EDİTÖRDEN
Anasayfa / DOSYALAR / OCAK 2021 Müzik Notları

OCAK 2021 Müzik Notları

01 Ocak
Candan Bir Potbori

Herkese sağlıklı, bereketli, neşeli ve bol kahkahalı bir yıl diliyorum” dedi ve yeni yılın ilk saatlerini ondan güzel bir potpori ile karşılamak güzeldi. Candan Erçetin; pandemi sürecinde de ekibi ile bize canlı performanslar sunmuştu  ve dinleyicisini yalnız bırakmamıştı. Belki bu yıl yeni bir albümle hayatımızı süslemeye devam eder. 2021 bir kere daha hepimize iyi gelsin. Biz de ayın notlarına şöyle enerjik başlayalım.

Sıla ve Yalın Buluşması

Bir başka yeni yılın ilk sürprizi Sıla ve Yalın’dan geldi. Doğruyu söylemek gerekirse hareketli bir şarkı beklerken tam da yeni yıl coşkusuna bir anda hüznün dibine çekti bizi ikili. Sonuçta iki sevdiğimiz isim güzel bir şarkıda buluşsun ve biz hayal kırıklığına uğratmasın yeterdi. Ben şahsen içerdiği duygu yoğunluğunu çok sevdim şarkının, her şeye rağmen yine de aşkla dolu olur yeni yılımız ayrılıklarla değil.

 

02 Ocak
Gülben Ergen’den Yeni Albüm / Klip

2020’nin son yıllarına doğru yayınladığı yeni Gülben Ergen albümü popüler müzik cephesine iyi geldi diyebiliriz. Kim ne derse desin çalıştığı isimlerin kalitesinde sesini doğru şarkılarla yan yana getiren bir Gülben var karşımızda ve ben kendi adıma onu dinlemeyi bir süredir bırakmıştım ki Sezen Aksu single’ları ile ben adına yeniden bir ivme kazandı ve bu albümle de heyecanım devam etti. Bu albümde bir Sezen şarkısı neden olmadı ya da fiziki de basıldığı için en azından single şarkılardan biri olabilirdi bunu kimse düşünemedi belki. Neyse Deniz Seki, İntizar, Derya Uluğ, Cansu Kurtçu, Ayla Çelik & Şebnem Sungur gibi isimlerin şarkıları var ama albüme adını veren şarkı “Seni Kırmışlar” bir rap şarkıcısı da olan Kubilay Karça imzalı ben de ismini bu vesile duydum. Klibi ise Metin Arolat imzalı. Bence bu albümden daha çok şarkıya klip gelecek, gelmeli de.

 

o4 Ocak
Eurovision’dan Yıl Sonu Değerlendirmesi

Yılbaşı hareketliliğinden dolayı Eurovision’ın yıllık istatistiklerine bakamadım. Ancak sakinleşip baktığımda harika bir güzellik bekledi beni. Yıl içinde en çok izlenen ilk 50 geriden itibaren açıklanmaya başlamıştı. İlk 50 içinde 4 şarkımızla yer alırken birincimiz Sertab Erener’i görememek şaşırtıcı ve üzücü olsa da ilk onda iki şarkımızı görmek gerçekten heyecan vericiydi. TRT umuyorum bu istatistiği görüyordur ve artık sesimizi duymayı diliyordur. Birçok fan gibi ben de artık yeniden yarışmaya dönmemiz gerektiğini biliyorum ve bu inattan vazgeçilmesini istiyorum. Bu arada listenin birinci sırasında bu sene gerçekleşseydi Rusya’yı temsil edecek olan Little Big şarkısı “Uno” yer aldı. Buradan da şu sonuca varabiliriz belki, yarışma gerçekleşseydi belki de kazanacak olan kendileriydi.

