Anasayfa / PAZARTESİ SENDROMU / Pazartesi Sendromu – 08 Aralık 2014

Pazartesi Sendromu – 08 Aralık 2014

Müzik Ekspres sizi birbirinden değerli müzisyenlerle buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yepyeni bir albüm yayınlandı ama hemen belirtelim ülkemizde değil, ülkemizde de yayınlanacak ama henüz tarihi belli değil. Melike (Tarhan) Belçika’da yaşıyor, ülkenin değerli müzisyenleri ile sahneler alıyor, albümler hazırlıyor. “İnn of Love” geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni çalışması. Doğrusu merak edip kendisinin de vesile olması ile dinlemem doğrultusunda ben etkilendim ve neden bu kadar geç tanıştım müziği ile merak ettim. En son Minor Empire grubu ile bu şekilde karşılaşmıştım ki albümleri ülkemizde yayınlandı yıllar sonra ve konserler verdiler. Dilerim aynısı Melike için de olur ve albümü yayınlanır bir an önce, konserler için gelir, keyifle dinleriz. Özetle haftanın yine çok değerli bir söyleşi konuğu var, albümden şarkılar da sayfanın içinde, tanışmanız üzere.

“Parantez” köşemin benim için ayrı bir değeri var, çünkü bu vesile ile ben de yeni müzisyenler, yeni dostlar keşfediyorum ve elimizden geldiğince onlarla ilgili sayfalarımızda daha çok şey paylaşalım istiyorum. Ama şunu da biliyorum ki bu şekilde yola çıkan daha sonra popülerlikle tanışan nice grubumuz var ki o noktada birçok şey değişebiliyor, eski samimiyetleri olmayabiliyor, müzikleri eski heyecanı veremeyebiliyor. Şimdilik bu vb. ihtimallerin olmamasını dileyerek biz kendilerini sayfalarımızda sizlerle buluşturmaktan çok memnunuz. En son tanıştığım gruplardan biri “İlginç Bir İsim”. Ogün ve Engin isimli iki arkadaşın yan yana gelmesi ile ortaya çıkan soundu ben adıma çok sevdim ve bundan sonraki çalışmalarında neler yapacaklar merak etmeye başladım bile. Bu yılın Mayıs ayında başlayan birliktelikleri dileriz nice yıllara uzar ve bizlerde güzel haberlerini vermekten mutlu oluruz.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı çocuklar için çok özel bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Türk sinemasının belleklerden silinmeyen şarkıları ülkemizin değerli ses, sinema ve tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilecek bu hafta içinde Zorlu Center PSM’de. Çarşamba günü gerçekleşecek konserden elde edilen gelirle 20 bin çocuğun bir yıllık eğitimine destek sağlanacak. Sezen Aksu, Gökçe Bahadır, Belçim Bilgin, Şebnem Bozoklu, Deniz Çakır, Cem Davran, Melike Demirağ, Yetkin Dikinciler, Kenan Doğulu, Demet Evgar, Barış Falay, Mert Fırat, Buğra Gülsoy, Mete Horozoğlu, Aras Bulut İynemli, Emre Karayel, Hülya Koçyiğit, Erkan Kolçak Köstendil, Özgü Namal, Erkan Oğur, Menderes Samancılar, Emel Sayın, Gonca Vuslateri o gün sahnede olacak isimler arasında. Konserin müzik direktörü ise Tuluğ Tırpan. Ben de orada olacak ve geceden notları sizlerle paylaşacağım hemen ertesi.

Herkesin uzun zamandır beklediği albümlerden biriydi Kayahan için hazırlanan tribute çalışma. İsimler ve şarkılar ilan edilir edilmez üzerinde yorumlarda başladı zaten. Doğru ya da değil bazı isimler Kayahan tarafından reddedildi dendi ki bu en çok dikkat çekeniydi. Doğal bir şey değil midir ki bu, adamın kendi şarkıları, istemediği isme neden okutsun. Ama hiç doğal bir şey değildi ki Kayahan yıllar önce Nilüfer’e bir yasak getirdi ve onun sesinden sevdiğimiz şarkıları dinleyemedik kendisinden. Nilüfer eski şarkılarından iki düet albüm projesi yaptı ki hangi şarkılar girdi o albüme ama bir “Geceler”, “Esmer Günler”, “Seni Seviyorum” yoktu, Nilüfer özetle Kayahan şarkıları ile bir başkaydı. Yine özetle Nilüfer’e yapılan bir haksızlıktı. Aynı Nilüfer bu tribute projesi için “Bir Garip Serçe”yi okumuş, harika da okumuş, şarkı ikinci CD’nin ortalarında falan üstelik, keşke başında olsaydı bu şarkı, en azından ikinci CD bu şarkı ile açılsaydı.

