EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Mart Ekspres – Müzik Notları

Mart Ekspres – Müzik Notları

Can Bonomo’dan Dördüncü Albüm: Kainat Sustu

“Kâinat sustu ve artık başkalaştırılmak pahasına; sanata hürriyeti, hüviyeti ve heyecanı yeniden atfetmek için gölgesi savaşlardan büyük aksedecek adımların sesini duymayı bekliyor. Bu albüm işte benim adımımdır. İnsanlık adına eminim çok küçük. Ve fakat vicdanım adına ehemmiyeti ölçülemez.”

Can Bonomo, iki yıl aradan sonra Mart ayının ilk günlerinde dördüncü albümü “Kâinat Sustu”yu dinleyicilerinin beğenisine sundu. 10 şarkının sekizinde sözü ve müziği kendisine ait. Beraberinde müziği Fikret Kızılok ve sözleri Ahmet Arif’e ait olan “Vurulmuşum” isimli şarkıya da ayrıca yorum getirdi.

Albümün diğer sürprizlerinden biri de Ceza ile gerçekleştirdiği “Terslik Var” isimli düet olurken henüz bir şarkıya klip gelmedi.

Ender Balkır’dan “Harput” Türküleri

Söylediğim gibi insan heybesinde biriktirdikleri ile ,tecrübeleri ile evrilir, başkalaşır. Ve bu başkalaşma süreci de doğru şeyler biriktirmeyi başarmışsa eğer, doğru insanlarla buluşmasını sağlar bence. Doğru insanlar, doğru projeler, her biri yeni heyecanlar ve çalışma azmi olarak dönüyor ve bu heyecan seni her şeye hazırlıyor işin doğrusu.

Ender Balkır / Müzik Ekspres söyleşisinden

Müzik Ekspres sayfalarında bu ay konuk ettiğimiz isimlerden biri de Ender Balkır’dı. Balkır, Mart ayının ilk günlerinde üçüncü albümü “Harput”u Kalan Müzik etiketi ile yayınladı.

Albümün lansman konseri 09 Mart’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. 10’a yakın müzisyenle albümdeki hemen hemen her türküye yer verdiği konseri sanatçı dostları Mazlum Çimen, Onur Akın, Zafer Gündoğdu, Kubat, Çağrı Çetinsel, Grup Zemheri gibi sanatçı dostları ile birlikte dinledik.

Albümde yer alan bu şahane türküleri ve daha fazlasını dinlemek için Ender Balkır’ın her cuma Beyoğlu Mektup Sahnesi’nde olduğunu hatırlatırız.

Türkülerin Acı Kayıpları

Halk Müziğinin usta sanatçısı, değerli halk ozanı Emre Saltık ve ve müzik çalışmalarını Viyana’da sürdüren, solo albümlerinin yanında kurucusu olduğu Nim Sofyan ile albümlere ve birçok konsere imza atan, değerli müzisyen / dostum Alp Bora aynı gün kalp krizinden hayatını kaybetti.

Uzun yıllardır halk müziğine yaptığı çalışmalarda prodüksiyon yönetmenliği, icracı ve eğitmen olarak önemli katkılarda bulunan Saltık beraberinde nice önemli albüme imza attı.

Alp Bora ise Viyana’da yaşıyordu ve solo olarak “Amber”, kurucusu olduğu Nim Sofyan ile “Divane”, “Agora” ve “Düm Tek” isimli albümleri ile tanıma şansını bulmuştuk kendisini.

Ve ayın 21’inde, Dünya Şiir Günü’nde Tayfun Talipoğlu’nu kaybettiğimizin haberi geldi. Kitapları, TV programları kadar şiir-türkü albümleri ile de kalbimizde özel bir yeri vardı.

Huzur içinde uyusunlar, türküleri ile kalbimizde hep yaşayacaklar.

Pentagram’dan “Akustik” Bir Dönüş

30 yıldır müzik dünyasında tartışmasız bir yerdeler ki her albümleri biraz daha katlandı sevinçler, biraz daha arttı onlara olan sevgi.

Mart ayının ilk günlerinde Sony Müzik Türkiye etiketi ile “Akustik” bir albüm çaldılar kapımızı. Albümde davulda Cenk Ünnü, bas gitarda Tarkan Gözübüyük, gitarlarda Hakan Utangaç, Metin Türkcan ve vokalde Gökalp Ergen’den oluşan gruba, bu müzikal yolculuğun efsane isimleri Murat İlkan, Ogün Sanlısoy ve Demir Demirkan’ın yanı sıra Kerem Özyeğen, Ozan Tügen, Şebnem Ferah, İskender Paydaş, Melisa Uzunarslan gibi önemli müzisyenler de eşlik etti. İlk klip ise Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde “Sonsuz”a çekildi.

Özetle efsane kadro yeniden bir araya geldi ve şimdiden yeri yılın en iyi albümleri listesine eklendi. Grup Mart ayı içinde İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa’da konserler de gerçekleştirdi.

Greek Garden ile Komşu Kıyıya Selam

Ahenk Müzik etiketi ile yayınlanan “Greek Garden” iki konservatuarlı müzisyen Serkan Bağtır ile Erdem Okçuoğlu’nu yan yana getirdi.

