EDİTÖRDEN
Anasayfa / SÖYLEŞİLER / Seza Kırgız

Seza Kırgız

“Yalnızlığım” en yeni şarkınız. Alexiou’nun sesinden dinlediğimiz bu şarkıya sözler yazıldı, bir düzenleme yapıldı ve sesinizle buluştu. Bu yeni single / şarkı ile buluşmanın hikayesi nasıl gerçekleşti?

Eserin sesime çok yakışacağını düşünen yapımcım Sercan Hüseyin Yılmaz şarkıyı bana dinletti, ben de çok sevdim ve böyle söyleme kararı aldım.

Şarkı ile birlikte klibi de Ahenk Müzik etiketi ile yayınlandı. Peki bu şarkı beraberinde yeni bir albümün ilk sinyalleri mi, sizden bundan sonrası adına neler bekliyor olacak bizi, nasıl ve nerelerde karşılaşacağız.

Evet, bu şarkı ve bundan önceki single şarkılar yeni yapılacak bir albümde yer alacak.

 

Üzerinden üç sene geçti ama bir ömür dinlenilecek albümler arasında olan “Düetler – Sesler” nefis bir projeydi. Musa Eroğlu, Tolga Çandar, Yıldız İbrahimova, Cem Adrian, Berhan Arısoy başta değerli müzisyenlerle hemen hemen tamamı anonim türkülerden oluşan bir düet albümdü bu. Bu fikir nasıl hayata geçmişti, nasıl yorumlar geldi yayınlandığında size?

Tamamen bana ait olan ve uzun süre üzerinde çalıştığım bir fikirdi. Gelen tepkiler olsun, dinleyicilere ulaşması vs. adımıza mutluluk vericiydi.

 

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı opera bölümü mezunusunuz ve aynı zamanda da türkülere ilk opera yorumu siz getiren isimlerdensiniz. Öğreniyorum ki türküleri anneniz uyuturken sizi söylüyormuş, beraberinde eski bir tanışıklık ama peki opera ile nasıl bir araya geldi; ilk profesyonel adımlar nasıl atıldı?

Türkülerle büyüyen bir çocuktum. Büyükşehre geldiğimizde, konservatuar önünden geçerken duyduğum seslerden çok etkilendim. Batı müziği eğitimi almama en başta bu durum vesile oldu.

Birçok müzisyenle, birçok projede gerek albüm gerek sahne üzerinde çalışmalarınız oldu. Müziğiniz ve siz hiçbir zaman popüler bir kategoride yer almadınız, ön plana kendinizi atmadınız. Ama izler bırakan şahane eserler, kocaman ve samimi bir dinleyici kitlesi yarattınız. Dünden bugüne bir özet istesek sizden ve sanatla olan bu gerçek aşkınızı, dostluğunuzu daha yakından tanısak.

Dediğiniz gibi o popüler kategoride yer almadım, zaten dinleyici kitlemde hiçbir zaman benim o yönde olmamı istemedi ki bu da benim onlarla aramdaki en büyük bağ oldu.

Yine bu noktadan hareketle, müzik dünyası bugüne kadar birçok duyduğu sesi bir daha duyamadı ya da beklenilen daha sonrasında alınmadı. Bir şekil kalıcılığı yakalamak, bir albüme değil bir döneme yaymak çalışmaları sizce ne tarz kıstaslarla mümkün. Yola yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli, nasıl adımlar atmalılar düne göre bugün?

Popüler kültüre ve onun getirdiklerine bağlı kalmadan yapılan çalışmalarda her zaman bir kalıcılık vardır. Sabırlı olmalı müziğe yeni başlayanlar, müziği önce kendilerinin sevebileceği bir şekilde sunmalılar. Beraberinde elbette çalıştıkları ekibe de dikkat etmeleri, önem vermeleri gerekir. Örneğin son iki şarkımı çalıştığım stüdyo ve aranjörümüz Mete Arkun ve ekibi, benim 1997 yılında çıkartmış olduğum ilk albümüm “Yolun Yarısı”nın da kastını oluşturuyor.

Kasetlerden sonra CD’lerin de sonu geliyor ve artık tüm her şey digital platformlar üzerinden yürüyor. Doğrusu ben bir dokunun eksildiğini hissediyorum ama bir yerde de dünyada böyle bir gidiş var. Şimdi yeni şarkınız digital platform üzerinde ve belki de bu vesile yeni birçok insanla buluşacak. Gelinen bu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz.

Çağın bir gerekliliği olarak düşünüyorum. Başka bir çağ ve başka bir müzikal kitle.

 

Bir yorum okudum ki sizin Alexiou ile bir düet yapmanız temennisindeydi. Düşündüm ve keşke olsa dedim ben de. Siz hiç düşündünüz mü diye de sormadan geçmek istemedim. Bugüne kadar kimleri dinlediniz, kimler sizin için özel müzisyenler oldu. Bugünlerde kimler size göre müziği doğru sunuyor, paylaşıyor?

Elbette, öyle bir düeti ben de çok isterim. Şu sıralar daha çok İran müziğine yoğunlaştım. Çok kaliteli müzisyenler var, seçim yapmam  gerçekten zor.

Ya sahne, konserler; önümüzdeki günlerde sizi dinlemek ne kadar iyi gelecektir bize….

Çok teşekkür ederim. Yeni bir projemiz var, ismi: Bir Nefeste Nağmeler. Aykut Aslan ve Ekrem Tamer ile birlikte yapıyoruz. Küçük anekdotlar, şiirler, şarkılar ve türkülerden oluşuyor. Önümüzdeki aylarda bu proje kapsamında konserler gerçekleştireceğiz.

 

Ve son soruda müziği bir yana bırakmak hayatınızın diğer renklerine gelmek istiyorum. Orada bizi neler bekliyor, hayatınız, günleriniz nasıl geçiyor müziğin sustuğu zamanlarda, neler anlam katıyor dünyanıza?

Şu an düşündüm de, hayatımın müziksiz geçen tek bir saniyesi bile yok. Bir de söylediğim en güzel şarkım olan kızım, İrem Kırgız… Onunla zaman su gibi akıp gidiyor.

 

Seza Kırgız
Yalnızlığım / Ahenk Müzik
“Yalnızlığım” en yeni şarkınız. Alexiou’nun sesinden dinlediğimiz bu şarkıya sözler yazıldı, bir düzenleme yapıldı ve sesinizle buluştu. Bu yeni single / şarkı ile buluşmanın hikayesi nasıl gerçekleşti? Eserin sesime çok yakışacağını düşünen yapımcım Sercan Hüseyin Yılmaz şarkıyı bana dinletti, ben de çok sevdim ve böyle söyleme kararı aldım. Şarkı ile birlikte klibi de Ahenk Müzik etiketi ile yayınlandı. Peki bu şarkı beraberinde yeni bir albümün ilk sinyalleri mi, sizden bundan sonrası adına neler bekliyor olacak bizi, nasıl ve nerelerde karşılaşacağız. Evet, bu şarkı ve bundan önceki single şarkılar yeni yapılacak bir albümde yer alacak.   https://www.youtube.com/watch?v=1b0Msi3Yl0E Üzerinden üç sene geçti…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*