EDİTÖRDEN
Anasayfa / SINGLE / EP / Philamelian & Özge Ürer – Exile

Philamelian & Özge Ürer – Exile

Londra’dan Philamelian ve Istanbul’dan Özge Ürer bir araya  geldiler, Tokyo yapımı sci-fi animasyon filmi Adarnia için EXILE’i yarattılar.

Londra tabanlı prodüktör Philamelian ve İstanbul alternatif müzik sahnelerinin özgün ismi Özge Ürer’in ortak çalışması “Exile” global eksende dinleyiciyle buluşuyor.

“Exile” ilk defa Clemhyn Escosora’nın birçok uluslararası ödüllü Tokyo yapımı sci fi animasyon filmi Adarnia’da kendini gösterdi. Philamelian şarkının düzenlemesinde kurduğu modern orkestral yapıyı sinematik ögelerle yoğuruyor, Özge Ürer ise vokalleri ve yorumuyla Exile’ın hikayesine can veriyor.

Parçanın hikayesi sürgün edilmiş bir kraliçe ve humaniod robotlar arası geçen bir güç savaşı üzerine. Philamelian filmin aslında günümüzde yaşananlardan farksız olduğunu, eseri bestelerken bu duygularla empati kurduklarını belirtiyor. Ve ekliyor:

“Exile”ın doğuşu Adarnia’nın fulll ses kompozisyonları üzerine çalışırken yönetmenin sözlü bir şarkı istemesiyle başladı. O sırada filmin evreni içindeydim ve parçayı besteleme adına özel bir bağ hissettim. “Exile” için çok spesifik, karakterli ve nitelikli bir vokal gerekiyordu ve Özge aklıma geldi. İstanbul’da üniversite yıllarımızda bir dönem aynı müzik gruplarında birlikte çaldık. On seneden uzun zamandır birlikte çalışmamış olsak da bağımızı hiç koparmadıj ve birbirimizin müzik içindeki gelişimlerini hep takip ettik. Bu parça bize tekrar birlikte çalışma fırsatı yarattı. Özge kendi vokalist karakterini parçanın merkezine oturttu ve parça o zaman tamamlandı. “Exile” bizim için çok güçlü bir yeniden başlangıç oldu. Yakında yeni eserlerimizi müzikseverler buluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Philamelian kompozitör ve prodüktör Çağrı Tozluoğlu'nun sanatçı alter egosu olarak doğdu. Çağrı film, bilgisayar oyunu ve diğer görsel media için müzikler üretmektedir. Çalışmaları BMG gibi uluslararası şirketler tarafından basılmış ve televizyonlarda yer almıştır. İngiltere tabanlı müzik gruplarıyla albümler çıkarmış, Avrupa ve Amerika turnelerinde önemli festivallerde ana grup olarak yer almıştır. Özellikle Karnataka ve Hayley Griffiths Band gruplarındaki çalışmalarıyla bilinmektedir.

Özge Ürer farklı gruplarla ve bireysel olarak yurtiçi ve yurtdışında festivallere katıldı, sahne performansları ve farklı tarzlardaki özgün üretimleriyle dikkat çekti. 2016’da ilk albümü Duvar ardından günümüze farklı janralardaki gruplarıyla 2 EP, bir çok solo ve collab tekli yayınladı. Özgün tarzını oturttuğu ve yakında müzikseverlere buluşacak 2. solo albümü Urbanist’ten yayınladığı Kara Bela, Yasak Elma ve Sonu Baştan Belliydi teklileri ile müziğini kitlelerle paylaşmaya devam ediyor.

 

 

Londra’dan Philamelian ve Istanbul’dan Özge Ürer bir araya  geldiler, Tokyo yapımı sci-fi animasyon filmi Adarnia için EXILE’i yarattılar. Londra tabanlı prodüktör Philamelian ve İstanbul alternatif müzik sahnelerinin özgün ismi Özge Ürer’in ortak çalışması “Exile” global eksende dinleyiciyle buluşuyor. “Exile” ilk defa Clemhyn Escosora'nın birçok uluslararası ödüllü Tokyo yapımı sci fi animasyon filmi Adarnia’da kendini gösterdi. Philamelian şarkının düzenlemesinde kurduğu modern orkestral yapıyı sinematik ögelerle yoğuruyor, Özge Ürer ise vokalleri ve yorumuyla Exile’ın hikayesine can veriyor. Parçanın hikayesi sürgün edilmiş bir kraliçe ve humaniod robotlar arası geçen bir güç savaşı üzerine. Philamelian filmin aslında günümüzde yaşananlardan farksız olduğunu, eseri bestelerken bu duygularla empati kurduklarını belirtiyor. Ve ekliyor: "Exile"ın doğuşu Adarnia'nın…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*