EDİTÖRDEN
Anasayfa / SINGLE / EP / Netam & Damla – Hikaye

Netam & Damla – Hikaye

Netam ve Damla Temel’in EP’si Hikaye, iki müzisyenin çocukluklarından beri her yaz bir araya geldikleri Kadirli’de 1 yıl ara ile kaydettikleri iki şarkıdan oluşuyor.

Anılarla dolu arka bahçelerinde ellerinde mikrofonla yakalamaya çalıştıkları sesler, Damla’nın sözleri ve sesiyle birleşiyor. Piyano ve ukulele gibi akustik enstrümanlarla besteledikleri şarkıları elektronik müzik unsurları ve aldıkları kayıtlarla birleştiren ikili hissettiklerini müzik yoluyla anlatmanın yollarını arıyor.

Electronic, Pop, Progressive, Ambient, Experimental türlerindeki “Hikaye” tüm dijital platformlarda yayında.

 

Netam  Hakında

Netam, Utku Temel’in solo projesidir. Kalıplaşmış türler ve endüstriyel kaygılardan bağımsız kalma çabası içerisinde, sürekli evrilen ve her türlü işitsel ögeden beslenen bir müzik anlayışına sahiptir. Bu yüzden hiçbir bestesi tam olarak bitmiş değildir. 18 yaşına kadar Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan Netam, müzik hayatına 7 yaşında melodika ile başlar, 15 yaşında piyano ve sonrasında prodüksiyon ile devam eder. Mimarlık eğitimi almak için İstanbul’a taşındıktan sonra, bulunduğu coğrafyadaki çeşitli kültürlere ait müzikal ögeleri kendi müziğinde yansıtmaya çalışır. Netam, hiçbir türe ve etikete bağlanmadan, hissettiği müziği üretmeye devam etmektedir.

Damla Hakkında

Adana doğumlu bir şarkı / söz yazarı olan Damla Temel, müzik hayatına İstanbul’da devam etmekte. Damla, şarkılarında fantastik ögelerle gerçek hayatı birleştirerek alternatif bir evren yaratıyor, hissettiklerini ve düşündüklerini müziğiyle dile getirebilmenin farklı yollarını bulmaya çalışıyor. Netam ile işbirliği içerisinde ürettiği “Mor Bulut”, ve ardından “Yabani” albümü içerisinde Toprak ve Okyanus şarkıları geçtiğimiz yıllarda Kanto Records etiketiyle yayınlandı. Damla Temel’in son yayını ise Netam ile birlikte ürettiği kısa çalar, “Hikaye”. Tamar Records etiketiyle yayınlanan bu EP ise Damla Temel’in bir şarkı ve söz yazarı olarak farklı disiplinleri bir araya getirdiği bir çalışma.

Kırmızı bir balıkla
yüzerdim okyanusta
Binenler kayboldu
kağıttan uçaklara
Satırlara sıkışmış anılarım
Ürker olmuş siyah saçlarım
Toprağın altında derin sırlarım
Yorgun düşmüş, gülmüyor.

Söz: Damla Temel
Müzik: Netam

 

Mavi, ilk defa bir yaz akşamında gösterdi kendini. Ukulele çalıp şarkılar söylediğimiz bu sıcak akşamda Damla, yazdığı şiirlerden birini okumaya başladı. O anda ikimiz de ortaya çıkan şeyin mutluluğuyla uzun bir süre bu ezgiyi çalmaya devam ettik. Sonrasında ise günlerce evden çıkmadan kayıt aldığımız, gözümüzü bu şarkıyla açıp bu şarkıyla kapattığımız bir serüven başladı. Ortaya çıkan şarkıyı dinlediğimizde ise bir hikaye canlanıyordu kafamızda. Bu hikayeyi bir video çalışması ile anlatmaya çalıştık. Yaklaşık bir sene boyunca şekilden şekle giren bu şarkının son halini evrene salıyor olmaktan dolayı çok heyecanlıyız.

 

 

 Üşürüm seni, sensizliğinde
Bir satır gözyaşıyım ben derinlerinde
Rüyalarımı bırak
Sessizliğimi bırak
Bu dokunduğum uzun bir hikaye
Hapsolmuş tek bir cümlede
Bu sustuğum uzun bir hikaye
Rüyalarımı bırak
Sessizliğimi bırak

Söz: Damla Temel
Müzik: Netam

 

Damla ile pandemi sürecinde ürettiğimiz “Hikaye” evlerimize hapsolduğumuz bu süreçte piyano ile ürettiğimiz bir melodiyle başladı. Damla’nın sözleri ve sesiyle yeniden şekillenen bu şarkı aslında sessiz bir çığlık. Her gün okuduğumuz haberlerden, şahit olduğumuz şiddetten, nefretten hissizleştiğimiz ve sessizleştiğimiz bu dönemde tam da bu sessizlik ile başlayan şarkı, ilerleyen dakikalarında yavaşça bir çığlığa dönüşüyor.

 

Netam ve Damla Temel’in EP’si Hikaye, iki müzisyenin çocukluklarından beri her yaz bir araya geldikleri Kadirli’de 1 yıl ara ile kaydettikleri iki şarkıdan oluşuyor. Anılarla dolu arka bahçelerinde ellerinde mikrofonla yakalamaya çalıştıkları sesler, Damla’nın sözleri ve sesiyle birleşiyor. Piyano ve ukulele gibi akustik enstrümanlarla besteledikleri şarkıları elektronik müzik unsurları ve aldıkları kayıtlarla birleştiren ikili hissettiklerini müzik yoluyla anlatmanın yollarını arıyor. Electronic, Pop, Progressive, Ambient, Experimental türlerindeki "Hikaye" tüm dijital platformlarda yayında.   Netam  Hakında Netam, Utku Temel'in solo projesidir. Kalıplaşmış türler ve endüstriyel kaygılardan bağımsız kalma çabası içerisinde, sürekli evrilen ve her türlü işitsel ögeden beslenen bir müzik anlayışına sahiptir. Bu yüzden hiçbir bestesi tam…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*