EDİTÖRDEN

Nilay

“Haftanın Söyleşisi”nde bu haftaki konuğumuz sevgili Nilay Öncüloğlu. Müzik yolculuğuna küçük yaşlarda başlayan müzisyen aldığı eğitimin hemen ardından sahnelerle tanışarak yoluna devam ediyor. Derken dizi müzikleri kapımızı çalıyor ki birçok önemli dizi için müzik hazırladığını, sesini ve şarkılarını kattığını ben de yakın zaman öncesi öğreniyorum.

Derken kendi şarkıları dizilerden bağımsız kapımızı çalmaya başlıyor. Selim Gülgören destekli ilk iki çalışmasını bir Sezen Aksu coverı olan “Hazan” izliyor ki burada bir hayali gerçekleşiyor. Geçtiğimiz ayın ilk günlerinde kapımızı yepyeni bir şarkı ile çalıyor ki bu kez de hoş bir sürpriz Bora Duran eşlik ediyor kendisine. “Benim Olacaksın”; son günlerinde de olsa yazın en güzel şarkılarından biri oluyor müzik dünyası için.

Bu vesile başlayan sosyal medya sohbetlerimizde sesi ve kendi kadar da sohbetinin de çok güzel olduğunu görüyorum ve yeniden başlayacak olan köşemizin ilk konuklarından biri olmasını rica ediyorum. Bu teklifimi kırmıyor ve ben de her zaman olduğu gibi sorularımı kendisi ile paylaşıyor ve yanıtlarını bekliyorum. Kuşkusuz hız hiç kesilmeyecek ve yakın zamanda yeni şarkıları ile yeniden bizlerle olacak, bizler de dinlemekten ve paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Kendisine bir kere daha çok teşekkür ederim bu keyifli söyleşi için.

Ayrıca Razaki İletişim Menajerlik’e, Adem Akçay’a da sevgilerimi yolluyorum ve Ekim ayının ikinci söyleşisi ile sizlere güzel bir hafta sonu diliyorum.

Kadri Karahan

 

 

Tek tek tüm şarkılarınızı ya da özetle müziğe dair tüm yolculuğunuzu konuşalım istiyorum ama öncesinde her şeyin başladığı yıllara dönmemiz gerekirse küçük yaşlarda piyano ile tanışıklığınız ailenizin sizi müziğe yönlendirmesi ile devam etmiş, o yıllar nasıl hafızanızda, nasıl heyecanınızda bugün baktığınızda?

Merhaba öncelikle çok teşekkür ederim. Müzik benim için nefes almanın başka bir yöntemi. Eğitimini alıp sevdiğim işi yapıyor olmamın en büyük sebebi çok küçük yaşta müzik aşkımı fark eden ve bunun üzerine fazlasıyla düşen annem… Ve uzun yıllardır benim heyecanımı canlı tutan da onun bana hep inanması ve desteklemesi…

 

 

Daha sonrası bir konservatuar eğitimi beklemiş sizi ve yine çok genç yaşlarda sahne ile tanışmışsınız. Hem eğitim sürecinizi hem de sahnelerdeki ilk yolculuğunuzu dinleyebilir miyiz? Önceleri sadece vokal olarak yer aldınız değil mi ve kimlerin desteğini aldınız o yıllarda?

Evet; ilkokulu bitirdikten sonra İTÜ Devlet Konservatuarını kazandım ve lise döneminde sahneye çıkmaya başladım. İlk olarak Yeşim Salkım ile çalışmaya başladım. Sonrasında o yıllarda tanıdığımız birçok isim ile çalışma fırsatım oldu ama en uzun Yeşim Hanım ile çalıştım.

 

 

İlk single öncesi mi yoksa beraberinde mi sizden öğrenmek istiyorum ama bir de dizi müzikleri süreciniz var ki onlar da bir hayli dinleyici buldu kendine. “Hicran”, “Şeytanın Gözyaşları” ve “Paramparça” gibi önemli dizilere müziklerinizle dahil olmak nasıl bir
kapı araladı müzik kariyerinizde?

Aslında bu ne zaman sorulsa bahsetmekten en büyük keyif aldığım soru. Şeytanın Gözyaşları ve Hicran dizilerinin müzikleri, büyük usta Cahit Berkay’a ait olan diziler ve beni önermesi ile benim de yer aldığım iki proje. Fakat Paramparça benim 11880’den yapım şirketi ve müzik direktörü sevgili Hepgül Özdemiroğlu’nu bularak ulaştığım ve kendimi dahil ettirdiğim bir proje oldu :)  Üzerinden epey zaman geçti ama canım Hepgül ve benim için 11880 hala çevremize keyifle anlattığımız bir hikayedir.