Yunan müziğinden seçkin 19 eserin yorumlandığı enstrümantal albümün kapak fotoğrafı benim bir çalışmam. Bu projenin hazırlandığını duyduğumda elimdeki arşivden bir seçki yapıp sunmuştum ve seçkiyi karşı tarafa bırakmıştım. Seçilen bu fotoğrafsa ilk sergimde yer alan çalışmalarımdan biriydi.

Albümde sürpriz şarkılarla da karşılaşacaksınız. Sezen Aksu’dan “Adı Bende Saklı”, Nilüfer’den “Ta Uzak Yollardan”, Seza Kırgız’dan “Yalnızlığım”gibi. Yunan şarkılarından bizlere uyarlamaydı, bu albümde enstrümantal bir yorumla dinleyeceğiz.

 Aynur Doğan’a “Akdeniz Müziği Ustası” Ödülü

ABD’deki Berklee Müzik Okulu tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Akdeniz Müziği Ustası ödülü bu yıl Kürtçe müziğin tanınmış ismi Aynur Doğan’a verildi.

Sanat direktörü Javier Limón “Aynur gibi kariyeri boyunca pek çok zorlukla karşılaşan ve arayışını sabırla sürdüren büyük yeteneklerin farkına vararak, gelecek kuşaktan kadın müzisyenler için bir örnek oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Akdeniz Müziği Ustası ödülü 2014 yılından beri veriliyor. İlk yıl , flamenko gitaristi Pepe Habichuela ve flamenko şarkıcısı José Mercé tarafından kabul edilen ödül, ertesi yıllarda mızıka sanatçısı Antonio Serrano ve flamenko efsanesi Pepé de Lucía’ya verildi.

Ödül 16 Mart akşamı düzenlenen törenle Aynur Doğan’a takdim edildi.

 Çanakkale Anısına Senfonik Konser

İskender Paydaş’ın “Zamansız Şarkılar” projesi bir kere daha bu kez senfoni orkestrası ile sahnelere taşındı.

Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında Fulya Sanat Merkezi’nde düzenlenen gecede Paydaş şarkılarına Çiğdem Erken, Mirkelam, Atiye, Serkan Çağrı, Özgün, İpek Açar eşlik etti. TV ekranlarından da canlı yayınlanan konser dinleyiciler tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

17 Yıl Sonra ‘’Bilinmeyenle Karşılaşmak”

Sahne yolculukları devam ediyordu Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nun ama tam 17 yıl geçti yeni bir albüm buluşması için.

Bu uzun soluklu bekleme geçtiğimiz günlerde Kalan Müzik etiketi ile yayınladıkları “Bilinmeyenle Karşılaşmak” isimli albüm ile son buldu. Albümde “Ağlama Yar”, “Mihrican mı Değdi”, “Ahçik”, “Sen Benden Gittin Gideli” ve “Eski Tüfek” gibi keyifle dinlediğimiz eserleri bir de kendilerinden dinliyoruz diğer çalışmalarının yanında.

Ve kendilerine Volkan Kaplan, Rıza Can Özel, Emre Sınanmış, Sinan Cem Eroğlu gibi müzisyenler de eşlik ediyor. İkilinin yaklaşan ilk konseri 01 Nisan tarihinde Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde.

Nisan Ayında Kimleri Dinleyeceğiz

“Ben ağırlıklı olarak etnik, senfonik, jazz ve rock müzikten besleniyorum” diyen ve yıllardır yaptığı müzikten taviz vermeden kendini dinleten Soner Olgun’dan yeni albüm 07 Nisan tarihinde yayınlanacak. Albümün adı “Efsane Türküler 1”. Türkiye’nin çeşitli yörelerinden 9 türkü, 2 Azeri türkü ve 1 Kırım türküsü yer alacak albümde.

Yine aynı tarihte yayınlanacak albümlerden biri de Orhan Osman (Buzuki Orhan)’a ait “Live Balkan Ekspres Project”. Bu konser albümünde kendisine Ateshhan Yuseinov ve SkilleR eşlik ediyor. Konserin tamamı ayrıca YouTube üzerinden de dinlenebiliyor.

Can Bonomo'dan Dördüncü Albüm: Kainat Sustu "Kâinat sustu ve artık başkalaştırılmak pahasına; sanata hürriyeti, hüviyeti ve heyecanı yeniden atfetmek için gölgesi savaşlardan büyük aksedecek adımların sesini duymayı bekliyor. Bu albüm işte benim adımımdır. İnsanlık adına eminim çok küçük. Ve fakat vicdanım adına ehemmiyeti ölçülemez.” Can Bonomo, iki yıl aradan sonra Mart ayının ilk günlerinde dördüncü albümü “Kâinat Sustu”yu dinleyicilerinin beğenisine sundu. 10 şarkının sekizinde sözü ve müziği kendisine ait. Beraberinde müziği Fikret Kızılok ve sözleri Ahmet Arif'e ait olan “Vurulmuşum” isimli şarkıya da ayrıca yorum getirdi. Albümün diğer sürprizlerinden biri de Ceza ile gerçekleştirdiği "Terslik Var" isimli düet olurken henüz…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.98 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Threesome