EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Mert Carim

Mert Carim

Yeni yılın ikinci söyleşisinden merhaba. Bu hafta “Haftanın Söyleşisi” konuğum sevgili Mert Carim. “Kış Düşmeden”, “İstirhamım Olur”, “Senden Sonra”, “Yıllar” isimli single çalışmalarının ardından beşinci çalışması “Aklım Hep Sende” ile geçtiğimiz hafta içinde buluştuk ve üzerine konuşmak istedim ve kendisi kırmadı  ilk söyleşimizi gerçekleştirdik.

Sözü ve Müziği  kendisine düzenlemesi ise Genco Arı’ya ait olurken parçanın prodüktörlüğünü Gökhan Türkmen, Mert Carim ve Genco Arı birlikte üstlendiler.  Carim yeni şarkısında “Hayatında var olan iniş-çıkışları, bilhassa yaşadığı aşk hezeyanını kabullenemeyen bir sıkışmışlık hikayesini anlatıyor ve unutmanın, alışmanın ihanet olduğunu, gülebilmenin yalnızca aklında aşık olduğu kişinin varlığı ile gerçekleşebilecek bir eylem olduğuna inanılmış bir feveranı dinleyicilere sunuyor. ve yine eklediği gibi aşkın ve acısının doğal afetler misali bizi ne zaman, nerede bulacağını bilmiyoruz.

Zaten zor zamanlardan geçiyoruz, gündemin ve insanların mutlu olduğu tek bir gün yok; üstüne karlarla kaplanıyoruz ki o eski kar sevincimiz yerini adeta işkence haline bırakıyor ki üşüyoruz. Bu zamanlarda yine içimizi ısıtan tek şeyin müzik olduğunu biliyoruz. Şarkı bu zamanın bize güzel bir hediyesi oluyor ve ne mutlu ki üzerine konuşma şansını da bulabiliyoruz; gönül yeniden yeni şarkılarında ve başka başka projelerinde yine kendisi ile buluşmayı diliyor.

Yeni yıl geldi, geliyor derken bir ay daha bitiyor ve son haftasından size bu söyleşi ile sesleniyorum. Kendisine, başta Sema Sepin olmak üzere GTR Müzik ailesine vesile oldukları için teşekkürlerimizi iletiyorum. Şubat ayında yeniden görüşmek üzere, mutlu hafta sonları hepimize.

Yeni şarkınız “Aklımda Hep Sen” ile yeniden sizinle buluştuk ama sizinle ilk söyleşimiz o yüzden en başa dönelim ve sizi en baştan tanıyalım da istiyorum. Öğreniyorum ki her şey iki yaşında tanıştığınız enstrümanla başlıyor; bu tanışmaya dair neler hafızanızda ve sonrasında çocukluğunuz ve müzik dünyanız nasıl bir yolculukta?

Bir aile dostumuzun aldığı darbukayla başladı her şey babam müzikle çok haşır neşir bir insandır hala da öyle. Dolayısıyla hiç uzak kalmadık müzikten çocukluğumda. Ben Ümraniye’de büyüdüm sokakta geçti çocukluğum bir yanda piyesler, tiyatro oyunları bir yanda mahalle maçları bu zamana kadar geldik çok şükür.

Daha sonra Tiyatro ve Klasik Türk müziği üzerine aldığınız eğitimi kurduğunuz bir müzik grubu ile çalışmalar yaparak devam ettiriyorsunuz ta ki 2008 yılında aldığınız kararla solo olarak devam edene kadar. Peki hem bu eğitim hem de yavaş yavaş sahnelerle buluşma size nasıl bir profesyonellik sunuyor, hedefiniz tam olarak ortaya konmuş olunuyor mu buraya geldiğimizde?

Ben hedef koymadım hayatımın hiç bir döneminde kendine kaderci bir tipimdir sadece olmasını istediğim şeyleri diler ve iyi niyetle çalışmaya gayret ederim. Kaderin gayrete aşık olduğu gerçeği hep zihnimde döner. Siz ne planlarsanız planlayın hayat her seferinde sizi şaşırtmayı başarır. Profesyonellik konusuna gelince aslında bunların tamamına tecrübe diyebiliriz. Sahnede oldukça ürettikçe ne hayattan ne istediğimi daha iyi anlar oldum.

