EDİTÖRDEN
Anasayfa / NOTLAR / Şarkılarla ve Marşlarla Cumhuriyet 100’nci Yılında

Şarkılarla ve Marşlarla Cumhuriyet 100’nci Yılında

 

Dile kolay, bir asır. Cumhuriyetimiz 100 yaşında.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları açıldı ve “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” sözü, devlet yönetiminde en belirgin şekliyle yerini aldı. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devleti’nin bayramı ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde büyük önem taşıyan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bu sene 100. yılı yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen tüm ülkede coşku ile kutlanacak.

Beraberinde bu özel güne ülkemizin birçok ismi şarkılar, marşlar hazırladı. Müzik Ekspres olarak sizler için derledik ve hatta bir listede de bir araya getirdik. Detaylarını da merak edenler için sayfamıza ekledik. Emek veren tüm müzisyenlere bu güzel ve anlamlı çalışmaları adına teşekkürler.

Müzik Ekspres / Kadri’nin Günlüğü olarak bu özel güne elbette eşlik edeceğiz, her yere yetişmek istiyoruz ama nerede olursak olalım kalbimiz hep aynı coşku ile atacak: Cumhuriyet ile….

Kadri Karahan

 

 

Türk Pop Müziği’nin duayeni Erol Evgin’in, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel bestelediği sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya, düzenlemesi Firuz İsmailov’a ait olan “100 Yılda Yüz Akıyla” isimli 100. Yıl Marşı müzikseverlerle buluştu.

Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarına marşla aynı adı taşıyan “100 Yılda Yüz Akıyla” isimli temalı konser turnesiyle katılan Erol Evgin, 100. Yıl Marşı’nı ilk olarak 14 Nisan’da İstanbul TİM Show Center’da verdiği konserinde izleyenle hep bir ağızdan söyledi. Evgin Ankara, Adana, İzmir, Antalya illerinde devam eden turnesinin ilk beş konserinden elde edilecek geliri, dernekler aracılığıyla depremden etkilenen 11 şehirdeki öğrencilere bağışlayacak.

 

Tarkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında yazdığı “Sen Rahat Uyu” adlı marşı yayınladı. Megastar, marşın çıkışını sosyal medya hesabından duyururken, “Cumhuriyetimizin 100. yılı ve Atamız için yazdığım marş SEN RAHAT UYU yayında” ifadesini kullandı.

 

Candan Erçetin Cumhuriyetin 100. Yılına özel hazırlanan “100. Yıl” marşlar serisini tamamladı.

İzmir Marşı, Gençlik Marşı, Ankara’nın Taşına Bak, Vatan Marşı ve Onuncu Yıl Marşı tüm dijital platformlarda yayında.

 

90’lardan günümüze Türk Pop müziğine dinamik bir perspektif kazandıran Ege; Cumhuriyet’in, Atatürk ve İlkelerinin kıymetinin yeniden anlaşıldığı bu dönemde coşkulu çalışmasıyla Cumhuriyet çocuklarına yeniden ışık tutuyor.

“Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır” ilhamıyla yola çıkarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onunla bu uğurda mücadele eden tüm kurtarıcılara sadece sevgimizi değil; minnetimizi, coşkumuzu ve gururumuzu yansıtmak istedim. Ülkemizin Cumhuriyetine kavuştuğu tarihin 100. Yılında, eminim ki tüm Cumhuriyet çocukları eserimizi coşkuyla söyleyecek, paylaşacak ve sahiplenecektir.” diyerek duygularını ve heyecanını dinleyicileriyle paylaşıyor.

 

 

Soner Arıca’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel yazdığı “Cumhuriyet Marşı” 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda okullarda okunacak.
Soner Arıca’nın, söz ve müziği kendine, düzenlemesi ise Miraç Kutlu’ya ait olan ‘Cumhuriyet Marş’ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 100’lerce okulda okunacak.

Marşın gördüğü ilgiden memnun olduğunu söyleyen Arıca, duygularını şu sözlerle anlattı:

“Olanları gözlerim dolu dolu izliyorum. Marşı ilk paylaşırken ‘Hepimizin’ demiştim, görüyorum ki gerçekten hepimizin olmuş, bunun gururunu yaşıyorum.”

