Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Murat Ak

Murat Ak

Yeni albüm için hazırlıklara başladınız ve detaylarını öğrenmek için heyecanlanıyorum ama öncesi dünden bugüne yol alalım ve ilk olarak okul yıllarından bahsedelim istiyorum, burada da eğitiminizi bırakıp konservatuara geçtiğinizi öğreniyorum. Müzikle ilk buluşmanız nasıldı, nasıl bir arkadaşlıktı ki yola onunla devam etme kararı aldırdı size?

Müzikle ilkokul yıllarında babamın hediye ettiği bir bağlamayla tanıştım. Ama müziğin hayatımda baskın hale gelmesi lise yıllarımda başlar. Çeşitli amatör gruplar kurduk o yıllarda. Bu gruplarda zaman zaman enstrüman çaldım zaman zaman solistlik yaptım. Hacettepe Üniversitesini kazanarak Ankara’ya gitmem bu şehirde çeşitli barlarda, kulüplerde sahne almama vesile oldu. Müzikle yaşamaya devam edeceğim burada daha da netlik kazandı. Ben de İ.T.Ü. devlet konservatuarı sınavını kazanarak İstanbul’da yaşamaya başladım.

Ve Çamur sizin öğrenci olduğunuz yıllarda, siz tarafından doğdu. Çamur olarak güzel işlere imza attınız ki albüm “Bu Aşkın Izdırabını…” dinleyiciler tarafından çok sevildi, yayınlandığı dönem ses getirdi, birçok konser verdiniz. Nasıl bir süreçti adınıza, birlikte geçen müzik yolculuğu siz de neler biriktirdi, neden daha sonra yollar ayrıldı?

Çamur benim için her anlamda çok özel. Arkadaşlarımla birlikte çok uzun yıllar çok emek verdik bu isime. Hem müzikal hem duygusal anlamda çok şey kattı bana. Eğitti ve büyüttü beni diyebilirim Çamur için. Yaptığımız müzikten ve sahneden çok keyif aldık. İyi kötü çok şey yaşadık. Ama bütün insani ilişkilerde olduğu gibi zaman içinde yıpranıyor ve tüketebiliyorsunuz bir süreci. Bu her şeyi daha da kötü yapıyor. En güzel yerinde ve tadında bırakmak lazımdı. Yoluma yalnız devam etmem daha zor ama daha doğruydu. Ben de yalnız yürümeye başladım.

Murat Ak
İlk solo albümünüz öncesi sizinle karşılaştığımız bir başka adresse Zerrin Özer’in “Zerrin Özel” isimli albümüydü. Sekiz şarkıda imzanız vardı ve beraberinde kendisine vokalde yaptınız. Kendisi ile buluşmanız, bu şarkılarınızın albüme dahil olması nasıl oldu?

Kendisi yeni albümü için repertuar arayışındayken benim şarkılarım dikkatini çekmiş. Bu vesileyle bir araya geldik. Daha sonra albüm sürecini birlikte yaşadık. Zerrin Özer tartışmasız bu ülkenin en iyi kadın solistlerinden bir tanesi. Kendisine kendi şarkılarımda vokal yapma şansını da yakaladım bu çalışma esnasında. Keyifli bir dönemdi.

Derken albüm geldi ve bir söz hariç tüm sözler ve besteler size aitti. “Destur” için siz bir hayli titiz davrandınız sanırım zira dinleyicileriniz heyecanla bekliyordu, nasıl bir stüdyo süreci yaşattı size, kimler gerek kadroda yer alarak gerekse manevi olarak yanınızdaydı bu akış içinde?

Ülkemizde – hele de alternatif müzik yapıyorsanız- müzisyenler için şartların ne kadar zorlaştığını hepimiz biliyoruz. Benim için de ciddi mesai isteyen, çaba isteyen zor ve çetin bir süreçti. Buraya isimlerini sığdıramayacağım çok sayıda müzisyen arkadaşım ve ustalarımdan hem müzikal hem manevi anlamda destek aldım. Bu anlamda çok şanslı olduğumu söyleyebilirim. Ama dostluğunun, abiliğinin yanı sıra Mazlum Çimen’le profesyonel anlamda çalışmak bambaşka bir heyecan ve keyifti benim için.

