‘Yine Sevebilirim’ ve ‘Bu Aşk Burada Biter’ gibi şarkıların yaratıcısı müzisyen ve yazar Tuna Kiremitçi, yeni solo albümüyle buluştu dinleyicisi ile. “İnsanlığın Öldüğünü Duydum Vol 1” adlı Pasaj & Garaj Müzik etiketli albümün ilk 3 şarkısı EP olarak tüm dijital müzik platformlarında yayınlandı.

Albümün diğer şarkıları da Eylül 2020 ve Şubat 2021 tarihlerinde, “Vol. 2” ve “Vol. 3” olarak yine EP formatlarında dinleyicisiyle buluşacak. Tüm şarkıların toplanacağı “İnsanlığın Öldüğünü Duydum” adlı albüm 2021’de bir bonus şarkıyla birlikte LP olarak yayınlanacak. İlk video klip Selçuk Demir yönetmenliğinde ‘İz Kalmadan’ şarkısına çekildi. Video klibin çıkmasıyla beraber sosyal medyada “Rap mi değil mi?” tartışması başladı. Tuna Kiremitçi “Bu şarkım benim çok sevdiğim rap müzik ve günümüze cevabımdır. Zaten bence her şair potansiyel rapcidir” dedi.

 

 

Doğan Duru’dan İlk Solo Albüm: Epoch

96 yılından beri altı albüm yayınlayan Redd grubunun solisti Doğan Duru ilk solo albümünü Mart ayı içerisinde yayınladı. Grup albümlerinin aksine daha sakin, daha içsel bir albüm olan Epoch’u bantmag için gerçekleştirdiği söyleşide J. Hakan Dedeoğlu’na şöyle anlatıyor müzisyen:

Yıllardır şarkı yazıyorum, bazen kelimeler, duygular farkında olmadan tekrarlara girebiliyor. Önemli olan bu tekrarlardan uzak durabilmek ve eski duygulara yeni bir dil kazandırabilmek. 90’lı yıllarda klasik müzik okurken geceleri Hayal Kahvesi’nde rock şarkıcısıydım; ikisini de hakkıyla yapmak gerçekten yorucu bir hadiseydi. Dinlediğim ve içinde olduğum müzik her zaman birbiri içine girdi. Milano’da Opera okurken geceleri bir meşhur bir kulüpte tek başıma müzik yapıyordum. Gündüzse Verdi Konservatuvarı’nda opera öğrencisiydim. Yaptığım müziklerde de melodik çok katman olmasını seviyorum. Bütün bunları bu albümde daha da üstüne basarak kullanmak istedim.

Albüm çok güzel bir zamana denk geldi benim için. Hani eve kapanmış ve kendi iç yolculuğumla yeniden buluşma süreci yaşıyorken tüm içtenliği ile eşlik etti ruhuma. Normalde belki de baharı karşılamaya hazır bu süreçte belki de çok fazla derinliğine inemezdim ama öyle olmadı.

 

Ayın Albümü – Sabih Cangil / 50

“Konservatuvara başladığım günden bugüne kadar müzik ile geçirdiğim 50 yılı bir albümle özetlemek istedim. Proje başlangıçta hiç de kolay görünmüyordu. Türk Rock Müziğinin usta isimleri, birlikte seçtiğimiz 15 bestemi stüdyo kayıtlarında kendilerine özgü yorumları ile seslendirdi. Saygı, sevgi ve ustalık dolu stüdyo saatleri geçirdik. Hepsine çok teşekkür ederim. Benim için duygu dolu bir albüm oldu. En büyük dileğim bu albümün Türk rock müzik arşivlerinde sevilen bir yapım olarak yer alması”

Besteci, söz yazarı, gitarist ve prodüktör Sabih Cangil müzik ile geçen 50 yıllık serüvenini bir albüm ile özetledi. “50” adlı albümde sanatçının 15 bestesini 15 ayrı solist yorumladı. Rock müziğin ustalarından Teoman, Tibet Ağırtan, Sibel Tüzün, Gür Akad, Levent Candaş, Serdar Çokuslu (Whisky), Kenan Vural (Yüksek Sadakat), Sabahattin Taşdöğen (Devil), Tunç Arkan, Ogün Sanlısoy, Yusuf Uğurer, Aylin Aksu – Fulya Candaş, Mahmut Özen (Yol Arkadaşları) ve Emre Önbayraktar albümde birer parça seslendirdi.

Albüm sadece bu isimlerle değil mutfakta yer alan birçok önemli müzisyenle de ustaya yakışır bi güzellikte. Ayrıca ne güzelki o her benzer çalışmada yer alan klasik isimler burada yok ve özlediğimiz, yeniden dinlemek istediğimiz isimlerle örülü. En çok buna sevindim yalan yok.