05 – Hadise – Düm Tek Tek

10 – maNga – We Could Be The Same

48 – Athena – For Real

49 – Can Bonomo – Love Me Back

o6 Ocak
Adile Yadırgı ile Yıllar Sonra Buluşma

Müzik Ekspres’in ilk senesinde düzenlediği alternatif müzik ödüllerinde yılın albümü seçilmişti “Hemhal”. Adile Yadırgı’yı öncesi albümünden olsun içinde yer aldığı projelerden olsun keyifle dinlerdim bu süreçte tanışma şansı da bulmuş ve sayfalarımıza konuk almıştık. O günden bugüne mesleği olan müzik öğretmenliğine devam eden sanatçı müzik çalışmalarına ara vermiş gibi görünüyordu ki yılın ilk günlerinde müjdesini verdi ve bir şarkı ile karşımıza çıktı yeniden. “Hemhal” albümünde de müzik  yönetmenliği yapan Cenk Erdoğan’ın yanında bir başka usta müzisyen Muhlis Berberoğlu eşlik etti kendisine ve bir Neşet Ertaş türküsü yorumladı: Sen Olmayınca. Temennim bu sene içerisinde bizi yalnız bırakmaması ve yine ara ara kapımızı çalması.

o9 Ocak

Olta Dayanışma, dördüncü albümünü dinleyici ile buluşturdu. Albümün tüm geliri pandemi sürecinde işsiz kalan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine dağıtılacak.

“Umut denizine atılmış bir olta” mottosundan yola çıkan müzisyenlerin oluşturduğu albümün tüm gelirleri, yine diğer üç dayanışma albümünde olduğu gibi pandemi sürecinde işsiz kalan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine dağıtılacak.

Dördüncü albüm ile beraber bugüne kadar toplam 45 şarkı yayınlanmış oldu. Şarkıların oluşmasında yüzü aşkın müzisyen emek harcadı. Olta, yeni müzisyenlerin katılımıyla albüm serilerini sürdürmeyi ve dayanışmayı büyütmeyi hedefliyor. Şubat ayının sonuna doğru çıkması planlanan 5. albümde sona gelindi. Tüm herkesi bu şahane projeyi desteklemeye çağırıyorum.

 

14 Ocak
Müzik Ekspres 7 Yaşında

Uzun uzun yazdım ama kısaca yeniden özetlemem gerekirse; kadrikarahan.net adlı kişisel bir sitede kendimce söyleşiler yapıyor, yazılar yazıyor ve bir şekilde hem müziğin hem de edebiyatın nabzını tutuyordum yıllardır. Zamanla çok şey değişti, site artık bana yetmedi ve daha profesyonel bir yola çıkalım istedik. Yine aynı sitenin mimarı sevgili Ersan ile ortak fikirlerimizden doğdu Müzik Ekspres. Kısa zamanda güzel işlere imza attı, daha heyecanla yapıldı söyleşiler, sadece ülkemiz müziği ile de kalmadık dünyaya da açıldık yeri geldiğinde. Pop, rock, caz, latin, tango, klasik, rap, elektronik, indie aklınıza hangi müzik gelirse kapımıza gelen hiçbir müzisyeni geri çevirmedik. Bazılarının korkunç nankör olacağını bilemezdik tabi ki. Ama bundan sonra biz de böyleyiz, daha seçici, daha gerçeğiz. Kuralı bazen piyasaya göre oynamak gerekiyor demek.

Özetle ilk senemizde bir müzik ödülleri yapmıştık, sonraki senelerde maalesef hatırlayamadım 14 Ocak’ı. Ama bu pandemi sürecinden midir bilemem çok daha yakınlaştık müzikle, müzisyenlerle; böyle bir şey yapmak istediğimde çoğu geri çevirmedi, hepsine kocaman kocaman teşekkür ederim. Ha her albümü, şarkısı, konseri haber yaptığımız isimlerden yanıtların gelmediği de olmadı mı oldu. Bundan sonrası da lütfen kapımızı çalmasınlar, onlar kendilerini çok iyi biliyorlar. Biz mutluyuz, güçlüyüz, samimiyiz, heyecanlıyız ve yeni yaşımız çok daha güzel, çok daha sizlerin yanında olacağız. Söz veriyoruz.

