EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Olcay Bayır

Olcay Bayır

“Olcay Bayır “Rüya” albümüyle, Britanya Dünya müziği sahnesindeki en seçkin ve ilgi çekici şarkıcılarından biri olduğunu kanıtladı!.. Muhteşem !” –

The Guardian Gazetesi Britanya, Mart 2019

“ Harikulade bi sesle ödüllendirilmiş Bayır, kendi şarkıları ve geleneksel Anadolu ezgilerinden oluşan renkli repetuarını , caz ve dünya müziği ile harmanlamış. Eğer kehanette bir yanlışlık olmazsa bu muhteşem şarkıcı Uluslararası bir müzik kariyerinin arafesinde ”

Bas Springer, Mixed World Muzik, Hollanda, Mayıs 2019

“Kalbinizi durduracak kadar güzel ve duygulu bir ses ” ☆☆☆☆

RnR Magazine Britanya, Nisan 2019

İlk albüm “Neva” sürecinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Dört ve hatta neredeyse beş yıl olacak, yeni albümün “Rüya” vesilesi ile yeniden buluştuk. Bu geçen süre içerisinde öncelikle nasıl sular aktı; ilk albüm nerelere gitti; sana neler kattı ve ikinci albüm tam olarak nerede, nasıl başladı; nasıl ve kimlerle bir araya gelindi, çalışıldı?

Evet “Neva” 2014 yılının Kasım ayında çıkmıştı. Tam 5 sene sonra “Rüya”ile yeniden buluşuyoruz dediğin gibi.

Yol uzundu, her üretim aşamasında olduğu gibi, engebeli, heyecanlı ama yorucu bir süreçti. İlk albüm “Neva” güzel bir yerde, bana World Muzik dünyasında kapı açan çok dilli bir albüm. İlk olması açısından özel ancak sound olarak “Rüya” kadar düşünülmüş bir albüm olmadığını itiraf edebilirim. “Rüya” benim için genelden özele geçiş yaptığım kişisel bir albüm. Ancak iki albüm arasında bu kadar zaman olmasının nedeni albümde çalışacağım müzisyenleri arayışımdan kaynaklandı aslında. Sonra bir gün Londra’da yaşayan Kefaya adlı World Muzik kollektifi projesinin bir konserine gittim. Sahnede grubun kurucuları olan çok yetenekli iki müzisyen Al MacSween ve Giuliano Modarelli’yi duyunca, orada kararımı verdim aslında. Sonraki süreç birbirimizi tanıma süreci, bu tanışmadan sonra beraber denemelere başladık ve albüm sürecini başlattık.

Yeniden hatırlatacak olursak 16 yaşında Londra’ya yerleşiyorsun ve hala orada yaşıyorsun. Bu sürecini de müzikal kimliğinin temelini oluşturan bir deneyim olarak görüyorsun. Başlarda yaşanılan zorluklar belli ki zamanla seni yeni bir dünyanın içine gayet de güzel bir yere taşımış. Bir yanın buranın renginde, deminde ama bir yanın başka bir kültürün, çeşitliliğin içinde. İlk albümde de bu vardı ama bu albümde bu zenginlik daha çok kendini göstermiş sanki. Artık taşlar daha bir oturdu mu, her şey yerli yerinde, müziğin tam yapmak istediğin çerçevede mi?

Evet “Rüya” hem şarkılar hemde enternasyonel sound’u açısından şu an durduğum yere çok daha yakın bir albüm. Ancak içinde 5 tane kendi şarkım olunca soundu oluştururken şarkıların ruh halleri de belirleyici oldu. Bundan sonraki albümde yada single’da yine o şarkının ruhuna göre soundu da şekillenecek. Bu konuda tutucu değilim. Elektronik deneyimler bile yapabilirim. Değişkenliği seviyorum ama o anki hislerim de çok önemli elbette. Ben böyle çalışıyorum. Ancak muzikal yaklaşım konusunda bundan sonraki albümlerde de iki taraflı olmamın verdiği o çeşitliliği devam edecek elbette.

Albüm geçtiğimiz günlerde ülkemizde de Kalan Müzik etiketi ile yayınlandı ama bir süredir yurt dışında nabzını da yokladı. Öncelikle orada ilk tepkiler nasıl oldu albüme, müzik listelerinde, önemli radyolarda ve dergilerde yer etmeye başladı kendine öyle değil mi? Bambaşka bir müzik sunuyorsun ve ülkenden uzakta sesini, sesimizi duyuruyorsun. Biraz bu başarılarından konuşabilir miyiz?

