EDİTÖRDEN
Anasayfa / SAHNE / Sahne: Hüsnü Arkan

Sahne: Hüsnü Arkan

Sene 2012, ABD’nin Montana eyaletinde bir Cumartesi günü kısa bir otostop mesafesinde bir İskoç çift ile tanışıyorum. Ertesi günü daha uzun bir mesafede bisikletle giderken de yol üzerinde bir Pub’a soluklanmak için giriyorum. Yaş ortalamasının 40 ve üzeri olduğu bu Pub’a girişim hemen hemen herkes tarafından fark ediliyor. Bara oturup bir Coors söylüyorum. Sahneye gözlerimi diktiğimde ise bir gün önce tanıştığım İskoç çifti görüyorum. İki gayda ve elektronik bir altyapı ile acayip bir iş çıkarıyor bu yaşlı çift. Sahneden de dünkü otostop hikayemizi anlatıyorlar. Bu sıcak hava “gelip bizle şarkı söyleyene bira ısmarlayacağız!” teklifi ile taçlanıyor. Birkaç kişiyle birkaç bira karşılığında birkaç şarkı söylüyor İskoç çift. Bardaki havayı umuyorum ki az çok gözünüzde canlandırabilmişsinizdir.

Bu sıcak havayı her yerde yakalamak çok kolay değil. Hele ki profesyonel sahnelerde. Fakat Türkiye’de daha önce Hüsnü Arkan’ı farklı şehirlerde farklı sahnelerde defalarca izlemiş aşık olmuştum. Bu geçtiğimiz Perşembe günü ise başka bir olay yaşandı. 29 Ocak tarihli Hüsnü Arkan’ın KadıköySahne’de konseri vardı. Ve bir dolu kalabalık sanatçı ekibiyle beraber. Konuk sanatçıları Arkan’ın Twitter ve Facebook hesaplarından duyurulmaya başlandı. Kimler yoktu ki: Hüseyin Turan, Rojin, Bora Duran, Tuğçe, Alper(Luxus). Haftasonuna doğru yaklaşırken KadıköySahne bizlere enfes bir teklif sunuyordu.

 

Yukarıda Montana’da anlattığım hikayede yaşanan sıcak atmosfer Hüsnü Arkan konserlerinde masalara meze olur. Hüsnü Arkan’ı bir kere izlemiş birisi için tanıdık ve bilindik bir sahne. Arkan’ın solo sahnesi iyi bir restoranda garsonun gelip mumları yakması gibi. Ama işte olay tam da o esnada patlıyor ve gece başlıyor. Rojin’in sıcacık gülüşü, anaç tavırları, güzel sesi ile süsleniyor. Masa donanıyor. Daha önce hiç olduğunu hatırlamadığım Hüseyin Turan ve Hüsnü Arkan düeti insanı olabildiğine heyecanlandırıyor. Masamızda artık yok yok. Bora Duran’ın karizması ve sahnedeki duruşu insanları keyiflendirmeye yetiyor da artıyor. Masamız affili, içten cümleler ile şahane! Tuğçe’nin sahnede yaşadığı heyecanı gören herkes en az onun kadar olayın mükemmelliğiyle heyecanlanıyor. Masada karşımızdaki sandalyede oturan insana duyduğumuz hürmeti hissediyoruz aniden. Ve Luxus’tan Alper’in hayran kaldığım, kahkahalar attığım çılgın tavırları masaya çiçeği koyuveriyor. Artık haftanın son gününe mutlu uyanmak için her şey dört dörtlüktür. Geçirebileceğiniz en güzel gecelerden birisini geçirmiş, kah kol kola dans etmiş, kah Deniz’lere, kah İstanbul’un göbeğinde yerlerinden edilen Rumlara kederlenmişiz barışa özlemi hissetmişizdir. Hüsnü Arkan sahnesi KadıköySahne’nin güzel atmosferiyle de birleşince her şey olağanüstü bir hâl aldı. Ama tek kötü gitmiş olarak keşke sahnede gördüğümüz saksafonu dinleyebilseydik de diye iç geçirdik.

Konser sonrası Bora Duran’a konseri sorduğumda verdiği yanıt tahmin ettiğim gibiydi. Bu tarz kalabalık sahnelerin daha fazla yapılması gerektiğini ifade eden Duran şunları ekledi: Hüsnü Arkan ile daha önce de çok kez aynı sahneyi paylaştık, o benim sahneme konuk oldu, ben onun sahnesine konuk oldum. Hüsnü Arkan’ı dinlemeye geldik esasında. Burada, dinleyici olarak şarkılarını söyledik.

Bir tane de sahnede sözü ve müziği ona ait olan bir şarkıyı sahnede beraber söyledik. Bu tarz etkinlikler seyirciyi de keyiflendiriyor. Bu sahnedeki şarkıcıya da çok güzel sirayet ediyor.”
Hüseyin Turan ise konserle alakalı, “Hüsnü Arkan çok sevdiğim bir insan. Bu gece de yine bizim bir arada arkadaşlarımızla organize ettiğimiz bir dayanışma gecesi. İlgi çok güzel. Olmasını istediğimiz şekliyle harika geçti. “ dedi.

Konserden notlar:

 • Giriş şarkısı Senin Gibi’ydi,
 • Arkan, Rojin ile beraber Dağlar, Hoş geldin ve 1980’i seslendirdi,
 • Luxus’tan Alper ile Sardunya’yı,
 • Bora Duran ile beraber Müebbet’i,
 • Hüseyin Turan ile Söyleyemedim ve Küçüğüm’ü,
 • Tuğçe ile ise Yağmurlar’ı söyledi,
 • Kapanış şarkısı yine birçok zamanki gibi Nereye Uçar Turnalar’dı,
 • İzleyiciler arasında Ertem Bağış da vardı.

En Yakın Nerede:

 • 11 Şubat / Hayal Kahvesi Ankara
 • 13 Şubat / Bronx Pi (Murat Yılmazyıldırım ile)
 • 14 Şubat / Eskişehir SPR (Birsen Tezer ile)
 • 23 Şubat / ODTÜ KKM (Birsen Tezer ile)
 • 06 Mart / The Mekan
 • 17 Mart / Ankara Nefes Bar (Cem Adrian ile)

Konserden Kayıtlar

Hüseyin Turan ile:

 

Tuğçe ile:

 

Beş Mayıs:

 

Kadıköy

 

Kadıköy Sahne’ye teşekkür ederiz…

Sene 2012, ABD’nin Montana eyaletinde bir Cumartesi günü kısa bir otostop mesafesinde bir İskoç çift ile tanışıyorum. Ertesi günü daha uzun bir mesafede bisikletle giderken de yol üzerinde bir Pub’a soluklanmak için giriyorum. Yaş ortalamasının 40 ve üzeri olduğu bu Pub’a girişim hemen hemen herkes tarafından fark ediliyor. Bara oturup bir Coors söylüyorum. Sahneye gözlerimi diktiğimde ise bir gün önce tanıştığım İskoç çifti görüyorum. İki gayda ve elektronik bir altyapı ile acayip bir iş çıkarıyor bu yaşlı çift. Sahneden de dünkü otostop hikayemizi anlatıyorlar. Bu sıcak hava “gelip bizle şarkı söyleyene bira ısmarlayacağız!” teklifi ile taçlanıyor. Birkaç kişiyle birkaç bira…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.98 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*