EDİTÖRDEN
Anasayfa / SINGLE / EP / Müge – Ateşten

Müge – Ateşten

“Saatinden değersiz hayatınla ikimiz de biliyoruz kuralları.”

Bir süredir söz ve müziği kendisine ait çalışmalarını bağımsız müzisyen olarak yayınlayan ve yabancı prodüktörlerle çalışan elektronik müzik, grime, bedroom-pop, synth-wave tarzında şarkılar yayınlayan Müge yeni teklisini ünlü rapçi Server Uraz’a ait Epidemik Yapım şirketinden çıkarıyor. Ateşten ismini verdiği şarkısını Türkiye’de daha önce hiçbir kadın şarkıcı tarafından yapılmamış bir kliple yayınlayacak olan Müge Ankara’da Pavyon’da çektiği klipte şarkıcı bir konsomatrisi canlandırıyor.

“Sokaklarda çok uyudum şimdi ben de vurmayı öğrendim.”

Kadınların maruz kaldığı ataerkil toplumda pavyonu bu dünyanın bir minyatürü olarak ele alan video klipte kadın olmanın hem ne kadar savunmasız hem de ne kadar güçlü kılabildiği üzerinden bir hikaye anlatılmaya çalışılıyor. Özellikle güçlü erkeklerin güçsüz sandıkları kadınlarla aralarındaki o bitmez alışverişi başka bir yerden kurmaya çalışıyor. Senaryosu Müge’ye ait klipte tüm sisteme ve kadınların yalnız bırakılmışlığına bir isyan var.

“Kimsenin kazanmadığı ama herkesin birbirini yaktığı bir hikaye bu. Bu yüzden pavyonda geçiyor.”

Server Uraz, Frekans, Yunus Emre gibi rapçiler, oyuncu Mert Altınışık ve youtube fenomeni AngaraBebesi’nin de yer aldığı klip Ankara’nın tehlikeli Ulus sokaklarında ve İzabel Night Club’de çekildi. “Ateşten” yayında.

 

Hakkında:

Profesyonel müzik hayatında TRT Ankara Radyosu’nda TSM Koristliği ile başlayan Müge, 2012 yılında O Ses Türkiye Yarışması’na katılıp iyi bir dereceyle elendikten sonra kendi söz ve müziklerini yazmaya başladı. Aynı yıl ilk teklisi “Olsun” u çıkardı ve Ankara’da kurduğu ev stüdyosunda bağımsız müzisyen olarak kendi müziklerini üretmeye başladı. Ankara da Özlemiş şarkısıyla Spotify Türkiye Top 50 listesinde bir hafta listede kalmayı başararak evindeki minik stüdyosunda hazırladığı şarkılarla bağımsız bir müzisyen olarak hayli iyi bir başarı elde etmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliği aktivisti olan Müge şarkılarını bu çizgiden hareketle özgür kadın hikayeleri anlatarak yazmaktadır. Şarkılarında bar müzisyenliği yaptığı şehirlerin ve insanların hikayelerini anlatan Müge, Ankara ve sahne aldığı diğer şehirlerde ruhuna dokunan anılarla hazırladığı şarkılarında eşit, özgür bir dünya hayaliyle müzikli masallar anlatmaktadır. Sahne hayatı ve müzik üretimi halen aktif olarak devam ederken bazı şarkılarını politik-pop olarak da adlandırmaktadır. 2021 yılında kendisi de müzisyen ve rapçi olan Server Uraz’ın şirketi Epidemik Yapım ile anlaşarak yeni şarkılarını Epidemik Yapım etiketiyle ile yayınlamaya başlamıştır.

 

 

"Saatinden değersiz hayatınla ikimiz de biliyoruz kuralları." Bir süredir söz ve müziği kendisine ait çalışmalarını bağımsız müzisyen olarak yayınlayan ve yabancı prodüktörlerle çalışan elektronik müzik, grime, bedroom-pop, synth-wave tarzında şarkılar yayınlayan Müge yeni teklisini ünlü rapçi Server Uraz'a ait Epidemik Yapım şirketinden çıkarıyor. Ateşten ismini verdiği şarkısını Türkiye'de daha önce hiçbir kadın şarkıcı tarafından yapılmamış bir kliple yayınlayacak olan Müge Ankara'da Pavyon'da çektiği klipte şarkıcı bir konsomatrisi canlandırıyor. "Sokaklarda çok uyudum şimdi ben de vurmayı öğrendim." Kadınların maruz kaldığı ataerkil toplumda pavyonu bu dünyanın bir minyatürü olarak ele alan video klipte kadın olmanın hem ne kadar savunmasız hem de ne…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*