 

 

“Teferruat” ilk single çalışmanız dört yıl önce yayınladınız. Sözü ve müziği size, düzenlemesi Selim Gülgören’e aitti. Hatta interneti gezerken coverlarının bile apıldığına denk geldim. O dönem bir single için ne kadar hazırdınız? İlk adım atma fikri nasıl hayata geçti ve nasıl geri dönüşler aldınız bu ilk yolculuğunuzda?

İlk şarkı olduğu için mi ya da ben o şarkımı çok sevdiğim için mi bilmiyorum ama kenarda köşede kaldı ve yeteri kadar duyulmadı maalesef. İtiraf etmek gerekirse zaman olarak da sanırım doğru bir zaman değildi. Dolayısıyla o şarkı ile geri dönüş alma şansım kısıtlı oldu tabi. Ama belki daha pop bir altyapı ile bir kez daha dinleyici ile buluşma şansı neden olmasın.

 

 

Ve ara çok açılmadan yine devamında Gülgören ile birliktelik bir şarkı daha devam ettiniz ve bu kez hızlı bir şarkı olan “Bi Bitmedin”i dinledik sizden. DMC etiketi ile yayınlandı bu şarkı ve sonrası da bugüne onlar ile birliktesiniz Söz yazarı ve besteci kimliğinizi konuşalım istiyorum burada da, ilham nereden geliyor nasıl kağıda ve sonra besteye dökülüyor sizde, ilk kimle paylaşıyorsunuz mesela?

Sevdiğim insanları dinlemeyi çok severim. İyi de bir dinleyiciyim sanırım. Kendi yaşadıklarım gibi dinlediklerimden de çok etkilendiğim oluyor. Bana her zaman söz ve müzik aynı anda gelir. Araba kullanırken bir anda kendimi emniyet şeridinde bulup melodiyi kaybetmemek için kayıt yapmışlığım var. İlk paylaştıklarım annem ve kız kardeşim oluyor çünkü bu konuda oldukça
acımasızlar ve bana da tam olarak bu lazım :)

 

 

Bir hayaliniz de hep bir Sezen Aksu şarkısı söylemekmiş ve bir gün bir telefon görüşmesi sonrası bu dileğiniz gerçeğe dönüşmüş. O çok sevdiğiniz şarkısı “Hazan” sizin yorumunuzla geçtiğimiz senenin son günlerinde Okay Barış düzenlemesi ile karşımıza çıktı. Sizin güçlü sesiniz ve besteleriniz bir cover ihtiyacı doğurmuyordu. ama bu da çok güzel bir anı oldu değil mi hem sizin hem dinleyiceriniz için.

Hem de çok güzel bir anı oldu… Sezen Aksu şarkısı söylemek bir yorumcu için eksik bir şeyin tamamlanması gibi… Emeği geçen, yanımda olan herkese  çok teşekkürler ama en çok sevgili Suzan Kardeş ve sevgili İnci Razaki’ye…

 

Ve gelelim beni daha da çok heyecanlandıran yeni çalışmanız “Benim Olacaksın”a. Şarkının kendi içinde harika sürprizleri var. “Hazan”da müzisyen kadrosunda yer alan Göksun Çavdar bu kez aranjör olarak yer alırken yine çok değerli birçok isim de size eşlik ediyor ki kendisi ile beraber Mehmet Akatay, Eralp Görgün, Erdem Sökmen, Mustafa İpekçioğlu isimleri gerçekten rüya bir ekip. Bu şarkı nasıl doğdu, nasıl bir stüdyo süreci yaşadınız ki Bora Duran’ı unutmadım hemen bir sonraki soruda ayrıca bu buluşmayı soracağım.

Bu şarkı ile ilgili her detay öyle hızlı, pozitif ve güzel gelişti ki, gerçekten şarkımızda yer alan her isim şampiyonlar ligi gibi… Hepimiz çok sevdik şarkıyı özellikle Göksun Çavdar’ın aranjesi ve çok yerinde bir tabir “Rüya ekip” ile şarkının can bulduğu halini dinleyince…

 

 

Benim de çok sevdiğim ve tanışma şansı da bulduğum sevgili Bora Duran şarkınızın konuk vokali, peki nasıl yan yana geldiniz? Buraya not düşmem gerekirse ben bu şarkıyı mesela sahnede canlı canlı da sizden dinlemeyi çok isterim :)

Bora ile uzun zamandır arkadaşız. Hatta bu şarkının da konusu “hadi bir kahve içelim” diye buluştuğumuzda çıktı. Hatta stüdyodaydık. Dinlettiğimde çok beğendi ben de “o zaman düet mi yapsak? :)” dediğimde “neden olmasın” dedi ve ikimizin yorumuyla “Benim Olacaksın” dinleyici ile buluştu.