Murat Ak
Eşber Yağmurdereli, Mazlum & Saki Çimen, Suavi, Selçuk Yöntem, Cahit Berkay, Derya Köroğlu, Arif Sağ ve daha nice isim albüm çıkmadan “Destur” için bir araya geldiler ve oradan da gördük ki ülkemizin en önemli isimleri bu albümü daha çıkmadan desteklediler. Albüm çıktıktan sonra siz neler biriktirdiniz, dinleyicilerinizden nasıl tepkiler geldi?

Saydığınız isimlerin bir araya gelip bu albümü canı gönülden desteklemeleri benim ne kadar şanslı bir insan olduğumu gösteriyor. Bu aynı zamanda bu güzel insanların sevgisine, desteğine layık olabilmek açısından taşımaktan hiç yorulmadığım tatlı bir yük.

Çamur dinleyicisi zaten benden bir albüm bekliyordu. Onlarla tekrar gönül birlikteliği kurmak beni çok mutlu etti. Bunun yanı sıra “Şubat” ve “Behzat Ç.” gibi şimdiden kültleşmiş yapımlarda şarkılarımın yer alması benim için bambaşka bir hazdı. Bu sayede müziğim daha da bilinir sevilir hale geldi.

Albümden iki şarkıya klip geldi. Kemal Başbuğ ve Mete Özgencil tarafından çekildi. Ama sizin bir şarkınız var ki “Ayrılamıyoruz Meliha’yla” açıkçası sanki ona da bir klip beklendi / bekledik. Pek böyle “nedir bu şarkının hikayesi” gibi sorular sormak istemesem de sanki bu şarkının hikayesini öğrenmek gibi bir isteğim var :)

Her zaman her başım sıkıştığında aklına fikrine ihtiyaç duyduğum bu ülkenin önemli sanat insanlarındandır Mete Özgencil. O’nun gibi bir duayen ile çalışmak bana kendimi çok özel hissettirdi. Kemal Başbuğ gibi tartışılmaz bir marka ile bir araya geldik diğer klip için. Apayrı bir keyifti benim adıma.

Meliha benim yakın bir dostumun sevgilisiydi :) Yıllar önce bu dostumla dertleştiğimiz gecelerden birinden sonra yazdım bu şarkıyı. Dert onun şarkı benim anlayacağınız :) Şimdi evliler. Bebekleri de var. Meliha gitmedi yani :)

“Hara” şarkınızın da yolculuğu bir hayli keyifli. Çamur’dan sonra Zerrin Özer’den dinledik ve en son Saki Çimen ile birlikte yeniden sizden dinledik, klibini izledik. Peki bu şarkının nasıl bir tılsımı var, her üç kayıtta da size neler yaşattı, tattırdı?

“Hara” Çamur için ve benim için çok özel bir şarkı. Müzikal serüvenimizde apayrı bir yeri var. Birçok müzisyen arkadaşımız yorumlamak istedi bu şarkıyı. Zerrin Özer’ de düzenleme aynıydı ama böyle bir vokalden dinlemek çok farklı geldi bana. Saki ile birlikte yorumladığımız versiyonunu Çağdaş Yarman aranje etti. Riskli bir işti ama biz sonuçtan gayet memnun kaldık. Hissiyatı bambaşkaydı. Benim konserlerimde hala en fazla istenen, eşlik edilen şarkıdır. Hayatımın sonuna kadar hep sahne repertuarımda olacak galiba. Öyle görünüyor :)

Söz yazarı ve besteci kimliğiniz bu yeni albümde yine genele mi yayılacak yoksa sürprizler olacak mı, bizi nasıl bir albüm bekleyecek ve stüdyo sürecinde neredeyiz, ne zaman dinleyeceğiz? Bu yeni albümde kimler eşlik edecek size, albümle ilgili tüm detayları öncesinde sizden dinliyor olmaktan mutlu olacağız?