 

15 Ocak
İzel Susam’ın Duymak İstediği Cümleler Var.

En son söyleşi konuklarımdan biri de İzel Susam’dı. Bir şekilde yolumuzun nasıl kesiştiğinden müzik adına dünden bugüne yaptıklarını uzun uzun konuşmuştuk. Birkaç ay önce İstanbul ziyaretinde bana yeni şarkılarını dinletmişti ve görüşlerimi sunmuştum. Sonra bir ara sustuk ve tesadüden spotify’ı karşıma açtım ki yeni müzik radarımda yeni şarkısı ile İzel.

Sözü ve müziği kendisine düzenlemesi daha önce de çalıştığı Emre Önbayraktar’a ait olan yeni şarkısı Ces Yapım etiketi ile yayınlandı. İzel başarılı müzisyen kimliği ile beni şaşırmasa da Önbayraktar düzenlemesi için şaşırdım diyebilirim. Daha öncesi rock camiasından tanıdığımız bir müzisyendi ki böyle yoluna devam etmesinde bence hiçbir sakınca yok. İzel benim en başında ışık gördüğüm, sevdiğim isimlerdendi, çok kere fikir alışverişinde bulunduk, bir gün bir yerde çok iyi şeyler yapacağına hep inandım da bu şarkı başka olacak sanki, ara açılmaz devamı gelirse hele ki bir de konserler başlarsa çok sık karşılacağız kendisi ile inanıyorum. Yolun açık olsun arkadaşım.

 

22 Ocak
Bana Yeniden Söyleşi Yaptıran Ses / Albüm: Layla Puliçe

Eylül’de yapmışım en son söyleşimi, o günden bugüne albümler, single şarkılar peşi sıra aktı gitti evet, çok ama çok güzel de çalışmalar dinledik ama biliyorsunuz ki artık uzun uzun kimse söyleşileri okumuyor, göstermelik yorum ya da beğeni yapıp geçiyor; bu benim umurumda olan bir şey değil ama tek önemsediğim şey şu saatten sonra heyecanlanıyor olmak, hem de fazlasıyla.

Albüm bültenleri az çok albüm hakkında renk, fikir verir, amaç da bu olmalıdır ki Layla Puliçe’nin “Oldum Bir Seyyah”ı bana ulaştığında bir kat hızlı koştum albüme, birkaç şarkı sonrasında heyecanım fazlası ile arttı ve hemen hakkında internet üzerinde bir araştırma yapmaya başladım. Bu ilk albümü ama öncesi tekli olmak üzere şarkılar, türküler sunmuş müzik dünyasına ama başka bir şey maalesef öğrenemedim, pekala da öğrenebilirdim.

Piva Müzik’ten sevgili Aytuğ Çakır vesilesi ile haberdar olmuştum yine kendisi aracılığı ile de sorularımı kendisine iletme şansı bulmuştum. Ne mutlu ki albüm basın bültenini paylaşmaya hazırlanırken artık bir söyleşimiz olmuştu. Ben de yeniden kaldığım yerden yeni yılın ilk söyleşisini ilk şahane albümü ile karşılayacaktım Ekspres’te tam da bu günde.

Albümü için ‘hem ruhen hem de fiziken seyyah olmuşlara bir yol arkadaşı’ diyor müzisyen. Kendisine de ilettiğimi buradan da paylaşıyorum. Bir süredir adıma bedenen ve ruhen sağlıklı bir süreçten geçtiğimi hissetmiyorum. Bu ruh halleri bana genellikle dağılmam için başka şeyler yaptırır, uzak dururum karanlıktan, derin yolculuklardan, kaybolmalardan ama o kadar iyi ve ilaç geldi ki, bir an önce iyileşip bu albümü alıp buralardan gitmek istiyorum, istiyorsanız bana eşlik edebilirsiniz.

 

Minas Ceylin ve Yeni Albümü: Hep Acı Tektim.

