EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Pina Berlin

Pina Berlin

Berlin’de yaşayan şarkıcı-şarkı yazarı Pina Berlin, 2021 yılında ödül adaylıklarıyla yayınladığı ilk teklisi ‘I’ll Be Missing You’nun ardından geçtiğimiz Şubat’tan itibaren yayınlamaya başladığı teklilerinden sonra ‘motivasyonel progresif-dünya-popu ve folk-rock’ türleriyle tanımladığı 13 şarkılık albümünü bağımsız olarak yayınladı. Pina Berlin bu albüm ile karmaşık kültürel kimliğini, toplumsal beklentilere rağmen iç sesini ve sağlık sorunları sayesinde bedenini dinlemeyi öğrendiğini paylaşıyor bizlerle. Azimle ve güçlenerek aldığı bu yol müziğine de yansıyor ve kendine ve içindeki güce inanma, neşe ve pozitifliğe tutunma mesajlarını veriyor. ‘Im Süden / Güneyde’ şarkısının sözleri ve ‘Don’t Have To Lie / B’nin müziği dışında bütün parçaların söz ve müziği Pina Berlin (Pınar Tatlıkazan), düzenlemesi ve prodüksiyonu Fico Jessen, Pınar Tatlıkazan’a ait. ‘Seven Hours’un prodüktörlüğünü ise Roland Satterwhite üstlenmiş. Türkiye/Almanya, müzisyen/mimar etki ve etiketleri dışına çıkan, çoklu kimliklerinden aldığı ilham ile Pina Berlin’in müziği bizi 60’ların şarkı yazarı folk’u, 70’lerin klasik rock’ı, 50’lerin caz baladları, 90’ların Türkçe popu ve Anadolu ritimleri, Brezilya sambası ve Arjantin tangosu arasında büyüleyici sesiyle bağlandığı folk füzyonu ile bir dünya ve zaman yolculuğuna davet ediyor.

Pina Berlin kendi ismini verdiği ilk albümü ‘Pina Berlin’i şu sözlerle anlatıyor:

“Bu ilk albüm 4 yıllık yoğun bir çalışmanın, 15 yıl boyunca kurulan hayallerin, 2012 ve 2021 arasında yazılan şarkıların, emekli olana kadar beklememi engelleyen fibromiyaljinin ve iş yerinde veya bisiklet üstünde kaydettiğim şarkı ve aranjman fikirlerinin bir ürünü. Bir yandan da kalıplara konulmadan bir kendini ifade edebilme ihtiyacının sonucu. 2020’ye girerken yılbaşı gecesinde sonunda müziğimi insanlarla paylaşabilmeyi dilemiştim ve tam 1 hafta sonra prodüktörüm Fico Jessen ile tanıştım. İlk yaptığımız demodan yaklaşık iki ay sonra başlayan korona kapanmaları ile bu ev stüdyosu albümü doğmuş oldu.

Şarkılarımla, herkesin bakış açısını anlamaya çalışıp hak veren, taraf seçemeyen ve yurt dışında yaşayan biri olarak ön yargı ve kalıpları kırmak isteyen bir olarak farklı noktalardan gelmiş insanlara insani ve evrensel bir noktada dokunabilmek, empati kurmak, empati kurmaya motive etmek, anlamak ve anlaşılmak istiyorum. Müzik bunun için bana en kolay gelen, beni en çok rahatlatan, en güvenli alan ve yöntem. Amacım, dinleyicilerin gerek hüzünlerini ve sitemlerini yaşamalarına eşlik etmek, gerek mola vermelerini hatırlatmak, ama her zaman pozitif bir bakış açısını hatırlatıp motivasyon vermek ve yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışmak.

Bu albümün önemli bir parçası da bütünsel bir hikaye anlatımını amacıyla teklilerle beraber yarattığım görsel dünya. Görsel sanatlara olan ilgim, mimarlık geçmişim ve prodüktörüm Fico Jessen’in yarattığı sinematik ses dünyası bu görsel kısma ilham veren ana etmenler. Çocukluğumdan beri ders çalışma bilinciyle ikinci plana attığım bütün sanatsal tutkularımı ve yaratıcılığımı bu şekilde ifade etme şansı bulduğum için beni bu yolda destekleyen ailem, arkadaşlarım ve hocalarım için çok müteşekkirim. Albümü bitirdikten sonra, yoğun bir öğrenme, kendini gerçekleştirme ve kendini keşfetme aşamasından geçtiğimi ve nihayet büyümeye devam edebileceğimi ve kendimi tüm yönlerimle gösterebildiğimi hissediyorum. Bu benim kendimi olduğum gibi kabul etmeme ve işler ne zaman sarpa sarsa yeniliği denemeye ve sanş vermeye açık olmama yardımcı oluyor. Bu süreçteki her kahkaha, kavga, gözyaşı benim için çok değerli.

Umarım şarkılarım dinleyenlere ihtiyaçları olduğunda bir parça umut ve pozitiflik verir.

Her dileğiniz gerçek olsun!”

Pina Berlin tüm dijital platformlarda.

 

Berlin'de yaşayan şarkıcı-şarkı yazarı Pina Berlin, 2021 yılında ödül adaylıklarıyla yayınladığı ilk teklisi 'I'll Be Missing You'nun ardından geçtiğimiz Şubat'tan itibaren yayınlamaya başladığı teklilerinden sonra 'motivasyonel progresif-dünya-popu ve folk-rock' türleriyle tanımladığı 13 şarkılık albümünü bağımsız olarak yayınladı. Pina Berlin bu albüm ile karmaşık kültürel kimliğini, toplumsal beklentilere rağmen iç sesini ve sağlık sorunları sayesinde bedenini dinlemeyi öğrendiğini paylaşıyor bizlerle. Azimle ve güçlenerek aldığı bu yol müziğine de yansıyor ve kendine ve içindeki güce inanma, neşe ve pozitifliğe tutunma mesajlarını veriyor. 'Im Süden / Güneyde' şarkısının sözleri ve 'Don't Have To Lie / B'nin müziği dışında bütün parçaların söz ve müziği…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*