 

 

Şu ana kadar konuştuğumuz tüm şarkılarınız kliplendi ama bu şarkınızın klibi çok daha renkli çok daha izlemesi keyifli. Bir de Suzan Kardeş sürprizi var ki klibinizi ve sürecini de merak ediyorum. Nasıl bir ekip çalışması oldu ki yazın bu son günlerinde nasıl iyi geldi tüm emeği geçenleri de ayrıca kutluyorum.

Yazın son günlerinde Bodrum’un eşsiz görüntüleri akıllarda hep taze kalsın ve tatil tadında bir klip olsun istedik. Sevgili yönetmenimiz Ufuk Eral ve ekibi ile baştan sona inanılmaz keyifli bir çekim süreciydi. Bora’nın teknesi yeniydi ve klip çekmek bana nasip oldu. Suzan Kardeş’i ve benim için yaptıklarını size şöyle özetleyebilirim; anne gibi… Yeri benim için her zaman çok başka olacak. Onu çok seviyorum.

 

 

Ve evet dünden bugüne bir özet yaptık ama arada atladığım ya da kaçırdığım bir şey oldu mu acaba? Bundan sonrası adına sizi nasıl bekleyelim, yeni çalışmalarınıza  nasıl heyecanlanalım ve yeniden dileğimi şuraya bırakayım, sizi sahnede dinleme şansını bulacak mıyız bu yeni sezonda?

Benim de en çok istediğim şey canlı canlı ve insanlarla göz göze şarkılar söylemek… Şarkımız henüz çok yeni ve çokta güzel gidiyor açıkçası sonraki süreç bana da sürpriz olacak. Ama günün sonunda her ne olursa olsun yorulmak yok, vazgeçmek yok. Beni dinlemek isteyenlerle umarım en kısa zamanda bir araya geliriz…

 

Umuyorum sizi çok yormadım, yeniden görüşmek üzere; ama bir saniye bir de söyleşilerimizin sonunda bir de minik sorularımız olacak, bir çırpıda yanıt almayı dileyeceğimiz :)
İlk  aldığınız albümleri anımsıyor musunuz, kimindi?

Sezen Aksu Söylüyor 1989

 

Ya gittiğiniz ilk konser kimindi?

Erol Evgin ama çok küçüktüm pek hatırlamıyorum :)

 

Hayalinizdeki şarkıyı okudunuz ama bir şarkı daha var mı böyle bir gün okumayı çok istediğiniz?

Aslında var ama yıldızlar kadar uzak bir ihtimal :) Whitney Houston için yapılacak bir tribute albümde Türk bir şarkıcı olarak “I Will Always Love You” şarkısını yeniden yorumlamak isterdim.

 

Ya düet yapmak ya da birlikte çalışmak istediğiniz bir müzisyen?

Düet yapmak istediğim bir değil de iki isim var. Tan Taşçı ve Ersay Üner.

 

Plaklar mı, kasetler mi, CD’ler mi, dijital müzik mi, hangisi ile daha çok mutluydunuz ya da mutlusunuz?

Özel olarak keşke yine şu olsaydı dediğim bir tercihim yok açıkçası. İçerisinde bulunduğumuz zaman neyi gerektiriyor, dinleyici ile buluşmayı hangisi kolaylaştırıyorsa bu beni mutlu eder ve ediyor da…

Müzik dünyasındaki akışı ne kadar takip ediyorsunuz, özellikle başarılı bulduğunuz ve sizi heyecanlandıran isimler kimler.

Fazla ayrıntılı bir şekilde takip ettiğimi söyleyemeyeceğim. Gündem olanlardan tabii ki haberim oluyor. Mesela bu ara en sevdiğim ve çok başarılı bulduğum iki grup Köfn ve İkilem.

 

Şu anki ruh halinizi anlatan bir şarkı seçmenizi istesek bu hangisi olurdu?

Şarkı Söylemek Lazım :)

 

 

"Haftanın Söyleşisi"nde bu haftaki konuğumuz sevgili Nilay Öncüloğlu. Müzik yolculuğuna küçük yaşlarda başlayan müzisyen aldığı eğitimin hemen ardından sahnelerle tanışarak yoluna devam ediyor. Derken dizi müzikleri kapımızı çalıyor ki birçok önemli dizi için müzik hazırladığını, sesini ve şarkılarını kattığını ben de yakın zaman öncesi öğreniyorum. Derken kendi şarkıları dizilerden bağımsız kapımızı çalmaya başlıyor. Selim Gülgören destekli ilk iki çalışmasını bir Sezen Aksu coverı olan "Hazan" izliyor ki burada bir hayali gerçekleşiyor. Geçtiğimiz ayın ilk günlerinde kapımızı yepyeni bir şarkı ile çalıyor ki bu kez de hoş bir sürpriz Bora Duran eşlik ediyor kendisine. "Benim Olacaksın"; son günlerinde de olsa yazın…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.35 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*