Ve aynı günün bir başka güzel heyecanı. “Hep Acı Tektim” huzurlarınızda diyor ve ekliyor Minas Ceylin: Tüm şarkılar benim tarafımdan yazıldı, benim tarafımdan düzenlendi; evde, sadece 40 dakikada hem çaldım, hem söyledim hem de kaydettim… Bir şarkıda yanlış akor bastım öyle kaldı, bir şarkıda sesim çatladı öyle kaldı, bir şarkıda gözüm doldu ve sesim kısıldı… Öyle kaldı. İstedim ki sanki odamda oturmuşuz ben çalıp söylüyorum gibi duyulsun…

Bu adam böyle samimi ve bir o kadar da başka kafa işte. İlk single şarkısı yayınlandığı günden beri attığı her adımı takip ettiğim, etmekle de kalmadığım hep adına bir şeyler yapmak istediğim bir müzisyen dostum o benim. Ama gelelim görelim ki şartlar geçen sene tam da bu zamanlar yayınladığı albümü için sadece bir konsere izin verdi. Yine arada sürprizleri, kayıtları olmadı mı değil, bu albüm de öyle belli ki, yani nerede olursanız olun o yanınızda ve şarkı söylüyor olacak size, artık siz nerelere giderseniz gidin o sözlerle, notalarla.

Aynı şehirdeyiz ama çok özledim arkadaşımı ben ve şimdilik hasreti bu şarkılarla kısa da olsa dindirdim, dilerim her şey ve herkes tamamen iyileşir yeniden bir araya geliriz, güler de geçeriz hüzünlenir de geçeriz.

 

 

24 Ocak
Pazartesi Sendromu

Bugün pazartesi ve üç  gündür çok ciddi bir hareketlilik var, hala üstümden atamadım. Bu her cuma sonrası oluyor neden diyecekseniz çünkü bir şekilde bir mantıktan tüm şarkıcılar, tüm şirketler şarkılarını, kliplerini o gün yayınlamayı tercih ediyorlar. Bu da ne demek bizler için, o gün ardı ardına gelen bültenler içinde boğulmak ve hiçbir şarkıya yetişememek. Eskiden o heyecanla beklediğimiz bugün yayınlanacak olayları da yok artık, isimler de bundan vazgeçmiş, sayfayı bir açıyorsun bakıyorsun ki bilmem kim yeni şarkısını yayınlamış. Yani herkeste bir boş vermişlik ne denir ki; bir yandan üretmeye devam bir yandan da bir şeyin olamayacağını bilememe. Bakın mesela bugün pazartesi sakin, bugün yeni bir şarkınız haftaya güzel başlama sebebiniz olabilir.

Bir de  yine bu ara dikkatimi çeken şey şu ki bugün single şarkısı çıkıyor birinin mesela, alıp haberini yapıyorsun, diyorlar ki albümünün müjdecisi, bir iki hafta sonra albüm haberi bir daha geliyor. Mesela bu ay Minas Ceylin’de oldu bu, Tepki’de oldu. Aldığım kadar doğrultusunda bundan sonra on tane haber yapmayacağım. Single ile kalıyorsanız tamam onu single sayfamız da paylaşırız, ha albümü gelecekse albümü gelsin bize öyle ulaştırın lütfen. Piyasanın kafası karışmış zaten bir de siz karıştırmayın daha fazla. Bu her iki konuyu da sık sık gündeme getirmeye çalışacağım.

Yeni müzisyen dostlarımız var, çok heyecanlılar, çok istekle heyecanla bültenler atıyorlar ve biz bağımsız müzisyenlere destek olursanız çok seviniriz diyorlar, olmaz mıyız, şunun şurasında üç beş siteyiz, gerisinin radarına girmeniz için ya piyasa, ya arkanızın sağlam olması gerekiyor. Ama sizlerden tek isteğim, bize sadece şarkınızın linkini atmayın, birkaç satır bu şarkının hikayesini, kimlerle çalıştığınızı falan yazın, kimsiniz biraz ondan bahsedin, albüm kapağı ve varsa başka görseller ekleyin. Sitemiz sayfalarında yüzlerce örneği var, yolladığınız tek bir linki sayfamda öylesi bir yere sıkıştırmayı bırakın sizi daha güzel sunmak istiyorum onun için arkadaşlarım. Haftaya pazartesi bugün şubatın ilk günü, şaka maka bir ay da bitti gitti işte, daha dün yeni yıl geldi hoş geldi diyorduk.