Özetle bu tribute albümde Kayahan’ın en güzel şarkıları var mı var, 80 sonları 90’lar Kayahan kabul edilsin edilmesin şarkılarında birçok insanı yakaladı hatta belki yaraladı. “Yemin Ettim” mesela bir döneme resmen ağırlığını kattı ki bu albüme de, Tarkan okumuş ve o şarkı ile açılmış CD. Tarkan her zaman, her şarkıda çok iyi, çok doğru bir seçim mi evet; “Gönül Sayfam”ı Ajda Pekkan, “Büyük Aşkım”ı Candan Erçetin okumuş mesela, en sevdiğim şarkılarındandır Kayahan’ın ama kalbimi titretmeyen yorumlar ile karşılaştım burada yani bu iki şarkı popüler değil de alternatif iki sesle çok daha enteresan durabilirdi. Kayahan’ın bir dönem vokalistliğini yapan ve şarkılarının bir başka yakıştığı Demet, bana göre son yılların en iyi pop / popüler isimlerinden Sıla ve Gülşen albümün en iyi yorumcularından, şarkı olarak doğru seçimlerinden olmuş, diğerleri olmamış mı peki? Buna siz karar verin ya da zaman karar versin ne bileyim satışlar karar versin beni çok ilgilendirmiyor ötesi.

“Zeynep Nerde?” Zeynep Sağdaş’ın ilk albümünün ismi ve dolayısı ile yanıtını bulmak için şarkılarına kulak vermemiz gerekiyor. Öncesinde “Yarım Kalanlara Rağmen” isimli şarkı ile tanıdık kendisini yıllar önce. Çok ama çok güzel bir şarkı ki paylaşımı sadece internet üzerinde kalmıştı. O süreç içinde kadrikarahan.net adresimiz için sevgili F.Gül Yanık bir de söyleşi gerçekleştirmişti kendisi ile. Yine takibi zaman diliminde başka şarkıları ile de karşılaşmıştık ama bir albüm üzerinde değildi, nihayetinde artık albüm üzerinde. Sağdaş yıllardır sosyal medya üzerinde tuttu nabzını ve şimdi yola çıktı, artık her yerde olacak şarkıları. Albümde 10 şarkı yer alıyor, tamamında ismi var ki bir Fransızca bir de İngilizce şarkıya yer vermiş. Her şekilde geç kalınmış bir albüm ama eminim doğru zamanı bekledi bu buluşma adına ve geçen zaman dilimini hızla kapatacak şarkıları ile, takibindeyiz kendisinin.

Değerli müzisyen dostum Murat Aziret’ten de bir sürpriz geldi. “Sahne Gibi” isimli albümünün üzerinden iki yıl geçtikten sonra iki şarkı ile buluştuk bu kez Aziret ile. Biri “Kalbim” ve diğeri “Kavga Kıyamet”. İki şarkı ve versiyonları kuşkusuz sevenlerini memnun edecek. Aziret bugüne kadar birçok önemli isimle birlikte çalıştı, albümlerinde de söz yazarı ve besteci olarak yer aldı. Önümüzdeki günlerde yeni şarkılarını yine başka başka isimlerden dinlemeye devam edeceğiz. Beraberinde birçok mekanda sahne aldı ve de almaya devam ediyor.

Çağan Irmak’ın son filmi “Unutursam Fısılda”yı izlemedim ki bir gün bir yerde izlerim ama bende bıraktığı iz şu an içinde yer alan bir şarkısı. Zira uzun zamandır biliyorum ki kimse Hümeyra’yı stüdyoya sokmayı başaramamıştı, bir şarkı söylettirememişti. “Kirli Beyaz Kedi” isimli şarkıda yeniden sesi ile buluşmak öylesine bana heyecan verdi ki anlatamam, hani keşke vesile olsa, yeniden stüdyoya girse ve şarkılar söylemeye devam etse, adıma çok özledim, son olmamasını dilerim.

 

Haftanın Yeni Albümleri:

Ceylan Ertem – Acemi Gücenik / Sony Müzik (Alternatif)
Kerem Görsev Trio / Ernie Watts – Emirgan / Rec Müzik (Caz)
Yavuz Akyazıcı – Turkish Standards Vol 2 / Esen Müzik (Caz)
Aşık Veysel – Doğumunun 100.Yılında Yeniden Aşık Veysel/ Dokuz Sekiz Müzik (THM)
Mine Çayıroğlu – Hayalperest / Eğlence Fabrikası (Pop-Alternatif)

Her Güne Bir Alternatif Konser

08 Aralık / Pinchas Zukerman – Zorlu Center PSM
09 Aralık / Yok Öyle Kararlı Şeyler – Hayal Kahvesi Beyoğlu
10 Aralık / Patika – The Mekan
11 Aralık / Viktor Lazlo – CRR
12 Aralık / Şebnem Ferah – Bostancı Gösteri Merkezi
13 Aralık / Bülent Ortaçgil – Beyrut Performance
14 Aralık / Ezel – Mask Live

Müzik Ekspres sizi birbirinden değerli müzisyenlerle buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yepyeni bir albüm yayınlandı ama hemen belirtelim ülkemizde değil, ülkemizde de yayınlanacak ama henüz tarihi belli değil. Melike (Tarhan) Belçika’da yaşıyor, ülkenin değerli müzisyenleri ile sahneler alıyor, albümler hazırlıyor. “İnn of Love” geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni çalışması. Doğrusu merak edip kendisinin de vesile olması ile dinlemem doğrultusunda ben etkilendim ve neden bu kadar geç tanıştım müziği ile merak ettim. En son Minor Empire grubu ile bu şekilde karşılaşmıştım ki albümleri ülkemizde yayınlandı yıllar sonra ve konserler verdiler. Dilerim aynısı Melike için de olur ve albümü yayınlanır bir an önce,…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 5 ( 2 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*