Yeni albümün repertuarı hazır. Tüm şarkılar bana ait. Farklı aranjörlerle birkaç şarkı üzerinden demo çalışmaları yapıyoruz şu an. Albümün soundunu daha iyi yakalayabilmek için böyle bir yöntem deniyoruz bu sefer. Kurgusu, hissiyatı, müzikalitesi hepsi bir bütün benim için. Bu sebeple biraz ince eleyip sık dokuyoruz her zamanki gibi. Klasik Murat Ak dinleyicisini tatmin edecek, yeni duyacak olanları da kendine bağlayacak bir albüm olacağını düşünüyorum.

Murat Ak
Dünden bugüne kimlerin dinleyicisi oldunuz, hangi müzisyenler hayatınızda ayrı bir yerde, çizgide durdu? Bir gün için çalışmayı özellikle istediğiniz birisi var mı bu anlamda?

Çok farklı türler dinlemek insanı zenginleştirir ve ufkunu açar. Bu anlamda yıllardır belli bir türe bağlı kalmadım. Bu müziğime de yansıyor zaten. Arabeskten hard rock’a klasiklerden geleneksel müziğimize bütün türlerin iyi örneklerini dinlerim. Cezayir asıllı Fransız müzisyen Souad Massi’yi çok dinliyorum şu aralar. Bizden de bir “Ah Muhsin Ünlü” şiirinden Ali Atay’ın bestelediği, Kocaeli depremine gönderme yapan “Kocaelisin Sen Bizim Canımız” şarkısını epeydir bıkmadan dinliyorum.

Gerek sahne de gerek albümlerimde müziğime emeği geçmiş bütün müzisyen arkadaşlarımla çalışma şansı yakaladığım için kendimi şanslı sayıyorum. Şu an özellikle çalışabilseydim dediğim biri yok aklımda ama gelecekte iyi ki çalışıyorum dediğim birçok isimle bir araya geleceğimize eminim.

Murat Ak
Ve son olarak müziği bir yana bırakmamız gerekirse hayatınızın diğer renklerini öğrenmek istiyorum, müziğin sustuğu yerde dünyanızı başka neler tamamlıyor, nelere vakit ayırabiliyorsunuz, neler sizi heyecanlandırıyor?

Müzik dinleyerek yemek yapmayı çok severim. Gündemi, memleketi sıkı takip ederim ve bol bol küfür ederim :) Fotoğraf uzun zamandır ilgi alanımdır fotoğraf gezilerine çıkarım. Sağlam belgesel arşivim vardır. Özellikle astrofizik belgesellerine dalar giderim. “The Big Bang Theory” adlı dizinin fanatiğiyim bütün sezonlarını tekrar tekrar izlerim. Sinemayı sıkı takip ederim. Bol bol “Fifa” oynarım ve yensem de yenilsem de her zaman Fenerbahçe’yi alırım:)

Murat Ak

Murat Ak
Destur / Çimen’s Yapım

 

 

 

Yeni albüm için hazırlıklara başladınız ve detaylarını öğrenmek için heyecanlanıyorum ama öncesi dünden bugüne yol alalım ve ilk olarak okul yıllarından bahsedelim istiyorum, burada da eğitiminizi bırakıp konservatuara geçtiğinizi öğreniyorum. Müzikle ilk buluşmanız nasıldı, nasıl bir arkadaşlıktı ki yola onunla devam etme kararı aldırdı size? Müzikle ilkokul yıllarında babamın hediye ettiği bir bağlamayla tanıştım. Ama müziğin hayatımda baskın hale gelmesi lise yıllarımda başlar. Çeşitli amatör gruplar kurduk o yıllarda. Bu gruplarda zaman zaman enstrüman çaldım zaman zaman solistlik yaptım. Hacettepe Üniversitesini kazanarak Ankara'ya gitmem bu şehirde çeşitli barlarda, kulüplerde sahne almama vesile oldu. Müzikle yaşamaya devam edeceğim burada daha da…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 3.7 ( 4 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*