 

26 Ocak
Karşımızda Bir Özel Ses Daha ve Söyleşilere Devam: Serra Erkoç

Müzik sonsuz bir yolculuk, her geçen gün en olmadık bir yerde olmadık bir şekilde yeni bir tanışıklık mümkün. Bir şekilde geçen hafta başladığım yeniden söyleşilere devam kararımda tek bir şeyde ısrarcıyım; heyecan. O şarkıyı ya da o albümü dinleyeceğim ve kim bu müzisyen diye peşine düşeceğim. Sonra beni orada artık ne sürprizler bekleyecek kim bilir.

Yeni şarkı yayınlayan isimlerden biri Serra Erkoç. İsme bir kere daha bakınca soyadı çok tanıdık değil mi; iki ustadan. Kendisi Sinan Erkoç’un kızı, bu durumda da Fatih Erkoç amcası. Oturup uzun uzun söyleşinin tüm özeti belli. Böyle iki ustanın yanında kim müzisyen olmaz ki, ama elbette her şey öyle kolay değil, çok küçük yaşlarda bu sana çekici gelmeyebilir, doktor ya da öğretmen olmak isteyebilirsin; sırf ailen müzisyen diye buradan devam etmek zorunda değilsin. Ama sevgili Serra oradan devam edenlerden ve iyi ki bu yolu seçenlerden.

Ama kendisine de dediğim gibi bunca zamandır sahnelerde olmasına, daha önce iki single yayınlamış olmasına rağmen ben daha önce nasıl olduysa karşılaşmamışım. Maalesef aynı konu burada da devreye giriyor, çok fazla akış var, çok fazla kalabalık her yer ve artık ne basın danışmanları ne de menajerler, ne de yapım şirketleri samimi değil. Özetle benim suçum da değil bu ya da olumlu düşünelim, doğru zamanmış.

Serra sanki çok eski bir dostu gibi karşıladı beni, öyle bir sohbet ettik, dersime iyi çalışıyorum  ayrı ama şunu yine ve yine söylüyorum iki tarafta da samimiyet olmasa hiçbir şey umduğun gibi akmıyor. Bu söyleşi öyle aktı. 90’larda hani bir çoğumuz Erkoç hocaların şarkılarında hüzünlenip, oynarken o büyüyor ve bir yolculuğun ilk adımların atıyormuş. Devamını buyrun okuyalım.

Pinhani’den Bir İlk: Tomorrow is Beautiful

Bana sorarsanız en sevdiğin grup diye Pinhani yanıtını veririm. İlk albümlerinden beri takip etmekten, dinlemekten büyük keyif aldığım ekiple tanışmaktan hatta zaman zaman uzun sohbetler edebilme şansını bulmuş olmaktan da çok memnunum.  Ayrıca muhteşem bir insanla da çalışıyorlar ki Aysun Hanım. Buradan hepsine sevgilerimle.

Uzun zaman sonra bir tesadüf 29 Ekim konseri için Pendik’e yani dibime gelmişlerdi. Aylardır konser izlemeyen ben biraz da torpilli yanından sınırlı seyircilerden biri olma şansını bulmuştum. Elbette ki çok özlemiştim, kuliste de biraz sohbet edip yeni projelerini dinlemiştim. Birçok konser görünüyordu takvimde ama bir şekilde yeniden öne çıkan pandemi süreci hepsini iptal etti. Yeni bir şarkıdan da bahsediliyordu ama İngilizce olacağı aklıma hiç gelmemişti, onlar da söylememişti. Bu şarkı bana sürpriz oldu, yalnız bana mı birçok dinleyici bugün bir şaşkınlık yaşadı belki ama dinleyince üzerinden atmakta zorlanmadı. Bizim ezgilerimizdi, enstrümanlardı yine dokundukları, bir tek dil farklıydı, önemli değildi, müzik evrenseldi.