 

Ve Single / EP Yolculuklar, Yakaladıklarım

Her ay karşımıza bir single ile çıkmaya devam eden Pinhani yeni şarkısı “Dünyadan Uzak” ile ilaç gibi geldi. Şimdiden yılın şarkıları listeme dahil edebileceğime de eminim ki bence bu serinin en iyisi bu şarkı. Yine bir Sinan Kaynakçı imzası ve yine ekipten Selim Aydın ve Akın Eldes’in dahil olması ile deryaya yakın, dünyadan uzak sözlerle bir şahane yolculuk. Pinhani’yi gerçekten çok seviyorum ve ilk konserlerine gitmeyi bu şarkıyı canlı canlı da dinlemek adına çok istiyorum.

Bu ay yolumun kesiştiği bir isimse Tolga Özmen. İlk single şarkısı geçen sene eylül ayında karşımıza çıkmıştı ve devamında gelecekleri merak ediyorduk. “Belki de Zaman” isimli beş şarkılık EP yolculuğu oldukça sakin kendisinin, şarkılarını dinlerken bir yerlere koşturmuyoruz ve durumdan da şikayetçi olmuyoruz. Mevsim ve içinde bulunduğumuz sürece evimizde, penceremizde bir kahve eşliğinde yudumlayacağımız şarkılarla karşımızda. Başka insanların hayatlarında da bir anı yarattığını hissettikçe daha çok eser üretmek istiyorum diyor müzisyen, kuşkusuz itirazımız olmaz, kapımız açık kendisine hep.

Bir başka çalışma ise Hazar Aytan’dan. Kendisi de daha önce tek bir şarkı ile başlangıç yapanlardan ama daha sonra bu yolculuğu sevenlerden ve sürekli tek şarkılarla karşımıza çıkanlardan. Bu devirde belki de en iyisi böyle. “Uyumam Lazım” diyor yeni şarkısında müzisyen. Şarkının davul, akustik gitarlar, tuşlu çalgılar ve vokal kayıtlarının yanı sıra düzenleme/miks/mastering gibi süreçlerine de yine kendisi imza atıyor. Belki ilerleyen zamanda bu şarkılarını toplar ve bir CD ya da belki bir plak olarak bizlerle bir kere daha buluşturur. Bakalım bir sonraki adımında bizi neler bekleyecek.

Astronotun Bir Günü grubu 2016 yılında kurulan bir grup. Rock’n Roll, Psychedelic Rock ve Modern Blues türlerinden ilham alarak, kendi tarzını oluşturan ekip bir sene sonra v ‘’O Kadar Da Değil’’ adını taşıyan, 6 şarkılık bir bağımsız EP yayınladı ve sonraki süreçlerinde de yine single şarkılar ile ara ara karşımıza çıktı. Grup bu ay içerisinde de “Wake Up!” isimli yeni şarkıları ile ses vermeye devam etti ve şarkılarını zombileşmiş topluma bir uyanma çağrısı fikriyle yaptıklarını ifade etti.

Ötesinde bu ay özellikle son günleri single sayısında zirve yaptı. Bize ulaşan her single sayfamızda yerini aldı almaya da devam ediyor. Sıradaki ilk söyleşimiz de yeni şarkısı “Issız”ı yayınlayan İdil Çağayay ile olacak hatta. Sayfamızı takipte kalınız, evde ve sağlıklı kalınız lütfen. Gelecek ay görüşmek üzere.

 

Mart TOP 10

01 – Pinhani – Dünyadan Uzak
02 – Tuna Kiremitçi – İz Kalmadan
03 – Burcu Tatlıses – Olmazların Kızları
04- İdil Çağatay – Issız
05 – İkiye On Kala – Kafamda Kentsel Dönüşümler
06 – Ekin Beril – Uzayın Dibi
07 – Lila – Rüyama Gel
08 – Tolga Özmen – Belki de Zaman
09 – Ceren Gündoğdu – Değilsin Tanrı
10 – Madrigal – Seni Dert Etmeler

Not: Bu listeyi yıl sonu değerlendirme notlarım için tutuyorum, sonradan geriye dönüp bakınca atladığım olmasın diye :)

 

 

2020 hiç iyi başlamadığı gibi hiç de iyi gitmedi, malum bu kez ülkemiz değil tüm dünya sarsıldı. Corona virüsü hepimizin hayatını mahvetti, evlere kapandık, hiçbir şeyden keyif alamaz hale geldik. Bu süre içinde müzik piyasası da durumdan nasibini aldı, konserler iptal edildi, albümler ertelendi. Yine de elbette tamamen sessiz kalmadık ve karşılaştığımız her heyecanı bağrımıza bastık. Sizler için derlemeye çalıştım.   Alternatif Müziğin Kadın Adımları Kalben “Kalp Hanım” isimli 11 şarkılık çalışmasını yayınladı.  Albümde yer alan tüm şarkılar yine kendisinin imzasını taşırken düzenlemeleri bu kez Genco Arı gerçekleştirdi. “Birbirimizi doğduğumuz toprakla, köklerimizle, dillerimizle, renklerimizle, inançlarımızla, cinsiyetlerimizle ve kimliklerimizle değil; kalplerimizle…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*