EDİTÖRDEN
Anasayfa / HAFTANIN ALBÜMÜ / Plüton Sakinleri – Sen Uyurken

Plüton Sakinleri – Sen Uyurken

Yazar Zeynep Alpaslan ile dövme sanatçısı ve müzisyen Emre Cebeci’nin sevgi dolu ortaklığından doğan Plüton Sakinleri oluşumu, dünyaya düşmesini Sen Uyurken isimli ilk albümüyle kutluyor. Sen Uyurken’deki şarkılar ilhamlarını panayırlardan, sirklerden, bitpazarlarından, kedilerden, Fransız filmlerinden, yalnızlıktan ve en çok da çocukluktan alıyor.

Zeynep’in bitpazarlarından, çocukluk anılarından ve rüyalarından topladığı kelimelerle yazdığı şarkı sözleri, Emre’nin gitarları, armonikaları ve blues sevgisiyle birleştiğinde, ortaya eski İstanbul vapurları kadar tatlı ve melankolik şarkılar çıkmış. Aşk acısına, çocukluğun kırgın anılarına, Dünya’da yapayalnız bir uzaylı olmaya merhem olacak bir müzik hayat bulmuş. Hikâyesi olan bir müzik!

Sen Uyurken, çocukken bir panayırda kaybolmuş olanların hikâyesi. Bu dünyada kendini bir uzaylı gibi hissedenlerin. Aşktan başı dönenlerin. Her akşam tek kişilik spagetti pişirenlerin. Çocukken sahip olduğu hayali arkadaşlarını unutamayanların. İçinde koca bir galaksi taşıyanların. Kısacası, hepimizin hikâyesi.

 

Plüton Sakinleri Hakkında:

Yazar Zeynep Alpaslan ile dövme sanatçısı ve müzisyen Emre Cebeci’nin müzik projesi Plüton Sakinleri 2019 yazında, “Uzaylı” şarkısının ilk dizeleri yazıldığında dünyaya düştü. Zeynep o yaz üzerinde çalıştığı bir çocuk romanında bir folk şarkıcısının hikâyesini anlatıyor ve karakterinin söylediği şarkıların sözlerini yazıyordu. Bu şarkıların ilki “Uzaylı”ydı. “Bir uzaylıyım ben bu garip dünyada…” diye başlayan şarkı, kendini kendi gezegeninde yabancı gibi hissetmeyi anlatıyordu. Sonra Emre bu sözleri notalara döktü ve ikili ortaya çıkan sonuçtan öylesine mutlu oldu ki, bu işi romanın dışına taşımaya karar verdi.

Böylece Zeynep bütün bir yaz ve sonbahar şarkı sözleri yazdı, Emre de onları besteledi. Derken kış bitti ve pandemi patlak verdi. İşte, “Sen Uyurken” albümü, 2020’nin Mart-Mayıs aralığında, karantina döneminde, Emre’nin evinde kaydedildi. Emre her şeyi evdeki küçük stüdyosunda tek başına yaptı. Akustiğin en iyi olduğu yer mutfak olduğundan, vokaller mutfakta yapıldı. Hatta, dikkatli bir kulak, “Kimse Kalmadı” şarkısının sonundaki buzdolabı sesini duyabilir! Gitar ve armonikalar ise arka odada çalındı… Ve sonunda ortaya Plüton Sakinleri’nin ilk albümü Sen Uyurken çıktı.

Çocukluğu Beyoğlu ve Kadıköy’ün müzik dükkânlarında geçmiş olan Zeynep’in şarkı sözleri ilhamını plakçılardan, bitpazarlarından, eski İstanbul vapurlarından, yalnızlıktan ve çocukluktan alıyor. Müzik, kitap ve resimlerle dolu bir evde The Beatles plaklarıyla büyümüş olan Emre’nin de bu ilk solo çalışmasında, eskiden dahil olduğu Yüz Derece, Sparks, Dimensions gibi grupların punk havasından uzaklaşarak blues, folk, alt-country ve indie rock’a göz kırptığı görülüyor. Sen Uyurken albümü ikilinin çocukluk anılarından ve rüyalarından damıtılmış ortak hikâyeler anlatıyor. Ve bu hikâyeler, onlara evlerinin yolunu göstermesi için yere bırakılan birer ekmek kırıntısı adeta. Asla kaybolmamak için anlatılıyorlar ve asla kaybolmamak için dinlenecekler.

 

 

Yazar Zeynep Alpaslan ile dövme sanatçısı ve müzisyen Emre Cebeci’nin sevgi dolu ortaklığından doğan Plüton Sakinleri oluşumu, dünyaya düşmesini Sen Uyurken isimli ilk albümüyle kutluyor. Sen Uyurken’deki şarkılar ilhamlarını panayırlardan, sirklerden, bitpazarlarından, kedilerden, Fransız filmlerinden, yalnızlıktan ve en çok da çocukluktan alıyor. Zeynep’in bitpazarlarından, çocukluk anılarından ve rüyalarından topladığı kelimelerle yazdığı şarkı sözleri, Emre’nin gitarları, armonikaları ve blues sevgisiyle birleştiğinde, ortaya eski İstanbul vapurları kadar tatlı ve melankolik şarkılar çıkmış. Aşk acısına, çocukluğun kırgın anılarına, Dünya’da yapayalnız bir uzaylı olmaya merhem olacak bir müzik hayat bulmuş. Hikâyesi olan bir müzik! Sen Uyurken, çocukken bir panayırda kaybolmuş olanların hikâyesi. Bu dünyada…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*