Evet “Rüya” Avrupa’da Nisan ayında çıktı. Albüme birçok dünya müziği eleştirmenlerinden, dergilerinden, gazetelerden çok güzel tepkiler geldi ve hala geliyor. Guardian, Evening Standart başta olmak albümü öven yazılar yazıldı. Avrupa Dünya müziği panelistleri “Rüya”yı 2019’un en iyi Dünya Müziği albümleri listesine aldı. Albümün doğu ve batı sentezi üzerine, özelikle de şarkılarım ve sesim üzerine gelen bu güzel tepkiler çok sevindirici. Bu güzel tepkileri paylaştığım başka değerli müzisyenlerde var ülkemizden. Bizim coğrafyamızın müziği de Dünya Müziği arenasında giderek tanınıyor, yer buluyor olması ve benimde adımdan bu değerli müzisyenler arasında bahsediliyor olması mutluluk verici tabi. Albümün Türkiye’ye de Kalan Müzik ile gelmiş olması benim için ayrı bir mutluluk. Hasan Saltık Türkiye için çok önemli bir müzik insanı ve değerli bir yapımcı. Umarım bu albüm bundan sonraki işler içinde bir başlangıç olur ve güzel işler yapmaya devam ederiz.

Bu albümde yine Karacaoğlan, Aşık Veysel, Siwan Perver şarkılarının yanında ilk defa kendi bestelerine de yer veriyorsun ve bu yanınla tanışıyoruz. Öyle ki “Rüya”yı rüyanda görüp yazdığını ve şarkının daha yaşanılası bir dünyanın masum hayali olduğunu söylüyorsun. Bir noktadan sonra peki içindeki sözü, içindeki besteleri nasıl keşfettin, üretebilmek nasıl bir duygu oldu senin için?

Bu aslında çok açıklayamayacağım bir durum :) yani şarkı yazma yada bir müziğe şarkı yapmak! Çünkü ben hiç bir şarkımı hadi oturup şarkı yazayım şeklinde yapmadım. Kendi yaşadığım yada şahit olduğum herhangi bir olaya, ekleyebilecek bir sözüm varsa, beni birşey dürterse sonrasında illaki birvşeyler mırıldanırım, yada yazarım bir iki şey… Rüya’yı gece gördüğüm bir rüyanın sabahında kısa bir sürece yazdım. “Yar Dedi”yi çok mutlu olduğumu hatırladığım bir gündüz yine kısa bir zamanda yazmıştım. Ve “Yar Dedi” özellikle bir çok kişi tarafından söylendi, benim için çok sevinirici bir durum mesela, duygularımı aktardığım sözleri başka seslerde itişmek, çok güzel!! Umarım bu böyle devam eder hep söyleyecek bir sözüm olur ve bende bunu paylaşabilirim…

“Olcay’ın müziğine beni çeken iki temel şeyin, sesindeki duygu derinliği ve şarkılarında anlattığı hikayelerin zenginliği olduğunu düşünüyorum. Kendi benzersiz tarzını korurken aynı zamanda kültürel geçmişine son derece saygı duyuyor; onu besleyip, zenginleştiriyor. Olcay çok yetenekli bir besteci ve şarkıcı.”
Demiş ARC Müzik’ten Julia Bayer. Günümüz müziğinde maalesef hikaye ya da zenginlik vb. samimiyet kalmadı diye hissediyorum Olcay. Her değer giderek yitiyor ve saçma sapan bir hal alıyor piyasa. Sen olan biteni oradan nasıl takip ediyorsun, neler gözlemliyorsun. Aynı benzerlik yaşadığın coğrafyada da var mı? Oralarda ve oralardan neler gözlemliyorsun?

Bu değerleri her yerde kaybediyoruz maalesef bu ortak sorunumuz nerede olursak olalım. Yeni buradan baktığımda Türkiye’de dinlenmesi daha kolay, daha yüzeysel anlatımlar üzerinden giden bir müzik yapımı hakim. Orijinal derin işler belli bir kesim tarafından değer görse de hak ettiği yeri bulamıyor maalesef. Basit, yüzeysel duyguların kabulü çok çaba gerektirmiyor, risk alınmıyor. Belki de şartların zorluğu, insanlarda kolay ve çabuk tüketileni, bilineni yapmaya, sevmeye itiyor. Bilemiyorum, benim buradan gördüğüm bu…

Yine yurt dışında birçok konserde ve festivalde adını görüyoruz. Kendi dinleyicilerimizle olsun orada yeni tanıştığın dinleyicilerle nasıl buluşmalar oluyor orada, nasıl geçiyor konserlerin? Ve en önemlisi biz seni dinleme şansını bulacak mıyız buralarda? Önümüzdeki günler adına neler planlanıyor?