Bir değişiklik klipte olmasa da Ediz Hafızoğlu’nu gördüm davulda; ötesi Akın abi de oradaydı; Selim’de, Eray’da, Miraç’ta. Bakalım bir sonraki şarkılarında bizi nasıl şaşırtacaklar, bir şekilde arayı açmasınlar da .

 

31 Ocak
Bu Ay Neler Dinledik / Bize Ulaşanlar

Öncelikle yeni yıl bereketi mi denir, herkesin pandemi döneminde kendini müziğe vermesi mi; yine birçok tarzda birçok şarkı ulaştı bizlere; hepsini dinlemeye çalıştım, dediğim gibi bülteni bize ulaşanları sosyal medya sayfalarımızda paylaşmaya çalıştım. Bu ay içinde yayınlanan tüm şarkıları bir kere şu sayfada topladım, eksik varsa affola.

 

 

Şimdi gelelim Kadri Karahan top 10’a ki bu kısımda cidden zorlanıyorum artık, bu listeyi yapmamdaki sebep de yıl sonunda en iyilerimi seçerken dönüp bakmam, anımsamam, atlamamam oluyor. Tüm hepinizin emeğine sağlık, ama bir şekilde bu şarkılar ruhuma bir tık daha işledi, olay budur.

 

Listede yer alan Leyla Puliçe ve Serra Erkoç  ile tanıştığım ve  ayrıca söyleşi yaptığım için çok mutluyum. Uzun bir zaman sonra beni heyecanlandıran sesler bulmak yeniden söyleşilere dönmemi sağladı.

Yine zun zaman sonra en sevdiğim seslerden Adile Yadırgı’dan yeni bir türkü dinlemenin tarifi zaten yapılamazdı.

Sıla’yı çok sevip Yalın’dan hiç haz almamama rağmen bu düet buluşma beni etkiledi ve hüznünü sevdim.

İki dostum İzel Susam yeni şarkısını, Minas Ceylin yeni albümünü yayınladı; sevmekte elbette zorlanmadım.

Emre Akbay bu kez “Şarkılara Mektuplar” projesinin içinden seslendi ki, projeyi zaten çok seviyordum. Emre’de iyi ki içinde yer almış dediğim seslerden biri oldu Banu Kanıbelli ve Asena Akan’dan sonra.

Naz Laçin’in ismini ilk kez duydum. “Hadi Bye” isimli şarkısında yakaladığı pop – alternatif uyumu ve ses rengini çok sevdim, 2021 yılında daha çok karşılaşacağımız isimlerden eminim.

Batu Akdeniz’e lafım yok zaten, her şarkısı çok güzel ama buradaki enerjisini ayrı sevdim.

 

Şubat ayında görüşmek üzere.

Her türlü görüşleriniz, basın bültenleriniz, kapak ve klip çekimleri istekleriniz için adresim:

kadrikarahan @gmail.com

 

 

 

01 Ocak Candan Bir Potbori Herkese sağlıklı, bereketli, neşeli ve bol kahkahalı bir yıl diliyorum" dedi ve yeni yılın ilk saatlerini ondan güzel bir potpori ile karşılamak güzeldi. Candan Erçetin; pandemi sürecinde de ekibi ile bize canlı performanslar sunmuştu  ve dinleyicisini yalnız bırakmamıştı. Belki bu yıl yeni bir albümle hayatımızı süslemeye devam eder. 2021 bir kere daha hepimize iyi gelsin. Biz de ayın notlarına şöyle enerjik başlayalım. https://www.youtube.com/watch?v=K35fYMjKO0w&ab_channel=CandanERCETIN Sıla ve Yalın Buluşması Bir başka yeni yılın ilk sürprizi Sıla ve Yalın'dan geldi. Doğruyu söylemek gerekirse hareketli bir şarkı beklerken tam da yeni yıl coşkusuna bir anda hüznün dibine çekti bizi…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*