 

Müzik kariyerinize bu süreçte bir dizi müziği (İnadına Aşk) eklerken bir yandan da sahne sanatlarında sizi görmeye başlıyoruz ki Şahane Damat, Yalaza, Tövbeler Olsun isimli dizilerde, müzikallerde karşılaşıyoruz sizinle. Tam da burada oyuncu kimliğinizi konuşalım istiyorum aslında; size kattığı, yaşattığı heyecanı dinleyelim istiyorum ve önümüzdeki günlerde yeni projelerde de buluşacak mıyız, onu merak ediyorum?

Oyunculuk benim için çok özel bir heyecan aslında özgürlüğümün anahtarı hayatın içinde yapamadığınız bir çok şeyi size oyunculuk altın tepsiyle sunar çok heyecan vericidir bu sebeple. Önümüzde projeler var menajerim Sinem Aksoy ile değerlendirip yeni heyecanlara yelken açacağız.

 

2016 yılını “Kış Düşmeden” ile karşılıyorsunuz ki o günden bugüne de GTR ailesi ile yolculuğunuz kopmuyor. Bu ekiple buluşmanız nasıl oluyor ve bu ilk şarkı bugün baktığınızda sizin için nasıl bir yerde duruyor, neler hissettiriyor?

GTR Müzik ile bu işle tanışmadım aslında. GTR Müziğin kurulum aşamasının her yerinde ben de vardım. Benim aile şirketim GTR Müzik; Allah nefes verdiği müddetçe Gökhan, Sinem, Fatih istediği müddetçe ben ordayım. ‘Kış Düşmeden’ çok özel bir şarkı benim için hepsi çocuklarım gibi bir klişenin içine düşmek istemiyorum. Biz bu işin emekçileriyiz ve ‘Kış Düşmeden’ benim ilk emeğim. Her açıp dinlediğimde emeği geçem kardeşlerimle gurur ve onur duyuyorum.

 

Kayıtlarınızı dinlediğimde sizin genellikle sakin bir dünyanın içinde olduğunuzu özellikle de akustik performanslarınızı dinledikten sonra çok daha iyi anlıyorum, yanılıyor muyum. Mesela “Yılan” isimli şarkınızı Gökhan Türkmen ile akustik olarak sundunuz yakın zaman öncesinde ve de çok beğenildi. Bu şarkının buluşması, kayıtı nasıl gerçekleşti peki, digital platformlarda başka versiyonları bekleyecek mi bizi?

“Yılan” hepimizin çok sevdiği bir şarkı. İstanbul’dan kaçtığımız bir hafta sonu kaydettik. Biz genelde evde ya da tatildeysek Gökhan’la hep meşk halindeyiz, seviyoruz müzik yapmayı yine öyle tıngırdatırken Sinem ve Esra hadi çekelim dediler ortaya bu güzel kayıt çıktı. Çok sakin biri değildim aslında ama yaş aldıkça yaşadıkça sakinleşiyorum hayat bizi güzele hazırlıyor. Dolayısıyla bu da müziğimize yansıyor.

Sözleriniz, besteleriniz sadece sizin sesinizde kalmadı bazıları ile Gökhan Türkmen, Berkay, Hande Ünsal, Bora Uzer albümlerinde, başka renklerde hayat buldu. Hangi şarkılardı dinlediğimiz ve şarkılarınızın başka adreslerde bu buluşmaları siz de nasıl bir yerde durdu?

Ben sanatın egoistçe yapılmasını doğru bulmuyorum çok ortak şarkıda buluştuğum arkadaşım var. Kim benimle çalışmak isterse bakış açımız uyuyorsa aynı yerden bakıyorsak çalışıyorum. Başka duyguların şarkılarıma dokunması kusursuz bir his çok mutluyum şükürler olsun.

 

ve evet yeni şarkıdayız: Aklımda Hep Sen. Klibi ile eş zamanlı henüz çok yeni yayınladığınız şarkınızda bu kez Genco Arı’yı imzası görüyoruz düzenlemesinde ve enstrümanlarında. Bir dönem tüm hepimiz evlerimize kapandık ve aklımızı hep birilerinde, bir yerlerde bıraktık. Siz bu süreci nasıl yaşadınız, neler yaptınız; bu şarkı yine bu sürecin bir hediyesi mi, devamında neler bekleyecek bizi?