 

Kıraç, Cumhuriyet’in 100. yılı için bestelediği marşı yayımladı. Sözü ve müziği Sedat Kunduracı’ya ait olan marşın düzenlemesini Yıldıray Gürgen gerçekleştirdi.

Marşın klibi MSB Kara ve  Hava Kuvvetleri Komutanlığı arşivinden görüntüler ile tamamlandı.

 

Cumhuriyet’in 100. Yılı için bir bestede Norm Ender’den geldi. Ender sosyal medya sayfasında duygularını şu şekilde özetledi: Bu benim çocukluk hayalimdi ve içinde bulunduğum bu mutluluğu; küçükken yanlış anlayarak tatlı bir hata ile kişiselleştirerek yazdığım gibi, Ulu Önderimiz Atatürk’ün şu sözleriyle ifade etmek istiyorum. ‘’Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın, Ender’in sevinci ve heyecanı içindeyim’’ Yürüyoruz arkadaşlar…

 

 

Türkiye’nin yetenekli piyanisti, besteci ve söz yazarı Erkin Arslan, Cumhuriyet Bayramı’na özel bir armağan sunuyor. Arslan’ın özel olarak bestelediği “Cumhuriyet Marşı”, sanatın gücünü ve birliğini kutlamak için mükemmel bir vesile sunuyor.

Marşın müzikal zenginliği ve anlam yüklü sözleri, Türkiye’nin tarihine ve Cumhuriyet’in kuruluşuna olan derin bağlılığını yansıtıyor. Erkin Arslan, titizlikle bestelediği ”Cumhuriyet Marşı” ile dinleyicilerine tarihi bir anı yaşatma fırsatı sunuyor.

Bu özel projede Erkin Arslan’a, Türk pop müziğinin önemli isimleri Buray ve Emre Altuğ marş korosunda destek veriyor. Bu işbirliği, Türkiye’nin müziğini temsil eden isimlerin, Cumhuriyet’in coşkusunu bir araya getirerek, ülkenin birlik ve beraberliğini vurguluyor.

“Cumhuriyet Marşı”, dinleyicilere milli birlik ve gurur dolu bir deneyim sunarken, aynı zamanda Türk müziğinin zenginliğini ve çeşitliliğini öne çıkarıyor. Erkin Arslan’ın bu özel beste çalışması, Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarına unutulmaz bir katkı sunuyor.

 

Son dönemde ülkemizde marş denildiğinde aklımıza ilk gelen isimlerden olan Mithat Güven 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftası ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma haftası için Gazi Mustafa Kemal Atatürk marşını besteledi ve okudu.

Bestelemiş olduğu marşlarla radyolarda ve televizyonlarda büyük ivme kaydeden Mithat Güven , yeni çalışmasını da müzikseverlere, radyo ve televizyonlara emanet etti.

 

 

Can Mutlu kendi albümlerinden sonra arkadaşı Ömürden Sezgin ile beraber Samsun’lu arkadaşlar olarak ilk olarak 19 Mayıs’ın 100.Yılı için bir marş yazdılar. Marş kısa zamanda birçok insan tarafından beğenilince, okullardan çocuklarla eşlik için talepler gelince Cumhuriyet’in 100.Yılı için de bir marş yapma fikri doğdu.

Bu sefer daha profesyonel müzisyenler ve kayıtlar alarak, sözü ve müziği Can Mutlu’ya ait Garaj Müzik etiketiyle yeni bir marş ortaya çıktı.

Can Mutlu’nun 100. Yıl Cumhuriyet marşı ile hedefi; Cumhuriyet’i yaşatacak olan gençlerin inancının ve mücadelesinin devam etmesi.

 

 

 

Ayrıca bugüne, bu yüzyıla adanmış yepyeni ve birbirinden değerli diğer çalışmalar

 

  Dile kolay, bir asır. Cumhuriyetimiz 100 yaşında. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanıyla Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları açıldı ve "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü, devlet yönetiminde en belirgin şekliyle yerini aldı. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet'in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin bayramı ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde büyük önem taşıyan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın bu sene 100. yılı yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen tüm ülkede coşku ile kutlanacak. Beraberinde bu özel güne ülkemizin birçok ismi şarkılar, marşlar hazırladı. Müzik Ekspres olarak sizler için derledik ve hatta bir listede de bir araya getirdik. Detaylarını da merak edenler için…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 4.9 ( 1 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*