EDİTÖRDEN
Anasayfa / WORLD / Dhafer Youssef

Dhafer Youssef

1967 Tunus doğumlu Youssef bu Cumartesi günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde.

Hayali olan müzik kariyerini gerçekleştirmek üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde birçok önemli müzisyenle çalışan, konserler gerçekleştiren müzisyen ortak projeler de dahil ona yakın albüme ismini yazdırdı. Sufi gelenekleri ve Arap liriklerinden beslenen müziğiyle dünyanın en iyi cazcılarından ve Tunus underground müziğinin temel taşlarından biri olarak kabul edildi.

Dhafer Youssef

Sanatçının konseri ile aynı adı taşıyan son albümü “Birds Requiem” Avrupa’da 2013’ün en iyi ilk üç caz albümü arasındaki yerini aldı. Le Monde gazetesinin seçkisinde ise güncel caz kategorisinde 2013’ün en iyi albümü oldu. Sanatçı, albümün yayınlanmasını takip eden süre içerisinde başarılı bir Avrupa turnesi kapsamında Londra Filarmoni Orkestrası ile de sahne aldı.

Dhafer Youssef

Dhafer Youssef, Türkiye’nin klarnet üstadı Hüsnü Şenlendirici’yi de yanına alarak yeni albümünün müziklerini ve klasikleşen performansını iki yıllık ayrılıktan sonra ikinci evim dediği İstanbul’da müzikseverler ile paylaşacak. Şenlendirici’nin yanında kendisine kanun sanatçımız Aytaç Doğan, Eivind Aarset, Kristjan Randalu, Phil Donkin ve Ferenç Nemeth eşlik edecek.

Bu arada son albümünde yer alan “39th Gülay” isimli şarkısını da İstanbul’a ithaf ettiğini de belirtelim.

 

 

 

 

 

1967 Tunus doğumlu Youssef bu Cumartesi günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde. Hayali olan müzik kariyerini gerçekleştirmek üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde birçok önemli müzisyenle çalışan, konserler gerçekleştiren müzisyen ortak projeler de dahil ona yakın albüme ismini yazdırdı. Sufi gelenekleri ve Arap liriklerinden beslenen müziğiyle dünyanın en iyi cazcılarından ve Tunus underground müziğinin temel taşlarından biri olarak kabul edildi. Sanatçının konseri ile aynı adı taşıyan son albümü “Birds Requiem” Avrupa'da 2013'ün en iyi ilk üç caz albümü arasındaki yerini aldı. Le Monde gazetesinin seçkisinde ise güncel caz kategorisinde 2013'ün en iyi albümü oldu. Sanatçı, albümün yayınlanmasını takip…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.98 ( 3 oy)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*