‘Aklımda Hep Sen’ aslında çok yeni yazdığım bir şarkı yani evlerde kapalı olduğumuz döneme ait değil. Ben insanların birbirini unutmasına çok takık biriyim bana en büyük ihanetmiş gibi geliyor. Aslında biraz onun isyanıdır bu şarkı. Biz pandemiyi çalışarak geçirdik aslında 2 single 1 albüme imza attık Gökhan’la beraber ve bundan sonra da çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Sadece artık süreleri kısaltıp 45-50 günde bir şarkı çıkarmayı planlıyoruz.

 

ve son olarak bu yıl içerisinde sahnede buluşmamız mümkün olacak mı sizinle, yine daha önceki sahne performanslarınızı öğrenmek istiyorum, nasıl bir repertuar bekliyor dinleyicinizi, siz sahnede olmaktan ne kadar mutlusunuz?

Sahnede olacağız sosyal medya hesaplarımızdan sahne tarihlerini öğrenebilir dinleyicilerimiz. Repertuarımız biraz acılı, şalgamı kebabı lahmacunu ve şarkıları acılı seviyoruz biz.

 

Söyleşimizin sonunda kısa sorularım olacak ve sonrasında yeniden buluşmayı dileyeceğim.
İlk aldığınız albümü hatırlıyor musunuz?

Metallica-Reload

 

Bu yolculuğunuzda size en çok kim eşlik etti, kimler ilham oldu, kimleri keyifle dinlediniz?

Çok isim var belli bir tarz dinlemem kalbimi titreten her şeyi dinlerim. Ama başlıca Gypsy Kings, Yanni gibi isimleri ve grupları çok dinledim.

 

Bir  gün birlikte çalışmak istediğiniz bir müzisyen var mı?

Cheb Mami ile şarkı söylemek çok istiyorum.

 

Hangi filmin ya da dizinin müziğini siz yapmış olmayı isterdiniz?

‘Meet Joe Black’ çok sevdiğim bir iş, bence aşkın bedensizliğini çok iyi anlatan bir film ağlaya ağlaya yapardım herhalde.

 

Sevgililer günü yaklaşıyor ve en aşk şarkınızı öğrenmek istiyorum?

Bu sıralar ‘Aklımda Hep Sen’

 

Bugüne kadar sizden hiç cover dinlemedik özel bir sebebi oldu mu, bir şarkı seçmek yorumlamak isteseydiniz bu hangisi olurdu?

Özellikle söylemiyorum gibi bir gayretim yok ama bir Kayahan şarkısı coverlamak isterdim.

 

Her konuğuma soruyorum ki en çok hangisi ile mutluydu ya da hala mutlu; plaklar, kasetler, CD’ler, dijital müzik?

Tabi ki kasetler 36 yaşındayım kasetten başkası işlemez bana.

 

ve son olarak bizim için bir şarkı seçmenizi diliyorum ki tam da şu anınızın ruh hali olsun, finali öyle yapalım.

Fikret Kızılok-Haberin Var Mı?

Yeni yılın ikinci söyleşisinden merhaba. Bu hafta "Haftanın Söyleşisi" konuğum sevgili Mert Carim. "Kış Düşmeden", "İstirhamım Olur", "Senden Sonra", "Yıllar" isimli single çalışmalarının ardından beşinci çalışması "Aklım Hep Sende" ile geçtiğimiz hafta içinde buluştuk ve üzerine konuşmak istedim ve kendisi kırmadı  ilk söyleşimizi gerçekleştirdik. Sözü ve Müziği  kendisine düzenlemesi ise Genco Arı’ya ait olurken parçanın prodüktörlüğünü Gökhan Türkmen, Mert Carim ve Genco Arı birlikte üstlendiler.  Carim yeni şarkısında “Hayatında var olan iniş-çıkışları, bilhassa yaşadığı aşk hezeyanını kabullenemeyen bir sıkışmışlık hikayesini anlatıyor ve unutmanın, alışmanın ihanet olduğunu, gülebilmenin yalnızca aklında aşık olduğu kişinin varlığı ile gerçekleşebilecek bir eylem olduğuna inanılmış bir feveranı…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*