Buradaki dinleyenlerimce buluşmalarımız her zaman coşkulu oluyor. Insanlar mutlu ayrılıyor ve bu hal beni çok mutlu ediyor… Burada herşey yolunda, yakında bir İngiltere genelinde bir turu olacak. Sonra Almaya konseri var ve sonra festivaller tabiki…Türkiye içi daha çok yeni süreç ama orada da mutlaka konser, konserler vermeyi yeni yılda planlıyorum!! Önümüzdeki dönemde tekli olarak çıkarmak istediğim bir kaç şarkım var onların kayıt ve üretim süreci olacak…

Söyleşimizin sonunda böyle kısa kısa sorular sorayım kısa kısa yanıtlarla birkaç şeye daha dokunalım istiyorum.
Bir Sezen Aksu şarkısı okumak istesen bu hangisi olurdu, hmm bu soru acaba bir işaret mi :)

Hımmm!! Zor bir soru, Ben Sezen Aksu’nun “Işık Doğudan Yükselir” albümünü ayrı bir çok severim! O albümden herhangi bir şarkıyı seve seve! “Son Sardunyalar”’ mesela !! Ancak bir Sezen Aksu şarkısı ise “Masum Değiliz” yada “Kurşuni Renkler” olurdu herhalde …

Hiç keşke şu filmin müziklerini ben yapsaydım dediğin bir film oldu mu?

Yok beni aşar o durum :) Ancak sesim istenirse seve seve….

Bildiğin dillerin dışında şarkılar da yorumluyor musun? Başka hangi ülkelerin şarkıları sana yakın geliyor?

Evet yorumluyorum, bu dilleri konuşamıyorum ama yorumluyorum Yunanca, Ermenice, Lazca, Arapça, Kürtçe, İspanyolca yorumladığım diller arasında… İngilizce konuştuğum halde şarkı söylemekten hoşlanmadığım bir dil bunu da çok anlamış değilim kendimde :))

Müziğin merkezindesin peki tanışma şansını bulduğun dünyaca ünlü bir isim oldu mu ya da hangisi olsun istersin?

Malesef konserlerine gitsem de tanışma şansım olmadı. Lorena MacKennet ile tanışmayı çok isterdim.

Kitaplarla aran nasıl? En son hangi kitabı okudun mesela?

Okumaya zaman ayırmaya çalışırım her gün, bazen kitaplara da sığınmışlığım vardır. Dün Stefan Zweig’in “Korku” adlı kitabını okudum. Bir iki saatte bitti, çok kısa ancak çok etkileyici bir kitap.

Müzisyen olmasaydın ne olurdun?
Sanırım avukat olurdum!
Hayatta sahip olduğun en değerli şey ne?

Sağlığım, ailem !

Yeni bir yıl geliyor; 2019 senin için nasıl bir yıldı, 2020 nasıl olsun; kendin ve bizler için bir dilek diler misin?

2019 yeni başlangıçlar yaptığım bir yıldı. Zaman zaman zorlandığım bir seneydi. Sonlara doğru beni sevindiren gelişmeleriyle iyi bir seneydi ama. 2020 için en başta sağlık diliyorum herkese, iç huzuru diliyorum, başta kendimizle ve herkesle barıştığımız bir yıl olsun, sevebilmeyi başardığımız bir yıl olsun!! Zaten gerisi de kendinden güzelliğiyle gelir…

 

Olcay Bayır – Rüya
Kalan Müzik

“Olcay Bayır "Rüya" albümüyle, Britanya Dünya müziği sahnesindeki en seçkin ve ilgi çekici şarkıcılarından biri olduğunu kanıtladı!.. Muhteşem !” - The Guardian Gazetesi Britanya, Mart 2019 “ Harikulade bi sesle ödüllendirilmiş Bayır, kendi şarkıları ve geleneksel Anadolu ezgilerinden oluşan renkli repetuarını , caz ve dünya müziği ile harmanlamış. Eğer kehanette bir yanlışlık olmazsa bu muhteşem şarkıcı Uluslararası bir müzik kariyerinin arafesinde ” Bas Springer, Mixed World Muzik, Hollanda, Mayıs 2019 "Kalbinizi durduracak kadar güzel ve duygulu bir ses " ☆☆☆☆ RnR Magazine Britanya, Nisan 2019 İlk albüm “Neva” sürecinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Dört ve hatta neredeyse beş yıl olacak, yeni albümün “Rüya”…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*